Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2020: Правила, участие и срокове


Препоръчани мнения

Преди 1 час, Георги каза:

Абсолютно съм за, но нека е аргументирана критика. Някакъв флейм тип "снимка 1, 2, 3, 10, 15 са супер клишета и са ми досадни, не мога да ги гледам" не е ок. Критика тип "тая снимка е с прекалено засилено синьо, тук небето е изгоряло и тук балансът на бялото може да се стопли" е ок. Дори съм си мислел да имаме рубрика, където да се критикува и коментира даден кадър - само може да помогне на цялостното вдигане на качеството на снимките.

 

Но разликата между конструктивна критика и сипване с големия черпак не винаги е добре изразена, а двете се приемат по коренно различен начин. Трябва да сме наясно и че не всеки е способен да даде конструктивна критика, фотографията хич не е лесна материя. 

 

За това предлагам, ако някой от участниците иска снимката му да бъде "разкостена" да си каже публично тук, като е перфектно наясно че може някои от коментарите да не му харесат. 

На мен ако ми отправят една камара препоръки какво не е наред със снимката и какво да се подобри, аз грам не мога да ги изпълня. Не ползвам фотошоп и други подобни програми, та все тая какво ще ме критикуват. Каквото е направил фотоапаратът и моето око, това е положението. 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Съгласна съм с критерия за разнообразие от дестинации и затова предлагам дестинации-визирам конкретни места а не държавата като цяло, участвали вече в календара за следваща година да не се допускат - примерно вулкана Далол от Етиопия (нищо лично към снимката-харесва ми и съм гласувала за нея) ...така всяка година ще има разнообразни кадри...но ми се вижда малко трудно постижимо...

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Георги каза:

Проблемът се проявява и когато един автор има снимки от различни дестинации, да не кажа че основно тогава. 

 

Казах, че гледам максимално да страня от допълнителни показатели, но можеш да развиеш идеята 🙂 На базата на какъв обективен критерий да оценим Суринам пред Италия и всъщност редно ли е да го правим?

Нормално е да се оцени Суринам преди Италия в такъв аспект. Все пак всички ние мечтаем да видим повече, а Суринам си е далеч и е по-труден за пътуване. Най-малко, като гледаме красива снимка пред нас всеки ден 1 месец,  може да попланираме по едно бързо посещение. То така си се раждат стимулите за пътуване 😉

А и за протокола - не съм била в Суринам и ще съм лично заинтересована да го виждам пред супер красивите, но твърде популярни Доломити например.    

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
3 minutes ago, Роми said:

Нормално е да се оцени Суринам преди Италия в такъв аспект. Все пак всички ние мечтаем да видим повече, а Суринам си е далеч и е по-труден за пътуване. Най-малко, като гледаме красива снимка пред нас всеки ден 1 месец,  може да попланираме по едно бързо посещение. То така си се раждат стимулите за пътуване 😉

А и за протокола - не съм била в Суринам и ще съм лично заинтересована да го виждам пред супер красивите, но твърде популярни Доломити например.    

 

Е аз пък не съм бил в Доломитите, не съм бил и в Суринам, но ще предпочета да гледам Доломитите, защото ми се струва по-постижимо да отида там отколкото в Суринам 🙂 , така че по такъв критерий угодия няма - всеки си е с предпочитанията, а и важното е снимката да е пленителна, ако ще и от София да е (избрах случайно дестинацията, не е преднамерено 😉 ) 

Връзка към коментар

Мисля си, че критерия за разнообразие на дестинациите трябва да се запази. Светът е шарен и разнообразен и точно по този начин възприемам и календарите до момента. Ако този критерий отпадне, напълно възможно е някоя и друга тазгодишни магелански инвазии да доминират календарите през следващата година.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 минути , georgebg каза:

Е аз пък не съм бил в Доломитите, не съм бил и в Суринам, но ще предпочета да гледам Доломитите, защото ми се струва по-постижимо да отида там отколкото в Суринам 🙂 , така че по такъв критерий угодия няма - всеки си е с предпочитанията, а и важното е снимката да е пленителна, ако ще и от София да е (избрах случайно дестинацията, не е преднамерено 😉 ) 

Споменах Доломитите, защото мисля, че видях 2 снимки от там, а имаше и в предишните календари. А родния си град обичам да го снимам и го правя често. И искрено съжалявам, че липсват снимките от Родопите и с угандийското село.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Роми каза:

Нормално е да се оцени Суринам преди Италия в такъв аспект. Все пак всички ние мечтаем да видим повече, а Суринам си е далеч и е по-труден за пътуване. Най-малко, като гледаме красива снимка пред нас всеки ден 1 месец,  може да попланираме по едно бързо посещение. То така си се раждат стимулите за пътуване 😉

А и за протокола - не съм била в Суринам и ще съм лично заинтересована да го виждам пред супер красивите, но твърде популярни Доломити например.    

 

Не мисля, че е така. Съмнявам се, че всички имаме еднакви виждания за това къде и колко  пъти да посетим... 🙂

Връзка към коментар
Преди 1 час, georgebg каза:

За мен водещи трябва да са самите снимки - нали за календар със снимки си говорим.

Би трябвало например - автора Х има снимка от Италия с 200 гласа и друга от Суринам с 50, автора Y има снимка от Италия с 60 гласа, и няма друга. Тогава за мен по-логично е автора Х да е със снимката си от Италия, другия автор просто отпада, и в календара кандидатства следващата по гласове снимка.

Така поне гарантирано:

-  ще има и разнообразие от дестинации (т.е. няма да се допускат повтарящи се)

- за всяка дестинация ще попадне най-добрата снимка, с най-много гласове.

- много лесно и бързо  на този принцип се прави класирането 😉 

Минус е, че ще има отпаднали автори, но пък не е ли по-важно календара да е с най-хубавите снимки.

Наистина ми се струва много разумно предложение. Така ще са и трите критерия изпълнени. И календарът ще е максимално добър!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Георги, аз и вчера ти писах, но мнението ми е категорично НЕ! За мене разнообразието от дестинации е много по-важно дори от разнообразието от автори. 

Криво ми е, че вкарахме две снимки от Доломитите, не сме целели това, а и не смятахме, че е допустимо. Останахме искрено изненадани и аз съм готов на момента да си дам отвод на моята снимка, нищо че е снимката от Италия с най-много гласове. Наличието на две снимки от Доломитите ни лишава от възможността да бием дузпи между страхотни кадри от Иран, Атакама и Карибите. 

Иначе благодаря на всички, които са гласували за снимките ни, както и на тези, които предлагат градивна критика.

Аз имам няколко забележки, не към качеството и обработката, а към съвсем други неща. 

Нека имената на дестинациите и описанията на снимките са на български. Или поне на официалния език на държавата, откъдето е снимката, ако е възможно.

Описание от типа на old Venetian harbour за място в Гърция никак, ама никак не е на мястото си.

Още по-недопустимо за мене е Комодо "нешънъл парк". Това е единствената причина да не гласувам за тази снимка от Индонезия, но за мене това описание е неуважително и това значи повече от красотата на кадъра. Но това си е лично мой критерий, по който оценявам, и не го налагам на никого. А снимката иначе си е отлична. Но ако бъде записана с това описание в календара, ще го задраскам в календарите, които си поръчам.😶

 

А това, че има мнения, как някой съжалявал, че имало избрани само 13-14 от снимките, за които е гласувал... Странно е. Все едно заявявате, че точно вие сте най-големите разбирачи и всички трябва да се съобразяват точно с вашия избор и да нямат собствено виждане. Моето мнение е, че съм страшно доволен, че цели 12 там някъде) от снимките, за които аз съм гласувал, са в календара. Смятам, че имаше поне 40 снимки, които отвсякъде си заслужават да са в календарите ни. Няма снимка, която да не е достатъчно добра сред избраните. Аз по скоро гласувам за дестинации и затова знам, че няма как да се изберат всички, за които съм гласувал. Не мога да си представя, че имаме кандидатстваща снимка от Антарктида и няма да е в календара ни. Гласувам. Категоричен съм, че снимка от Каракорум искам да има. Значи гласувам за всички снимки оттам. Така и с Доломитите, и с Патагония... така че пренебрегвам хубави снимки, за сметка на определени дестинации, които държа да ги има. За мене това е водещото. Но се радвам, ако хубавите снимки са избрани, нищо, че не съм гласувал баш за тях.🙂

 

А относно Доломитите, ами за кадъра на @mary_shery, по маршрута, по който минахме... На доста магеланци ще им е по-лесно да стигнат до Суринам 😄

@Роми, точно Доломитите пострадаха и не влязоха в предишното издание на Календарите. Имаше две невероятни снимки оттам, сред най-най-високо класираните. И двете отпаднаха заради правилата. И двете бяха заменени от други снимки от други места в Италия, които бяха много по-ниско класирани, влязоха като резерви според правилата. Така имахме по-голямо разнообразие от автори и дестинации, колкото и на мене да ми се късаше сърцето. Болеше ме, нищо че не бяха мои отпадналите кадри. Но знам, че решението беше правилно, защото това не е просто календар, а е Магеланският календар и разнообразието от дестинации трябва да е водещото.

 

@wiliko Не е редно да елиминираме директно снимки от дестинации, които са били избирани предната година. 

Това е ненужно ограничение. Всеки преценява за себе си. Аз, например също не бих искал в поредна година да гледам все едни и същи места. Затова просто не гласувах за такива в новото издание. Например за снимките от Юта, Намибия и Йордания. Пък и като цяло не ги обичам пустинните цветове, малко множко ми дойде последния път. Но това си е лично мнение. Аз гласувам така, защото е моето виждане. Но не бива да е правило. 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , master_of_germs каза:

А това, че има мнения, как някой съжалявал, че имало избрани само 13-14 от снимките, за които е гласувал... Странно е. Все едно заявявате, че точно вие сте най-големите разбирачи и всички трябва да се съобразяват точно с вашия избор и да нямат собствено виждане.

В моя случай е по-скоро статистика. Тя е отражение на Правилата. Не е наложително да си разбирач, достатъчно е да имаш що-годе визуална култура, а съобразяване с нечие виждане просто не е възможно - пак заради Правилата.

Дали да се променят Правилата ще мисля още. Заради отпадналите тази година снимки.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, georgebg каза:

Е аз пък не съм бил в Доломитите, не съм бил и в Суринам, но ще предпочета да гледам Доломитите, защото ми се струва по-постижимо да отида там отколкото в Суринам 🙂 , така че по такъв критерий угодия няма - всеки си е с предпочитанията, а и важното е снимката да е пленителна, ако ще и от София да е (избрах случайно дестинацията, не е преднамерено 😉 ) 

Е, аз пък съм точно на обратното мнение.

Освен, ако не си наема двама шерпи да ме носят по козите пътеки на Доломитите.

-------

Гледам, че в дискусията има и някои мнения, загатващи за повече от една снимка от автор, което аз си го повтарям от миналата година...

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 58 минути , master_of_germs каза:

Описание от типа на old Venetian harbour за място в Гърция никак, ама никак не е на мястото си.

🙂

и през ум не ми е минало, че е възможно някой да се подразни, така че в духа на "градивната критика" приемам тази вметка като полезна за всички да са ориентирани при следващи участия, че и такъв субективен фактор, далеч извън чисто визуалното усещане за снимката, може да окаже влияние върху одобрението й 🙂 моето обяснение да използвам английски израз за гръцко място (за което реално си прав, наистина) e, че е най-популярното название на точното място, ако го потърсиш в maps

  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , antea каза:

и през ум не ми е минало, че е възможно някой да се подразни, така че в духа на "градивната критика" приемам тази вметка като полезна за всички да са ориентирани при следващи участия, че и такъв субективен фактор, далеч извън чисто визуалното усещане за снимката, може да окаже влияние върху одобрението й 🙂 моето обяснение да използвам английски израз за гръцко място (за което реално си прав, наистина) e, че е най-популярното название на точното място, ако го потърсиш в maps

Когато преценката е "на кантар" и такова нещо може да повлияе. И, естествено, че ако е някакъв кадър, който безусловно ми е фаворит, вероятно все пак бих гласувал, но пак щях да си изразя "особеното мнение", което наистина считам за градивна критика. Няма нужда да се съобразяваш с него 🙂

Приемам обяснението; аз пък не се бях замислял, че търсенето в картите може да е причината...

И, да, да не бъда обвинен в пристрастност; в снимката на съпругата ми от Симиланите острови също пише на английски Sailing Rock. Но то е защото тя държеше да посочи точната скала, а нито знаем името на тайландски, нито мисля, че има съвсем точен превод на български, а така ни беше представена. Моето мнение беше, че трябва да си напишем само името на островите, но снимката си е нейна 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Все набеждаваме футболистите за това-онова или по-точно — за липсата му.

Но никой не се учудва защо на връчването на Златната топка не присъстват подгласниците.

 

П.П. Много хубави снимки, не само в призьорите! Чудесна мотивация за нови пътешествия!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

При повече от една снимка от автор календарите ще станат сбор от 9-10 автора. Ясно се вижда, че малко хора имат почти професионални умения. И така постепенно другите ще се откажат. Според мен правилото по една снимка от автор допуска повече участници и това е прекрасно.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги каза:

И така, предложението е следното: отпадане на критерия за разнообразие на дестинациите

Според мен трябва първо да се  ревизира дефиницията на "дестинация". Само едно плахо мнение видях дотук в тая насока. Не би трябвало под дестинация да се разбира държава. Доломитите, Венеция и Помпей са коренно различни дестинации в една държава. Екосистемата Серенгети-Масай Мара е една дестинация в две държави

  • Харесвам 12
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, master_of_germs каза:

...

Нека имената на дестинациите и описанията на снимките са на български. Или поне на официалния език на държавата, откъдето е снимката, ако е възможно.

Описание от типа на old Venetian harbour за място в Гърция никак, ама никак не е на мястото си.

Още по-недопустимо за мене е Комодо "нешънъл парк". Това е единствената причина да не гласувам за тази снимка от Индонезия, но за мене това описание е неуважително и това значи повече от красотата на кадъра. Но това си е лично мой критерий, по който оценявам, и не го налагам на никого. А снимката иначе си е отлична. Но ако бъде записана с това описание в календара, ще го задраскам в календарите, които си поръчам.😶

🙂

С "old Venetian harbour за място в Гърция никак, ама никак не е на мястото си" ме изненада. Какво да се направи като така е известно. А и, чисто обективно, в Гърция има доста места, които са силно венециански повлияни. Веднага мога да постна няколко снимки. Това за официалния език на държавата - вярвам, че си го написал в бързината.

Аз не бих "отрязал" снимка заради неудачен текст. Визирам "нешънъл парк". По-скоро, ако спечели и много ме дразни, бих предложил леко да се промени.

 

преди 1 час, master_of_germs каза:

 

А това, че има мнения, как някой съжалявал, че имало избрани само 13-14 от снимките, за които е гласувал... Странно е. Все едно заявявате, че точно вие сте най-големите разбирачи и всички трябва да се съобразяват точно с вашия избор и да нямат собствено виждане. Моето мнение е, че съм страшно доволен, че цели 12 там някъде) от снимките, за които аз съм гласувал, са в календара. Смятам, че имаше поне 40 снимки, които отвсякъде си заслужават да са в календарите ни. Няма снимка, която да не е достатъчно добра сред избраните. Аз по скоро гласувам за дестинации и затова знам, че няма как да се изберат всички, за които съм гласувал. Не мога да си представя, че имаме кандидатстваща снимка от Антарктида и няма да е в календара ни. Гласувам. Категоричен съм, че снимка от Каракорум искам да има. Значи гласувам за всички снимки оттам. Така и с Доломитите, и с Патагония... така че пренебрегвам хубави снимки, за сметка на определени дестинации, които държа да ги има. За мене това е водещото. Но се радвам, ако хубавите снимки са избрани, нищо, че не съм гласувал баш за тях.🙂

🙂

 

За мен такова мнение, в което се изказва съжаление, че не всички снимки, за които човека е гласувал, са попаднали в календара е напълно резонно.

Представи си, двата гранични случая:

- Нито една снимка, за която съм гласувал не попада в календара. Еми, естествено, няма да съм хепи. Или няма да си взема календар, или всеки ден като го гледам ще се сещам колко по-хубави снимки имаше...

- Всичките 24 снимки, за които съм гласувал са вътре. Супер, календарът сякаш е правен по поръчка за мен.

 

Не е ли нормално, човек попаднал някъде по средата да изрази леко или по -силно съжаление.

 

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Не смятах да давам каквито и да е обяснения за наименованието на снимката, но все пак - бях я кръстила просто "о-в Падар, Индонезия", но изненадващо се появи втори ред  за описание. За краткото време от 2 минути, през които качвах снимката, това ми дойде в главата. 🙂

Сори, ох, поправям се веднага на "sorry" или най-добре "извинете" за нарушените възприятия. 🙂

Обещавам да потърся наименованието на комодски или индонезийски, за да не лишим master_ of_ germs от календар.

Явно за догодина трябва да се помисли за правила в 3 точки за наименования на снимките.

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар

- относно имената и описанията на снимките: променяме ги преди печат. Обикновено за да е всичко на български и/или да се побира в ограниченото пространство, което имаме. Да обсъждам предварително това с всички 200+ кандидатури ще отнеме много време, при положение че едва 24 ще стигнат до печат. Освен това понякога се налага и по-дълго описание на снимката, не виждам причина да имаме такова ограничение още от старта. 

 

- отпадане на ограничението за 1 снимка на автор в календара не се предвижда на този етап. Дискусията е водена вече безкрайно много пъти и нашето мнение е, че е важно календарите да са по-разнообразни откъм автори, дори качеството на снимките вътре да пострада. Ако искаме качеството да е водещо, просто ще хващаме всяка година един човек, който да дава всички снимки - така и стилът ще е еднакъв и ще сме сигурни че кадрите са първокласни.  

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

P.S. Ще пусна по-късно няколко визуални примера от последните години как биха се променили календарите при евентуална промяна в правилата за уникалност по държава (за да не слагаме знак за равенство между държава и дестинация). 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , dechy каза:

Не смятах да давам каквито и да е обяснения за наименованието на снимката, но все пак - бях я кръстила просто "о-в Падар, Индонезия", но изненадващо се появи втори ред  за описание. За краткото време от 2 минути, през които качвах снимката, това ми дойде в главата. 🙂

Сори, ох, поправям се веднага на "sorry" или най-добре "извинете" за нарушените възприятия. 🙂

Обещавам да потърся наименованието на комодски или индонезийски, за да не лишим master_ of_ germs от календар.

Явно за догодина трябва да се помисли за правила в 3 точки за наименования на снимките.

Няма да ме лишиш от календар, спокойно. Нито дължиш обяснения на когото и да било. 🙂 Аз просто смятам, че "национален парк Комодо" се възприема по-добре от "Комодо нешънъл парк". Защото още няколко от гласувалите са ми споделили, че подразнили от същото нещо, но няма да тръгнат да пишат в темата. Знам как е на индонезийски, няма нужда да го търсиш. 😉 И го знам заради тебе; защото другите ти снимки оттам, които беше качила в други теми във форума, ме накараха да проучвам тези места и да ги планирам за бъдещо посещение. 🙂 За което искрено ти благодаря! 

 

А иначе примерите от последните календари показват, че ако се премахне ограничението от по една снимка на автор, ще си имаме по 16-17 автора, вместо по 24.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По принцип съм напълно съгласен с домосед за уникалност на дестинация, вместо на държава, но за това май няма твърда дефиниция и ще стане малко по-субективно (т.е. да поражда подобни дискусии след всеки календар)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
50 minutes ago, master_of_germs said:

А иначе примерите от последните календари показват, че ако се премахне ограничението от по една снимка на автор, ще си имаме по 16-17 автора, вместо по 24.

Ако се въведе и правило да няма снимки и на роднини по права линия, или уточним до кое коляно 😉 , май и базата на НАП няма да ни помогне да изчистим уникалността на автора 🙂 ...

Иначе, колкото и демократично да се опитва да се представи избора за снимки за календара т.е. да се проведе демократично, грешка 🙂 , то неминуемо отговорността пада върху основателя, и той е в пълното си право да променя, изменя или нарушава дадено правило , ако той прецени че е удачно. Например ако някой от оригиналите се окаже с недобро качество или други недостатъци (оказа се че съм снимал цяла Йордания с петно на обектива 😉 ) , и по този начин няма да се "впишв" в общия вид на календара, аз не бих пуснал такава снимка до печат. Но основателя трябва сам да може да взема такива решения ..

Връзка към коментар
преди 4 часа, домосед каза:

Според мен трябва първо да се  ревизира дефиницията на "дестинация". Само едно плахо мнение видях дотук в тая насока. Не би трябвало под дестинация да се разбира държава. Доломитите, Венеция и Помпей са коренно различни дестинации в една държава. Екосистемата Серенгети-Масай Мара е една дестинация в две държави

Това го уточнихме с Атакама и Патагония още между двата тура. Никой не го подлага на съмнение. А беше за различни държави, ако има някоя непредставена и с различна еко система. Например Италия във всичките и образи и Гренландия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.