Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

На 23.09.2024 г. в 14:17, dealni каза:

Благодаря, исках да знам дали се практикува по принцип, да не ме гледат на криво и да се окаже, че е силно необичайно 🙂.  Този трафик в Рияд колко е брутален? Като Истанбул или по-зле? 

Опитът ми сочи, че колкото по-на изток отиваш, толкова по-зле става😄.

Истанбулският трафик е тежък, но самите шофьори са толерантни. В СА карат като бесни и много обичат да са навряни един в друг. Саудите, с огромни бели джипове Toyota Land Cruiser V8, смятат че всички са длъжни да им дават път, а бедните емигранти, които често карат охлузени таралясници, не им дреме дали ще сгънат още една врата. 

Естествено не трябва да се плашите. Всяка работи има своите критични моменти. Така стоят нещата и с трафика. Тежък е, но в крайна сметка си е автомобилен трафик. Проблемът е ако някъде стане тежка катастрофа или има ремонти, което там е по-често правило, отколкото изключение. Започва нечовешко тъпкане, пререждане и навиране.

Това, което трябва да се избягва са вечерните часове. Поради големите жеги, през деня хората се крият. Големият трафик започва от 7-8 вечерта до полунощ, когато всеки е тръгнал нанякъде.

Голяма роля играе и рент-а-кара. Аз винаги вземам най-евтиното и все ми дават смотани, маломощни, евтини автоматици, които нямат сила и превключват със скоростта на охлюв. В Рияд беше китайски Changan (за пръв път чух и видях подобна марка автомобил) и го превключвах ръчно. Пак беше зле, но в автоматичен режим, колата беше плачевна, напълно неподходяща за подобен тип трафик.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 23.09.2024 г. в 14:17, dealni каза:

Благодаря, исках да знам дали се практикува по принцип, да не ме гледат на криво и да се окаже, че е силно необичайно 🙂.  Този трафик в Рияд колко е брутален? Като Истанбул или по-зле? 

Няма общо с Истанбул, не са изобщо толерантни, казвам го от позицията на возещ се в Саудитска и шофьор в Истанбул. Но пък в Рияд такситата са достатъчно евтини, ако това е приемлива опция . 
За визите - при нас на трима от четири плащането мина, може да се свали само застраховката, но не и визата. Голямо приключение беше със съпорта,  на трите по различен канал успяхме да оправим драмата, но бях чела че става за секунди, добре че не го оставих за последния момент… 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.