Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

преди 13 часа, dimitrov6 каза:

В мейла за отмяна има опция за промяна на полет и там излизат градовете,които може да се използват за алтернатива.

 

Днес се свързах с агент от live chat. Обясних, че полета ми е отменен и искам следния маршрут, защото трябва да стигна до Джеда, а и си губя вътрешни полети:

 

On Sunday, 17th of December flight Sofia - Milano at 6 a.m. 

From Milano Malpensa to Jeddah on 17th of December, flight at 11,25 a.m. 

On Saturday, 23 th of December from Jeddah to Milano, 20,15

From Milano to Sofia on 24 of Dec, Sunday at 7,50

 

Нещо обаче не ме доразбра и вместо 4те полета сега имам само двупосочни от Милано до Джеда. 

После писах пак, но без оплакване нищо не можели да направят. Пуснах такова, да видим какво ще ми отговорят. Някой има ли подобен опит, или какви мислите че са ми шансовете? Благодаря! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, Пътувко said:

 

Днес се свързах с агент от live chat. Обясних, че полета ми е отменен и искам следния маршрут, защото трябва да стигна до Джеда, а и си губя вътрешни полети:

 

On Sunday, 17th of December flight Sofia - Milano at 6 a.m. 

From Milano Malpensa to Jeddah on 17th of December, flight at 11,25 a.m. 

On Saturday, 23 th of December from Jeddah to Milano, 20,15

From Milano to Sofia on 24 of Dec, Sunday at 7,50

 

Нещо обаче не ме доразбра и вместо 4те полета сега имам само двупосочни от Милано до Джеда. 

После писах пак, но без оплакване нищо не можели да направят. Пуснах такова, да видим какво ще ми отговорят. Някой има ли подобен опит, или какви мислите че са ми шансовете? Благодаря! 

Мисля , че ако успееш ще пренапишеш правилата и ще си постигнал  нещо невиждано от никого тук досега.Дори в момента вече си постигнал много.Браво !

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , stanimir каза:

Мисля , че ако успееш ще пренапишеш правилата и ще си постигнал  нещо невиждано от никого тук досега.Дори в момента вече си постигнал много.Браво !

Ами лошото е, че ако трябва сам да си платя полета до Милано е горе долу добре, но връщането е скъпо на 24ти. Цитирал съм Регламента, така че би трябвало това да го пострестне, ос особено ако видят колко пъти вече съм ги съдил 😅

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , Пътувко каза:

 

Днес се свързах с агент от live chat. Обясних, че полета ми е отменен и искам следния маршрут, защото трябва да стигна до Джеда, а и си губя вътрешни полети:

 

On Sunday, 17th of December flight Sofia - Milano at 6 a.m. 

From Milano Malpensa to Jeddah on 17th of December, flight at 11,25 a.m. 

On Saturday, 23 th of December from Jeddah to Milano, 20,15

From Milano to Sofia on 24 of Dec, Sunday at 7,50

 

Нещо обаче не ме доразбра и вместо 4те полета сега имам само двупосочни от Милано до Джеда. 

После писах пак, но без оплакване нищо не можели да направят. Пуснах такова, да видим какво ще ми отговорят. Някой има ли подобен опит, или какви мислите че са ми шансовете? Благодаря! 

Сега погледнах и от Букурещ през декември има полети до Джеда.До Рияд са спрени тогава.Поискай от Букурещ.Има Flixbus от София до Букурещ по 25-30 лв.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 42 минути , dimitrov6 каза:

Сега погледнах и от Букурещ през декември има полети до Джеда.До Рияд са спрени тогава.Поискай от Букурещ.Има Flixbus от София до Букурещ по 25-30 лв.

Благодаря ти! Добре е, но връщането е на 24ти декември през нощта, което не ме устройва. Ще го мислим. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
преди 4 часа, CarpeDiem каза:

В момента струва ли ви се разумно и безопасно да се посети Саудитска Арабия? 

Привет, аз планувах да посетя Сирия и Ливан през декември, даже бях закупил единия от двата билета, но предвид това, което се случи вчера, най-вероятно ще се откажа и ще пия една студена вода за 70 евро.

 

Вчера и днес следя доста интензивно какво се комемнтира за ситуацията (разбира се не от бтв и нова..) и за мое съжаление, нещата там хич, ама хич не са розови и май се очертава един голям и продължителен конфликт в региона. Като най-опасни потенциално за посещение са естествено Сирия, Ливан и Иран.

За С. Арабия нищо не говори все още, но не се знае какво ще се случи и там при една ескалация, защото и те си имат сериозни проблеми с Йемен и Иран от много години.

 

Аз лично, освен ако не се стигне до някакво примирие в близките седмици (което аз не го вярвам), ще се въздържа от пътуване в региона в близко бъдеще.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 3.09.2023 г. в 14:50, r_nikolov1 каза:

26.12.2023-02.01.2024 полетите са 90 лв. двупосочно с WDC. Дали е добра идея за посещение на Саудитска Арабия около Нова година? 🤔

Оттече. Имах билети и за декември, и за януари.

 

На 19.09.2023 г. в 22:31, Пътувко каза:

И защо така, четох че са пълни от София, не виждам каква е логиката. 

Логиката е, че саудитите са им спрели субсидията. Тази дестинация я откриха само защото СА реши да финансира билетите на туристите, за да си развива туризма. Но като сме показали слаби резултати (малко туристи, още по-малко платежоспособни), са решили, че стига толкова. Между другото, гледам, че от Букурещ спират Рияд, но остава Джеда. А от нас - нищо. Заминаха ми две планирани пътуваниня, добре че поне не бях купил още вътрешни полети по тях.

Връзка към мнение
преди 4 часа, CarpeDiem каза:

В момента струва ли ви се разумно и безопасно да се посети Саудитска Арабия? 

Саудитска Арабия е все пак доста далече и е била винаги стабилна, та не виждам нищо неразумно. Виж Ливан, Сирия са друго нещо. То ако се стигне до Саудитска Арабия пожара ще е огромен.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 22 часа, Ou7law каза:

Привет, аз планувах да посетя Сирия и Ливан през декември, даже бях закупил единия от двата билета, но предвид това, което се случи вчера, най-вероятно ще се откажа и ще пия една студена вода за 70 евро.

 

Вчера и днес следя доста интензивно какво се комемнтира за ситуацията (разбира се не от бтв и нова..) и за мое съжаление, нещата там хич, ама хич не са розови и май се очертава един голям и продължителен конфликт в региона. Като най-опасни потенциално за посещение са естествено Сирия, Ливан и Иран.

За С. Арабия нищо не говори все още, но не се знае какво ще се случи и там при една ескалация, защото и те си имат сериозни проблеми с Йемен и Иран от много години.

 

Аз лично, освен ако не се стигне до някакво примирие в близките седмици (което аз не го вярвам), ще се въздържа от пътуване в региона в близко бъдеще.

 

Аз също имам закупени билети до Ливан за края на ноември. 

Според мен примирие в близките седмици едва ли ще има, а конфликтът най-вероятно ще си остане тлеещ още доста дълго време.

Това със сигурност дестабилизира целия регион, но ако има напрежение в Ливан, според мен то ще бъде по южната граница, където живеят палестинци. Евентуална опасност виждам в това да бъдат извършени атентати или враждебно отношение към чужденците?

Засега опцията за смяна на полетите или канселиране стои отворена и при мен при същата ситуация  - 50% от цената.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Radnev каза:

Аз също имам закупени билети до Ливан за края на ноември. 

Според мен примирие в близките седмици едва ли ще има, а конфликтът най-вероятно ще си остане тлеещ още доста дълго време.

Това със сигурност дестабилизира целия регион, но ако има напрежение в Ливан, според мен то ще бъде по южната граница, където живеят палестинци. Евентуална опасност виждам в това да бъдат извършени атентати или враждебно отношение към чужденците?

Засега опцията за смяна на полетите или канселиране стои отворена и при мен при същата ситуация  - 50% от цената.

 

 

Съгласен съм с теб, просто това, което исках да кажа е, че ако сега тръгвах да си купувам билети за гореспоменатите места, лично аз бих изчакал или отложил, просто защото все още е твърде непредвидимо какво ще е след 2-3 месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз успях в крайна сметка да заменя полетите за мен и мой приятел вместо от София до Рияд от Милано до Джеда, където ни е целта през декември. Също така не изгубих сумата за вътрешен полет от Рияд до Джеда с Flynas, въпреки че не бях заплатил тази опция. Обясних им ситуацията, пратих screen shots и сега имам кредит, който мисля да използвам за вътрешни полети в страната. 

По-конкретно от Джеда до Табук и после с rent-a-car до Хегра и региона. Как е карането в СА, дайте малко обратно връзка. Излиза ми някаква опция с Europa car, но не съм гледал подробно, защото тепърва уточняваме някои неща от програмата.   

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не виждам да се е споделяло тук, но има безплатни турове от Саудитското правителство, като накрая има и безплатна вечеря и за десерт - безплатен сувенир - https://hadyyah.org.sa/en/the-cultural-tour/

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
On 10/11/2023 at 5:44 PM, Пътувко said:

Аз успях в крайна сметка да заменя полетите за мен и мой приятел вместо от София до Рияд от Милано до Джеда, където ни е целта през декември. Също така не изгубих сумата за вътрешен полет от Рияд до Джеда с Flynas, въпреки че не бях заплатил тази опция. Обясних им ситуацията, пратих screen shots и сега имам кредит, който мисля да използвам за вътрешни полети в страната. 

По-конкретно от Джеда до Табук и после с rent-a-car до Хегра и региона. Как е карането в СА, дайте малко обратно връзка. Излиза ми някаква опция с Europa car, но не съм гледал подробно, защото тепърва уточняваме някои неща от програмата.   

Чудесно , но след заканите към Wizz , цитиране на законови разпоредби и т.н. , не даваш никаква обратна връзка как се разви комуникацията по искането ти за пълно премаршрутиране от София ?  

Резултатът е ясен , но как точно се стигна до тук ?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

И всичките тези трудности заради спортен турнир ли са,дето може по телевизията да се гледа.

Колкото е да гледаш птици по телевизията, толкова е и това с футбола 🙂, няма нищо общо. 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, stanimir каза:

Чудесно , но след заканите към Wizz , цитиране на законови разпоредби и т.н. , не даваш никаква обратна връзка как се разви комуникацията по искането ти за пълно премаршрутиране от София ?  

Резултатът е ясен , но как точно се стигна до тук ?

 

Всъщност забравих да спомена, че оттеглих искането ми, защото от Уиз ми осигуриха все пак полети, както и не загубих сумата за вътрешните, така че реално освен купищата разправии нямам финансови загуби, или ще са минимални 😉 

Връзка към мнение

Тоест реши да стигнеш до Милано за собствена сметка (вероятно и с наложителна нощувка,) и си оттеглил иска си към Wizz да ти осигурят полет, без дори да дочакаш отговор ?

Много великодушно наистина. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 13.10.2023 г. в 18:26, stanimir каза:

Тоест реши да стигнеш до Милано за собствена сметка (вероятно и с наложителна нощувка,) и си оттеглил иска си към Wizz да ти осигурят полет, без дори да дочакаш отговор ?

Много великодушно наистина. 

 

Да, точно така, защото го считам за справедливо. Една нощувка в Милано ще имам, но толкова щях да имам и в Рияд. На връщане няма да имам нужда от такава. 

Най-забавното е, че в една публикация пишеше, че има шанс пак да я пуснат линията от януари, едва ли, но ако стане, ще е голямо шоу да няма полети през ноември и декември, точно когато на мен ми трябва 🙂  

Връзка към мнение
преди 23 часа, CarpeDiem каза:

Някой запазвал ли е тур до Edge of the World? С коя агенция и за колко пари? 

Riyadh Hiking е фирмата, взеха не 1500 SAR за 5-6 човека.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Върнахме се и ние и тъй като успях да организирам пътуването основно с информацията от форума, редно е и аз да споделя моите впечатления.

 

Първо за облеклото – по мои разбирания бяхме облечени съвсем прилично, но все пак отнесохме негативи -  последния ден в Рияд един възрастен арабин спря до нас специално да ни се разкрещи да сложим абая и да си покрием косите – аз в началото помислих, че се шегува, все пак всички хора, които бяхме срещнали до този момент бяха истински мили и с желание да помогнат. Другият случай беше в Медина – около джамията, но не близо до входа ни се скараха, че сме без покрити коси и се вижда част от ръцете. Това го направиха млади жени, съвсем възпитано.  От друга страна видяхме италианки по потници, без сутиен, по клинове, по гол пъп – никой нищо не им каза, това беше в Ал Ула.

 

Петък по обед - Когато се планира пътуването е важно да се прецени къде ще сте в петък по време на обедната молитва. Аз се зарадвах, че полета ни от Рияд е сутринта, но въобще не съобразих, че като кацнем ще е обед и все пак ще ни трябва такси. Така че внимателно с времето в петък по обед.

 

За Ал Ула – според мен колата е задължителна – не че не може с таксита, но първо почти ги няма и второ – на много места няма обхват и е трудно, отделно се губи доста време в изчакване на транспорт.  Ходихме до Скалата на Слона с нещо като частен автобус – питах Hop On Hop off автобуса кога има навръщане, нещо не се разбрахме ,само ми казаха, че автобуса там само качва пътниците за обратната посока, не чака.  В крайна сметка бяхме сами в автобуса, закараха ни до там, дадоха 45 минути да разгледаме по залез и после ни закараха обратно до посетителския център. Освен приложенията за такси, ето номера на официалните таксита, може да се поръчва през What`s App, 0096558043154,  возят с апарат, от летището излиза примерно с 25SAR по – скъпо от Болт, с които се върнахме обратно.

Ходихме до огледалната зала Марая – много красиво място, особено по залез. Ако някой реши да ходи – ако няма концерт, може да се букне маса в ресторанта на покрива. Резервацията е 75 лева, които после се приспадат от сметката.  Най – добре според мен е да се направи резервация  в 18 и да се отиде по – рано заради залеза. На излизане по тъмно за мое разочарование залата не беше осветена. Връщането е доста трудно, тъй като вечер не се намират никакви таксита – помогнаха ни от персонала. Има и два хотелски комплекса в зоната на Марая, но цените са доста високи.

 

Хотели – всичко букнах в последния момент от страх да не канселират полетите.  Ккато бях чела някъде из нета, цените рязко намаляха седмица преди пътуването, почти двойно, само за Ал Ула си останаха същите, но там и нямаше свободни места на сравнително добро място.  Последната нощ в Рияд букнахме в самия хотел след като се уверихме, че въпреки ниския рейтинг хотела е ок.

 

Виза – голям проблем имахме 3 от 4те пътуващи. След уверенията, че визата се получава много лесно решихме и нея да платим в последния момент, но се оказа, че не можем да я свалим. Доста трудно се свързах със съпорта – през чата не стана и  пуснах оплакване през сайта и веднага ме контактнаха – пратиха линк към друг сайт, откъдето да я свалим, но и оттам не стана. Накрая ми я пратиха на мейла. Обаче за следващите двама от нашата група, които не успяха да си свалят визата не пратиха нищо на мейла, само затвориха кейса с оплакването и следващите кейсове, които пуснахме.  Та накрая стана през страницата на Visit Saudi във фейсбук  - техния съпорт прати визата на мейл.

 

Най  - запомнящи за мен са  Медина заради особената за мен атмосфера, повече няма да отида там със сигурност, огледалната зала в Ал Ула и Edge of the World (с тур букнат през сайта на Riyadh Trips).  Ал Ула е много красива, но не колкото Петра и Уади Рум. Най – интересни ми бяха хората – за толкова кратко време са променили толкова много . В  Булевард Сити фоновата музика беше джаз, това много ме впечатли.  Както каза единия от таксиметровите шофьори – много бързо стана промяната, не всички от старото поколение я приемат, но е хубаво, че нацията ни е млада, ние сме мнозинството и няма връщане назад.

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 2
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 11.10.2023 г. в 18:25, feel_the_rush каза:

Не виждам да се е споделяло тук, но има безплатни турове от Саудитското правителство, като накрая има и безплатна вечеря и за десерт - безплатен сувенир - https://hadyyah.org.sa/en/the-cultural-tour/

 

 

Много съм доволна от тура, препоръчвам го на всички. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.