Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

На 26.04.2023 г. в 22:52, fastandfurious каза:

Избрах тази фирма (key.sa) тъй като единствено при тях намерих опция да доплатя за open km. Взехме колата от Riyadh и ще я върнем в Jeddah, което струва 450SAR. Доплащане за open km е 350SAR. В Enterprise също удържат депозит. Нашият маршрут за 4 дни е почти 4000км и доплащане за надхвърлен лимит км не ме устройва. Днес тръгнахме от Jeddah, през Rajal и Abha и нощуваме в Jazan. За утре сме планирали Fayfa и вечерно Mecca стария град. В петък Jeddah и вечерта летим за Букурещ

Важно е да се отбележи, че офисите на рент а кар компаниите в на летище Джеда са на Терминал Юг, а Wizz лети от Терминал Север. Има Shuttle Bus между терминалите, който се плаща 20SAR (може с карта в автобуса - преди потеглянето идва кондуктор). Разстоянието между терминалите е 22км и отнема 20-тина минути. Казаха ни къде да чакаме Shuttle Bus -а, но не е много редовен - чакахме около 45 минути. Пред спирката минават таксита и от 70SAR мигновено сами свалят до 50SAR, според мен с лек пазарлък цената ще стане колкото на автобуса. Не си изхвърляйте водата, няма проблем да се мине с вода през секюрити контрола. При връщане на колата я оглеждат доста щателно. Когато вземах колата от Рияд момчето (беше ни преводач) от конкурентната компания AVIS ми каза демонстративно да снимам колата - снимки и видео при получаване и при издаване! Саудитска Арабия е страната с най-много камери за скорост - стационарни и триноги. Никога никъде не съм виждал подобно нещо. Има много контролно-пропускателни пунктове, никъде не са ни обръщали внимание, дори в непосредствена близост до границата с Йемен. Също така Саудитска Арабия е страната с най-много Toyota FJ CRUISER. Саудитска Арабия е страната с най-много легнали полицаи.

Относно Madain Saleh - много важно е да имате закупен онлайн билет. При нас поради подценяване от моя страна се оказа, че няма никакви места за вторник и купих за сряда следобед. Отидохме рано сутринта във вторник и точно да се качим в автобуса за обиколката забелязаха, че билетите са за следобед. Никой не видя, че датата е следващия ден. След посещение в туристическия център ни качиха в първия автобус, но имаше много свободни места. Предполагам по-късно през деня няма да има места. Преди да заминем четох, че можеш да слезеш на някоя от четирите спирки за забележителности и да се качиш на следващия автобус. В момента всеки гид си чака групата и обиколката трябва да се вмести в два часа. Нашият маршрут мина през Riyadh, Ushaiger, Madain Saleh и Hegra, Jeddah, Rejal, Abha, Jazan, Fayfa, "важен град" (ще се сетите), Medina, Jeddah. Изминахме общо 4500км за четири дни и един следобед.

  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към мнение
На 26.04.2023 г. в 22:52, fastandfurious каза:

Избрах тази фирма (key.sa) тъй като единствено при тях намерих опция да доплатя за open km.

Ако не доплащахте за Open km до колко километра можехте да шофирате на ден?

Връзка към мнение
преди 35 минути , chandni каза:

Ако не доплащахте за Open km до колко километра можехте да шофирате на ден?

Километрите на Rent-a-car компаниите варират около 200 - 220км на ден. За Саудия това е твърде малко. Когато връщахме колата, всички преди мен доплатиха допълнителни километри, включително и аз (800км. допълнителни)  при цена от 0.46SAR  на км. Имахме 1750 км free за 8 дни. 

Така на практика Rent-a-carа се превърна в най-големия ни разход, като отделно перо. 

340лв. за 8 дни наем / 100лв. външна застраховка / 200 лв. гориво / 190лв. допълн. км. или 830лв. общо. 

Колата бе на Avis и не ни удържаха от КК нито лев депозит. Така бе и при другите преди нас. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 21 часа, Radnev каза:

Колата бе на Avis и не ни удържаха от КК нито лев депозит. Така бе и при другите преди нас. 

С каква застраховка наехте колата и оглеждаха ли я за щети при връщането ѝ?

Връзка към мнение
преди 23 часа, chandni каза:

С каква застраховка наехте колата и оглеждаха ли я за щети при връщането ѝ?

Добре познатата външна застраховка на worldwideinsurance.com. 

Те самите изобщо не са ни предлагали опция за застраховане. 

Още при вземането, колата бе огледана много внимателно от служител на Avis и по протокола бяха отбелязани и най-малките точки, без дори да има нужда да му ги показвам. Това не ми се е случвало никъде досега. 

При връщането също бяха много внимателни в огледа. 

Не блокират депозит, което е много странно, но снимат КК отпред. За всеки случай на мен кода от задна страна е винаги скрит с лепенка. 

При връщането категорично държат да вземат и договора, и протокола за щетите, като те убеждават, че това било нормално при тях. Това също е странно. 

В крайна сметка се съгласих да им ги оставя, като ги накарах да ми направят ксерокопия, което сякаш не бе много правилно, но така го реших на място. 

 

П. П. Тези дни ще напиша един дълъг пост за всичко, което мисля, че е важно и ми направи  по-голямо впечатление в Саудия.

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Radnev, благодаря за информацията! Ще очаквам подробности за общите ти впечатления от това, което си видял/изживял в страната. Ако сте попадали на приятни ресторантчета с вкусна храна, моля сподели и тях. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 4.05.2023 г. в 21:05, chandni каза:

@Radnev, благодаря за информацията! Ще очаквам подробности за общите ти впечатления от това, което си видял/изживял в страната. Ако сте попадали на приятни ресторантчета с вкусна храна, моля сподели и тях. 

В Riyadh бих препоръчал ресторант Najd Village, в Jeddah Sarmad Restaurant. Също препоръчвам Raydan Restaurants.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Някак неусетно от Саудитското ни пътешествие вече мина цял месец. И само се каня и каня, и каня да пусна някаква полезна информация.

Та, да си дойда на думата:

 

Визите.

Електронна виза от тук https://visa.visitsaudi.com/. Създавате  си профил и от този профил може да искате издаване на визи за различни хора. Визата важи за 12 месеца и позволява многократно влизане и излизане от Саудитска Арабия.

Системата ви таксува 535SAR или 258лв. Една същестена част от визата (1/3 от цената) е здравна застраховка. В профила си получавате визата и документ който удостоверява застраховката, но при мен не можеше да се свали.

Издаването на визите става много бързо. Буквално две минути след приключване на процедурата и вече имахме потвърждения, че сме одобрени. Снимката задължително трябва да бъде в точен формат 200 x 200 px, иначе системата не я приема. Направих снимки с телефона и после ги преработих в изискуемия формат. Снимките станаха малко сплескани и изглеждахме по-дебели отколкото сме, но системата ги прие, въпреки, че моята снимка по някаква причина излезе и на една страна.

Когато кацнете не се залепяйте на първата опашка, защото тя е за хора, на които тепърва ще се издават визи. Ако имате издадена виза ще минете много бързо, като ви свалят пръстови отпечатъци.

 

Валутата.

!!!За Саудия купувайте долари само от последната емисия!!! – тази с холограмната лента. С останалите може да имате голям проблем. Обменните бюра масово ги отказват.

На бензиностанции, големи хранителни магазини и два хотела сме платили с кредитна карта. Курсът при превалутирането бе съвсем нормален. За пример ще дам визите. Системата ни таксува 535SAR или 259 лв., което превалутиранo по курса на ДСК бе 0.484. За сравнение, курсът на Tavex бе 0.499.

Саудитски риали запазих по телефона от чейнджа на Граф Игнатиев. Взех ги в деня на полета. Валута за Бахрейн и Катар нямаха.

 

Хотелите.

Контактите са тройни, така че си носете преходник.

Оценките на хотелите в Booking могат сериозно да ви стресират. Те са много ниски, но това не е реално. Хотели с оценка 6.0, предлагат долу-горе същите условия, като подобни в Европа с оценка 8.0. Ако хотелът е с оценка над 7.5, то това означава, че ви очаква лукс.

Единствената греда бе Almakan Hotel 103 - Alazmi в Рияд. Беше много зле. Това е цяла верига от хотелчета в северната част на Рияд и най-вероятно условията са еднакви навсякъде. Има голяма вероятност да попаднете на него, защото е близо до летището, цената е ниска и заварихме други българи там. Не отсядайте там! 

Най-малкото, което предлагат в Саудия е цял апартамент. Това е нормално, защото хората пътуват семейно, а при няколко жени, семействата са винаги големи.

Цените на хотелите играят страшно много. Всички нощувки с изключение на първата сме запазвали ден за ден. В рамките на 24 часа, цената можеше да скочи почти двойно и после пак да се върне на първоначалната си стойност, че дори и малко да падне от нея.

Само в два от хотелите платихме с кредитна карта. В останалите искаха да се плаща в кеш.

За осем дни сме отсядали на пет различни места и никъде не са ни питали за семейното ни положение, включително в дълбоко провинциални градове, където нравите се спазват особено силно. Навсякъде са искали само и единствено моят паспорт.

 

Храната.

Тук не мога да дам по-специална информация. Сядали сме на съвсем обикновени ресторанти. Основната храна, е пилешко с ориз или пилешко с нахут. Порциите са огромни, като се набляга на ориза и нахута. Една порция е около 20-30 SAR или 10-15лв. Ако не държите много на месото, с една порция, спокойно бихте се наяли двама. Цената на голяма шаурма, която по размер е като среден дюнер е 8-12 SAR или 4-6лв. 

Традиционните им ресторанти са съобразени с начина им на живот. Разделени са на две части. Едната е семейна и е разделена на отделни клетки, където жените могат да се хранят спокойно. В общите части се хранят само мъже.

 

П.П. Има още, така че ще продължа и с други по-важни особености за облеклото, рент-а-кара и т.н.

 

  • Харесвам 22
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Облеклото.

В Саудия мъжете могат да ходт облечени съвсем нормално - къси панталони и къс ръкав. За жените обикновените ежедневни дрехи, препоръчително с дълъг крачол и ръкав, както и по-широчки. 

Физическият контакт между мъже и жени не е препоръчителен. Като санкция най-вече бихте получили неодобрителни погледи или забележка от случаен минувач.

Мисля, че ако направите опит да се впишете в обстановката, ще почувствате нещата много по-плътно, а отношението на хората ще бъде незабравимо.

За тях традициите са нещо изключително важно и ако покажете уважение към тях, ще бъдете носени почти на ръце.

Така изглеждахме ние😀

IMG_20230424_140029.jpg.5dde382e38c70462f79b4989f792de31.jpg

и навсякъде получавахме невероятно отношение. Предлагаха ни всякаква помощ, черпеха ни с какво ли не, всякакви по-дребни покупки ни бяха тикани в ръцете без пари, на разни забележителности не ни таксуваха и т.н.

Постоянно ни спираха, интересуваха се от нас и ни молеха за снимки, до степен, че в един момент започна да ни става много досадно и гледахме само учтиво да отговаряме на поздравите им, и да продължаваме бързо напред.

Червено-бялата кърпа е отличителна за истинския потомствен сауд. Само истинските сауди носят бялата одежда и шарената кърпа. Това е въпрос на чест и престиж. Тази кърпа не се носи от емигранти и ако тя е на главата ви няма да имате проблеми, дори да попаднете в най-пропадналото гето на някой град. Всички ще ви засвидетелстват уважение и няма да ви притеснят с абсолютно нищо. 

В държава с население от над 30 милиона души, саудите са не повече от 7 милиона. Останалите са емигранти. В интернет пише друго, но в Саудия, за истински сауд се приема само този, чието родословно дърво може да се проследи назад в миналото. Всички останали, дори и родени в Саудия, не са сауди.

 

Рент-а-кара.

Нашата кола бе на Avis. Осем дни за 337 лв. или 48 лв./ден.

Застраховката бе външна от https://www.worldwideinsure.com за 90 лв.

Депозит от кредитната карта не ни бе удържан. Кредитната карта бе снимана отпред, но на най-добре си залепете лепенка на кода отзад.

Офисите на рент-а-кар компаниите се намират на подземния паркинг на летището, точно под Терминал 2.

Понеже разстоянията в Саудия са огромни, колите имат ограничение в километрите. Може да бъде платена и опция без ограничение, но тя е много скъпа и има смисъл ако минете поне 4000 км. Нашият автмобил бе с free километраж от 1750 км или 220км/ден, което за Саудия е малко. За всеки километър над тези 1750 км, цената бе 0.46SAR или 23 стотинки на километър. Изминахме около 800 км над лимита, така че платихме около 190 лв.

 

Движението.

Саудия има трилентови магистрали, които са много прави и от един момент шофирането става много отегчително. Понякога вилнеят пустинни бури. На места има и много силен вятър.

Трафикът в Рияд е брутален. Шофирайте там само ако се чувствате много уверени шофьори. Основните булеварди са много големи. Обикновено с по пет платна, но движението никога не спира. Всички карат много бързо и много рисково. Обичат да се престрояват внезапно, почти никога не ползват мигачи и карат много близо един до друг.  

С оглед на жегите, животът там тече по различен начин. Най-големите задръствания стават между 19:00 и 22:00.

В цялата страна има страшно много камери и безброй легнали полицаи. Пътищата са безплатни.

Почти без изключение, всички коли са бензинови. Масовият бензин е А91 и струва 1.10лв. Преди няколко години е бил само 30 стотинки, но след реформите е започнало бавното му покачване.

 

Разходите.

Тук хората рядко, да не кажа никога не пишат колко им е излязло едно пътешествие, което за мен е странно и дори необяснимо.

На практика една кратка разбивка на разходите може да даде много повече информация от тонове обяснения.

 

Саудитска Арабия за 8 дни = 2400лв. общ разход за двама души.

Самолетни билети: София – Рияд 20лв. / Рияд – София 57лв. умножено по две = 154 лв.

Визи – 258 лв. умножено по две = 516 лв.

Хотели – 7 нощувки за 550 лв. или 78 лв. средна цена.

Рент –а –кар – 338 лв. за 7 дни или 48 лв. на ден. / 90 лв. външна застраховка / 190 лв.  допълнителни километри / 200 лв.  гориво = 818 лв.

Храна – не съм смятал, но дотук сумата е 2038 лв., което означава, че 362 лв. са дадени за храна и някои други дребни разходи. Понеже не водя точна сметка до левче е възможно да пропускам някои разходи, но не повече от стотина лева, така че Саудитска Арабия за всички 8 дни ни е излязла не повече от 2500лв.

 

П.П. Все се каня да напиша някакъв пътепис, но не знам как да го започна. Саудия ми въздейства по особен начин и се превърна в място, където забележителностите, реално ми стоят на последно място от всички впечатления, които натрупах. 

  • Харесвам 26
  • Благодаря 5
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, Radnev каза:

Червено-бялата кърпа е отличителна за истинския потомствен сауд. Само истинските сауди носят бялата одежда и шарената кърпа. Това е въпрос на чест и престиж. Тази кърпа не се носи от емигранти и ако тя е на главата ви няма да имате проблеми, дори да попаднете в най-пропадналото гето на някой град. Всички ще ви засвидетелстват уважение и няма да ви притеснят с абсолютно нищо. 

явно и туристи може да я носят 😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 14 часа, neuromancer каза:

явно и туристи може да я носят 😉

Да, така е😀.

Тръгнах да обяснявам това леко противоречие, но после го махнах, защото реших, че не е тук мястото за толкова подробни обяснения. 

В онзи свят хората не са равни. Там всеки си има мястото и трябва добре да го знае. Емигрантите стоят много ниско в йерархията им и за саудите, те са просто слуги и нищо повече. Там християнинът не е мюсюлманин, черният човек не е бял, а самите сауди, дори не се възприемат за араби. Колкото пъти казвах "вие арабите", те толкова пъти ме поправяха "ние сме сауди". 

В това отношение, туристът и особено белият турист е почитан гост, и като такъв трябва да се уважава. А когато и той показва уважение към техните традиции направо се размазват от кеф.

 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, намерих си полет до Мале с 5 часа престой на Рияд-Саудитска Арабия и се ровя в нета да разбера трябва ли да кандидатствам за транзитна виза. Чуденката ми идва от това, че прочетох някъде че такава виза ми е нужна ако престоя ми е повече от 12 часа. Моля за помощ, ако има някой запознат по темата. Поздрави. 

Връзка към мнение

Защо е чуденката, след като престоя ти е 5 часа, а не над 12?

Иначе най-важната информация за да ти отговорим не я казваш, тоест дали си на един билет и трябва ли да влизаш в държавата или си само транзит? 

Връзка към мнение
преди 52 минути , neuromancer каза:

Защо е чуденката, след като престоя ти е 5 часа, а не над 12?

Иначе най-важната информация за да ти отговорим не я казваш, тоест дали си на един билет и трябва ли да влизаш в държавата или си само транзит? 

Извинявам се. Пропуснах да напиша, че полета е с wizz air, която е нискотарифна и следователно трябва да си взема багажа и да го чекирам отново за следващия полет, което ще рече че трябва да мина border control. Надявам се съм по-ясна сега. Питам за да нямам изненади в последния момент. 

Връзка към мнение

В такъв случай ви трябва не транзитна виза, а виза за влизане в страната. Транзитната е само, ако кацате и продължавате на един билет и се предлага само от няколко саудитски авиокомпании.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

Щом ще влизаш ти трябва виза и това написаното за транзит не важи за теб.

Успях да открия адекватна информация. Трябва ми 4 дневна stop over visa. Благодаря за отговора. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз мисля, че тая stop over visa е друго нещо. Тя е ако имаш един билет през Саудитска Арабия, с прекачване (stop over) до 4 дена дълго. Издават се само при покупка на билет със Саудия или някоя друга саудитска компания, и дори ако пропуснеш да я вземеш при покупката май няма как да я получиш, поне без човешка намеса. В твоя случай си трябва съвсем обикновена виза. По-нагоре или в някоя друга тема за СА скоро се писа за stop over visa.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Препоръчвам ви да прочетете тази тема в друг популярен форум. За момента, няма друг начин и друг вид виза, който можете да вземете, освен стандартната виза при стигане или онлайн визата. https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293991-i4477-k14292793-Free_4_day_stop_over_visa-Saudi_Arabia.html

Връзка към мнение
На 15.06.2023 г. в 14:35, feel_the_rush каза:

Препоръчвам ви да прочетете тази тема в друг популярен форум. За момента, няма друг начин и друг вид виза, който можете да вземете, освен стандартната виза при стигане или онлайн визата. https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293991-i4477-k14292793-Free_4_day_stop_over_visa-Saudi_Arabia.html

  • Stopover of less than 12 hours with a connecting flight with the same airline:
    The transit visa is not required. During your stopover, you will not be able to leave the transit zone.
  • Stopover of less than 12 hours with a connecting flight with a different airline:
    The transit visa is mandatory, it can be requested from the Embassy, your airline or on the MOFA website.

А как да разбирам това? 🤔Съвсем се обърках. 

Линка към сайта :https://www.visasaudi.sa.com/en/faq/

Връзка към мнение

Ами трябва виза, как да го разбираш...

 

Нали има виза он арайвъл, отиваш без виза и като не те пуснат си правиш визата на място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да добавя и моите 5 ст по темата: Визата я получих на летището в Рияд за 480 SAR. Имат създадена организация и  точно преди паспортния контрол те изпращат на гишетата, които са и за издаване на виза. Нищо не се попълва, свалят ти отпечатъци и лицеви данни, плащаш си таксата и готово.

Уиз кацат на терминал 3, на който нямаше от къде да купим местна сим карта и отидохме до Т2 - има топла, тоест прохладна 🙂 връзка между тях.

Освен таксита/юбер ползвахме и градски автобус в Рияд. Хубави, нови, климатизирани автобуси с билет от 4 SAR, като се плаща с дебитна/кредитна карта. Просто допираш картата до четеца, светва зелено и си таксуван. Имат много хубави климатизирани спирки, с индикация за актуалното разписание. А до бяла жена в автобуса никой не смее да седне, докато не поканим някой с жест. 😊

От забележителностите ме впечатлиха пясъчните дюни до  Hagla lake и панорамната гледка от Sky bridge. Таксата за асансьорите до 99-тия етаж е 70 SAR

 

20230606_211631.jpg

20230605_212708.jpg

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
На 16.06.2023 г. в 19:52, Rositsa Hristova каза:
  • Stopover of less than 12 hours with a connecting flight with the same airline:
    The transit visa is not required. During your stopover, you will not be able to leave the transit zone.
  • Stopover of less than 12 hours with a connecting flight with a different airline:
    The transit visa is mandatory, it can be requested from the Embassy, your airline or on the MOFA website.

А как да разбирам това? 🤔Съвсем се обърках. 

Линка към сайта :https://www.visasaudi.sa.com/en/faq/

Има някаква митична траснфрна виза, за която се пиша, ама никой не е виждал 🙂 Явно се вади само от посолство или ако пътуваш със Саудитците. Според мен ще изхабиш много повече време в търсене, отколкото разликата в парите, които ще платиш за нормалната виза. Но както са те посъветвали, може да пробваш да се разбереш с хората направо на летището.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.