Прескочи до съдържание

Да опознаем Саудитска Арабия - идеи за места и маршрути, визи и практична информация


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

На 20.10.2023 г. в 11:28, Ивайла каза:

Върнахме се и ние и тъй като успях да организирам пътуването основно с информацията от форума, редно е и аз да споделя моите впечатления.

 

Първо за облеклото – по мои разбирания бяхме облечени съвсем прилично, но все пак отнесохме негативи -  последния ден в Рияд един възрастен арабин спря до нас специално да ни се разкрещи да сложим абая и да си покрием косите – аз в началото помислих, че се шегува, все пак всички хора, които бяхме срещнали до този момент бяха истински мили и с желание да помогнат. Другият случай беше в Медина – около джамията, но не близо до входа ни се скараха, че сме без покрити коси и се вижда част от ръцете. Това го направиха млади жени, съвсем възпитано.  От друга страна видяхме италианки по потници, без сутиен, по клинове, по гол пъп – никой нищо не им каза, това беше в Ал Ула.

 

Петък по обед - Когато се планира пътуването е важно да се прецени къде ще сте в петък по време на обедната молитва. Аз се зарадвах, че полета ни от Рияд е сутринта, но въобще не съобразих, че като кацнем ще е обед и все пак ще ни трябва такси. Така че внимателно с времето в петък по обед.

 

За Ал Ула – според мен колата е задължителна – не че не може с таксита, но първо почти ги няма и второ – на много места няма обхват и е трудно, отделно се губи доста време в изчакване на транспорт.  Ходихме до Скалата на Слона с нещо като частен автобус – питах Hop On Hop off автобуса кога има навръщане, нещо не се разбрахме ,само ми казаха, че автобуса там само качва пътниците за обратната посока, не чака.  В крайна сметка бяхме сами в автобуса, закараха ни до там, дадоха 45 минути да разгледаме по залез и после ни закараха обратно до посетителския център. Освен приложенията за такси, ето номера на официалните таксита, може да се поръчва през What`s App, 0096558043154,  возят с апарат, от летището излиза примерно с 25SAR по – скъпо от Болт, с които се върнахме обратно.

Ходихме до огледалната зала Марая – много красиво място, особено по залез. Ако някой реши да ходи – ако няма концерт, може да се букне маса в ресторанта на покрива. Резервацията е 75 лева, които после се приспадат от сметката.  Най – добре според мен е да се направи резервация  в 18 и да се отиде по – рано заради залеза. На излизане по тъмно за мое разочарование залата не беше осветена. Връщането е доста трудно, тъй като вечер не се намират никакви таксита – помогнаха ни от персонала. Има и два хотелски комплекса в зоната на Марая, но цените са доста високи.

 

Хотели – всичко букнах в последния момент от страх да не канселират полетите.  Ккато бях чела някъде из нета, цените рязко намаляха седмица преди пътуването, почти двойно, само за Ал Ула си останаха същите, но там и нямаше свободни места на сравнително добро място.  Последната нощ в Рияд букнахме в самия хотел след като се уверихме, че въпреки ниския рейтинг хотела е ок.

 

Виза – голям проблем имахме 3 от 4те пътуващи. След уверенията, че визата се получава много лесно решихме и нея да платим в последния момент, но се оказа, че не можем да я свалим. Доста трудно се свързах със съпорта – през чата не стана и  пуснах оплакване през сайта и веднага ме контактнаха – пратиха линк към друг сайт, откъдето да я свалим, но и оттам не стана. Накрая ми я пратиха на мейла. Обаче за следващите двама от нашата група, които не успяха да си свалят визата не пратиха нищо на мейла, само затвориха кейса с оплакването и следващите кейсове, които пуснахме.  Та накрая стана през страницата на Visit Saudi във фейсбук  - техния съпорт прати визата на мейл.

 

Най  - запомнящи за мен са  Медина заради особената за мен атмосфера, повече няма да отида там със сигурност, огледалната зала в Ал Ула и Edge of the World (с тур букнат през сайта на Riyadh Trips).  Ал Ула е много красива, но не колкото Петра и Уади Рум. Най – интересни ми бяха хората – за толкова кратко време са променили толкова много . В  Булевард Сити фоновата музика беше джаз, това много ме впечатли.  Както каза единия от таксиметровите шофьори – много бързо стана промяната, не всички от старото поколение я приемат, но е хубаво, че нацията ни е млада, ние сме мнозинството и няма връщане назад.

 

Здравейте,

 

Как се придвижихте от АлУла до Медина? Четох че има автобуси ежедневно в 8 сутринта но вмомента в сайта на SAPTCO няма нищо тръгващо то АлУла. Мерси!

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Традициите не са това , което са : пищните форми на София Вергара в реклама на новият луксозен квартал-дестинация в столицата - VIA и хотел Сейнт Режи!

 


 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Много добри новини, за феновете, които отиваме на Световното клубно първенство по футбол в Джеда ни дават електронни визи за по 10 $. Опитах днес стъпките, стигам донякъде, но ми иска снимка на бях фон и определени размери. Вие къде си я направихте, дайте малко практическа информация в тази връзка. Освен това ми даде да въведа дали съм бил в някоя страна през последните 5 години и там като почна да върти и системата заби, защо ли 😅. При вас имаше ли такова, или е сега само за феновете? Благодаря! 

Връзка към мнение
преди 15 часа, Пътувко каза:

Много добри новини, за феновете, които отиваме на Световното клубно първенство по футбол в Джеда ни дават електронни визи за по 10 $. Опитах днес стъпките, стигам донякъде, но ми иска снимка на бях фон и определени размери. Вие къде си я направихте, дайте малко практическа информация в тази връзка. Освен това ми даде да въведа дали съм бил в някоя страна през последните 5 години и там като почна да върти и системата заби, защо ли 😅. При вас имаше ли такова, или е сега само за феновете? Благодаря! 

Аз с телефона вкъщи се снимам за визи и отпечатвам после в близкото фото същата снимка, ако ми трябва и на хартия.

Не помня да съм имала проблем с формата за виза за СА.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 16 часа, Пътувко каза:

Много добри новини, за феновете, които отиваме на Световното клубно първенство по футбол в Джеда ни дават електронни визи за по 10 $. Опитах днес стъпките, стигам донякъде, но ми иска снимка на бях фон и определени размери. Вие къде си я направихте, дайте малко практическа информация в тази връзка. Освен това ми даде да въведа дали съм бил в някоя страна през последните 5 години и там като почна да върти и системата заби, защо ли 😅. При вас имаше ли такова, или е сега само за феновете? Благодаря! 

Аз се снимах във фото и казах,че искам да ми запишат снимката и на флашка. Така си качих добра снимка. 

За посетени държави нищо не посочих,а и никой не пита после на летището в СА.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 7.12.2023 г. в 23:45, Пътувко каза:

Много добри новини, за феновете, които отиваме на Световното клубно първенство по футбол в Джеда ни дават електронни визи за по 10 $. Опитах днес стъпките, стигам донякъде, но ми иска снимка на бях фон и определени размери. Вие къде си я направихте, дайте малко практическа информация в тази връзка. Освен това ми даде да въведа дали съм бил в някоя страна през последните 5 години и там като почна да върти и системата заби, защо ли 😅. При вас имаше ли такова, или е сега само за феновете? Благодаря! 

По съвет на Mary и аз направих снимки в къщи с телефона. Снимката ми по някаква причина на визата излезе странично, а и много-много не приличах на себе си, но не е имало проблем. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Благодаря ви, всъщност накрая ми начислиха някаква такса и за феновете визата е само 3 месеца, но струва 200 лв. общо. Снимка си направих във фотото, основното е да е до 100 b. Вече имам виза и се надявам всичко да е точно. 😉 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Забравих да кажа, но мисля че е "забавно". Пишат визата била като услуга за феновете, хубаво, ама имаше графа да се попълни в кои страни и на кои дати си бил в чужбина през последните 5 години. Изпотих се доста, поне това е периода на пандемията и раждането на двете деца и все пак не съм пътувал прекалено.

На вас случвало ли ви се е нещо подобно? 🙂  

Връзка към мнение
преди 14 минути , neuromancer каза:

Как "услуга" пък струва 200лв? То не е ли колкото стандартната виза?

Стандартната заедно със застраховката е 258 лв.Аз толкова платих лятото.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 8.12.2023 г. в 2:45, Пътувко каза:

Много добри новини, за феновете, които отиваме на Световното клубно първенство по футбол в Джеда ни дават електронни визи за по 10 $. Опитах днес стъпките, стигам донякъде, но ми иска снимка на бях фон и определени размери. Вие къде си я направихте, дайте малко практическа информация в тази връзка. Освен това ми даде да въведа дали съм бил в някоя страна през последните 5 години и там като почна да върти и системата заби, защо ли 😅. При вас имаше ли такова, или е сега само за феновете? Благодаря! 

Кога е това Световно? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Happy_Traveler каза:

Кога е това Световно? 

 Световното клубно първенство вече започна.

От 12 до 22 декември в Саудитска Арабия ще се срещнат Манчестър Сити (Европа), Леон (Северна Америка), Флуминензе (Южна Америка), Урава Ред Даймъндс(Азия), Ал-Ахли (Африка), Оукланд Сити (Австралия и Океания).

Ал-Итихад от Саудитска Арабия също е поканен като реверанс към домакините. В първия двубой, именно Ал-Итихад победи Оукланд с 3:0.

Утре (15 декември) играят Леон - Урава и Ал-Ахли - Ал-Итихад. 

Имаш време да се класираш, ако не за първия, то поне за втория😉.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Привет, да споделя опит с визите за Саудитска Арабия, наложи ми се пътуване до там този декември, а старата виза 1г виза ми изтече ноември. Пуснах нова и след няколко часа видях в сайта, че ми е отказна виза.. След което писах на съпорта им през chat board на сайта и през WhatsApp и на двете места ми отговориха много бързо и ми дадоха срок от 3 работни дни да ми върнат официален отговор. На слеващия ден ми бяха върнали по имейл нова виза и се извиниха за неудобството. 

 

Това ми се случва за пръв път и съм много впечатлен от бързия отговор и разрешаване на проблема. Разбира се съмнението в мен мислише, че ще се наложи да платя още веднъж окл 118 евро за нова, но не се наложи. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 13.12.2023 г. в 13:07, neuromancer каза:

Как "услуга" пък струва 200лв? То не е ли колкото стандартната виза?

Не е стандартна виза, различна е, специално за Световното клубно. Малко по-евтина е, но за кратък срок. За Световното в Катар даваха безплатна, за техния шампионат не, малко са странни. 

Връзка към мнение

Предстои ни 10 часа престой в Джеда. Кой салон да изберем и ще ни изгонят ли след 2/3 часа? 

Има ли някъде на летището безплатен интернет за някакво време? 

Връзка към мнение

@Lindt, ние бяхме в Wellcome lounge. Интернет имаше в салона, но от време на време изчезваше. За нас не беше фатално, защото от един момент нататък заспахме (и нашият стопоувър беше дълъг) :) В коментара към писала за престоя над 3 часа: 

https://magelanci.com/forums/topic/11210-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Яничка каза:

@Lindt, ние бяхме в Wellcome lounge. Интернет имаше в салона, но от време на време изчезваше. За нас не беше фатално, защото от един момент нататък заспахме (и нашият стопоувър беше дълъг) :) В коментара към писала за престоя над 3 часа: 

 

Знам, Яни, видях ти коментара, но се надявах и още някой да има наблюдения. Че ако се спазват тези 3 часа, а на другия салон е даже 2, трябва да помислим дали в началото или в края на безкрайния престой да влезем.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Lindt каза:

Предстои ни 10 часа престой в Джеда. Кой салон да изберем и ще ни изгонят ли след 2/3 часа? 

Има ли някъде на летището безплатен интернет за някакво време? 

Ние бяхме в този: Wellcome lounge.

Седяхме доста време, но не мога да кажа колко точно. Все пак хванахме вечерята и закуската. Късна вечеря все пак да кажа - след 02 часа до полета сутринта. Не си спомням изобщо да се е интересувал някой колко време сме там. 

Дълго седяхме. Чистиха около нас, сменяха яденето.

Нет имаше в салона. На летището не помня, понеже си имах мобилен нет.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Lindt каза:

Предстои ни 10 часа престой в Джеда. Кой салон да изберем и ще ни изгонят ли след 2/3 часа? 

Има ли някъде на летището безплатен интернет за някакво време? 

Не съм влизала в салон, но на самото летище от 2 престоя, в едната посока имаше безплатен интернет, във втората - изобщо не. Освен това, на самото летище няма къде човек да си зареди телефона, а някои от самолетите нямат и портове за USB-C кабел (дори и дългите отсечки). Освен салон, за дълъг престой, има вариант и за хотел в транзитната зона. 

Плюс off-topic: доста студено летище. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Carrie каза:

Не съм влизала в салон, но на самото летище от 2 престоя, в едната посока имаше безплатен интернет, във втората - изобщо не. Освен това, на самото летище няма къде човек да си зареди телефона, а някои от самолетите нямат и портове за USB-C кабел (дори и дългите отсечки). Освен салон, за дълъг престой, има вариант и за хотел в транзитната зона. 

Плюс off-topic: доста студено летище. 

Благодаря, Кари 😘

Споменаха ни едни французи за хотела, цитираха даже много ниска цена, но нещо не се справихме да намерим информация онлайн. Ще видим на място дали няма да се блъснем в оферта за нощувка там.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Lindt каза:

Благодаря, Кари 😘

Споменаха ни едни французи за хотела, цитираха даже много ниска цена, но нещо не се справихме да намерим информация онлайн. Ще видим на място дали няма да се блъснем в оферта за нощувка там.

Това е сайтът за резервация на транзитния хотел https://www.myaerotel.com/en-uk/find/middle-east/saudi-arabia/jeddah/aerotel-jeddah (резервация се прави за точен час и конкретна продължителност в часове). Иначе ще го видите веднага вляво, щом минете проверките и влезете в самия терминал, има табели.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 23 минути , Carrie каза:

Това е сайтът за резервация на транзитния хотел https://www.myaerotel.com/en-uk/find/middle-east/saudi-arabia/jeddah/aerotel-jeddah (резервация се прави за точен час и конкретна продължителност в часове). Иначе ще го видите веднага вляво, щом минете проверките и влезете в самия терминал, има табели.

Мда, явно празниците или големият интерес са се отразили на услугата, иначе сме си го намерили.

Връзка към мнение

Летището в Джеда

 

Всъщност, за да не следят кой кога ще излиза, просто не те пускат в салона по-рано от 3 часа преди бординг.

 

Към момента летището е некомфортно. С метални прегради и само едни седалки с място за крака, но разположени точно под пищяща аларма.

 

IMG_20231231_030639.jpg.7a880b87f6d062c6b7b33c92a0c634c7.jpg

 

IMG_20231231_030643.jpg.2ed72268980c8fc941ad68ad72fbbd94.jpg

 

Вода за пиене има при слизане от самолета, но след проверката, заради която си изпиеш твоята и не си измиеш зъбите, изненадващо всички фонтанчета изчезват.

 

Безплатен интернет има.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Замислям се 6
Връзка към мнение

Да споделя няколко неща за Джеда, разходките покрай морето са доста приятни. Особено ми хареса частта около Jeddah Waterfront. Реновират Старата Джеда, място, което си заслужава да се посети. 

Храната е с нормални цени, въобще има някои доста евтини неща, други пък са скъпи, а ходенето на плаж е сложно и скъпо упражнение. Поне за нас беше така. 

Иначе Джеда е огромен град и трябват поне няколко дни, ако искате да го разгледате добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.