Прескочи до съдържание

Стоичков, киселото мляко или как сме известни по света


Препоръчани мнения

!!!!!! Дори водя на децата с един език повече. Е, по бройка - английския ми е на ниво "албенско пиколо" , а немското - мааалко по-добро от на Ицето Стойчков  :)

Стефане, нали вече всички от нашето поколение си признахме кой, по-точно коЯ ни е учителката по немски, и до какво ниво ни е докарала ;) Така че няма нужда от чак такава скромност сега :)
 
За Ицо Стоичков да отворя малко дума - може да е всякакъв, да не може едно сложно изречение да изговори, камо ли да напише, но оня ден за сетен път се убедих - даже не можах да повярвам на ушите си - че е най, ама най-най-известния българин в абсолютно целия свят. Ти поне си бил в Тайланд, и си наясно колко от тамкашните хорица изобщо са чували че има държава България. Вървя си една вечер по стъргалото, и един тук-тукаджия почва нещо да ме зарибява, и по едно време пита естествено от къде съм? И аз съответно - България, като при всички очаквам празен поглед, и заден. И оня ухилен "Аааа, България! Стоитков футбол!!!" И ме гледа с грейнали очи, а тоя път аз с празния поглед :)
Случвало ми се е из Европа на какви ли не националности да попадна, и само при споменаването на Родината, моментална реакция отсреща с едно име: Стоичков, произнесено в стотици варианти, но винаги отнасящо се до една личност. Та пак казвам, може да е чешит, грубиян, простак... всякакъв, но това е единствения човек, който сам е свършил работа колкото 5 Външни министерства.
И на границата се повтори същото - един граничен служител, който обикаляше опашката да дава съвети, се спря при мен като единствения бял, взе ми паспорта да види визата и онова картонче дали са там, и само като видя България, вдигна вежди и ухилен вика "Стоитков гууд футбол".
Не, че не го знаех от преди за Ицата, че е супер известен, но специално тези двамата в Тайланд ми спряха тока направо. Исках само да го споделя този факт, и би ми било интересно някой друг дали е бил застрелван в упор, когато и където най-малко е очаквал с името на звездата?
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Абе, стига сте го дъвкали този Стоичков! Първо, не ми стана ясно защо трябва да знае немски, виж испанският му си е как си трЕбе. Второ, човекът е футболист и в професията си е гениален. Трето, може да e всякакъв, но има характер, а не е някакъв невзрачен муньо, като една друга набедена "звезда-пейка". И не на последно място, бая народ му е тропал на вратата за помощ и никого не е върнал. 

 

Както и да е, той едва ли има нужда от адвокат...   ;)

 

 

 

Аааа, я да се саморедактирам! Ма, той доста добър немски говори: имаше там нещо - айн, цвайн, трай, дрън...!!! И на другия ден стана точно както го каза!

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Исках само да го споделя този факт, и би ми било интересно някой друг дали е бил застрелван в упор, когато и където най-малко е очаквал с името на звездата?

 

2008 година, малко магазинче в Сантяго, Чили. Въпрос: откъде си? Отговор: България. Реакция: ааааа, Стоичков! Туш.

2009 година, Индонезия. Бъдещият ми баджанак е маниак на тема футбол и започва разпалено да ми говори за Стоичков. Туш. Пита ме дали знам кой е Иван Колев, аз не зная. Оказа се, че по онова време или малко преди това, Иван Колев е (бил) треньор на националния отбор по футбол на Индонезия. Туш и валат.

2012 година, летището в Джакарта. Полицай преглежда паспортите 20 метра преди гейта. Бърз поглед на корицата на моя паспорт, две думи - Булгария, Стоичков. Туш.

 

Абсолютно си прав, Стоичков е мегазвезда - известен по целия свят, години след прекратяване на активната си кариера.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Мда аз бях застрелян със Стоичков от японска група пенсионери в Каджурахо (Индия)

40 градуса на сянка дърво и камък се пука , аз съм намокрил изцяло за пореден път тениската си на близката чешма ( изсъхва и държи хладнои за не повече от половин час)  ,  кибича на една пейка при което отсреща сяда японец на около 60-65 години и ме зяпа с интерес.

След няколко минути ме пита на лош английски откъде съм и като споменах България тоя човек  подскочи на задника си ... то една усмивка 24 карата , то приказки за кисело мляко и след него разбира се Стоичков  :)

След няколко минути пристига основната група дядковци и бабки  и тоя  ме сочи и като се развика "Булгария , Булгария" . Всички нахилени до уши се снимаха с мен  :lol:

Това беше някъде на 5-6-ия ми ден в Индия и за пръв път изобщо срещах човек дето знае къде е България и то не един ами цялата група я знаеха.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Мда аз бях застрелян със Стоичков от японска група пенсионери в Каджурахо (Индия)

40 градуса на сянка дърво и камък се пука , аз съм намокрил изцяло за пореден път тениската си на близката чешма ( изсъхва и държи хладнои за не повече от половин час)  ,  кибича на една пейка при което отсреща сяда японец на около 60-65 години и ме зяпа с интерес.

След няколко минути ме пита на лош английски откъде съм и като споменах България тоя човек  подскочи на задника си ... то една усмивка 24 карата , то приказки за кисело мляко и след него разбира се Стоичков  :)

След няколко минути пристига основната група дядковци и бабки  и тоя  ме сочи и като се развика "Булгария , Булгария" . Всички нахилени до уши се снимаха с мен  :lol:

Това беше някъде на 5-6-ия ми ден в Индия и за пръв път изобщо срещах човек дето знае къде е България и то не един ами цялата група я знаеха.

 

От всички чужденци, които съм срещал по света, японците са най-дружелюбни към нас. Изпитвам истинско удовоствие да чуя от японец въпроса откъде съм и да му кажа с гордост - България! Тия хора обичат България от сърце! :) Но тях обикновено ги „застрелвам“ с местната знаменитост - Котоошу :)

А един кореец веднъж ми разказа за някаква реклама на кисело мляко в Корея, в която звучала песничка с много хубава мелодия и се споменавала България. Даже ми я запя песничката, макар да беше голям сухар и да ми беше шеф :)

 

stenk гледам, че е бил у Тайланд. wilks отскоро - също. Ще взема да ви кръстя „форумните сиамски близнаци“ аз :):P

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Само аз ли не изпитвам особена гордост от това страната ни да се асоциира с подобен китен селяндур?! :unsure:

 

Иначе естествено и на мен ми се е случвало доста често при споменаването на България нейде по белия свят да ми отговарят насреща с ухилено "Стоичков" (само веднъж в Берлин възкликнаха с "Балъков") и при всичките случаи съм се изчервявал от срам и неудобство! Предпочитам никой да не знае къде е България и търпеливо и ентусиазирано да му обясня, че и нас ни има на картата, отколкото да ни знаят покрай една недодялана изрезка с всичките произтичащи от това подсъзнателни идеи, че българите сме някакви безпардонни и намръщени простаци  :mellow:

 

И не на последно място, бая народ му е тропал на вратата за помощ и никого не е върнал. 

 

 

Не само, че не е вярно, ами е точно обратното, съдейки по разказите на съвсем близки познати. Предполагам и каква е обичайната реакция в подобни: "Къфф си ти ве цАрвул"... :lol:  Друг е въпросът, че на никого не е длъжен и със сигурност е доста натоварващо и изнервящо да ти виси сума ти народ на врата с какви ли не молби и претенции, че да си пич във всеки един момент... 

 

 

Та пак казвам, може да е чешит, грубиян, простак... всякакъв, но това е единствения човек, който сам е свършил работа колкото 5 Външни министерства.

 

Истинските посланици на България сме ние, пътуващите по белия свят.  :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

От всички чужденци, които съм срещал по света, японците са най-дружелюбни към нас. Изпитвам истинско удовоствие да чуя от японец въпроса откъде съм и да му кажа с гордост - България! Тия хора обичат България от сърце! :)

 

Потвърждавам напълно това твърдение, макар да не съм имал кой знае колко преки контакти с японци. При последната среща, като им казах, че съм от България, веднага започнаха да ми говорят за "вкусно българско кисело мляко". И наистина много любознателни и позитивни - веднага отварят браузъри и се търсят разни пейзажи от България, питат да пуснат някоя типична българска народна песен в ютуб... Въобще позитивни, искрено любознателни с богата душевност, скрита под сдържано поведение - не като едни други герои, споменати по-горе в темата, които ти се усмихват мило и задават някакви общи въпроси от чиста куртоазия, ама иначе кухи и плоски отвътре, колкото си щеш... 

 

:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Темата се отклони и нека следваме пътеката докъде ще ни заведе :)

 

Та концерна Meiji ползва българската закваска и популяризира киселото мляко и БГ млечни продукти вече десетилетия.

На практика няма японец който покрай многото реклами на бранда да не е чувал за България.

Вече са много популярни и в Южна Корея.

post-140-0-26898800-1388440274.jpg

post-140-0-87184500-1388440284.jpg

post-140-0-73318300-1388440293.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Капитане , вземи накрая си обнови профила щото ни е ясно , че доста си обикалял ама много потайно го даваш ;)

 

Той Капитанина много потайно го раздава на много фронтове, ама ще го разкрия аз него, обещал съм му : ))))) 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Meiji ли бе, ахахахаха  :lol:  :lol:

 

Иначе в Южна Африка опитвах някакво "българско" кисело мляко, производство на "Пармалат", което нямаше ама нищо общо с оригинала. Абсолютна безвкусна гадост, ако трябва да сме честни. Не знам дали някой от вас е опитвал горните продукти на Meiji, ама предполагам, че ситуацията с вкусовите качества е подобна... 

Връзка към коментар

Ей го въпросното на "Пармалат": 

 

3342.png

Сега се зачетох по някакви форуми - горките хорица, считат тази гадост за българско кисело мляко... А на някакви явно не им е харесало и определят гръцкото (?!) за по-добро  :lol:

 

Иначе, stenk, натоварен си с тежката задача да дегустираш японското кисело мляко и да изготвиш кратък магелански доклад по този повод! Казах! Хау! :)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Meiji ли бе, ахахахаха  :lol:  :lol:

 

Иначе в Южна Африка опитвах някакво "българско" кисело мляко, производство на "Пармалат", което нямаше ама нищо общо с оригинала. Абсолютна безвкусна гадост, ако трябва да сме честни. Не знам дали някой от вас е опитвал горните продукти на Meiji, ама предполагам, че ситуацията с вкусовите качества е подобна... 

 

Предполагаш, ама не позна. Всъщност не съм опитвал това мляко от Япония и не мога да кажа за вкуса, но имам приятел, който работи в лаборатория за производство на закваска и той ми е разправял това-онова. Дори и в най-тежките времена за българската икономика самолетите с висококачествена закваска никога не са спирали да летят до Япония. Когато „Да но не“ дойдоха тук и почти убиха конкуренцията със сухото мляко, което слагаха в киселото, уж за подобряване на качествата, японците продължаваха да произвеждат продукт с известно и абсолютно константно съдържание - мляко плюс закваска от България. И никога не са спирали да плащат отчисления (royalties) за всяка кофичка, която са произвели и реализирали на пазара.

От друга страна, боклукът, които продават в нашите магазини, ти нима го наричаш „кисело мляко“? Имаш ли спомен каква беше киселинността му преди 25-30 години? А трайността? А съдържанието на вода?

Истината е, че японците са едва ли не спасители на LB Bulgaricum - ако не бяха те, нашите търгаши отдавна щяха да са му видели сметката с разни евтини ерзац „продукти„. Само виж какво става със сиренето напоследък...

 

P.S. Виж на опаковката на японското мляко с колко едър шрифт са написали собствената си марка и с колко едър шрифт са написали „България“ японците, само виж...

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Доколкото знам закваската която купуват японците се прави само в някакво все още държавно предприятие/институт и явно парите стигат да съществува в оригиналния му вид.

Лицензите едно на ръка , но се оказва че въпросният бацил наистина не може дa вирее никъде другаде и е невъзможно да се подържа в изкуствена среда.

Връзка към коментар

Викаш, да ходим на екскурзия до Япония, че да хапнем истинско българско мляко? :O Щеше да е смешно, ако не беше доста жалко... :/

 

Иначе си болезнено прав. Не само млякото и сиренето от продукти с уникални качества, признати по целия свят, се сгромолясаха някакви абсолютни средностатистически боклуци. Но това си е отражение на едни други процеси... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Викаш, да ходим на екскурзия до Япония, че да хапнем истинско българско мляко? :O Щеше да е смешно, ако не беше доста жалко... :/

 

Иначе си болезнено прав. Не само млякото и сиренето от продукти с уникални качества, признати по целия свят, се сгромолясаха някакви абсолютни средностатистически боклуци. Но това си е отражение на едни други процеси...

 

Ами глобализация ... по цял свят хората ядат боклуци.

Само наистина богатите може дa си позволяват истинска качествена храна , нещо което тук имахме за даденост.

Нямам носталгия по тия години , но някой неща се промениха наистина към лошо.

Връзка към коментар

Обясняваше някакъв човек от института преди години , но вече не помня какво точно беше.

Факт е , че закваската се изнася оттук.

Вярваш ли , че японците не биха могли да си я култивират при всичката технология на света с която разполагат щом ти го можеш ?

Явно има нещо специфично за да продължават да внасят бацили от България вместо само да си плащат лиценза.

Връзка към коментар

Подхождам съвсем практично по темата и моля някой да донесе такова мляко от Япония. 

 

Квася мляко от години и смея да твърдя (интуитивно), че никоя българска марка не съдържа лактобацилус булгарикус, просто това мляко не е онова мляко. Именно по киселинността се познава.

 

Не знам, neuromancer, как успяваш да не затриеш закваската?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Абе аз като скоро заминавам за Япония , как да се представя пред японците ?

Като:
1. Котоошу
2. Стоичков
3. Йогурт
4. Rose Essence
което и от тези да си избереш, може да си спокоен, че ще бъдеш идентифициран правилно ;)

 

Meiji ли бе, ахахахаха  :lol:  :lol:

 

Честно да ти кажа брат, аз до днес си мислех, че ника ти идва от името на тази японска корпорация - че си работил някога за тях, или нещо друго :)

 

Ей го въпросното на "Пармалат": 

 

 

Сега се зачетох по някакви форуми - горките хорица, считат тази гадост за българско кисело мляко... А на някакви явно не им е харесало и определят гръцкото (?!) за по-добро  :lol:

 

Иначе, stenk, натоварен си с тежката задача да дегустираш японското кисело мляко 

 

Ти нали чу за скандала наскоро с далаверите  на шефовете на Парма с марката Пармалат. Имаше даже и тук едни печално известни сокове с такова име, чиито рекламно лице беше Стоичков, който за малко се завъртя и в този отбор.

 

Обясняваше някакъв човек от института преди години , но вече не помня какво точно беше.

Факт е , че закваската се изнася оттук.

Вярваш ли , че японците не биха могли да си я култивират при всичката технология на света с която разполагат щом ти го можеш ?

Явно има нещо специфично за да продължават да внасят бацили от България вместо само да си плащат лиценза.

 

Доколкото съм чел и чувал за японците, те са такава особена нация чешити, че предполагам най-вероятно предпочитат да плащат толкова години и до днес, но да са сигурни, че имат точно това, което искат, а не изобретен, макар и от тях, но заместител. Горе долу обратното на нас - да имаме оригинала безплатно, но да произвеждаме блудкави бълвочи, и срамно да ги наричаме кисело мляко. :(
 
Говорил съм с японци за киселото ни мляко - някой от тях откровено са убедени, че то е извор на дълголетие, и пречиства организма от натрупани вредни елементи. Неща, много близки до истината, но само ако млякото е заквасено с естествени дрожди.
В най-силните години - 80-те, всеки ден с нарочен японски самолет излитащ от София са отлитали за Япония и 20 000 кофички българско кисело мляко, и не знам какви количества закваска. Това продължава и до днес, само не знам дали е всеки ден. Един от малкото договори (ако не и единствен), подписан още от Тодор Живков, действащ и до днес.
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.