Прескочи до съдържание

Стоичков, киселото мляко или как сме известни по света


Препоръчани мнения

Стоичков бе точно такъв и то във време, в което нямаше интернет, та да си прави/му правят реклама навсякъде по света.

 

А бе имаме и други футболисти от ерата преди интернет, които за тяхно нещастие за живели по времето на студената война, и това им е попречило да блеснат по същия начин. В тоя ред на мисли, Стоичков е късметлия, че ако се беше родил 5-6 години по-рано щеше да види чужбина през крив макарон. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Така е, просто е успял голяма реклама сам да си направи (с футбол - клубен, национален). Не искам да ги сравнявам (за мен са несравними), но ако някъде знаят Бербатов - няма да е защото е примерно в топ 10 играчи последните години, а защото вече мачове се предават 24 часа в денонощието по цял свят + т'ва... че с годините феновете на западните отбори се увеличиха многократно покрай глобализацията.

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

А бе имаме и други футболисти от ерата преди интернет, които за тяхно нещастие за живели по времето на студената война, и това им е попречило да блеснат по същия начин. В тоя ред на мисли, Стоичков е късметлия, че ако се беше родил 5-6 години по-рано щеше да види чужбина през крив макарон. 

 

Но ако се беше родил 5-10 години по-късно пък сигурно щеше да надмине доста от текущите лигави звезди, които благодарение на съвременните информационни средства са идоли. Да знаят Стоичков във Виетнам при положение, че кариерата му е залязла през 90-те е много по-трудно от Кристиано Роналдо, който те облъчва в момента, в който отвориш youtube.com

 

Може и да не съм прав, всичко е хипотетично естествено. 

 

Аз нямам проблем Стоичков да ни е славата по света. Чужденците го знаят заради гениалните му футболни изпълнения, не заради противоречивия му характер. Бих имал проблем да е известен и там с характера си, а не с футболните умения, но за щастие не е така. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

И последно да добавя... като съпоставка, въпреки че темата бая се отклони. : )))

 

Сигурно и Марадона би трябвало да е мразен от аржентинците, заради безбройните изцепки, т.к. надали е човек за подражание :) А не е и светът да не ги знае изцепките, но въпреки това е обичан.

Редактирано от SeeKnDestroY
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бих добавил Лечков, каква лекция съм слушал за него и Сливен от един гид (индиец, католик) в Малайзия... Определено ако хората, с които се срещне човек извън България се интересуват от футбол, то нямат затруднение в идеята си коя е държавата именно заради футболистите.

Сходно ситуация е и с волейбола в Италия - там знаят доста българи. А защо не и оперните звезди :)

Редактирано от cck
Връзка към коментар

И последно да добавя... като съпоставка, въпреки че темата бая се отклони. : )))

 

Сигурно и Марадона би трябвало да е мразен от аржентинците, заради безбройните изцепки, т.к. надали е човек за подражание :) А не е и светът да не ги знае изцепките, но въпреки това е обичан.

 

А бе Марадона надали си е хвърлял екипа на земята при смяна. Да не говорим как Стоичков носеше цветя на един национален треньор по футбол за замазване на положението.

Връзка към коментар

Големият проблем, този който вечно ще преследва Ицо до края на живота му, всъщност съвсем не е избухливия нрав, нито пък невъзпитаното поведение или каквото и да е било друго негово качество. Най-големият проблем на Стоичков е, че не просто игра, но беше, а и завинаги ще остане икона за ЦСКА. На всичкото отгоре Ицо имаше и неблагоразумието да вкара на "сините" четири гола в един мач, а за следващия срещу тях излезе с номер 4 на гърба. Още тогава тази постъпка автоматично го превърна в една от най-мразените фигури за половин България, както е клиширано да се казва във футболните среди. Реално погледнато подобно нещо се случва на много места по света където футболът е религия и емоциите около футболните дербита е по-значима дори от дебатите около приемането на държавния бюджет на съответната държава. При нас всичко се допълва и от типично нашенски си "бонусни" черти към емоционалната палитра на българина - злоба, завист и нежелание да приемем чуждите успехи. Това му е орисията на Христо Стоичков, но за съжаление на половин България, именно футболните качества и характеровите особености превърнаха този човек в жива икона и посланик № 1 на страната в цял свят. Как беше? От Ванкувър до Владивосток... ;)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Много гениални хора никак не са за пример в личния си живот, а като хора са пълна отврат. Това обаче не им пречи да са създали гениални творби и да са останали в паметта на много хора. Както се казва "Бог дал, бог взел", трябва да има някакъв баланс в природата :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Стоичков бе велик играч, спор няма, но лично аз предпочитам страната ми да не е известна по света само с името на един футболист (независимо дали е просто гениален или гениално прост)!

 

Вие като чуете "Швейцария" първо за Александър Фрай ли се сещате!? :huh:  

Редактирано от tonik
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много гениални хора никак не са за пример в личния си живот, а като хора са пълна отврат. Това обаче не им пречи да са създали гениални творби и да са останали в паметта на много хора. Както се казва "Бог дал, бог взел", трябва да има някакъв баланс в природата :)

 

 

Нека си спомним една  Ейми Уайнхаус   ;)  

Връзка към коментар

Tonik , Стоичков не е виновен , че е най-разпознаваемият български "бранд" по света.

Виновни сме всички ние , че не може да бъдем всеки в своята област това което беше той в неговата  , та България да се прочуе  с продукт , учени  , доктори , архитекти ... или дори смели пътешественици направили нещо уникално.

Ето киселото мляко все пак ни носи добра популярност в Азия.

 

Пак да спомена плочката  му на алеята на шампионите в Монте Карло ... много малко звезди са увековечени там.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Tonik , Стоичков не е виновен , че е най-разпознаваемият български "бранд" по света.

Виновни сме всички ние , че не може да бъдем всеки в своята област това което беше той в неговата  , та България да се прочуе  с продукт , учени  , доктори , архитекти ... или дори смели пътешественици направили нещо уникално.

Има хора, който са постигнали съизмерими достижения в своите си области, просто футболът е най-популярното зрелище по-света, а Барселона е вероятно в тройката най-известни клубове в света ...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Tonik , Стоичков не е виновен , че е най-разпознаваемият български "бранд" по света.

Виновни сме всички ние , че не може да бъдем всеки в своята област това което беше той в неговата .

Абсолютно, напълно прав си!

Мисълта ми е, че като се каже "Швейцария" аз си представям шоколади, часовници, демокрация, ей такива благинки, а не някой футболист. Просто споделям, че бих предпочел да сме известни например с пословичното върховенство на закона в страната ни или с рекордно ниските нива на престъпност, които карат хората да се самоубиват от скука, а не с човек, който е ритал добре кожено кълбо в мрежа....

Ама при това нямане и Ицо мамата е цяло имане....  B)

Връзка към коментар

Има хора, който са постигнали съизмерими достижения в своите си области, просто футболът е най-популярното зрелище по-света, а Барселона е вероятно в тройката най-известни клубове в света ...

 

Ами така е устроен светът какво да направим ... 

Връзка към коментар

Ама при това нямане и Ицо мамата е цяло имане....   B)

 

Там е работата, че не е до "нямане". Ако бяхме някоя невзрачна държавичка, която няма други достойнства, да се хвалиме с прочутите си футболисти, тенисисти и прочие парашутисти - иди-дойди, но все си мисля, че като една от люлките на европейската цивилизация и страната, дала на света кирилицата, богомилството, "Излел е Делю хайдутин" и десетки други изтъкнати достижения - част от световното културно наследство, имаме къде-къде по-големи поводи за гордост и реклама пред света от успехите на един невъзпитан ритнитопковец ;) 

Връзка към коментар

Ако въпроса е : как  сме известни по света , то отговора е – с байганювщината Стойчков.

 

Ако въпроса е : с кого  сме известни по света , то един от отговорите е – кап. Георги Георгиев .

http://www.bulgarianhistory.org/kapitan-georgi-georgiev/

 
Връзка към коментар

А бе Марадона надали си е хвърлял екипа на земята при смяна. Да не говорим как Стоичков носеше цветя на един национален треньор по футбол за замазване на положението.

Е, прав си, веднага ги заменям с това да се забърка с наркотици, да го лишат от състезателни права, да има извънбрачни деца и т.н...

 

На мен ми е интересно какво толкова ви бърка самата известност на Стоичков. Аз лично се радвам, че е известен по света и го свързват с България, защото наистина бе добър футболист... с характер, който му помогна да пробие.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мисълта ми е, че като се каже "Швейцария" аз си представям шоколади, часовници, демокрация, ей такива благинки, а не някой футболист.

...

Ама при това нямане и Ицо мамата е цяло имане....  B)

Е, аз пък като чуя Швейцария, си представям бобслей-двойка-жени. Нали се сещаш - който каквито интереси има :)

 

И не е вярно, че е нямане при нас. Ние никога не сме достигали дори 10 милиона, а пак имаме, не е като да нямаме. Индийците че са над милиард - ти за колко индийци се сещаш на прима виста? Ганди и Кама Сутра, друго...? Бангладеш е 150 милиона, за колко бангли се сещаш? Аз - за един - Fazlur Khan, ама това е пак от личните ми интереси :) Пакистанците са 140 милиона - колко пакита знаеш? Первез Мушараф, че беше президент напоследък и пак един от „моите“ - Ashraf Habbibulah. А други? А турците? Да не мислиш, че някой по света ще ти изброи поне трима турци? Ататюрк, Орхан Памук, че беше нобелист наскоро и... Мемет Шол :) Това е положението, човече :)

 

Tonik , Стоичков не е виновен , че е най-разпознаваемият български "бранд" по света.

Виновни сме всички ние , че не може да бъдем всеки в своята област това което беше той в неговата  , та България да се прочуе  с продукт , учени  , доктори , архитекти ... или дори смели пътешественици направили нещо уникално.

Ето киселото мляко все пак ни носи добра популярност в Азия.

 

Пак да спомена плочката  му на алеята на шампионите в Монте Карло ... много малко звезди са увековечени там.

 

Ще се повторя, но хората с по-тясно специализирани интереси определено са чували и за други българи. Кеф ти Асен Йорданов, Дан Колов, академик Балевски, Наджаков, някои класически певци и музиканти... :) Но Кучето си остава единствената мегазвезда.

 

Там е работата, че не е до "нямане". Ако бяхме някоя невзрачна държавичка, която няма други достойнства, да се хвалиме с прочутите си футболисти, тенисисти и прочие парашутисти - иди-дойди, но все си мисля, че като една от люлките на европейската цивилизация и страната, дала на света кирилицата, богомилството, "Излел е Делю хайдутин" и десетки други изтъкнати достижения - част от световното културно наследство, имаме къде-къде по-големи поводи за гордост и реклама пред света от успехите на един невъзпитан ритнитопковец ;)

 

Този проблем не произтича от нас, Мейджъре. Ти как очакваш някой албионски малоумник изобщо да има представа за света отвъд „Канала“? Примерно. От друга страна, преди години четох разказ на човек, който каза, че на влизане в Индия през някое пристанище граничният служител му е споделил, че е чел “Под игото“. На индийски - представи си! И ето - човекът проявил интерес и научил за нас.

 

Ако въпроса е : как  сме известни по света , то отговора е – с байганювщината Стойчков.

 

Ако въпроса е : с кого  сме известни по света , то един от отговорите е – кап. Георги Георгиев .

http://www.bulgarianhistory.org/kapitan-georgi-georgiev/

 

Не съм съгласен. Нашта байганювщина с нищо не е по-добра или по-лоша от чуждата байганювщина :) Иначе веднъж един пиян руснак в самолета ми сподели, че за него България - това е „BVLGARI". Е, няма лошо, рекох си аз :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

На мен ми е интересно какво толкова ви бърка самата известност на Стоичков. Аз лично се радвам, че е известен по света и го свързват с България, защото наистина бе добър футболист... с характер, който му помогна да пробие.

И на мен ми е интересно.

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

А аз пък се чудя какво ви бърка, че България е известна със Стоичков по света? Това пак е добре, все пак някои хора са чували за страната, чрез Стоичков. Ние сме една малка, незабележима държавица от ранга на Мозамбик, Беларус, Сърбия, Словакия, Сан Марино и почти 95 % от всички държави на света. Вие за колко Словаци се сещате или примерно известни Сан Маринци? Въпросът не е в това, с какво е известна страната, а в това, какво мнение си съставят чужденците при посещение в нея или пък за Българите, спрямо това, какви са те, когато пътуват в чужбина. Помислете над това.

Ако всички бяхме толкова добри, всеки в собствената си област, колкото Стоичков бе добър във футбола, сигурно можеше и положението да е друго, но в настоящият момент, наистина Стоичков е символа на страната. Ние нямаме нито известни учени, освен нишови такива, за които знаят една шепа хора, дори в самата България, нито някакви големи поп изпълнители, въобще, никой друг, който може да представя България пред света. Сигурен съм, че това все някога ще се промени, но за да се случи това, трябва да не ни пука на първо място, какво мислели останалите за нас, а какво мислим ние самите за себе си.

Ако ние си уредим сами държавата, така, че да не изтичат мозъците и в чужбина и местното население да живее в една малка, но китна, просперираща, високотехнологична страна със силна и конкурентна икономика,естествено, че рано или късно и световните й символи няма да закъснеят да се появят.

Имам приятели Англичани и Американци, които преди да се запознаят с мен, не бяха чували изобщо, че България съществува, обаче както се вижда, това не е попречило на тях, да са добри специалисти в това, което правят, и на страните им да са първата и шестата най-големи икономики в света съответно, нали.

Връзка към коментар

На мен ми е интересно какво толкова ви бърка самата известност на Стоичков. Аз лично се радвам, че е известен по света и го свързват с България, защото наистина бе добър футболист... с характер, който му помогна да пробие.

 

Известността не ме дразни. Стоичков опитва да надскочи себе си, но не там, където му е силата - във футбола (макар треньорските му умения да са радост за противника), а с приказки. И там нещата стават комични. Интересно, че още докато беше на върха и се радваше на отлично отношение от всички журналисти, Стоичков раздаваше средни пръсти на публични места. Голям футболист, но малък човек. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Я, да добавя един цитат от друг форум за българското кисело мляко, че за Стоичков вече всичко е казано:

 

"В Токио съм опитвал кисело мляко. Произвежда се от "Мейджи",най-голямата компания за млечни продукти в Япония и най-големият потребител на оригинална бълг. закваска. На етикетите им пише, че е заквасено със закваска от България и "Българско кисело мляко-Оригинално". На вкус е много по-различно от това, което се предлага в България. "Мейджи" отделно от киселото мляко, продават и закваска, за тези домакини, които предпочитат да си правят домашно кисело мляко. Точно в Япония са установили, че киселото мляко приготвено от жена в цикъл не се получава съвсем добре.
"Мейджи" започна масирана кампания на китайския пазар и е увеличил заявките за българска закваска, ама нашите дали ще успеят да отговорят на търсенето-не знам."

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.