Прескочи до съдържание

Съвети за кратка Андалусия


jul

Препоръчани мнения

Здравейте, имам нужда от малко помощ в логистиката. Полетът е до Малага 3-7 март, 4 дни. Не сме ходили в тази част изобщо. Целта е зяпане, храна, малко история - лежерно. 

1. Може ли без препускане да се посети друго извън Гранада? 

2. Ако се движим с ГТ 2 нощувки в Малага и 2 в Гранада или? 

3. Всякакви идеи са добре дошли 🙂

Връзка към мнение

ще споделя нашия план, ние сме точно седмицата преди вас, макар че сигурно ще срещне неодобрение заради "препускане" и тн, но след 4-5 такива бързи пътувания с по ден в град, се оказа, че така ни е най-добре и разнообразно :smile:

 

вторника, след полета, оставаме в Малага, до следващия ден на обяд, когато с Alsa /автобусната им компания/ се местим към Севиля до сряда следобяд, от там към Кордоба, от която пък в петък следобед - към Гранада; последно в събота от Гранада - към Малага пак с автобус към летището за обратния полет

 

разходите за двама по тези отсечки са около  100 евро с автобусите, пътува се между 01:45 и 02:45 часа, не е малко, но сме ги избирали в такива часове, в които вече сме уморени от пешеходни обиколки и по време на автобусното пътуване ще си почиваме преди следващия вечерен обход на новото място

 

с влак времето е подобно, с изключение на отсечката Севиля-Кордоба, която се взима за двойно по-кратко време /48 минути/, но цената е 5 пъти по-висока /11 срещу 61 евро/, което категорично не ни устройва

 

гледахме и коли - в Malagacar цената е около 80 евро за всички дни със застраховката, но, честно казано, изобщо не ни се занимава с паркиране и градски трафик, понеже сме си букнали хотели съвсем в центъра на градовете /по 50 евро на вечер, с безплатни анулации и отличен рейтинг/, само на 28 февруари, когато е Денят на Андалусия, цените са двойни и тройни навсякъде /то така и разбрах за този празник, просто прекалено рязко е увеличението по хотелите/, но пак се добрах до сладурско хотелче в Гранада за 60 евро

 

ние не обикаляме дворци и музеи, също и не търсим целево забележителности, просто тръгваме нанякъде из центъра и ако видим нещо, което ни впечатли, го проверяваме какво е и ако се окаже забележително - супер, ако не - значи си е наше откритие :smile: в Гранада освен центъра, ако успеем ще идем до Albaicin и Sacromonte, имам и приятел в Кадиз, който също ще даде някой съвет като местен, та горе-долу това ще ни е обиколката

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

още не съм, гледах, че има такива цени и през януари, така че не е някакъв спешен момент да се купуват сега, по-скоро сайтът на Alsa е малко проблемен, не зарежда винаги добре, когато тръгнеш да купуваш, и на всичкото отгоре начислява такса по 2,60 евро на билет - което се преодолява, ако си направиш регистрация и станеш Member на Alsa+, и след първата покупка /примерно на един билет/ вече не я начисляват тази такса

 

също смятам още да дебна когато се сетя и Renfe, че в някои дни излизат promo билети, които се въртят май на случаен принцип като часове, и ако взема да улуча някое такова промо за ден и час, който ни е в графика, да не съм обвързана окончателно с автобусите

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Моят план се поизбистря в следната посока -

1. Малага 2 нощувки, като при хубаво време вероятно в деня между двете ще отидем до Ронда.

2. Гранада 2 нощувки - ще купя предварително билети за Ал(х)амбра (тук ми трябва жокер кой час да заявя за Насрид).

Чудя се обаче как е по-добре да се направи - дали първо да спим в Малага или да рискувам, че полетът ще е навреме, и директно от летището да пътуваме за Гранада. Другият вариант е да не рискувам, да спим първо 2 нощи в Малага и после 2 в Гранада. При този вариант се чудя кой автобус е оптимално да се хване от Гранада за летището при полет в 17,40ч.

Притиска ме времето откъм двореца, че билетите са на свършване и трябва да действам бързо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще ви следя за информация. Ние също пътуваме към Малага, но на 1 февруари. Моят план е да спим в Малага, вече букнах едно апартаментче в историческата част на града, да вземем рентакар и да отделим един ден на Гранада и един на Кордоба. За друго време няма.

Тепърва чета старите теми и все още сме в дилема дали да е рентакар или да ползваме междуградските автобуси и да не се занимаваме с паркиране, но още нямаме решение по този въпрос.

Връзка към мнение
преди 7 минути , Мон каза:

Ще ви следя за информация. Ние също пътуваме към Малага, но на 1 февруари. Моят план е да спим в Малага, вече букнах едно апартаментче в историческата част на града, да вземем рентакар и да отделим един ден на Гранада и един на Кордоба. За друго време няма.

Тепърва чета старите теми и все още сме в дилема дали да е рентакар или да ползваме междуградските автобуси и да не се занимаваме с паркиране, но още нямаме решение по този въпрос.

В Кордоба намерих един изключително удобен безплатен паркинг, който е на 5 минути от Мескитата - паркингът на зоологическата градина. Намира се тук: https://goo.gl/maps/8nrDVf1aB5qrRa347

 

image.png.0db7c2ee956ed33eb6a653a594f7ef2c.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте, за конното шоу в Херес необходимо ли е да се купуват предварително билети? Струва ли си да се посети?

Гледам, че февруари месец е само в четвъртък от 12ч., ние трябва да минем през Херес и Кадис към Ронда, точно в четвъртък, та затова се чудя.

Връзка към мнение
На 10.12.2019 г. в 10:42, Мон каза:

Ще ви следя за информация. Ние също пътуваме към Малага, но на 1 февруари. Моят план е да спим в Малага, вече букнах едно апартаментче в историческата част на града, да вземем рентакар и да отделим един ден на Гранада и един на Кордоба. За друго време няма.

Тепърва чета старите теми и все още сме в дилема дали да е рентакар или да ползваме междуградските автобуси и да не се занимаваме с паркиране, но още нямаме решение по този въпрос.

Здравейте и аз с приятели ще пътуваме до Малага 1-4 февруари.Каква е вашата програма.Ние вчера купихме билети и още не разглеждала какво може да видим извън Малага

Връзка към мнение

Здрасти! Първи ден пристигане, настаняване, разходка, вечеря. Запазихме апартамент, който се оказа в центъра на града. Втори ден рентакар, разходка до Гранада. Няма да влизаме в Алхамбра, защото ще сме само за един ден и ни се иска да разгледаме града. Трети ден разходка до Кордоба или Севиля. Още не сме решили. Четвърти ден отпътуване.

Това е засега. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

някакви впечатления от Осуна някой да сподели? започна да ни се върти да сменим плана, да вземем кола и да се позиционираме точно там като междинна точка между четирите града, които ни интересуват, още в деня на пристигане, и в следващите два дни да посетим Севиля и Кордоба като еднодневни пътувания, разстоянията са съвсем поносими за отиване и връщане, предпоследния ден се местим към Гранада с една нощувка там, и финално няколко часа в събота да отделим за Малага?

 

тоест в самата Осуна най-вероятно ще прекарваме само вечерите, но все пак би ни харесало, ако е типично и атмосферно градче

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен много ми хареса, ама сме били, преди 5-6 години. Провинциално , мъничко градче, много уютно, със запазена красива,   ренесансова архитектура. Има много неща за гледане - църкви,  Некропол, крепост,  много хубава главна улица и Плаза Майор, сградата на Университета, един от първите 4 в Андалусия, дворците на Херцога и пр.

Има и атмосфера, и много история. 

Ако хотелите и паркингите там,  са по- приемливи като цена, идеята ти за базова станция е добра.

Според мен, ти пак си виж разстоянията. А около него, има още един куп прелестни селца и селценца, в прекрасната Андалусия:)))))

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, antea каза:

някакви впечатления от Осуна някой да сподели? започна да ни се върти да сменим плана, да вземем кола и да се позиционираме точно там като междинна точка между четирите града, които ни интересуват, още в деня на пристигане, и в следващите два дни да посетим Севиля и Кордоба като еднодневни пътувания, разстоянията са съвсем поносими за отиване и връщане, предпоследния ден се местим към Гранада с една нощувка там, и финално няколко часа в събота да отделим за Малага?

 

тоест в самата Осуна най-вероятно ще прекарваме само вечерите, но все пак би ни харесало, ако е типично и атмосферно градче

Аз не бих заменила Осуна нито с Кордоба, нито с Гранада (в Севиля още не съм била). Приятно е. Минавала съм оттам, разглеждала съм, после отпраших към Ронда, но не бях отнесена от чара му, както се случи с една Гранада, например - или едни по-малки селца... Това е само мое мнение, разбира се.

Връзка към мнение
На 16.12.2019 г. в 14:31, Jane* каза:

Здравейте, за конното шоу в Херес необходимо ли е да се купуват предварително билети? Струва ли си да се посети?

Гледам, че февруари месец е само в четвъртък от 12ч., ние трябва да минем през Херес и Кадис към Ронда, точно в четвъртък, та затова се чудя.

Ние, купихме билетите на място. Шоуто, обаче, е известно и не зная, дали винаги има билети.

На мен спектакалът ми хареса, но ми стана много мъчно за конете. Не е хуманно да бъдат дресирани за номера, които изискват "нечовешки" усилия. Не съм върл природозащитник, но си мисля, че не е редно да караш кон да танцува танго на два крака, даже човек не винаги може да се справи.

Следи се стриктно да не се снима нито кадър от шоуто. Има огромен брой служители, които следят точно за това.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Гост каза:

Аз не бих заменила Осуна нито с Кордоба, нито с Гранада (в Севиля още не съм била). Приятно е. Минавала съм оттам, разглеждала съм, после отпраших към Ронда, но не бях отнесена от чара му, както се случи с една Гранада, например - или едни по-малки селца... Това е само мое мнение, разбира се.

май-май и аз почнах да поразмислям, че не ми се иска да губя усещането от вечерното прекарване в по-големите градове

 

реално имаме резервации във всичките градове по пътя все на хубави места, не знам защо изведнъж започнах да обмислям друг вариант, по-вероятно просто се колебая дали с обществен транспорт или с кола да си следваме първоначалния план с нощувка във всеки град,, ситуацията с паркингите и забранените зони за коли обаче често ме изнервят и ако положението е като в италианските градове.... някакси не мога обективно да преценя предимствата и недостатъците на двата варианта

Връзка към мнение

@antea Ситуацията с паркирането не е приятна определено - в Кордоба ми е едно от най-злостните преживявания с кола в практиката ми на шофьор 😄 И все пак безкрайно много си заслужава! Шофирането е Андалусия е прелест...

 

Всъщност, усещането не е за големи градове категорично - малките улички правят атмосферата безкрайно уютна. В Осуна не съм нощувала, но пак казвам - не успя да ме грабне, макар че грозно градче в Андалусия няма. Вечерна Кордоба и Гранада бяха чудни, обаче! Аз все в старите градове отсядах - декер паркирането беше чудно 🙂 

Връзка към мнение

Може да се намери-резервира паркинг на добри цени с тази апликация/сайт в цяла Европа включително  Испания.

https://www.onepark.fr/en/

 

Има опция за еднократно влизане и излизане в паркинга или за многократно, може да се намери  и доста по-евтин, ако не се държи да е точно в центъра, дават код с който се влиза и излиза.

 

Отделно през Гроупон пускат ваучери за още 20% намаление, независимо колко е намалена цената през сайта.

 

Примерно за 1,99 евро ваучер, намаление от още 20%, даже в момента има.

https://www.groupon.es/deals/onepark?keyw=onepark&crea=385676988404&netw=g&adpos=1t2&utm_campaign=ES_DT_SEA_GGL_TXT_TTT_SR_CBP_CH1_NBR_k*onepark_m*e_c*385676988404_d*ES-RTC-Root-national_g*RTC-onepark-EXACT_s*1407_t*kwd-311933780535&utm_source=Google&utm_medium=cpc&loc_physical_ms=1001448&loc_interest_ms=1005424&template=ETA_MM&gclid=EAIaIQobChMI0-7jt7Pk5gIVCbLtCh3X8AI4EAAYAiAAEgK7b_D_BwE

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние определено сме с градски транспорт. Идеята е лежерно пътуване и никак не ми се мисли за коли и паркинги, а и резервациите ми са все за стария град. Това обаче става само на места с добър ГТ, иначе е голяма кушия този вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в крайна сметка и ние оставаме с обществения транспорт, за градски обиколки просто няма смисъл да се обременяваме с кола, но променихме плана на 2 нощувки в Севиля и 2 в Гранада, за да спестим малко време от ежедневни чек-ин и -аут процеси, с един междинен ден в Кордоба без преспиване

 

текущо ми остава да си изясня два-три въпроса:

 

 - има ли смисъл да заделяме няколко часа за Малага в съботния ден преди полета, или е по-смислено да си ги използваме до дупка в Гранада?

 

 - видях, че има цяла тема за билетите за Алхамбра, ама някакси няма никакви лични впечатления от мястото, и се колебая дали да заделяме време за там; сигурна съм, че е впечатляващо по някакви начини, иначе нямаше да бъде грандиозна забележителност, но от друга страна нямаме никакъв афинитет към палати и вътрешното им оформление, срам-не срам ще си кажа, че примерно дворецът Schönbrunn ми беше по-скоро отегчителен и със сигурност можехме да си прекараме същото време много по-приятно; евентуално градините биха ми били по-интересни, но в края на февруари не съм сигурна дали са красиви, виждам, че има и по-кратки вечерни обиколки, които изискват около час, а не примерно 3-4 като дневните посещения; или по-накратко да попитам - има ли някой, който е бил в Гранада, без да отрази Алхамбра и след това да е съжалявал много, за да не направя като него :smile:

 

- специалистите по Испания биха ли обяснили ей така, простичко, какъв е точно случаят с тапасите? били сме в Барселона и Мадрид, но не ни се е случвало да се изхранваме така, а с по-класически неща, така че тези ми звучат малко абстрактни - някакви панички и чинийки ти сервират, ама вътре какво има? ако са хамони и сирена, или от типа анти-пасти италиански нямам нищо против, стига изначално да знам, че тапасите ще са такива, но съм чела, че са си по избор на заведението и може да има с морски дарове или на рибни основи, което е далеч от представата ми за любима храна; та как един незнаещ най-лесно може да се ориентира още при сядането какво точно да очаква да яде в характерните тапас-заведения?

Връзка към мнение

Задаваш почти моите въпроси, ще чакам отговор от теб, че по стечение на обстоятелствата ви следваме 🙂

Според мен няма как някой, дето не е ходил в Алхамбра, да каже дали съжалява, че я е пропуснал 😉 По-скоро някой като теб и Шонбрун, дето вече си го видяла и имаш впечатления. Аз съм влизала там веднъж, не си падаме по дворци, но не пропускаме градините всеки път при ходене до Виена. В мавърско-османски дворец не съм била, така че в този ще вляза.

И аз чакам ръководство по ядене на тапаси.

Последно резервирах 2 нощувки в Малага и 2 в Гранада - ей тук ми е вълнението доколко може да се разчита на ГТ, т.е. хващаме удобен автобус направо за летището преди полета, или се придвижваме по-навреме да сме в Малага, а оттам за летището.

Връзка към мнение
преди 24 минути , jul каза:

 ей тук ми е вълнението доколко може да се разчита на ГТ, т.е. хващаме удобен автобус направо за летището преди полета, или се придвижваме по-навреме да сме в Малага, а оттам за летището.

явно наистина са ни сходни колебанията :smile: нашите варианти са автобуса в 12:45, който стига на летището в 15:00, за да има някакъв резерв, ако нещо закъснее, или в 08:45 /в Малага в 10:15/ и едни 4 часа за разходка там; мен си ме тегли за Гранада до дупка, ама като се знам каква съм предпазлива и песимистична относно логистични проблеми в последния момент, знам ли...

Връзка към мнение

Ми аз лично ходих до Андалусия предимно заради Алхамбра, даже я видях два пъти - нощно на осветление и през деня. Та кой както...

Двореца е ислямски, тоест с ония арки, висулки и абстрактни стенописи. Мебели няма. Градините също не са за изпускане, ама февруари не знам.

Тапасите не са за наяждаме, а по-скоро мезе може би... Има всякакви, според заведението може би, предимно филийка с неща отгоре, може и хамон и сирене, не задължително морски неща

Връзка към мнение

@ Antea  Алхамра не се пропуска , 😉 цяла философия е... тук много има да пиша , но ще пропусна...

аз също не зная как ще са градините през февруари , може някой който е бил да сподели...

аз бях през май и беше невероятно...

Малага отдели му 2-3 часа , градът е с малък компактен център, приятен  ... 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , giafil каза:

@ Antea  Алхамра не се пропуска , 😉 цяла философия е... тук много има да пиша , но ще пропусна...

 

 

е защо, напиши :smile: бих се радвала на описание, което да ме ентусиазира достатъчно; ако имахме 2-3 дни там, не бих се колебала особено, даже хич, проблемът е, че градът изглежда достатъчно интригуващ сам по себе си, и да открадна 1/4 от чистото му време само за дворец, ми изглежда някак несправедливо

Връзка към мнение
преди 7 минути , antea каза:

е защо, напиши :smile: бих се радвала на описание, което да ме ентусиазира достатъчно; ако имахме 2-3 дни там, не бих се колебала особено, даже хич, проблемът е, че градът изглежда достатъчно интригуващ сам по себе си, и да открадна 1/4 от чистото му време само за дворец, ми изглежда някак несправедливо

Ще изкажа скандално мнение - ако не е Алхамбра, в Андалусия има много по-интересни места от Гранада. Погледнато от моята камбанария ако няма да гледаш Алхамбра, не ходи в Гранада изобщо.

Мавърските обекти са страхотни, но целият комплекс е разхвърлян и някак си нямам усещането, че съм на най-атрактивното място.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.