Прескочи до съдържание

Съвети за кратка Андалусия


jul

Препоръчани мнения

Много рядко срещана хармония между природа и човешка намеса. Човекът е оставил природата да следва своя ход и само благодарение на интелекта си е напътствал развитието на красотата и. Свободата , спокойствието и досегът с вечността е основното при създаването на целият комплекс. Това ниво на поезия в архитектурата и поезия във всяка капка вода  докоснала растенията...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, antea каза:

- специалистите по Испания биха ли обяснили ей така, простичко, какъв е точно случаят с тапасите? били сме в Барселона и Мадрид, но не ни се е случвало да се изхранваме така, а с по-класически неща, така че тези ми звучат малко абстрактни - някакви панички и чинийки ти сервират, ама вътре какво има? ако са хамони и сирена, или от типа анти-пасти италиански нямам нищо против, стига изначално да знам, че тапасите ще са такива, но съм чела, че са си по избор на заведението и може да има с морски дарове или на рибни основи, което е далеч от представата ми за любима храна; та как един незнаещ най-лесно може да се ориентира още при сядането какво точно да очаква да яде в характерните тапас-заведения?

Няма как да се знае предварително какво може да ти се сервира, има десетки тапи от всякакъв вид. Има заведения, които са известни с едни и ли други тапаси и се набляга повече на тях, това си важи за цяла Испания.

 

В Андалусия има някои локални тапаси, там често тапасите са си буквално ястия-манджи, не маслини или резенчета салам с хляб  или чипс. Все пак тапасите произлизат от там и там са най-щедрите в това отношение. Има места, където си избира клиента защото се плаща отделно, като порциите са 1/4 или 1/2. Ако е в обикновен бар където е безплатно келнера или човекът зад бара решава какво да даде, като при всяка поръчка обикновено  сменя, а ако се пият повече от 3-4 кани/чашки бира, вече може да попита какво иска клиентът. Дори да не попита, след 2-3 може сами да си поискате нещо определено.

 

Ако не някой не обича нещо да го каже още докато поръчва, няма да му донесат такова със сигурност.

Някои от тапасите в Андалусия са спанак с нахут, калмарчета бебета на скара със сос, хлебчета с различно месо вътре, пържена дребна риба, миди, гаспачо и салморехо, крокети,  различни вариации на манджи с шкембе, в зоната около Кадис и Херес има типичите тапаси манджи  с бъбреци, мариновани риби и други.

 

Винаги  ще има хора, които да ядат едно и да не ядат друго, та за това или избирайте места, където се поръчват тапасите, като казах най-често това е 1/4 от порция или ако ще е на бар кажете предварително, че не ядете това или онова.

 

Кашкавали не съм срещал да дават, хамон може, както казах, там често тапата е някаква манджа-ястие, не само нарязан кашкавал или хамон.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Да отидеш в Рим и да не видиш папата... Същото е положение с Гранада и Алхамбра. Ако няма да ходите в двореца на Насридите, въобще няма смисъл да ходите там. Аз го разглеждах в дъждовно и облачно време и пак изглежда нещо неповторимо. Ако все пак го пропуснете, в Севиля може да компенсирате частично с по-малкия дворец Patio de Doncellas.

 

Да допълня - такова е положението и с Кордоба и джамията-катедрала. Но вие решавате все пак. Така или иначе сигурен съм, че с малко късмет с времето и Андалусия няма да ви разочарова. Насладете й се! 😀

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Alexander благодаря, това ме ориентира поне от малко

предвид това, че обаче не пием вино, на практика не е изобщо смислено да влизаме в заведения, които са обозначени отвън /табели, дъски с менюта/ като тапас-барове, така ли? има ли някакви типични други места за хранене като примерно траториите и остериите в Италия?

Връзка към коментар

Бира не пиете ли също? Аз дадох пример за бира, а ти ми казваш, че не пиете вино, за това питам.

По принцип все едно, дори нищо да не пиете, може да си поръчате безалкохолно и пак носят тапас, на местата където ги предлагат.

Местните кръчми в Испания са точно като траториите в Италия. Не винаги са означени като тапас, всяка кръчма си предлага и тапаси, особено в Андалусия.

Освен тапасите, си имат и ястия, дневни менюта, карта и т.н.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, antea каза:

 2 нощувки в Севиля и 2 в Гранада, за да спестим малко време от ежедневни чек-ин и -аут процеси, с един междинен ден в Кордоба без преспиване

За мен сте направили перфектния избор - съобразно времето и транспорта ви, браво 🙂 

 

преди 4 часа, antea каза:

има ли смисъл да заделяме няколко часа за Малага в съботния ден преди полета, или е п

Защо не го решиш в последния момент? Аз само съм прецапурквала през Малага на път за други места, но само вечер и мога да кажа, че готвят вкусно - но това и сама ще се сетиш 😄 @slujitel беше писала хубави неща за Малага, дори ме беше замислила за обиколка. Остави си го като отворена опция

 

преди 4 часа, antea каза:

видях, че има цяла тема за билетите за Алхамбра, ама някакси няма никакви лични впечатления от мястото, и се колебая дали да заделяме време за там; сигурна съм, че е впечатляващо по някакви начини, иначе нямаше да бъде грандиозна забележителност, но от друга страна нямаме никакъв афинитет към палати и вътрешното им оформление, срам-не срам ще си кажа, че примерно дворецът Schönbrunn ми беше по-скоро отегчителен и със сигурност можехме да си прекараме същото време много по-приятно; евентуално градините биха ми били по-интересни, но в края на февруари не съм сигурна дали са красиви, виждам, че има и по-кратки вечерни обиколки, които изискват около час, а не примерно 3-4 като дневните посещения; или по-накратко да попитам - има ли някой, който е бил в Гранада, без да отрази Алхамбра и след това да е съжалявал много, за да не направя като него

Аз съм от хората, които се отегчават от замъци (доста съм посетила), но Алхамбра ме очарова. Да не ме псуваш само 🙂 Вярно, моя съкъ дружка беше ми проглушила ушите за там, и каква най-голяма мечта й е, но тя така говори за всяка култура. Много ми хареса Алхамбра. Да, малките очарователни градченца с атмосфера са чудо чудесно, и аз ги предпочитам пред дворците, но вие не сте с кола. Така че трябва да правите избори... Апропо, в Гранада има и други красиви местенца, така че едва ли ще скучаете 🙂 

 

За тапасите ще премълча. Не за друго, но и са отговорили, но на мен каквото и да ми сложиш в Испания, ще го изям като едно добро прасе...

Връзка към коментар

Здравейте, и ние сме по същата дестинация с полета на Wizz Air на 7-ми март, събота до Малага, 17:00 часа  и обратно във вторник, 10 март, вечерта. Идеята е да посветим трите дни (и нощувки) на Севиля.

 

Притеснявам се от трансфера влак/автобус от летището на Малага до Севиля при пристигането, по това време, след като пътуването отнема около 3 часа. Може би трябва да отидем до града Малага и от там да хванем автобус/влак? На сайта на алса последния автобус от летището до Севиля тръгва преди пристигането на самолета ни.

 

Какво бихте ми препоръчали като оптимална коммбинация за предвижване с обществен транспорт от летище Малга до Севиля и обратно? Или да резервирам първата нощувка в Малага и на следващия ден да се предвижим до Севиля?

Връзка към коментар

и бира не пием ([и ракия, дядо попе :)] чао на тапасите значи, ще ни помислят за несериозни такива въздържатели :bye:

 

@Rainy, окуражаваш ме с твоите размисли 🙂 наистина е най-добре решението да се вземе в последния ден според зависи как ни е допаднала Гранада, само че точно на нашите дати случваме дълъг празничен уикенд, в който се празнува денят на Андалусия,, доколкото схванах самите местни си пътуват много тогава,  и ако трябва да разчитам на автобус с 40 места да ме закара до летището в последния момент, предпочитам да съм купила билети предварително

 

Надя, и ние ще пътуваме веднага след полета към Севиля, само че няма да го вземем от летището, а  с влакчето до центъра на Малага, оттам към автогарата и хващаме автобус в 19 часа

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Zaro абсент, узо, одеколон Тройной - също не, но със сигурност ще проучим правят ли андалусийците добро капучино и кафе :smile:

 

ей сега погледнах да видя какво е положението с билетите за нашата дата и явно си е било съдба

Screenshot_20200103-235853_Chrome-1.jpg.19e04000165d52d776df5bb2b9904a09.jpg

 

просто единствените два останали си ни чакаха на пусия; така май излиза, че не ние нея, а Алхамбра избра нас :grin: подстрекатели такива! :acute:

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, antea каза:

но със сигурност ще проучим правят ли андалусийците добро капучино и кафе :smile:

 

 

Не разчитай на добро кафе. Правят едно блудкаво нещо дали с лече или без все е гадно.  Та помисли да пробваш виното, нищо, че сте трезвеници.

Имам един дневник тук, може да има нещо полезно за теб. 

  • Благодаря 3
Връзка към коментар

ей, @Цвете, благодаря, супер си го написала, абсолютно съвпада с въображаемите ми представи за тези места, тепърва ще го дочитам нататък, но планът ни плътно покрива вашия до Гранада включително :smile:

 

за Ронда ни е голяма мъка, че ще я пропуснем, проиграхме вариант с тръгване от Гранада дотам в последния ден и после от Ронда директно към летището, с автобусите, но така остават пряко сили максимум 2 часа, и си мисля, че би било голямо претупване и юруш, и се отказахме с надеждата някой ден да отидем пак за няколко дни в нейната посока

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 часа, Nadya каза:

Здравейте, и ние сме по същата дестинация с полета на Wizz Air на 7-ми март, събота до Малага, 17:00 часа  и обратно във вторник, 10 март, вечерта. Идеята е да посветим трите дни (и нощувки) на Севиля.

 

Притеснявам се от трансфера влак/автобус от летището на Малага до Севиля при пристигането, по това време, след като пътуването отнема около 3 часа. Може би трябва да отидем до града Малага и от там да хванем автобус/влак? На сайта на алса последния автобус от летището до Севиля тръгва преди пристигането на самолета ни.

 

Какво бихте ми препоръчали като оптимална коммбинация за предвижване с обществен транспорт от летище Малга до Севиля и обратно? Или да резервирам първата нощувка в Малага и на следващия ден да се предвижим до Севиля?

От летище Малага до Malaga María Zambrano (ЖП гарата) са 8 мин с влак(на всеки двайсет минути),цена 1,80 евро.Зад ЖП гарата е автогарата.Виждам,че самолета каца в 17ч,а последните два автобуса са в 18ч и 19ч.За този в 18ч е малко рисковано,но следващият в 19ч спокойно може да го хванете. Tой е и по-скъп,но пък по-бърз.

image.png.e89bee48927b4518c52edbb52472de05.png

Ако сте повече хора може да ползвате такси,за да хванете по-ранният автобус.От летището до центъра беше около 20 евро(преди няколко години).

Относно Ал'амбра.Два пъти съм била в Андалусия и вторият път се върнах само заради нея,тъй като първият път нямаше билети.Не съжалявам за нито една минута прекарана в мръзнене в Насридският дворец 🙂Имайте предвид,че зимата може да става за плаж по Коста дел сол,но в Гранада и Кордоба си е студено.Бях края на януари и в градините на Хенералифе се подаваха тук там цветенца,но няма нищо общо със снимките, които съм гледала от по-топли месеци.Но пък в двореца в Севиля,градините бяха много приятни,с разни пилета разхождащи се по алеите 🙂Този дворец,както Ал'амбра в Гранада и Мескита в Кордоба за мен дават пълнота в усещането за Андалусия.

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 32 минути , Мари Николова каза:

От летище Малага до Malaga María Zambrano (ЖП гарата) са 8 мин с влак(на всеки двайсет минути),цена 1,80 евро.Зад ЖП гарата е автогарата.

 

 

 

кой влак имаш предвид, че нещо не откривам такъв вариант? :smile: гледам в google maps този маршрут и май най-удачен е някакъв М135, който изглежда е автобус и пътува за три спирки от летището до автогарата за 28 минути, но пък е на 30 минути по разписание

влакът C1, който е на 20 минути, пътува от летището до Centre Mall по-кратко - 13 минути, но после се ходи пеша още толкова до автогарата

 

Връзка към коментар
преди 50 минути , Мари Николова каза:

но в Гранада и Кордоба си е студено

Потвърждавам. Ние бяхме април в Главата и беше 5 градуса с дъжд и мъгла.

Но пък Кордоба беше топло, просто е по-топъл град.

Връзка към коментар
преди 20 минути , antea каза:

кой влак имаш предвид, че нещо не откривам такъв вариант? :smile: гледам в google maps този маршрут и май най-удачен е някакъв М135, който изглежда е автобус и пътува за три спирки от летището до автогарата за 28 минути, но пък е на 30 минути по разписание

влакът C1, който е на 20 минути, пътува от летището до Centre Mall по-кратко - 13 минути, но после се ходи пеша още толкова до автогарата

 

image.png.562a80081c2426b895fc7c232b7c5342.png

@antea,това е графиката на движение на С1.От Aeropuerto до Malaga María Zambrano са 3 спирки.Така сме пътували и ние.Тази графика я копирах от тук.Това пише на сайта на летището:

The C1 line by RENFE connects Malaga Airport Terminal 3 to the city center within approximately 12 minutes, and also with other localities of Costa del Sol such as Fuengirola, Benalmadena and Torremolinos (10 minutes).

 

Transfer times to other destinations:

  • Fuengirola: 34 minutes
  • Benalmádena: 18 minutes
  • Torremolinos: 10 minutes
  • Malaga María Zambrano (High Speed Train connection): 8 minutes

 

If you plan to get to downtown Malaga, be sure to get off the train at the last station, which is Centro-Alameda and not in the previous one (Málaga - RENFE). This one is the main train station of the city and is about 20 minute walk from the center of Malaga.

 

По спомен от преди няколко години - слизаш на Malaga María Zambrano ,качваш се на ескалаторите,попадаш в нещо като мол,който е част от Жп гарата,излизаш през най-близкият изход,завиваш на ляво,следвайки потока от народ и влизаш в паркинга на автогарата през една малка врата.От излизането от влака до влизането в паркинга едва ли има 10мин.Възможно е да има някакви промени,но информацията ми се струва актуална.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Андалусия е любимата ми част в Европа. Обикаляхме с кола десетина дни, бих се върнала отново и за повече време.  За мен има три места (музеи), които не трябва да се пропускат за да се усети това, което е представлявала Андалусия - Алхамбра в Гренада, Мескита в Кордоба и Алказар в Севиля. Аз не си падам по катедрали, разбира се влязох в севилската - да хубава е, но не ми оказа такова въздействие като останалите места, които цитирах. За мен  Андалусия не е за ходене по музеи, а за атмосфера. Много забележителсности обиколихме, тези запомних.

Особено звука на орган по време на репетицията, която сварихме  в Мескитата.  Препоръчвам ви и два филма  - PBS Special - Cities of Light, The Rise and Fall of Islamic Spain  и Bettany.Hughes.The.Ancient.Worlds.7of7.When.the.Moors.Ruled.in.Europe.

 

Обикаляхме с кола - да се вземе под наем е евтино, паркингите са скъпи, всяко оставяне на колата на неохраняем паркинг си е напрежение дали няма да я разбият.

Препоръчвам ви free walking tours  в Гренада и Севиля из арабските квартали - много интересни неща разказват, които не бях чела, а аз доста почетох преди това. Също и в циганския квартал в Гренада ходихме на free walking - много интересна информация и гледки.

Едно европейско Мароко е Андалусия, завиждам благородно на всички, на които им предстои.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 15 минути , antea каза:

мерси, с картинката става по-ясно, явно google maps нещо не я отразяват тази спирка, защото дава, че третата е точно Centre Mall и изобщо не фигурира Maria Zambrano


Сега погледнах.Това Centre Mall,всъщност е последната спирка на влакчето Centro-Alameda,която е идеална за разглеждане на Малага,но е далече от жп и авто гарите.

 

Връзка към коментар

Аз не съм фен на тапасите, но това, което видях и ядох в Ронда не мога да забравя... Ако ходите там - има една централна уличка само с тапас-заведения... Хиляди, по 1-2 евро, избираш, поръчваш и преяждаш... Уж мини-порции от всякакви манджички, но с 2-3 си аут 🙂

Връзка към коментар

Здравейте, имаме билети до Малага 4-8февруари и е крайно време да резервирам престой. С две деца на 3 и на 8 сме и искаме лежерно зяпане, мотаене без бързане, приятни разходки/паркове, може би някоя зоологическа градина или аквариум. Чудя се в Малага ли да останем за да няма програма и гонене на часове (от което максимално ни се иска да се откъснем) - не намирам пост само за Малага, изглежда ми сякаш всички я ползват само за междинна точка? Кола под наем ще ни натовари откъм организация за столчета за децата и седенето им в кола отново, паркиране. Та сме Ок с някакви кратки трипчета с автобус може би? Или да букна престой в околни градчета ако Малага е съвсем скука. Или пък Торемолинос, Benalmadena, Fuengirola са по-подходящи за пускане на децата да пасат лежерно и интересно, че и на нас да ни е лежерно? Или друго? 

 

Отделно някой ако има предложение / линк за конкретно място за настаняване в Малага - с лесен транспорт или пък до парк/плаж или друго пасище за деца в приятен район? Това не знам в коя тема да го пусна, понеже за Малага конкретно намирам една заключена само. 

Връзка към коментар

Здравейте, и аз имам чуденка. Трябва да избера между две нощувки в Малага (след и преди полета) или една нощувка в Малага и една в Нерха.Как мислите? Заслужава ли си Нерха да и отделим една вечер или по-добре и двете вечери да сме в Малага?

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.