Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Сега чета една много интересна статия как коронавирус е хакнал китайската система за социален рейтинг. Един от много важните елементи на системата е гражданите да са под 24 часа наблюдение и всеки който наруши някакви пправила да може да бъде лесно идентифициран. От както задължиха обаче носенето на маски системата работи с много ниска ефективност и положението е стигнало до там, че властите са се върнали към традиционните методи за следене, като призовават "будните граждани“ да докладват в полицията за нарушения на техни колеги и т.н.

 

Маските създават обаче и други проблеми. На летищата забавят минаване през вратите, където има идентификация по лице, има струпване на хора пред сгради и т.н. където влизането става също с подобна идентификация и т.н.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Според мен до средата на февруари ще се знае какво е положението в Тайланд, защото повечето китайци са си тръгнали около 31-ви януари( края на тяхната нова година). Мъжът ми ме караше да ходим до Пукет, защото има приятели, стоящи по няколко месеца там и те казаха, че почти всички китайци са си тръгнали. Но пък от друга страна не се знае дали не са заразили тайландци. Та около 15-20 февруари ще има яснота.
Отделно за 10-15 дни в Азия не знам дали си струва после още две седмица да се изолираш сам от най-близките си хора, защото може да си опасен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Zai-1 каза:

Според мен до средата на февруари ще се знае какво е положението в Тайланд, защото повечето китайци са си тръгнали около 31-ви януари( края на тяхната нова година). Мъжът ми ме караше да ходим до Пукет, защото има приятели, стоящи по няколко месеца там и те казаха, че почти всички китайци са си тръгнали. Но пък от друга страна не се знае дали не са заразили тайландци. Та около 15-20 февруари ще има яснота.
Отделно за 10-15 дни в Азия не знам дали си струва после още две седмица да се изолираш сам от най-близките си хора, защото може да си опасен.

Кой казва, че трябва да се изолираш?

Връзка към коментар
преди 10 минути , dankatar каза:

Кой казва, че трябва да се изолираш?

Ти си решаваш, но тъй като е възможно да си заразен без да имаш симптоми, и да заразиш близките си в асимптоматична фаза на вируса, поемаш риск за близките си, както и постъпваш безотговорно в обществен план. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
4 minutes ago, dankatar said:

Кой казва, че трябва да се изолираш?

Казаха по телевизията, че всички, идващи от югоизточна Азия е хубаво да си стоят вкъщи около 2 седмици, но нали трябва да се храниш през това време и няма как да не излезеш. Аз излизам с маска, с хора не се срещам, но и доста хора не смеят да се срещнем преди да са минали две седмици. Според сестра ми сама съм се поставила под карантина ама реално и тя не е пожелала още да се видим 🙂 но най-вече мисълта, че мога да разболея неволно някой близък ме кара да стоя изолирана.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 1 минута , Zai-1 каза:

Казаха по телевизията, че всички, идващи от югоизточна Азия е хубаво да си стоят вкъщи около 2 седмици, но нали трябва да се храниш през това време и няма как да не излезеш. Аз излизам с маска, с хора не се срещам, но и доста хора не смеят да се срещнем преди да са минали две седмици. Според сестра ми сама съм се поставила под карантина ама реално и тя не е пожелала още да се видим 🙂 но най-вече мисълта, че мога да разболея неволно някой близък ме кара да стоя изолирана.

От Китай ли идваш?

Връзка към коментар
9 minutes ago, dankatar said:

От Китай ли идваш?

От Банкок, ама нали виждаш двама, върнали се от Тайланд  в Хасково с болки в гърлото и температура веднага в изолация. Значи се счита, че може да си опасен. Около 70 хиляди от Ухан са кацнали в Банкок за един месец докато им спрат полетите. Мисля около 40 хиляди в Пукет.  Та тук те смятат за опасен ако идваш от Тайланд, докато в Банкок като се разболееш и си от Бг пък веднага изключват възможността  да си болен от вируса. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , SK79 каза:

Това е безумно! Да се самоизолираш, защото идваш от многомилионна страна в Азия, където дори няма установен случай на вируса...

И на мен ми стана интересно това. Пък и по телевизията спонемаха само за пристигащите от Китай.

Връзка към коментар
10 minutes ago, SK79 said:

Това е безумно! Да се самоизолираш, защото идваш от многомилионна страна в Азия, където дори няма установен случай на вируса...

И аз се надявам да е пълна глупост, ама май не четеш новини. В тайланд има вече 25 болни, отделно 380 някъде  под наблюдение. Точно през ден вдигат бройката, вече на два пъти с по 5-6 човека наведнъж. Аз си тръгнах, когато от 14 станаха 19. Да не забравяме и инкубационния период. 
И ако отвориш на Световната здравна организация докладите - на 20 януари към 280 заразени в Китай, на 5 ти февруари 20 хиляди 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 4.02.2020 г. в 19:52, Goal & Boss каза:

Следи историята отблизо! Когато наближи датата, ще вземеш решение. Проверявай редовно сайтовете на двете авиокомпании.

 

На 4.02.2020 г. в 20:05, Topfly каза:

Възможно най-бързо се свържи с авиокомпанията и искай премаршрутиране или връщане на парите! Няма да бъдеш допуснат да влезеш в Австралия, защото има забрана за влизане всички чужденци идващи от Китай.

 

Australia bars entry to foreign nationals traveling from mainland China

https://www.reuters.com/article/us-china-health-australia/australia-bars-entry-to-foreign-nationals-traveling-from-mainland-china-idUSKBN1ZV3F1

 

Travel Restrictions – effective immediately

  • The Australian Government has announced that as of 1 February 2020, all travellers arriving from any part of mainland China, regardless of nationality, will be subject to enhanced border control measures to ensure the health, safety and well-being of the Australian community.
  • Australia will deny entry to anyone who has left or transited mainland China from 1 February, with the exception of:
    • Australian citizens
    • permanent residents
    • immediate family members of Australian citizens and permanent residents including spouses, minor dependents and legal guardians
  • Limited exemptions also exist for airline and maritime crew, where they have taken appropriate precautionary measures.
  • Apart from the agreed exceptions, all other foreign nationals who were in mainland China on or after 1 February will notbe allowed to enter Australiauntil 14 days after they have left, or transited through, mainland China.
  • These enhanced public safety measures will apply to those seeking to enter Australia as well as those seeking to transit through Australia en route to another country.
  • These measures are temporary and will be reviewed.

https://immi.homeaffairs.gov.au/news-media/archive/article?itemId=355

Ние имаме билети също с China Southern  от Франкфурт за Ханой с прекачване през Чанша на 11.02 и обратно от Siem Reap за Франкфурт с прекачване през Гуанджоу на 02.03 и всичките ни полети са отменени от авиокомпанията.На официалната им страница не пишат нищо,не са ни уведомили по мейл, но като  провериш статуса на полета излиза , че е анулиран. China Southern е публикувала на Фейсбук страницата си ,https://www.facebook.com/pg/CSAirEU/notes/?ref=page_internal, че всички билети през Китай , чиито номера започват с 784 са анулирани и ще връщат парите.Обадих се по телефона ,разговор на руски език и ми казаха да изпратя фото на паспортите ни на 95539@csair.com и да звънна след 30 минути отново дали са получили мейла.При второ позвъняване мейла беше получен и отговора е , че ще възстановят цялата сума до 1 седмица.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 4 часа, Zai-1 каза:

ние се прибрахме непланувано на 29 ти от Банкок, защото не издържах да ходим с маски и да се пазим от всичко. Изведнъж почти всички хора тръгнаха с маски и е много стресираща гледка, отделно в хотела, а и навсякъде е пълно с китайци. Трябваше да се върнем на 1 ви април от Мале, но реших, че няма да издържа още два месеца с маска, то каква почивка ще е въобще това и за около 250 лв на човек сменихме полетите -датата и мястото на излитане. Ако имате застраховка отмяна на пътуване спокойно може да вземете бележка, че сте болни и не може да тръгнете и ще ви възстановят сумите.

Леле, много гадно ви се е развалила почивката! Дано като всичко премине да си наваксате!

Във всеки случай си постъпила добре, че си се самоизолирала, каквото и да ти говорят околните. Редно и да бъдем по-отговорни в това особено време.

 

преди 4 часа, samuraika каза:

Готвя вечеря и пиша,

Да не готвиш някоя супичка от прилепи? :blink: Или вие по японцко не ядете такиви неща?

 

преди 4 часа, Suunto каза:

Наистина ли всички навсякъде ходят с маски? Аз летя на 17 март за Банкок, не се притеснявам от заразата, ама ако навсякъде около мен има хора с маски, ще се вкарам в някъв филм. 😀

Въведи нова мода! Цакай ги с противогаз! 

  • Смея се 3
Връзка към коментар

Най-лошото е, че не знаем колко са наистина заразените и умрелите в Китай. Едва ли броя на заразените е скочил от 200 на 20 000  за две седмици. Пише, че това е китайския Чернобил - знае се точно толкова, колкото искат да знаем. Задължително си направете здравна застраховка (помощ при пътуване) преди да тръгнете, дори да няма опастност е много полезна.
В Банкок са кацнали около 70 хиляди от Ухан за един месец преди да спрат полетите. В Пукет около 40 хиляди. След това най -много в Япония и Сингапур. Та няма логика в Сингапур да има почти толкова заразени колкото в Тайланд. Просто в Сингапур всичко е на много високо ниво и са издирили всички свързани със заразените и са хванати навреме. По същата причина в най-бедните и неразвити държави като Лаос и Мианмар още няма заразени официално. Там ще трябва време за да се усетят. 
 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, samuraika каза:

 

@Sju оказва се , че половината от световния стокооборот се транспортира в каргото на самолетите, а другата половина -- в трюмовете на корабите. Очаквай сериозно прекъсване на много доставки и временни недостици на най-разнообразни неща. Тепърва.

 

Малко ми е трудно да повярвам на това твърдение, особено с поглед към китайските експорти. Морският транспорт (по интуиция) би трябвало да е поне 70-80%, следван от ж.п. (Волво наскоро обяви спирането на автовлаковете си от Китай), а сухопътният и въздушният едва ли имат и над 5%. Добрата новина е, че обикновено 14 дневната карантина за екипаж на кораб изтича преди достигане на крайния порт. Но Австралия и Сингапур по съседски решиха, че отплавалите по-скоро кораби попадат под карантина; и това неминуемо ще им се отрази. Покрай китайската Нова Година така или иначе има спад в транспортната дейност и едва когато хората се завърнат на работа след празници и болести ще станат малко по-ясни реалните последствия. А нови статистики ще има чак след месеци. И още нещо - да не забравяме, че Ухан е на Янгдзе, а тя (дори само вътрешнокитайска) си е важна транспортна артерия; не знам дали блокадата на града е блокирала и реката. Би било тъпо.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, Goal & Boss каза:

Да не готвиш някоя супичка от прилепи? :blink: Или вие по японцко не ядете такиви неща?

Че какво им е на супичките от прилепи 🙂

Не се дръжте като разглезените западняци, дето се възмущават, как ядем шкембе-чорба :lol:

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, MCC каза:

Global Times обяви в twitter, че единият от лекарите, опитали се да предупредят за вируса, е починал 🙁

 

Излиза съобщение, че тази страница не съществува.

Може ли друг линк, моля!

Връзка към коментар
В момента, AlexandraKo каза:

Излиза съобщение, че тази страница не съществува.

Може ли друг линк, моля!

В мамата също има информация за тази новина, цитирани са западни медии, а на всичкото отгоре е бил млад човек - 36г., като уж младите се справяха. 

Връзка към коментар
4 minutes ago, luba_rizova said:

В мамата също има информация за тази новина, цитирани са западни медии, а на всичкото отгоре е бил млад човек - 36г., като уж младите се справяха. 

С вируса се справят, но тук изобщо не е сигурно, че за това става дума... Неудобен за властта млад човек, умира от вируса според китайските медии на които се позовават западните...Едва ли ще разберем някога каква е истината...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Topfly каза:

С вируса се справят, но тук изобщо не е сигурно, че за това става дума... Неудобен за властта млад човек, умира от вируса според китайските медии на които се позовават западните...Едва ли ще разберем някога каква е истината...

Хайде стига вече с тези изказвания. Ако нещо, то това че е починал е по-неугодният изход за властите. Историята за него вече беше излязла и властите му бяха поднесли извинения. Стига конспиративни подмятания. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Zai-1 каза:

Най-лошото е, че не знаем колко са наистина заразените и умрелите в Китай. 

А най-лошото е, че не ги знаем поименно. 😁

 

Хора, осъзнайте се! Какви ли не теории за конспирация се изписаха в тази тема, а аз се питам те с какво помагат за информираността по темата. С нищо, казвам го като човек, комуто предстои пътуване до Тайланд и му се иска да има яснота за риска, който поема. В медиите истерия, тук - теории за конспирация, в къщи - разправии с близки  и познати да не ходим, навън кихащи и подсмърчащи колкото искаш, дотолкова че могат да ти объркат пътуването и без корона вируса. 

Дайте малко по спокойно! И това ще мине. 

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 3
Връзка към коментар

Мили, бъди готова као се върнеш, живот и здраве от Тайланд, колегите да те "посъветват" да седиш 14 дни в къщи, защото всички ще ги е страх да са около теб. Казвам го сериозно. Като чета как са се психирали хората и как гледат с лошо око всеки, завърнал се от ЮИ Азия, направо... Сега, не че и аз не си по ислих нещо такова, и трите ми деца са болни, ние се върнахме обаче отдавна, та... Как да кажа, нашия си грип е достатъчно разпространен в момента и достатъчно неприятен. 

Що се отнася за починалия лекар, аз лично не вярвам в конспиративни теории. Умрял си е човека от вируса, не мисля, че някой му е помогнал. Четох и за друг починал лекар, 28 годишен, обаче умрял от сърдечен арест, поради недосоиване и претоварване покрай вируса и мнгото работа. Та, нещата са много комплицирани, не се знае тези мерки, които се взеха, дали все пак не водят и до повече смъртни случаи, включително и такива "странични". 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.