Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 32 минути , iaia_mama каза:

Аз пък ще изпростея с нещо, което се готви много бързо, много лесно и е мноого вкусно  🙂

Качамак с масло, объркан с настъргано на едро Гауда, отгоре поръсен с българско сиренце и обилно полят със запържено краве масло и червен пипер + щипка лют пиперец.

 

 

20210216_181147.jpg

20210216_181340.jpg

Да бе, просто било:(Два пъти пробвах и все на буци:(((Много апетитно изглежда:))

 
Днеска измишльотих салата. Свободен текст, ама се получи много вкусна:))

 

98EAA9D7-463A-4224-8BDE-50ADF9025C76.jpeg.2f198235f491803ba652d84d8cd138f2.jpeg

 

Имах разни изрезки от червени мариновани чушки, от които правих сърца оня ден. Та ги наситних, добавих малко праз, чесън, повечко магданоз,  една лъжица  заквасена сметана и едно топено сирене Голдеса.

Мариновани бейби краставички и каперси - за разкош:)))

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 8 минути , AlexandraKo каза:

Да бе, просто било:(Два пъти пробвах и все на буци

За да не става на буци, половината от водата я възвираш с масло и сол на вкус (зависи от дозата, аз слагам "на око"), а брашното го разбъркваш отделно в останалата вода (студена) и после го изсипваш във врящата вода и бъркаш непрекъснато "на осморки". Абе, както се прави крем  🙂  Качамакът е готов, щом почне да се отделя от стените на тенджерата, т.е. само след няколко минутки. Колко? - зависи от количеството. Готви се на средна температура, за да не загори.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , iaia_mama каза:

За да не става на буци, половината от водата я възвираш с масло и сол на вкус (зависи от дозата, аз слагам "на око"), а брашното го разбъркваш отделно в останалата вода (студена) и после го изсипваш във врящата вода и бъркаш непрекъснато "на осморки". Абе, както се прави крем  🙂  Качамакът е готов, щом почне да се отделя от стените на тенджерата, т.е. само след няколко минутки. Колко? - зависи от количеството. Готви се на средна температура, за да не загори.

Ахааааа, има си номер, значи!
Благодаря ти, ще пробвам скоро:))И ще доложа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Влезнах в един безсмислен цикъл  - останаха ми белтъци от алфахоресите и мислех да направя нещо с тях, почти бях решила да е лимоновата тарта с меренг на @Роца, но в последния момент размислих, че повече на лайм ми се иска да е аромата, отколкото  на лимон, та се прехвърлих на американския му братовчед - лайм пай (Key Lime Pie), там пък жълтъците са в крема, а в целувката - белтъците, та нямаше да е много употреба на белтъци, затова в крема сложих цели яйца, вместо жълтъци и се кротнах накрая (не забелязвам особена разлика във вкуса и консистенцията, колкото си го спомням от предишния път, като съм го правила, което беше доста отдавна 🙂 🙂

 

DSC03493.JPG.377b053edfc0dcbb2bee0a6e67b284e8.JPG

 

DSC03510_1.jpg.57cbe7cc84ca3adc79aa3821daba56bc.jpg

 

 

 

  • Харесвам 21
  • Браво 3
Връзка към коментар

Направих, за първи път, баница, по тази рецепта:

 

https://recepti.gotvach.bg/r-132277-Кето_баница_с_бадемово_брашно

 

Малеееее, неочаквано успешна се оказа и много вкусна. Препоръчвам я, тази рецепта, с две ръце:)))) 

Изварата ми е Рикота, сиренето  бяла - Моцарела и Скаморца, на око, според принципа на  Мечо Пух, накрая, ръснах отгоре и малко настъргана, жълта Моцарела. Вътре сложих белен слънчоглед, това имах. На консистенция го докарах, като кексово тесто. Пекох на вентилатор, около 35 мин/180 градуса.

От дозата излязоха две такива формички:

 

8689AEF1-8C33-4B4B-BE3B-E880C2B7A654.jpeg.15b27638fe147fc68e2d41655829f628.jpeg

 

Ето и разрязана:

 

A13FCA38-D625-4954-9A3D-116C42FF5C3F.jpeg.d7669d8ef9f77fae5df5c69a338542f1.jpeg

 

 

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ако не знаете, как набръжко да опечете ядки, да кажа:)))

Много обичаме орехи и с мойта мания, дали са чисти, ги пека за 2-2,5 минути в МВ.

Измивам ги хубаво, понякога посолявам леко, понякога - без сол. Хем се  стерилизират, хем се опичат  чудесно, екстра мезенце , за винце:)))

Хайде, наздраве, тъкмо пекнах:)))

 

85870FB6-C9E2-4B3A-BE98-F657C3A49B23.jpeg.3126987616a5ccc2f062d9e2a3e436ec.jpeg

 

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към коментар

Като се извадят от микровълновата е добре да се оставят да изстинат, тогава влагат се изпарява още по-добре от тях и стават по-хрупкави. Това важи за всякакви ядки.

Само виното не ми допада с тях, има един испански лаф, когато някой ти дава-предлага вино с кашкавал.

 

-Не ми го давай с кашкавал.

 

Това е защото с кашкавал всяко вино, може да мине за добро.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Alexander каза:

Като се извадят от микровълновата е добре да се оставят да изстинат, тогава влагат се изпарява още по-добре от тях и стават по-хрупкави. Това важи за всякакви ядки.

Само виното не ми допада с тях, има един испански лаф, когато някой ти дава-предлага вино с кашкавал.

 

-Не ми го давай с кашкавал.

 

Това е защото с кашкавал всяко вино, може да мине за добро.

Ами, на нас ни харесва с винцето:))

Да, трябва да изстинат, дадох го, като мързелива идейка за печене на ядки. Пекла съм и бадеми, и лешници. Но най-често - орехи. Сър Антъни си е завъдил един авер:)))), на пазара в Асеновград, страхотни орехи носи.:)

@AlexanderАлекс, ми на кое викат кашкавал испанците?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 минути , Alexander каза:

Е как на кое, на жълтия кашкавал разбира се, то в случая думата е една и съща де queso, ама на бялото се казва queso feta и qeso fresco. 

Аз си мислех, че  queso = сирене:(

И си жулим сирене и вино, пре-спокойно:( 

Връзка към коментар

е сирене де, то на почти  всички езици е една дума, само ние и вероятно още няколко нации  имаме сирене и кашкавал. Аз писах кашкавал, за да стане по-ясно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, AlexandraKo каза:

И си жулим сирене и вино, пре-спокойно

Плочка козе (по възможност) сиренце, полята със зехтинче и поръсена с парливо червено пиперче! Класика в жанра!!! Амброзията влиза като в къртичина. 😃 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Стана време за вечеря:)))Няма ли да готвите?

Аз натъкмих едни свинЦки мръвкунчета, с всякакви зеленчуци, от замразен микс на Бондюел,  домати с босилек на Барила и запечени с Грана Падано.

За гарнитура - печени  тиквички и салатка от зеле и моркови , със зехтин и сос от нар.

 

34775E66-27A0-43A5-ABDF-34146374B6D4.jpeg.35ad0f2f9877d6a0677c371b728a1182.jpeg

 

Смятам, да наплескам, набръжко и едно почти кето-тортЕ:)))

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , jul каза:

@liliya, това с тортилите накрая на котлон или във фурна се пече?

Според мен във фурна. Само защо трябва да е в тиган с дръжка не ми е ясно, ама може такъв неголям съд да има на разположение 😃 Аз имам един тефлонов тиган, на който му падна дръжката и сега го използвам за фритата напр. и от котлона  - после я запичам във фурната за някоя минута. 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз така разбрах и се чудех защо го прави в тиган тогава 🤔 Вчера правих баница на тиган, няма причина да не стане и тортилата с обръщане. 

Бръмбар, писали сме заедно 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много се използват тези чугунени тигани за печене на фурна, но няма никаква причина да не стане в тава. Просто посоченото количество продукти за плънката трябва да се съобрази с размера на тавата. Тя също трябва да е по-плитка, за да стане възможно това прихлупване със самите тортили. Тиганът е с диаметър, колкото една тортила, която според мен е около 25 см., но не повече от 28-30 см.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

@liliya, това с тортилите накрая на котлон или във фурна се пече?

 

Пече се на фурна 🙂

Нещо стана и отговора се копира два пъти 😅

П.С. Аз го правя в тава и не го обръщам. За да се запече равномерно и за посоченото време, трябва да се пече на вентилатор. Трябва да се внимава само да не прегори, защото фурната  е много силна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тортата: течна сметана, маскарпоне, рикота, 4 лъжици какао и малко подсладител.Отгоре, малко настърган 85% какаов шоколад със стевия и орехи.

 

D64BFC37-83B4-43B6-BB66-C9808481CADE.jpeg.e66808df7e038172df162c360097e036.jpeg

911857E1-1874-41DA-9210-B7642A36AA48.jpeg.448086f56431f1d20a2b939e16d0bbbe.jpeg
 

Иска още малко да се стегне, ама и така се реже спокойно.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.