Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

@Lindt, кафето (разтворимото) е част от съставките 🙂 . Дава една лека горчивина накрая, но все пак карфиолът доминира. Ако ти се иска по-силен кафеен вкус, може да увеличиш малко кафето.

Сега пиша рецептата за Мармотника, та ето я:

 

 

Продукти:

(за 6 порции)

1 глава карфиол, около 1 кг

1 малка глава лук

2 с.л. олио

Около 1,5 л зеленчуков бульон

1 пълна ч.л. разтворимо кафе (около 2 г)

100 мл пълномаслена течна сметана

Карфиолът се почиства и накъсва на розички. Лукът се почиства и нарязва на ситно.

Олиото се загрява в тенджера и лукът се задушава за няколко минути (до прозрачно). Добавят се розичките карфиол и се сипва бульонът, колкото да покрие зеленчуците. Прибавя се кафето и се разбърква добре. Оставя се да ври на тих огън за 25 минути (или докато карфиолът омекне напълно). Пасира се и се разрежда до желаната гъстота с течната сметана.

Сервира се гореща, поръсена с настъргано сирене или крутони.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Тук и тук съм писал за ножове, кое как е.

 

С две думи, не си купувайте много сериозни ножове или поне не като първи по-сериозни, най-вече  ако няма да има кой да ги точи-(кварталния точилар не може), а такъв ден ще дойде.

 

Като цена качество за всекидневна работа и лесно точене от всеки, вижте някоя европейска марка.


 

Аз съм минал постепенно до тези и така режат.

https://youtu.be/P3z-Jv0e2fo

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 24 минути , Alexander каза:

но след 1 макс 2 години си заминават, а последно купувах на Kyocera, но пак се изхабяват.

Факт! Мъжът ми също е фен на съдовете от неръждаема стомана, голям мерак му беше и си купи професионален тиган с 50 години гаранция...

 

image.png

 

Аз обаче не го харесвам по няколко причини:

- Тежък ми е.

- Изисква повече мазнина, а аз не харесвам пържено, освен това мазнината пръска всичко наоколо и след всяко готвене, пада още по-голямо чистене.

- Такъв тиган си иска и умения... за да не ти залепва месото, трябва да се загрее до определена температура. От тази гледна точка предложих Brio-то.  Вкъщи по-често мъжът ми готви, затова посудата е съобразена с неговите предпочитания.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 11 часа, chandni каза:

Не знам какво да не гледаш или какво да гледаш... Ножовете мъжът ми си ги избира... За ежедневна употреба поръча едни от дамаска стомана

image.png

А за по-специални случаи си купи една "катана" :girl_crazy:

No photo description available.

Твоя мъж не рискува ли много?!

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , Брани каза:

Ще помоля да ме каните на гости само там, където ще съм гост, а не продукт!

Аз се гласях да пробвам нещо по хард за проверка на заточеността на ножлетата ми.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Alexander каза:

Аз се гласях да пробвам нещо по хард за проверка на заточеността на ножлетата ми.

Въпреки, че съм представител на Тъмните сили, отказвам да бъда демонизиран!

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

То май за хвалба е това, ама да пусна тук, все пак е по темата.

Години наред си търсех хубав не знам как се каза на български, съд за съхранение на кашкавали.

Имах един  дървен, от посредствено дърво и разбира се пластмасово капак, изкара няколко години и замина. От тези по 10-20лв у нас чувам, че понякога карат само седмици, а и са мега грозни.

Когато съм намирал хубави и със стъклен похлупак са били бая пари и все ми се досвидяваше.

Преди дни поръчах това, сега го чакам да дойде. Сайта е примерен за визуализация, не е поръчван от него, а и го нямат.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, ven62 каза:

Твоя мъж не рискува ли много?!

Да... Всеки път когато го ползва... :girl_crazy:Затова много внимава, че пръстите падат неусетно! :girl_wacko:

Връзка към коментар

Момичета и момчета, имам си копче, трябва ми балтон, та по Повод едно кокосово мляко, което отдавна събира прах, реших да го Пробвам не по предназначение в козунак, а в Том Ям супа. Не съм Правила, за това моля за някаква пробвана рецепта. 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Брани каза:

Ще помоля да ме каните на гости само там, където ще съм гост, а не продукт!

Брани, не сме се разбрали 🙃 Аз просто имах готовност да ти приготвя и метал, ако такова ядат в твоя свят /защото никога не съм гледала и 3 минути от която и да е серия и не съм наясно с менюто/

преди 5 минути , luba_rizova каза:

Момичета и момчета, имам си копче, трябва ми балтон, та по Повод едно кокосово мляко, което отдавна събира прах, реших да го Пробвам не по предназначение в козунак, а в Том Ям супа. Не съм Правила, за това моля за някаква пробвана рецепта. 

Ако пък не ти се яде супа или нямаш скариди, ей тази рецепта ми е от любимите от 9 години: 

http://www.menumag.bg/recepta/aromatno-svinsko-s-kyri

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

Брани, не сме се разбрали 🙃 Аз просто имах готовност да ти приготвя и метал, ако такова ядат в твоя свят /защото никога не съм гледала и 3 минути от която и да е серия и не съм наясно с менюто/

Ако пък не ти се яде супа или нямаш скариди, ей тази рецепта ми е от любимите от 9 години: 

http://www.menumag.bg/recepta/aromatno-svinsko-s-kyri

Имаш достатъчно време сега - само 12 филма са (е, има и 3 анимационни сериала и един супер добър игрален). Само не се заглеждай много в Епизод 6 - там Тъмните сили са ни показали като губещи, т.е. филмът си е пълна фантастика!

преди 16 минути , Брани каза:

Имаш достатъчно време сега - само 12 филма са (е, има и 3 анимационни сериала и един супер добър игрален). Само не се заглеждай много в Епизод 6 - там Тъмните сили са ни показали като губещи, т.е. филмът си е пълна фантастика!

Самоцитирам се за разкош, вместо да си редактирам мнението. Но по темата: трябва да си изтупам от праха идеята да почна да готвя и аз и поне да си направя инвентар на инструментите - засега си имам котлон и фурна (микровълнова още си нямам след като старата отказа) и две тенджерки (в едната си варя яйца, а в другата не си варя нищо и всъщност затова имам две). А да, отскоро си имам и две готварски ръкавици.

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към коментар

@Lindt, мерсаж, това ястие със сигурност ще се хареса повече на домочадието, а и имам всички продукти винаги. Ще го спретна. 

А, Междузвезни войни е не толкова кулинарен филм, за разлика от Индиана Джоунс и храма на обречените. Класика! 

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , luba_rizova каза:

@Lindt, мерсаж, това ястие със сигурност ще се хареса повече на домочадието, а и имам всички продукти винаги. Ще го спретна. 

А, Междузвезни войни е не толкова кулинарен филм, за разлика от Индиана Джоунс и храма на обречените. Класика! 

А аз редовно се оказвам без оцет и олио.  Веднага може да ми се отблагодариш с идея как да сготвя цяла сьомга 1.8 кг 🤔 

  • Шок 2
Връзка към коментар

Лелее, ние сме четирима и никога не съм готвил цяла сьомга.

Или може би ги глезя прекалено, трябва да правя наведнъж и после три дена почивка...

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , Lindt каза:

А аз редовно се оказвам без оцет и олио

От известно време започнахме да наблягаме на салатите, като усилено експериментираме с дресингите. Оцет спряхме да ползваме, защото това, което се продава по магазините не е оцет, а химия... Вместо това ползваме прясно изцеден лимонов сок. Олио също не купуваме от години и не ни липсва. За салатите ползваме зехтин, а за готвене сме си купили кокосово масло, че има висока димна температура и когато мъжът ми реши да ползва прословутия тиган, кухнята не става "лисичарник" :girl_crazy:

 

П.С. 1.8 сьомга...? Лелеее... Колко души ще изхранваш? :girl_wacko:Това си е дажба за 9-10 човека... :girl_crazy:

 

П.С.2 Тази порция е около 200 гр.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , chandni каза:

, а за готвене сме си купили кокосово масло, че има висока димна температура и когато мъжът ми реши да ползва прословутия тиган, кухнята не става "лисичарник" 

Това нещо не дава ли кокосов вкус? Не че е чак толкова лошо, ще замяза на кухня от Баия.

Да взема да пробвам, че хич не обичам лисичарник. Тук обикновеното олио и без това поскъпна, и почти гони по-деликатесните такива

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

Това нещо не дава ли кокосов вкус? Не че е чак толкова лошо, ще замяза на кухня от Баия.

 

Има с аромат на кокос, но има и без какъвто и да е аромат - въпрос на вкус. Ние вземаме от втория тип.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 минути , neuromancer каза:

Лелее, ние сме четирима и никога не съм готвил цяла сьомга.

Или може би ги глезя прекалено, трябва да правя наведнъж и после три дена почивка...

 

Ще имаме непретенциозни гости, така че издебнах момента да си поръчам цяла сьомга. Нямам никаква представа каква е като вкус и мазнина, но сготвената риба ми харесва и на другия ден.

 

преди 22 минути , chandni каза:

От известно време започнахме да наблягаме на салатите, като усилено експериментираме с дресингите. Оцет спряхме да ползваме, защото това, което се продава по магазините не е оцет, а химия... Вместо това ползваме прясно изцеден лимонов сок. Олио също не купуваме от години и не ни липсва. За салатите ползваме зехтин, а за готвене сме си купили кокосово масло, че има висока димна температура и когато мъжът ми реши да ползва прословутия тиган, кухнята не става "лисичарник" :girl_crazy:

Аз ползвам балсамико, но последните месеци си седяхме с неотворено шишенце, замествано от лимони и портокали. 

Кокосовото масло не мирише на масло, a съм малко пристрастена. Но не пречи да взема едно да си имам. А понякога виждам примерно рецептата за карфиолена супа и нямам олио. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , Lindt каза:

Ще имаме непретенциозни гости, така че издебнах момента да си поръчам цяла сьомга.

Само се опитвам да си представя какво ще е, когато дойдат по-претенциозни гости! :biggrin:

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 4 минути , Фил каза:

Само се опитвам да си представя какво ще е, когато дойдат по-претенциозни гости! :biggrin:

E, аз си представям да сме си завършили ремонта, да имаме чинии, салфетки и тн 🤣

 

@chandni, да. По принцип взимам 800 грама филе и го ядем 2 пъти двамата. Ама тези гости, сестра ми и гаджето й де, постоянно хленчат за безмесното ми готвене и напоследък ги наказвам да изядат половин патица, сьомга и въобще да внимават какво си пожелават...

  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 15 минути , Lindt каза:

Ще имаме непретенциозни гости, така че издебнах момента да си поръчам цяла сьомга.

Aко тази сьомга, която ти пратих, ти допада, мога да напиша рецептата... Не е сложна и става много вкусна. Сьомгата по принцип си е мазна риба, но не е неприятно.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 49 минути , chandni каза:

За салатите ползваме зехтин, а за готвене сме си купили кокосово масло, че има висока димна температура и когато мъжът ми реши да ползва прословутия тиган, кухнята не става "лисичарник" 

Авокадовото олио също е устойчиво на висока температура и не дава, или поне аз не усещам, характерен вкус. Един от недостатъците му, на фона на кокосовото масло, е цената.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Sju каза:

Авокадовото олио също е устойчиво на висока температура и не дава, или поне аз не усещам, характерен вкус. Един от недостатъците му, на фона на кокосовото масло, е цената.

Да, то е дори по-устойчиво от кокосовото, но цената е по-висока, а и не успях да намеря.

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.