Прескочи до съдържание

Как описвате България?


Препоръчани мнения

преди 8 минути , Pantelej Putnik каза:

не искам да живея в спомени колко вкусни са били доматите на дядо ми

Ама аз мисля, че бях пределно ясен за доматите. Тоя спор колко шопска е изял и ракия е изпил, идея си нямаш. Никой от апологетите на доматената теза не прави това сравнение юли или август.

Да. Има и скапани сортове, с "арматура", ама не може да сравняваме летни домати със зимни. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

 

8. Българската армия не е губила война досега (български мит) - А коя война спечели през 20 век?

 

Интелигентен човек си, доколкото съм попадал на твои мнения, ама да не правиш разлика между битка и война...  :nea:Или просто грешно си научил/интерпретирал твърдението. Няма да се впускам сега в исторически факти, и всички примери, ако имаш желание и интерес, съм убеден че ще се справиш, и сам ще се убедиш в правотата му.

 

Преди 1 час, tch каза:

Имаме мечки 

Даже не какви да е, а уникален вид - танцуващи мечки. Като срещнеш някоя, просто засвири с уста някоя мелодия, и тя тутакси ще затанцува без през акъла ѝ да мине мисъл да те напада, или яде :grin:

Чувал съм даже история (според мен по-скоро виц разказан като истинска случка), за група немски ловджии, дошли да половуват у нас преди 15 години, които случайно се натъкват на мечка. Не били подготвени с нужните муниции за отстрелване на такъв звяр (а и май нямали право на такъв трофей). И понеже нашият водач бил светнат момък каква може да е мечката, започнал да си свирука, а мечката се изправила на задни лапи, и започнала да емитира движения на ръкопляскане, както вероятно била научена от бившия си собственик при звуково подаване. Немците останали втрещени, и същевременно напълно изумени от импровизирания мечи пърформънс :biggrin:

 

По темата, аз изглежда имам късмет като съм попадал все на хора, знаещи по нещичко за страната ни. Разказвал съм за не един случай, даже и тема имаше едно време, май беше нещо като "Стоичков и киселото мляко...". Наистина в най-затънтени и неподозирани кътчета на света от Азия до Южна Америка, само като кажа че съм от България, първото нещо което чувам е "Ооо Стои(ч)ков, football !!!" В Колумбия например всички до един, от шофьор на маршрутка до собственици на хотели и магазини, знаеха името на столицата ни София. Много се зачудих от този факт, и накрая не издържах, когато един обикновен лодкар в Таганга също ми изрецитира името на столицата ни, и го попитах защо всички в Колумбия знаят това. Отговорът беше - защото е много красиво име, и всеки ученик го помни лесно 🙂  А в същото време, само до преди 8-10 години в Европа рядко съм срещал някой да уцели столицата ни от раз. Сега вече е малко по-добре с инвазията на нискобюджетните авиолинии, и увеличения брой на уикенд туристите.


С японците е най-лесно. Въпрос: От къде си? Отговор: От България, Следва автоматичен откос в отговор - Bulgarian Rose, yogurt (изговорено на неповторимия и много сладко звучащ japan-glish)... и разбира се Котоошу. И на мига им падат всякакви прегради и дистанции, и ставаме направо като стари приятели. За мен японците са изумителна нация, и също не пропускам да им го кажа, което още повече засилва взаимното доверие.

  • Харесвам 16
  • Браво 2
Връзка към мнение

Интересна тема. Съгласен съм със @Zaro, че няма уникална рецепта за рекламиране на България. Зависи от човека и аз също се адаптирам според човека, от каквото се интересува, на там се насочвам.


Съгласен съм с @Pantelej Putnik, само за азбуката имам лека забележка. Кирилицата си е българска азбука, защото е създадена не от Кирил и Методий, които не са българи, а от техните ученици в България и точно от тук е разпространена в останалите православни славянски страни, плюс Румъния, където са писали на кирилица до 1878 г. мисля. Но, не трябва и да се оливаме с излишен национализъм, защото кирилицата се разпространява в Монголия и републиките в бившия СССР не от българите, а от руснаците.


Аз всяка година рекламирам България пред студентите ми като включвам задължително в уводните лекции за Средновековна Европа информация за Хан Тервел, хан Крум, цар Симеон I и кирилицата. Подчертавам, че България е една от най-старите държави в Европа и че кирилицата е българска, а не руска азбука и че България е изиграла огромна духовна и културна роля за християнизирането и ограмотяването на Киевска Рус. Ако има руснаци в класа, задължително повтарям по-бавно докато ги гледам в очите, че българите са дали азбуката на руснаците, а не обратно.😀
Казвам и че след италианците в Либия, българите са другата държава използвала въздушни бомбардировки по време на война, имам предвид Балканската война срещу Турция, 1912/13 и това е нещо уникално, от което са се учели Великите сили. След това не пропускам да обясня в лекцията за Първата световна война как легендарния генерал Колев е ошамарил руснаците в Добруджа, при което едвам се сдържам да не избухна от гордост. За Втората световна, естествено съобщавам за спасяването на евреите и после как Тито най-нагло създава официално македонската нация и език. Специално за национализма имам цяла отделна лекция, защото все пак част от докторската ми дисертация е за македонските фалшификации на българска история и исторически документи в България и Канада и конкретно за Канада доказателствата съм си ги събирал лично и имам уникални интервюта правени с имигранти от Северна Гърция - Егейска Македония, Вардарска и Пиринска Македония.
Това за пред студенти и колеги историци.

 

За пред хора, които искат да посетят България, рекламирам следните неща:
1. Боянската църква, която е абсолютно уникална
2. Белоградчишките скали, на които не съм бил все още, но съм уверен, че си струват
3. Рилски манастир и седемте рилски езера
4. Пловдив
5. Несебър
6. Родопите и минералните ни извори
Много чужденци се впечатляват като им кажа, че в България има невероятен брой минерални извори в различни типове минерална вода, които лекуват разни болести и имаме много санаториуми за това
7. Фестивалът на розата и розовото масло. Подарявал съм на всички мои приятели и близки колеги в Испания продукти от розово масло и сладко от рози, както и лютеница. С гордост мога да кажа, че благодарение на моята реклама мой приятел испански дипломат си взема в Африка българска лютеница поне по 10 буркана, а преди това е разчитал на сръбски айвар.
8. Велико Търново
9. Копривщица
10. Варна с археологическия музей и най-старото злато в Европа

 

Мелник и Перперикон и други подобни интересни места не рекламирам, защото не съм бил още там и трябва да се убедя, че и на мен ще ми харесат. Етъра, Арбанаси, Калиакра не рекламирам, защото и на мен не ми харесват.

 

С реклама на народна музика и кухня не се самозабравям, поради причини описани от @Pantelej Putnik. А, и в крайна сметка, освен ако човек е професионален музикант с много тесни интереси, едва ли би се юрнал към България заради едната каба гайда или едно хоро. Да не говорим, че такива танци тип хоро има във всички съседни страни, та чак до Армения.

 

На някой младеж мога да му кажа, че в България има красиви жени, които на това отгоре стават за дълготрайна връзка и не са диви феминистки като скандинавките, примерно, но чак да го лъжа, че там са най-хубавите жени, няма смисъл. В България има красиви жени, но в много други държави има също. Ако човек си пада по блондинки Чехия, Словакия, Полша, Украйна, Русия определено бият България по брой красиви естествени блондинки на глава от населението, така че няма смисъл от излишен национализъм. Но, обяснявам, че в България сe яде вкусно и макар че кухнята да е обща балканска и съседите да имат горе-долу същите ястия, разликата е в подправките и самото приготвяне и това прави някои от българските варианти много по-вкусни. Подчертавам и това, че бактерията за киселото мляко е Бацилус булгарикус и че киселото мляко и т.нар. фета сирене не са уникални гръцки продукти.
Същото е и с архитектурата. Да, вярно е, че пловдивските търговци са имитирали богатите къщи в Цариград и Одрин, а в Копривщица пък са имитирали Пловдив и съм имал случаи, когато са ми казвали колеги и приятели, че Старият град в Пловдив е действително красив, но това им прилича на турска архитектура, която са виждали еди къде си. Но, аз в такива случаи отговарям, че точно това е уникалното в България, че тя е била кръстопът на много култури и могат да се намерят елементи от тракийска, римска, турска, гръцка и др. архитектури, култури и т.н. Освен това, ако са много отворени веднага минавам в атака, защото нима в Западна Европа да не са имитирали всички гръко-римската култура, а после италианските ренесансови образци и френските барокови дворци?!

 

За кратко пътешествие, в стил уикенд в България, препоръчвам, център на София, Боянска църква, Рилски манастир. Ако има още малко време добавям Седемте рилски езера и Витоша.


Предупреждения - да внимават с таксиджиите и разни мошеници по хотели и ресторанти, които надписват сметките.

 

И това е горе-долу. Февруари последно ходиха мексикански и испански студент до София и Рилския манастир и останаха доволни.

 

  • Харесвам 24
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, crazyhorse каза:

Уникалните свойства на българското кисело мляко,сиренето,което се прави само тук!

Извинявай, но с това абсолютно не съм съгласна!

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Офф, това е тема, в която ще се скараме,явно. Истината е, че Нямам обяснение как има маса българи (странно, но е характерна наша черта), които ще се възхитят на всяка тревичка или камък из света, но тук не могат да намерят какво хубаво да кажат. Имаме супер много старини, кромлехи по-древни от Стоунхедж, крепости, по-автентични от много други, римски останки повече от 90% от европейските държави извън Италия, включително най-богатата римска вила извън Рим, древен град, по-стар от Рим, стара столица, красива и величествена, сегашната столица, която е жив и пъстър град, не по-лош от Брюксел, с ралика, че е на минути от красива планина, имаме Родопи, които са митични , красиви, , гостоприемни, имаме природа, с красиви гори, имаме високи върхове с неветоятни гледки и какво, като не са Алпи? Ужасно красиви са. Нвмаме пантери в горите, но ома мечки, лисици, пор видях минаката година, сърни, кози, елени, много птици, като отидеш около Странджа и се изумяваш как пеят птиците. И макар че може на нвкой да не му харесва каба гайда, това не означава, че не потръпва човек, като я чуе и че не въздейства. Имаме боровинки и горски ягоди, малини и къпини свободно за хапване, като сме в гората, което също е очарователно. Киселото мляко Е българско, бацилите са си наши. Гръцкия йогурт е друг вид, моля ви. Нашето бяло саламурено сирене НЕ Е фета, прави се по друга технология. А че има кисели млека със сухо мляко, моля ви, нима в Европа няма? Хайде слезте на земята! От Кой, мислите, се научиха някои хора да слагат добавки? Кой ги е произвеждал още ехеее когато ние си имахме БДС? А случайно да сте наясно, че в нашите предприятия се спазват всички европейски правила и норми, за разлика от мноогоо европейски посестрими, които са в заварено положение? Но не това е темата. Гръка си зарадил всяко камъче и го продава. Ние римски порти и форум дори не сме ги отбелязали. И, да, и другаде има Манастири, но това не означава, че нашите са по-лоши. В Африка няма да те излъжат таксита? Ама там затваряме очи, щот нали на другия леай на света, а тук ни е срам от чужденците. Сякаш пък няма измамници в Италия, Испания, Португалия. Малко повече трябва да се уважава мястото, където сме родени, за да можв да уважаваме и себе си. Да, има по-високо от Витоша. Ама то, и от всеки друг има по-висок,нали така? 

  • Харесвам 17
  • Благодаря 1
  • Браво 13
Връзка към мнение

Понякога и лошите страни на България може дебело да се подчертаят.
По време на световното в Бразилия бяхме на границата й с Венецуела - в Санта Елена.
След прехода из Рорайма срещнахме долу в града канадеца Дейвид - разхождащ се по джапанки и с една папка.
Били го обрали до шушка някакви деца с пистолет, а в папката носеше новоиздадени временни документи и сертификат за ваксинация против жълта треска, с които се надяваше да пресече границата и да стигне до първото канадско консулство в Бразилия.
Да ама всичко беше скъпо покрай световното и за да осигури финансите, Дейвид човъркал около седмица в златна мина.
Искал да продава златото онлайн и му трябвал домейн за сайт.
Платихме домейна с наша карта, а той щял да ни даде боливари.
След трансакцията обаче се оказа, че Дейвид има само златен прашец в торбичка.
Искаше да ни даде 4 грама, а аз нито разбирам от злато, нито знам цената.
И тогава почнах да му разказвам за България - и за мутрите, и за Kинтекс, и за Поли Пантев.
Накрая рекох - Дейвид сега тръгваш, моля те, към първия златар, а аз ще вървя на 5 крачки зад теб и не смятай че можеш да избягаш.
Така - около 2-3 часа... не проговорихме дума, минахме през няколко затворени златари, но накрая ни се изплати до стотинка.
Е - оказа се, че беше написал името на сайта с правописна грешка, но не си отвори устата за рекламация. 
 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 54 минути , luba_rizova каза:

Офф, това е тема, в която ще се скараме,явно. Истината е, че Нямам обяснение как има маса българи (странно, но е характерна наша черта), които ще се възхитят на всяка тревичка или камък из света, но тук не могат да намерят какво хубаво да кажат. Имаме супер много старини, кромлехи по-древни от Стоунхедж, крепости, по-автентични от много други, римски останки повече от 90% от европейските държави извън Италия, включително най-богатата римска вила извън Рим, древен град, по-стар от Рим, стара столица, красива и величествена, сегашната столица, която е жив и пъстър град, не по-лош от Брюксел, с разлика, че е на минути от красива планина, имаме Родопи, които са митични , красиви, , гостоприемни, имаме природа, с красиви гори, имаме високи върхове с невероятни гледки и какво, като не са Алпи? Ужасно красиви са. Нямаме пантери в горите, но има мечки, лисици, пор видях миналата година, сърни, кози, елени, много птици, като отидеш около Странджа и се изумяваш как пеят птиците. И макар че може на някой да не му харесва каба гайда, това не означава, че не потръпва човек, като я чуе и че не въздейства. Имаме боровинки и горски ягоди, малини и къпини свободно за хапване, като сме в гората, което също е очарователно. Киселото мляко Е българско, бацилите са си наши. Гръцкия йогурт е друг вид, моля ви. Нашето бяло саламурено сирене НЕ Е фета, прави се по друга технология. А че има кисели млека със сухо мляко, моля ви, нима в Европа няма? Хайде слезте на земята! От Кой, мислите, се научиха някои хора да слагат добавки? Кой ги е произвеждал още ехеее когато ние си имахме БДС? А случайно да сте наясно, че в нашите предприятия се спазват всички европейски правила и норми, за разлика от мноогоо европейски посестрими, които са в заварено положение? Но не това е темата. Гръка си зарадил всяко камъче и го продава. Ние римски порти и форум дори не сме ги отбелязали. И, да, и другаде има Манастири, но това не означава, че нашите са по-лоши. В Африка няма да те излъжат таксита? Ама там затваряме очи, щот нали на другия край на света, а тук ни е срам от чужденците. Сякаш пък няма измамници в Италия, Испания, Португалия. Малко повече трябва да се уважава мястото, където сме родени, за да може да уважаваме и себе си. Да, има по-високо от Витоша. Ама то, и от всеки друг има по-висок,нали така? 

Перфектен коментар!

Не разбирам хората,които непрекъснато хулят София.Защо тогава живеете и работите тук?Отидете в друг град или село.

То е ясно,че България е красива,но за съжаление не е достатъчно уредена.Един пример-цял ден обикаляш красотите на планините и вечерта се налага да спиш в мръсна хижа.

Коренячка боянка съм и почти всеки ден упътвам чужденци как да отидат до Боянската църква.Щастлива съм,че хора от цял свят идват в родното ми място да видят обекта на Юнеско.И Витоша.

Много примери можем да дадем.

Когато бях в Лондон и чаках да вляза в катедралата Сейнт Пол,господинът,който ни упътваше за стълбите към галериите, ме попита от къде съм.Като разбра,че съм българка,ми каза,че Пловдив е прекрасен,че морето във Варна е много синьо и че винаги ще се връща с удоволствие в България.

Нека ценим повече всичко,което имаме в България.Нека обикаляме широкия свят и не се срамуваме да играем хоро и да бъдем това,което сме.Нека не забравяме произход,история и култура.

П.П.Не се срамувам,че съм от София,но предпочитам да казвам,че съм от Бояна.

 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , jungfraujoch каза:

Нека ценим повече всичко,което имаме в България.Нека обикаляме широкия свят и не се срамуваме да играем хоро и да бъдем това,което сме.Нека не забравяме произход,история и култура.

Ето това на мен ми хареса най-много. Точната дума е "ценим", а не "да се гордеем", защото гордостта не е чак толкова хубаво чувство, защото съдържа в себе си и отрицателна страна, а именно това, което води по линията гордост-горделивост-високомерие. Нека оставим тази част на гордостта на някой друг - на комплексарите. Да "ценим" е всъщност да си даваме реална сметка за това, което сме, това, което имаме, което сме били. Може би някои ме разбраха погрешно (а и не изключвам просто да не съм изразил правилно позицията си), но според мен едно обществено, пък и лично съзнание, не може и не бива да бъде изградено на нестабилните основи на самозаблудата и митовете. Никои тук не твърди, че в България нямаме хубави неща! Имаме разбира се! За да е силна спойката между хората обаче и за да сме истински народ, трябва основите, върху които започваме да строим всичко, да бъдат стабилни и непоклатими. В противен случай ще повтаряме грешките от историята си и ще се налага след всяко "срутване на паянтовата постройка" да започнем да строим всичко отначало. Нека бъдем искрени със себе си, а не да се залъгваме и да си повтаряме едни и същи митове. Вярно е, че една лъжа (мит), повторена 100 пъти, се приема за истина, но ние това ли искаме?!

И нещо друго, засегнала jungfraujoch - че някой българи се срамуват да си признаят някои неща. Не ги разбирам тези хора. Никак не ги разбирам! Ако ти си честен и почтен човек, защо да се срамуваш от каквото и да било?! Някои се срамуват например от това, че имало цигани с български паспорти в Европа и това ни излагало пред тези страни. Щели да си мислят, че това били българите! А ние какво да си мислим за кервана от мустакати тъмни субекти, които всяко лято преминават с коли немска регистрация към Турция. Да не би това да ни е мнението за германците?!

Няма място за каквото и да било срамуване! Ние сме такива каквито сме и това ни прави уникални. Само когато обаче се държим достойно и уважаваме нас и другите (по света), тогава ще получим и онова уважение, което бихме искали да имаме.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Нека не залитаме в посока обсъждане на хората, "заданието" на темата е съвсем друго. И макар и да ми е ясно, че рано или късно крайностите изблъскват всичко останало в такива теми, нека и дадем още малко шанс.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Pantelej Putnik каза:

3. "Българската азбука,която ползват почти половин милиард души!" - Това, че ние ползваме кирилицата, не прави азбуката българска. 

 

5. "Уникалните свойства на българското кисело мляко,сиренето,което се прави само тук" - Кое кисело мляко? И кое сирене? Да не става въпрос за онова, което се прави от китайско сухо мляко?! Или пък онова, в което слагат нишесте за сгъстяване. 

 

Изобщо, имаме много митове, с които живеем! Може и те да ни помагат днес да се отърсим от до голяма степен робското си мислене и да търсим идентичност, да търсим себе си, да се докажем като народ, че ни бива и че и ние имаме култура. Само че днес виждам една тенденция да се оплюва чуждото ("чуждите хранителни вериги", "чуждите производители" и т.н.), за да може да се възвеличи българското. ОК, нека обичаме българското, но основата на една любов не може да бъде омраза към другите. За да се научим истински да ценим и обичаме българското, трябва първо да се научим да се уважаваме като хора. Защото обществото ни може да е дало много на света, но напоследък май в резултат на това даване, на нас не ни е останало много. Обществото ни е изостанало. Не бива да се обиждаме от подобни твърдения, а трябва да се огледаме и да си го признаем. Нека се хванем в ръце и да не мразим, а да започнем да гледаме обективно на нещата. Не, няма страшно, че ако гледаме обективно, няма да има какво да ни впечатли в БГ! Има много неща, които са хубави тук. И те са навсякъде. Не е нужно да са грандиозни. Не е нужно да са "НАЙ-" в света! Нека успокоим съзнанието си, не сме в състезание със света. Имаме си наше дворче на световната карта и ще си го подредим, както ни харесва на нас. Пък било то и не НАЙ- в света или дори Европа.

Азбуката. Защо кирилицата е българска? Ми щото е създадена в България, за България и отразява артикулационните особености на българския език. И тук стигаме до това, че не си познаваме историята. Готов съм да се обзаложа с всеки, че ако направим една анкета на случаен принцип на улицата кой е създал кирилицата, поне 95% ще отговорят Кирил и Методий. А везните тежат най-много в полза това да е Климент Охридски. Някой замислил ли се е защо първият български университет носи точно това име? Не е случайно. Кирилицата съдържа графични знаци за два звука, които ги няма в друигте сродни езици - щ и ъ. Дали не е българска? С годините и чуждо влияние е претърпяла някакви промени, но ... турците пишат на латиница, а не на турцица примерно.  От тук кирилицата отива на североизток. Не в Русия, щото тая държава възниква преди 300 години, ама руснаците не го знаят. така нареченият църковнославянски език е чиста проба старобългарски език. Спирам до тук, щото ако продължа с разсъжденията, ще задълбая защо тези неща се манипулират и ще навляза в сферата на политиката и пропагандата.

 

Млякото. Имам близки роднини, които са в бранша. Знам какво и как правят и какво влагат. Мисля, че в тяхното предприятие (вероятно и в други) мерките за хигиена, безопасност и качество за няколко нива над тези, които се прилагат масово покрай коронавируса. Влизал съм вътре, идея си няма човек за каква степен на защита става дума, как се поддържа бактерията и т.н. Защо млякото преди се вкисваше по-бързо? Ми не е само от състава, ами и от нивото на хигиена. Да си го кажем директно, повечето хора изпитват носталгия по младостта, която няма да се върне. Не съм чул само никой да се оплаква, че бананите не са като едно време, когато няма начин да не са били по-вкусни, когато ги ядеш веднъж годишно, ако успееш да си ги купиш от показния магазин. 

 

И все пак правя задължителната уговорка, че е въпрос на вкус и не е задължително на всеки да му хареса. Това, че на нас ни харесва, не го прави универсална благина.

преди 11 часа, Lindt каза:

Ние сме откровени хейтъри. Лошо ни става като чуем гайди и извиващи се гласове.

 

Рилските езера са много красиви, вече два пъти ги обикаляме от различен ъгъл на този от лифта. 

 

За храната ще се въздържа да пиша. За мен е почти невъзможно да посоча нещо, което бихме приготвили по-добре от грък, сърбин, македонец или турчин.  

Ти разлика между каба гайда и друга гайда правиш ли? Щото е огромна. едното пищи, все едно сега колят козата, ама другото е ... велико. А гайда в Родопите е пътуване във времето.

 

Да уточним. Рилските езера са 250. Тези, за които говориш, се наричат Седемте езера. И макар и уникални, далеч не са най-впечатляващите.

 

За кухнята съм 100% на различно мнение. Пак се прехласваме прекомерно. Сравняваме круши с ябълки, несъпоставими неща. Отделно, с риск да разбуня духовете, турската кухня ... ми не ми харесва, ама това е субективно.

преди 8 часа, Crazy Horse каза:

Аз всяка година рекламирам България пред студентите ми като включвам задължително в уводните лекции за Средновековна Европа информация за Хан Тервел, хан Крум, цар Симеон I и кирилицата. Подчертавам, че България е една от най-старите държави в Европа и че кирилицата е българска, а не руска азбука и че България е изиграла огромна духовна и културна роля за християнизирането и ограмотяването на Киевска Рус. Ако има руснаци в класа, задължително повтарям по-бавно докато ги гледам в очите, че българите са дали азбуката на руснаците, а не обратно.😀

 

Мелник и Перперикон и други подобни интересни места не рекламирам, защото не съм бил още там и трябва да се убедя, че и на мен ще ми харесат. Етъра, Арбанаси, Калиакра не рекламирам, защото и на мен не ми харесват.

 

И все пак е "кан", не "хан". А горките руснаци нямат нищо свое - нито азбука, нито език, нито името на държавата им са техни. 🙂

И още нещо - България е може би единствената държава в Европа, която никога не е променяла името си, никога, за разлика от други държави.

 

Перперек е уникален и определено е дестинация от световно ниво.

 

  • Харесвам 20
  • Браво 5
Връзка към мнение

Ще опиша България, като една малка и красива страна. Ще разкажа за прекрасните ни планини. Ще разкажа, че в една от планините - Родопа има мост на който е стъпвал самия Дявол. Също така имаме и скала на която е стъвала и Богородица. Ще разкажа за едно малко старопланинско градче - Трявна и за неговата Даскалова къща с уникалните  резбовани тавани. Ще разкажа за българската роза и розовото масло, без да влизам в подробности за името на сорта. Ще разкажа за нашите народни песни и по възможност ще пусна някоя.

Има толкова много неща, които могат да се разкажат за България и толкова много неща, които да се видят. Просто трябва да се мисли в позитивна насока. И няма нужда да се търси нещо уникално. Винаги ме е било яд, че едни гърци успяват от едно камъче да направят Забележителност, като напишат, че Херкулес е седнал на този камък да си почине след като е сразил Хидрата. 😄

Искам да ви разкажа една случка, която ми се случи в Брюксел. Та там се запознах с един младеж Мбае он Сенегал. Заговорихме се ние с него и той ме попита от къде съм. Отговорих, че съм от България. Сигурно се сещате първо за какво се сети той. Естествено Стоичков. За съжаление аз от Сенегал освен за Юсу Н'Дур за друг не се сещам. Та казах му за него. И му казах, че много ми се иска да отида в Африка. Мбае ме изгледа с поглед казващ " Ти добре ли си". В Африка няма нищо освен глад, мизерия и войни. Не си го причинявай - ми каза той. 

Много искам да видя гепарди - му отговорих. Отново бях изгледан със същия поглед и затвърдих мнението му, че не съм добре

Вие в България зоопарк нямате ли за да ги видиш там? -  ме попита Мбае. Усмихнах му се и нищо не отговорих. Като се разделяхме, той ми каза, че един ден ще дойде в България за да види къде е живял Стоичков.

Не се срамувайте от това, че сме българи. Разказвайте за България. И опознайте красотите на Родината за да я обикнете.

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение

Мисля, че е крайно време да се отърсим от комплексите си - не сме не сме нито най-великите, нито пък трябва да се срамуваме от страната си. По темата: описанието ми на България зависи от интересите на хората, които питат, а много често ме и изненадват, ака нямат интерес, изобщо не се моря да обяснявам. Например, един японец ми показа цяла колекция от снимки от Археологическия музей в София и заради статуетките, беше посетил и Кранево. В Бутан срещнах случайно белгийка, която изучаваше български народни песни, а приятел парижанин, който миналата година за първи път посети София, беше учуден колко му харесва. Накратко: винаги има какво позитивно да се опише за която и да е страна, да се ограничаваме само до отрицание и омаловажаване, не ни позволява да се наслаждаваме истински на нещата. Въпреки че живея много години в чужбина, се подписвам само на кирилица.            

  • Харесвам 15
Връзка към мнение
преди 2 минути , Zaro каза:

.....

Ти разлика между каба гайда и друга гайда правиш ли? Щото е огромна. едното пищи, все едно сега колят козата, ама другото е ... велико. А гайда в Родопите е пътуване във времето.

 

Да уточним. Рилските езера са 250. Тези, за които говориш, се наричат Седемте езера. И макар и уникални, далеч не са най-впечатляващите.

 

За кухнята съм 100% на различно мнение. Пак се прехласваме прекомерно. Сравняваме круши с ябълки, несъпоставими неща. Отделно, с риск да разбуня духовете, турската кухня ... ми не ми харесва, ама това е субективно.

 

.....

 

Въобще не правя разлика между гайди 😜  Но темата не е само за мен и очаквам да кажеш къде се слуша тази велика гайда в Родопите. 

 

Рилските езера са много. Седемте, освен че са красиви, са с подобаваща слава, лифт, вариант за полет с хеликоптер, въобще голям набор от възможности да си направиш ден по свой вкус.. Ако искаш например да препоръчваш Синанишко езеро, трябва доста повече да внимаваш за типа човек. 

 

Мен са ме учили да се храня, да готвя и да обичам зеленчуци и сирена гърци. Уважението към продуктите и отделеното време за подготовка е друго. Подправките са въпрос на вкус, аз просто ненавиждам чубрица, кимион в месо, копър, магданоз, олио и оцет. Така че съм сериозно затруднена в прехласването по нашата храна. Поради което не искам да пиша в тази посока. 

 

Пуснах тема, за да споделяте с подробности това, което на вас ви харесва и какво сте забелязали, че е впечатляващо и уникално тук, а не да коригирате неправилните мисли на другите. Защото ти вчера отбеляза, че се сравняваме с другите по нещата, които те имат, а не изтъкваме тези, които ние имаме. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бих я описала като място с прекрасни природни и географски дадености (макар и доста поорязани териториално, вследствие на исторически стечения на обстоятелствата; продажно, на моменти некадърно управление...) Това, да речем , че е повод за някаква гордост, макар и не много зависеща от населяващия я народ. И - по-неприятното започва - как се поддържат тези природни дадености, какво правим с опазването им? Природните ни паркове - пооцапани, доста занемарени, плажната ивица - бетонирана, морето - с отходни води, хаотично строителство навсякъде.... А, сетих се - имаме хубави кръчми :) с евтина, за чужденците храна и алкохол :) изводите - всеки сам :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 34 минути , Zaro каза:

Азбуката. Защо кирилицата е българска? Ми щото е създадена в България, за България и отразява артикулационните особености на българския език. И тук стигаме до това, че не си познаваме историята. Готов съм да се обзаложа с всеки, че ако направим една анкета на случаен принцип на улицата кой е създал кирилицата, поне 95% ще отговорят Кирил и Методий. А везните тежат най-много в полза това да е Климент Охридски. Някой замислил ли се е защо първият български университет носи точно това име? Не е случайно. Кирилицата съдържа графични знаци за два звука, които ги няма в друигте сродни езици - щ и ъ. Дали не е българска? С годините и чуждо влияние е претърпяла някакви промени, но ... турците пишат на латиница, а не на турцица примерно.  От тук кирилицата отива на североизток. Не в Русия, щото тая държава възниква преди 300 години, ама руснаците не го знаят. така нареченият църковнославянски език е чиста проба старобългарски език.

А горките руснаци нямат нищо свое - нито азбука, нито език, нито името на държавата им са техни. 🙂

 

 

Благодаря за забележките, приемам ги! За мен е чест да пообщувам с човек като теб, който така добре познава историята. За съжаление, не само хората на улицата, но дори и българският посланик в Испания ръсеше преди Коледа глупости на испанците от сорта, че Кирил и Методий били създали кирилицата. Ако един посланик не познава собствената си история и култура, какво ще предаде на чужденците?!
За Русия си абсолютно прав. Русия няма нищо общо с Киевска Рус и да не говорим, че едва от 1724 г. по времето на Петър И се ползва името Русия. Неслучайно украинците казват на руснаците москали, освен другите термини, за да подчертаят, че те произлизат от Московското княжество, а нямат общо с Киевска Рус.


Но, според мен трябва да се прави разлика между изтъкване на българските постижения пред чужденци и рекламиране на България пред туристи. Както казах, може да се говори за кирилицата пред студенти и професионални лингвисти и историци, но едва ли с една азбука ще привлечем туристи. То по тази логика и арменците и грузинците имат уникални свои си азбуки, но кой от вас пътува до Грузия и Армения конкретно заради уникалните им азбуки?!


Съгласен съм и че трябва да оценяваме България и да изтъкваме пред чужденците колкото се може по-обективно предимствата на страната за туризъм, без излишна помпозност и гръмки термини. Сърбите и македонците имат тази слабост да ги избива на див национализъм све е велико и най-най. И какво мислите, че предизвикват като реакция от чужденците?! Ехидни усмивки и хихикане. Просто никой не го взема това на сериозно. Затова аз не бих си и помислил да нарека София величествен град. Все пак съм бил в почти всички столици от ЕС освен тези на Латвия, Малта и Кипър и сравнението не е в полза на София. Брюксел може да бъде също доста сив и грозен на доста места, но бляскавият Гран Плас/Хроте маркт и другите забележителности и дворци да се сравняват София, няма смисъл просто. Хайде да не се лъжем, няма смисъл да минаваме по тъч линията като говорим за Боянската църква и Витоша. Ако говорим за самата София като столица, за съжаление, тя е най-невзрачна от столиците в ЕС. И това не е само мое мнение. Не забравяйте също, че туристите не си избират само дестинациите по това на колко века са. Прага е по-млад град от София, е и?! Нима не привлича повече туристи и не е в пъти по-красив и поддържан от София?!
А, иначе и аз не разбирам омразата към София от хора, които живеят там. Ако не ти харесва София или България, иди на място, което ти харесва. Аз също не препоръчвам България за живеене на чужденци, но обективно погледнато, ако все пак се наложи на човек да живее в България, то в София безспорно са най-големите професионални възможности и високи заплати, с най-богат културен живот и т.н.
Накратко, опитвам се да бъда колкото е възможно обективен, когато говоря за България без разни суперлативи. Не подценявам страната, но и не се опитвам да я надценявам. Това е така, може би, защото това е личното ми отношение към страната. Не горя от огромна патриотична любов, нито пък залитам в омраза. И така съм към всички държави.

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, Lindt каза:

помня навремето един холандец, който искаше да обикаля без кола в България. Ние се ужасихме

Питаш ли ме мене, като една колежка (даже шефка ми беше тогава), искаше да прати 13 годишната си дъщеря на някакъв конкурс Miss Teen Model Black Sea в Слънчев бряг.
В крайна сметка се оказа огромен успех 😎, момичето го сложиха на корицата на българско дамско списание, писаха и за майката и оттогава само чакат случай пак да дойдат в България. Даже и през ноември, защото златна есен не били виждали. В Европа стереотипът им е да се идва на сняг.

 

преди 13 часа, Lindt каза:

Та сега като прочетох един пътепис, се присетих, че щях да ви разпитвам вие какво разказвате?

От голямо значение е в каква ситуация. Ако усетя, че някой има истинско желание да посети България, се осведомявам за интересите му и давам конкретни отговори и идеи. 

 

В общия случай обаче - когато при пътуване се общува с домакини или случайни спътници, спазвам буквата на канона. Отдавна съм се покръстил в британската религия на small talk - лековат разговор, общи приказки, по-добър обаче от мълчане. Ясно е ми е, че ако ме питат за България, е от любезност и друго и не очакват.  Най-малкото - оперни певци и средновековни владетели поименно. Казваш две приказки за сезоните и времето (ако си в Африка наблягаш на снега, ако си в Холандия - на слънцето, в Близкия Изток - на дъжда), че икономиката е добре и, наистина, се опитваш да споменеш някой спортист. Бербатов все още се котира сред хората на средна вързраст в някои по-отдалечени краища на света, а Григор Димитров го знаят в Шотландия, защото би Анди Мъри на Уимбълдън през 2014. На японци, рискуваш, ако споменеш Котоошу, защото ще знаят повече за него от тебе. Ако не се сетиш за конкретен спортист, задължителната формула в small-talk-а е да се впуснеш в сравнителен анализ на футбола (soccer) и ръгбито (или американския футбол според компанията), като пламенно защитаваш футбола. Екзотики от рода на волейбол и тричене са табу. От клишетата, изредени от @crazyhorse, киселото мляко е разрешено в конспекта на small talk. В Южна Африка даже е очаквано, като задължителните формулровка е "а нашето кисело мляко е по-добро от гръцкото". Ако обаче споменеш и сиренето, пристъпваш тънката червена линия на досадата. Имаш известна свобода на израз на индивидуална политическа съвест, ако на въпроса "Вашата страна нали беше комунистическа?" отговориш с усмивка или с хладна гримаса, преди да върнеш разговора обратно към спорта. На въпроса за животни (какъвто,ще чуеш предимно в Африка) каноничният отговор е "мечка", с едно наум, че после трябва да обясняваш дали мечката е от семейството на котките или кучетата. И ако наистина много държиш да запомнят нещо различно от клатенето на глава наопаки, им натъртваш пет пъти, че кирилицата не сме я взели от руснаците (без да си признаваш, че е само наполовина вярно, защото ако не беше реформата на кирилските шрифтове при Петър I на small talk щяхме да сравняваме нашата азбука с гръцката; като кисело мляко)   

 

преди 13 часа, Lindt каза:

Аз не препоръчвам София никога.

А трябва. Но това е цяла отделна тема. Да не наспамваме тази.

  • Харесвам 14
  • Браво 4
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 14 часа, Lindt каза:

Моля, научете ни да бъдем положителни в обясненията за страната ни

Няма да тръгвам да ви уча на това, защото то не се преподава и научава. Или ти идва отвътре, или не. А и в днешно време темата е хлъзгава. Не че и преди не е имало действия и стъпки в тази посока, но напоследък патриотизмът успешно беше подменен с партиотизъм, което действие напълно се вписва в прозрението на някой си Самюъл Джонсън отпреди близо 250 години (1775), че „Patriotism is the last refuge of the scoundrel“. Все пак след като десетилетия наред в националния химн беше възпявана чужда държава (цък 1, цък 2), човек не може да има някакви големи очаквания, нали?

На мен вече ми омръзна да се хваля от какво място идвам и да хваля България. Особено тегаво ми стана, когато осъзнах, че се хваля с неща, които не са моя заслуга, а често не са и заслуга на мой сънародник изобщо. Разбира се, чувствам се горд и щастлив, че, както казва поетът, и ний сме дали нещо на светът, но тези емоции стават все по-интимни за мен, тоест все по-малко имам нужда да ги обсъждам с други хора.

 

Спойлер

 

 

И понеже ти попита за съвет, все пак ще си позволя да ти дам един. Като пътуващи хора, и то нерядко по места, които са встрани от масовите туристически маршрути, сигурно често (ще) ви се случва да сте единствените българи, които някой местен е срещал. Това ви дава шанса да направите така, че след общуването с вас този човек, ако стане въпрос за България, да каже: ей, аз преди време се запознах с едни българи - страшно готини хора! Това е най-добрият начин да рекламираме родината си. Аз така ги виждам нещата.

 

 

@juriwaro, имаш ли спомен дали сумата, която ти плати оня пич, беше равностойна на 4 грама златен прах, повече или по-малко? Питам не за друго, ами ми е интересно дали си се минал, като си отказал първоначалната оферта.

  • Харесвам 11
  • Браво 5
Връзка към мнение

Аз, както и @домосед каза, обикновено се придържам към small talk-a и споменавам няколко общи неща за времето, това че можем да се радваме на 4 сезона, планина и море. Понякога се стига и до спорта, последно беше с таксиджията в Сантяго, веднага се отвори разговор за Стоичков.  Навлизам в повече детайли ако видя, че събеседника наистина се интересува и задава конкретни въпроси. Далеч съм от мисълта да правя реклама и да промотирам страната ни без да ми е искано мнението.

 

Оставям едно видео, което смятам добре изразява какво имаме да покажем.

 

https://www.youtube.com/watch?v=x2nnwZgV9h8 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 37 минути , домосед каза:

ако на въпроса "Вашата страна нали беше комунистическа?" отговориш с усмивка или с хладна гримаса

Преди време един момък разказа някъде в мрежата как на интервюто му за гражданство в САЩ след като разговорът официално приключил, един от интервюиращите се присетил, та му подхворлил - абе, вие, българите, във WWII бяхте съюзници на Хитлер, нали? Нашият абсолютно хладнокръвно му отговорил: бяхме, а вие чии съюзници бяхте? И получил в отговор именно хладна гримаса :smile: 

  • Харесвам 3
  • Смея се 10
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 16 часа, Zaro каза:

Затова никога, никоа не препоръчвам София зимата. Скучна, мръсна и грозна. И сива.

Абсолютно незаядливо, но това същото за кой български град не важи през зимата? Наистина не мога да се сетя за някое огромно изключение, хайде може би освен някой зимен курорт примерно. А и явно не си се качвал на Витоша през зимата 😉

 

Иначе аз често препоръчвам България и особено София на чужденци, с които се запознавам по трасето. Много си харесвам София, корените ми са тук и за момента не бих искал да живея никъде другаде. Истината е, че винаги можеш да избереш да виждаш позитивното и да игнорираш негативното - което така или иначе в известна степен го има навсякъде. Даже вече няколко пъти разни хора идваха тук по моя препоръка (последно една филипинка) и съм ги развеждал напред-назад. Видимо винаги са оставали доволни. Е, на един австриец никак не му понесе шкембе чорбата, но вкуса всъщност много му харесваше преди да разбере какво точно яде 🙂

 

В "рекламата" си най-често наблягам на дружелюбните хора у нас, природата ни, 2-3 топ забележителности, вълнуващия нощен живот и вкусната храна. Споменаване на някой известен спортист също понякога върши работа (Стоичков май най-често са го чували). Иначе по мое наблюдение неща като по-задълбочена история, комунистическо минало, азбука и т.н. са силно неинтересни за средно-статистическия човек и гледам да не забивам в такава посока.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение
Преди 1 час, Crazy Horse каза:

.....

Затова аз не бих си и помислил да нарека София величествен град. Все пак съм бил в почти всички столици от ЕС освен тези на Латвия, Малта и Кипър и сравнението не е в полза на София. Брюксел може да бъде също доста сив и грозен на доста места, но бляскавият Гран Плас/Хроте маркт и другите забележителности и дворци да се сравняват София, няма смисъл просто. Хайде да не се лъжем, няма смисъл да минаваме по тъч линията като говорим за Боянската църква и Витоша. Ако говорим за самата София като столица, за съжаление, тя е най-невзрачна от столиците в ЕС. И това не е само мое мнение. Не забравяйте също, че туристите не си избират само дестинациите по това на колко века са. Прага е по-млад град от София, е и?! Нима не привлича повече туристи и не е в пъти по-красив и поддържан от София?!

А, иначе и аз не разбирам омразата към София от хора, които живеят там. Ако не ти харесва София или България, иди на място, което ти харесва. Аз също не препоръчвам България за живеене на чужденци, но обективно погледнато, ако все пак се наложи на човек да живее в България, то в София безспорно са най-големите професионални възможности и високи заплати, с най-богат културен живот и т.н.
Накратко, опитвам се да бъда колкото е възможно обективен, когато говоря за България без разни суперлативи. Не подценявам страната, но и не се опитвам да я надценявам. Това е така, може би, защото това е личното ми отношение към страната. Не горя от огромна патриотична любов, нито пък залитам в омраза. И така съм към всички държави.

Прощавай, че кълцам коментара ти 🙂 Но този въпрос какво правим в София е много важен и всеки, изразил отвращение от градоустройството, директно минава в отбранителна или нападателна позиция. А и ти почти си отговорил вместо мен. 

Към подчертаното добавям летището, семейството и това, че не шофираме, което сериозно пречи да се изнесем в съседно село, а пък в друг град съвсем. Ние ще сме тотално блокирани и неспособни да се помръднем от къщата си. А за изнасяне от страната... на този етап виждаме повече минуси, отколкото добавена стойност към изградения си начин на живот. 

Засега имаме  желание, време, отпуск и пари да пътуваме. Имаме не много отдалечена Рила, където да си щъкаме, когато ни стегнат шапките. Имаме с кого да се виждаме. Това в никой случай не означава, че ще се умиля от разбитите улици, мръсните паркове, строежите през 3 метра на сградите без канализация и начина на живот на доста други хора в София. Просто е обидно неестетично и нефункционално от сивите плочки в центъра до липсата на сенчести дървета по детските площадки. От паркиралите на тротоара коли до липсата на настилка, по която да се движа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 21 минути , Георги Матеев каза:

Абсолютно незаядливо, но това същото за кой български град не важи през зимата? Наистина не мога да се сетя за някое огромно изключение, хайде може би освен някой зимен курорт примерно. А и явно не си се качвал на Витоша през зимата 😉

Абсолютно си прав. Просто не смятам, че зимата е най-доброто време за посещение на България, ако искаш да разглеждаш.

А Витоша не я харесвам генерално като планина, ама това е друга нема.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, домосед каза:

В общия случай обаче - когато при пътуване се общува с домакини или случайни спътници, спазвам буквата на канона. Отдавна съм се покръстил в британската религия на small talk - лековат разговор, общи приказки, по-добър обаче от мълчане. Ясно е ми е, че ако ме питат за България, е от любезност и друго и не очакват. 

Най-доброто решение,БРАВО!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
43 minutes ago, Lindt said:

Ние ще сме тотално блокирани и неспособни да се помръднем от къщата си

Започвам отзад- напред. 🙂 Повярвай- и без кола се живее и се обикаля- и България, и света! 

Относно с какво да се похвалиш (какво да опишеш)- с това, което харесваш в България. Ако нищо не харесваш, не казвай, че си от България. Избери си страна, която харесваш и се хвали с нея. 
Доста неща мислех да напиша, но ще наклоня темата към човека, а не към въпроса.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

За каба Гайда @Lindt

. Ето клипче кратичко на Коцето - едното от момчетата на стопаните от къщата за гости в Ягодина, където ходим. Момчето не е профи(работи в София съвсем друго нещо) , това му е хоби,но все пак въздейства. Когато е там, свири на гостите. Много от които са чужденци и винаги ужасно много им харесва. Ядат пататник, боб, мекици, пият ракия и не реват за другаде. 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.