Прескочи до съдържание

Как описвате България?


Препоръчани мнения

преди 6 часа, Травеолани каза:

Иначе и аз не съм привърженик да си мислим, че ние сме най, най, най за всичко. Умереност трябва да има и реален поглед върху нещата. 
Странно ми е само, че сме били на страната на Хитлер във ВСВ...

България се е опитвала максимално дълго да пази неутралитет. Когато подписваме договора за присъединяване Румъния вече е била на страна на Тристранния пакт, а юг италианците са водили неуспешна битка с Гърция. Не е трудно да се досетим от къде ще минат германците. Освен това България е настоявала Югославия също да мине на страната на Тристранния пакт, така че България поне да не води война на два фронта. Югославия действително подписва договора, но няколко дни по-късно се извършва военен преврат подпомаган от съюзниците. Така се налага Германия да обяви война на Гърция и на Югославия, която приключва съответно за 20 и 10 дни. Едва след разпердушинването на тези две страни България се включва активно във военните действия, тъй като това е единственият ни избор, а и шанс да си върнем територии.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Травеолани, аз обикновено не отговарям на такива провокации, освен ако не съм супер бесен. Един ден ей така една португалка, която била на Еразмус програма в България ми се изцепи, че българите били турци, които се мислели за руснаци. Е, не се сдържах и подхвърлих, че е също така, както португалците са араби, които се мислят са испанци. Шах и мат!

Ако много те ядосва мексиканецот, кажи му, че Мексико не е в Северна Америка като начало.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 11
Връзка към мнение
Травеолани

@Crazy Horse, @Djgeorgie, @samuraika, @Pantelej Putnik - Благодаря за коментарите, аз досега така правя - игнорирам. Китайката преди няколко години посети Франция и Испания, та спря да го повтаря това :). 
 

@tch - благодаря за инфото, прочетох и аз, че към края сме се присъединили и естествено всички знаем, че не сме изпратили българските евреи в лагерите. Баба ми имаше приятелка еврейка - Естер, беше много интересна жена, жалко че бях дете и комуникацията беше на различно ниво, сега би ми било много интересно да поговоря с нея. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 30 минути , Травеолани каза:

@Crazy Horse, @Djgeorgie, @samuraika, @Pantelej Putnik - Благодаря за коментарите, аз досега така правя - игнорирам. Китайката преди няколко години посети Франция и Испания, та спря да го повтаря това :). 
 

@tch - благодаря за инфото, прочетох и аз, че към края сме се присъединили и естествено всички знаем, че не сме изпратили българските евреи в лагерите. Баба ми имаше приятелка еврейка - Естер, беше много интересна жена, жалко че бях дете и комуникацията беше на различно ниво, сега би ми било много интересно да поговоря с нея. 

@Травеолани, грешиш, че България става съюзник на Германия към края на войната. България става съюзник на Германия и Тристранният пакт на 01.03.1941г. Това е съвсем в началото на войната. Не трябва да те учудва това, че сме станали съюници на Хитлер. Тогава пред нашето правителство е имало два пътя - или съюзници с Германия, или окупация от Германия. Естествено правителството и Цар Борис III имайки предвид, че германската армия печели войната до този момент са избрали този вариант, който в бъдеще се е оказал губещ. Въпреки, че сме съюзници с хитлеристка Германия нито един български войник не е пратен нито на източния фронт, нито на западния фронт. И както ти отбеляза не сме пратили българските евреи в лагерите. Просто Цар Борис III и правителството са заложили на грешния кон

Извинявам се за спама в темата.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Как описвам България на чужденците? Имам си запазена марка - една приказка, която не помня вече откъде я знам... Та:

 

Когато Господ решил да разпредели земята между хората, той повикал по един човек от всички нации и ги попитал с каква земя да ги дари. Англичаните /понеже били горди и самостоятелни/, поискали остров; индианците пък поискали равнини, дето да си гонят бизоните; лапландците си поискали снегове; африканците искали пустини и жеги... И така Господ раздавал земя на всички, според желанията. Докато накрая раздал всичката земя и на залез слънце седнал да си почине. И тогава дошъл българинът. И го попитал Господ:

"Какво искаш, човече?"

"Чух, Господи, че днес разпределяш земята между хората, та дойдох да си взема и аз."

"Аз всичката земя вече я раздадох, българино. Ти защо закъсня толкова?"

"Прости ме, Господи, но аз цял ден работих, за да нахраня семейството си. Затова идвам сега."

Замислил се Господ и казал:

"Затова, че си толкова работлив човече и мислиш за доброто на ближните си, вместо земя, ще те даря с късче от Рая, където ще има част от всички земни блага!"

 

Затова България е късче от рая - тук имаме от всички природни красоти на едно място!

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към мнение

Предварително се извинявам за дългото ми лично мнение, което е като есе направо. 😄 

 

Описвам България като страна, която трябва да се види не само от чужденци, а от самите българи 🙂 . Да, и други държави имат уникална природа, да и други държави имат забележителности, НО хората в тези други държави го знаят и го оценяват и са горди от това. Затова ми се иска да се гордеем повече, България не е само Велико Търново и Пловдив, които несъмнено са задължителни за посещение. Имаме прекрасни планини, с флора и фауна, ендемични растения, мистични забележителности като Глухите камъни например, които ако бяха в чужбина, мисля, че щеше да има тълпи от туристи.  Ами църквата в Добърско и уникалния стенопис там? Или пък Панагюрското съкровище, което  като изработка е невероятно, таква красота. Смята се, че е принадлежало на Александър Велики, дори и да не е така, представяте ли си ако беше открито в Македония? Каква реклама, какви кампании и какво чудо щеше да е, нямаше да има по-горди от македонците. Идеята ми е, че понякога ми се струва, че понеже не познаваме добре природните дадености и забележителности в България не се хвалим и не се гордеем достатъчно.  Разбира се, отчитам факта и че държавата не полага много усилия в някои случаи и до прекрасни места е направо приключение да стигнеш и то не в добрия смисъл или пък са запуснати. Например до село Старо Железаре има кромлех, който според Георги Китов е служел на траките за календар и отчитане на времето, нарича го астрономическа обсерватория, като подобен тип в Европа са високо оценявани и посещавани. Е да, ама нашата такава обсерватория е зарината и неподдържана, ходих  преди две години...ужас. Имаше проект за реставрация, не се реализира. Ето снимки от нета как е при разкопките и как е в момента, не намирам снимка от проекта как трябваше да изглежда, но си го представете като мини Стоунхендж:

2.jpg.fc398450cbd6bd337def26da35bcfb96.jpg

 

1.jpg.aa5d826ee19324ca4c98b8e8fc434990.jpg

 

 

Извън природата и аз като всеки човек казвам няколко добри думи за историята ни, колко стара държава сме, как не сме си променяли името, как сме били на три морета, споменавам някои битки. Не споменавам безумните решения на някои от управниците ни в миналото или в настоящето. Гордея се с кирилицата, която без съмнение е българска азбука, не руска, не монголска. На нейна база руснаците могат да си направят още 5 азбуки ако искат, но не могат да променят първоизточника. Румънците например също се опитват всячески да отрекат, че са използвали български език и че не малка част от думите в румънския са не просто със славянски корени, а са заемки от българския език, те затова и за доста думички си имат и латинска версия на българската, която не харесват.

 

Споменавам и хората, въпреки всичко мисля, че българите сме много готини хора, отзивчиви, приятни, весели. Чужденците често са студени, някои са си пълни простаци и го намират за нормално. И не, че и тук няма такива в изобилие, но защо пък да не похвалим нормалните широко скроени хора. 

 

Казвам и някои изобретения, които сме дали на света, както и прабългарският календар, който се смята за един от най-точните.

 

Разбира се зависи от събеседника, какво му е интересно, на едни разказвам за природа, на други за история, на трети за наука и техника и така. Има какво да се описва, има какво да се разказва, има какво да се види. България не е най-хубавата страна, не е и най-лошата. Просто трябва да виждаме и хубавите неща.

  • Харесвам 11
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 6 минути , Моника каза:

Предварително се извинявам за дългото ми лично мнение, което е като есе направо. 😄 

 

  Благодаря !  

Току що си преписах едно ново място . Май в по близко бъдеще основно у нас ще скитаме . Супер ! 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Травеолани
преди 2 часа, Костов каза:

@Травеолани, грешиш, че България става съюзник на Германия към края на войната. България става съюзник на Германия и Тристранният пакт на 01.03.1941г. Това е съвсем в началото на войната. Не трябва да те учудва това, че сме станали съюници на Хитлер. Тогава пред нашето правителство е имало два пътя - или съюзници с Германия, или окупация от Германия. Естествено правителството и Цар Борис III имайки предвид, че германската армия печели войната до този момент са избрали този вариант, който в бъдеще се е оказал губещ. Въпреки, че сме съюзници с хитлеристка Германия нито един български войник не е пратен нито на източния фронт, нито на западния фронт. И както ти отбеляза не сме пратили българските евреи в лагерите. Просто Цар Борис III и правителството са заложили на грешния кон

Извинявам се за спама в темата.

Четох, четох и се обърках. Благодаря за корекцията :). Причините със сигурност са комплексни и валидни за тогавашното време и ситуация. 
Учудва ме, защото чак след като се преместихме в Северна Америка, разбрах, че Хитлер е един от най-мразените хора на всички времена, а аз нямам спомен в нашите учебници да е имало информация в тази насока. 
И аз се извинявам за спама 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 15 минути , Травеолани каза:

Четох, четох и се обърках. Благодаря за корекцията :). Причините със сигурност са комплексни и валидни за тогавашното време и ситуация. 
Учудва ме, защото чак след като се преместихме в Северна Америка, разбрах, че Хитлер е един от най-мразените хора на всички времена, а аз нямам спомен в нашите учебници да е имало информация в тази насока. 
И аз се извинявам за спама 🙂

Историята е интересно нещо... има навик да те сритва по задника в някой момент. Както се е случило с Колумб и Леополд например. Та Втората световна война е период, през който всяка страна има от какво да се срамува. И трябва много да се внимава да не се гордееш с определено родно действие, че ти навират в лицето или последиците, или други ваши занимания.  В този ред на мисли, нямам идея как би трябвало да изглежда един умерен учебник по темата🙂 Може би е като Covid-19 , всеки прави каквото му се струва най-разумно, всички са тотално луди и не са прави. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , Травеолани каза:


Учудва ме, защото чак след като се преместихме в Северна Америка, разбрах, че Хитлер е един от най-мразените хора на всички времена, а аз нямам спомен в нашите учебници да е имало информация в тази насока. 
🙂

Това трябва да е някакъв майтап, щото нашите учебници и образование акцентираха точно на това. Въпросът е защо се прокарваше и версията, че Сталин е безобиден като вегетарианец.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Аз отдавна се уморих да рекламирам каквото и да е у нас. Неща за гледане-бол, но до тях изобщо не може да се стигне.

Иначе чужденците се интересуват от много неща-традиции, природа, храна...Археологията също е много на мода, за което нямам смислено обяснение. Все още сме познати с розовото масло и хората се изненадват защо в София не могат да видят да расте нито една роза.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Zaro said:

Това трябва да е някакъв майтап, щото нашите учебници и образование акцентираха точно на това. Въпросът е защо се прокарваше и версията, че Сталин е безобиден като вегетарианец.

Зависи през кои години си учил и от улителя ти по история. Мойта госпожа по история се отнасяше и към двамата както върл веган и защитник на животни се отнася към месояден човек, който току-що е отхапал кучешка пържола.

  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Личи си колко отдавна сте учили всички история. Такъв предмет няма в училищата от около 10 години.

Казва се "История и цивилизация" и акцентът малко по-встрани от там, където беше по мое, а очевидно-и по ваше време. Новото време междувременно е дошло с новите си герои и нов прочит на фактологията. Ледената епоха е приключила, ледниците са се оттдръпнали високо в планините, а в тучните зелени равнини отдавна няма останал нито един динозавър.

Може да си мятаме опашки до утре, обаче истината е, че тия спорове...Хитлер ли бил по-лош или Сталин, защо изобщо сме влезли във ВСВ и чии сме го дирили там, отдавна няма кой да ги води, защото тия неща много отдавна не говорят нищо на никого. Историческата наука в момента се занимава основно с култура. Точно това, което най-малко се учеше по мое време и което смятахме за абсолютно ненужно, понеже самото трупане на знания за културните процеси в нашия регион е чудовищно скучно. Така де, що за значим исторически процес може да е тоя, в който от една случайно отсечена глава до следващата минават по 300-400 години. Друго си е да има на седмица по 2-3, от които поне една после е набита на кол или е направена на чаша.

Аз си спомням добре какво съм учил, ама то беше отдавна. Не толкова отдвна като време, а отдавна като развитие на обществото. Всъщност не знам дали е развитие. Може и деградация да е. Културно-историческо джендърство. Което пак може да не е толкова лошо. Котарака съм го кръстил Джендър. Ако се беше родил преди 50 додини, някъде сигурно щяха да го кръстят Сталин. Може и Вилхелм. Все тая. Време е да слизаме в долината. Било каквото било.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, Костов каза:

Въпреки, че сме съюзници с хитлеристка Германия нито един български войник не е пратен нито на източния фронт, нито на западния фронт. И както ти отбеляза не сме пратили българските евреи в лагерите. Просто Цар Борис III и правителството са заложили на грешния кон

Извинявам се за спама в темата.

В рамките на един съвсем добронамерен дружески тон бих желал да подчертая, че ходът не е бил грешен, а единственият правилен. Да застанеш на пътя на Германия в онзи момент е било все едно да скочиш под танковете им. Воден от единствената идея да защити народа си и да не вкара България във войната, царят е взел това изключително тежко решение. Всъщност даже не е взел решението, а е бил притиснат между два избора - да обрече България на гибел или да продължи да не участва пряко във войната.   

Това също е спам, за което се извинявам от сърце.

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, santaclash sc каза:

Личи си колко отдавна сте учили всички история.....

 

Котарака съм го кръстил Джендър. Ако се беше родил преди 50 додини, някъде сигурно щяха да го кръстят Сталин. Може и Вилхелм. Все тая. Време е да слизаме в долината. Било каквото било.

Ай да не се обиждаме на хилядолетия.

 

 А историята трябва да се учи, за да се знае защо преди 80 години (котки и) хора са кръщавани масово Адолф, но по-късно пак така масово са им сменени имената, да речем на Владилен 😎

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Доста се е отклонила темата на историческа тематика. Лек опит да я върна към първоначалната идея, както съм я разбрала.

По принцип никой не пита пита за реклама, както и аз не питам - чета, гледам снимки, филмчета и си съставям мнение. Местните никога не виждат собствената си държава, както я виждат туристите. Ако все пак трябва да препоръчам, не е като да няма какво, но зависи от сезона. Ето примерно 2 събития, които мен неочаквано приятно ме впечатлиха. Истински празник без комерсиалната част.

1. месец Февруари - Кукери в кв.Сушица, Карлово. Тези кукери нямат нищо общо с пошлите подобия, които съм виждала на други места. Има 2 клана, като носиите се съхраняват и се предават в семействата от над 100 години. Настръхваш от ритъма на звънците, уникално беше -

 

27867850_10213334008857872_7611483437054828117_n.jpg28056395_10213334011257932_7161278878351596473_n.jpg

 

2. месец Май - празник на розата в Карлово. Целият град е в рози и целият град мирише на рози! Уникално! За местните това е истински празник, по улиците има хора с носии, варят се всякакви изделия от рози - от сладко до гюловица. Не знам защо само царица на розите показват, като атмосферата е наистина страхотна.

 

13322166_10208057091778243_4535776216984006918_n.jpg13325617_10208057088378158_4954309194133444776_n.jpg

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение

Да, търсех снимки дали имам, но не открих. Нестинарството е наистина впечатляващо.

Ето още едно кътче от България, което може да се похвали Белоградчишката крепост в комбинация с Магурата, където е открит най-стария календар -

 

13590232_10208323478077734_146055177788423707_n.jpg

13606641_10208317331164065_4934906168442797209_n.jpg

 

Освен сезона, голямо значение имат и интересите на хората, които питат. На 19 годишен младеж надали ще му е интересно нещо от горното, макар че моите деца от малки ги влачим къде ли не в България и чужбина и гледат с нашите очи и нашия интерес - места, хора, нрави...

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 9.04.2020 г. в 9:52, Травеолани каза:

Странно ми е само, че сме били на страната на Хитлер във ВСВ...

Борис III произхожда от германски род.

 

преди 8 часа, santaclash sc каза:

Историческата наука в момента се занимава основно с култура.

Според мен бъркаш историята с антропология. И пропускаш историографията с нейните моди.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 10.04.2020 г. в 9:39, santaclash sc каза:

 Може и деградация да е. Културно-историческо джендърство. Което пак може да не е толкова лошо. Котарака съм го кръстил Джендър.

Извинявам се за спама, но някога, в някоя друга по-подходяща тема, ще помоля да ми се обясни смисъла на тази дума "джендър" в българския език. Много масова е станала, но не мога да схвана правилната употреба. Интуитивно усещам, че значението е различно на това в английския, даже по употребата долавям точно обратни конотации. Не че имам зор да употребявам модни думички, но ще взема да се изложа някой път в обществото...

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 16 минути , samuraika каза:

Извинявам се за спама, но някога, в някоя друга по-подходяща тема, ще помоля да ми се обясни смисъла на тази дума "джендър" в българския език. Много масова е станала, но не мога да схвана правилната употреба. Интуитивно усещам, че значението е различно на това в английския, даже по употребата долавям точно обратни конотации. Не че имам зор да употребявам модни думички, но ще взема да се изложа някой път в обществото...

https://www.svobodnaevropa.bg/a/29817737.html

 

Цитат

„Джендъри на колелото на Асеновградско. Единият е меко казано джендър, […] Т. Т. е един селски тарикат от Садово, който се представя за полицай, ама законите малко не ги знае, ама… Простено му е за това, но не и за това, че ме заплашваше. Той даже е в групата, нека гледа, сладура му със сладур, да не се засичаме в кабинета ми… Иначе силно се надявам да се видим в съдебна зала с него, доста нагъл и прост служител“, пише глобеният.

 

Трудна задача поставяш 🤣. В зависимост от човека, който използва тази дума, може да значи всичко - явно от подкупен катаджия до отвратителен екземпляр, който не пие ракия. Приеми я като непонятна за населението чуждица, обогатена с всички техни съждения за това кое е правилно и кое не. 

 

  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение

samuraika, след всички драми около Истанбулската конвенция, в "джендър" се влага обиден елемент със сигурност. Трети пол, гей, но май най-добре може да се замени като значение с пе*ал. 

И за да не сметне някой, че имам против хората с друга ориентация, ще споделя шега на мои близки познати хомосексуални - Нищо лошо да си гей, лошо е, когато си пе*ал по душа 😜

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
Quote

Джендърът е неопределима духовна материя. Най-общо е  вредна и разрушителна неопределеност. Противоречие само по себе си. Знае, че е нещо, но не знае какво. Енергиен бездомник. Броди из пространството на материалния свят, търсейки форма, с която да се идентифицира, за да постигне баланс и вътрешен мир. И тъй като това е невъзможно поради силно полярната му  небалансирана структура, нанася само щети. Обезсмисля формите, поражда безсмислени противоречия, унищожава традиционните модели, обясняващи настоящето. Търси своята принадлежност, но това, към което си представя, че принадлежи, всъщност не може да съществува, защото би съдържало невъзможно за балансиране вътрешно противоречие. Джендърът е самомултиплицираща се информационна грешка, която се проявява според случая. Открива се в процеса на верификация на резлултата от информационния процес. Подлежи на корекция. В науката обаче се спори дали за това има хуманен способ.

 :))

Връзка към мнение

ЖДНБ, защо ли питах...

 

@Lindt  и аз си го представях като нещо от сорта на Стоичков "мамата" дето е суперуниверсалана. Но то имало много сиен политически и дори дълбок философски заряд! Ама за да им е трудно на чужденците, като с кимането с глава, в България го ползват с обратен смисъл.

 

 

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
На 9.04.2020 г. в 19:05, Травеолани каза:

@Crazy Horse, @Djgeorgie, @samuraika, @Pantelej Putnik

@tch - благодаря за инфото, прочетох и аз, че към края сме се присъединили и естествено всички знаем, че не сме изпратили българските евреи в лагерите. 

Вече са обяснили, че това не е вярно.  Относно евреите - не сме изпратили българските, но пък сме изпратили хиляди от окупираните територии, които сме администрирали ... пак защото не сме имали друг избор. 

 

 

Историята се пише от победителите и само те определят кой добър, кой лош. 

При друго развитие на войната лошите щяха да са другите. 

 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.