Прескочи до съдържание

Подготовката за Светлия празник - Рождество Христово, да започне сега!


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Мисля че, днешната дата е чудесна, да започнем подготовката за Светлия празник.

 

C178B267-96A3-43CB-AE26-893A4ADA3945.jpeg.e998bdecb6791348b12aa65900e9ec7c.jpeg

 

Оставят, точно 10 дни, да приготвим подаръци за любимите си хора, да не страдаме, че не можем да пътуваме и да използваме времето, да подобрим и другите си умения:))))И да потренираме, преди празника:)))

Готвене, ядене, пиене...

 

Тук предлагам, да започнем с коледните сладкиши. А готвенето, да си остане , в другата тема.

 

 

Днес направих един сладкиш с ябълки, по тази рецепта:

 

 

https://vegadiet.bg/ябълков-сладкиш-с-кокосово-брашно/

 

 

Само че, вместо захар, сложих еритритол. И вместо петмез, еритритол, с малко вода, на дъното на формата.

А в тестото - една голяма чаша орехи.

 

8912052F-6025-4023-B01E-A4913A4BD157.jpeg.74adcec7f5f352014c7160b1924842b0.jpeg

 

BC218212-5DE8-409B-9D2B-7E8A012B8C78.jpeg.eaa592ed7c4cbdbffecb68b11e16c9fa.jpeg

 

Получи се чудесно, много е вкусно.

Отделно, пасирах 200 гр. пресни боровинки, с две лъжици еритритол, 2 капки сок от лайм, за малко в МВ, стана като сладко, капнах отгоре за цвят.

 

А сладкото от боровинки ми трябваше за печените ябълки. Отделно, като се охлади, еритритолът ще кристализира и ще стане, още по-красиво:

 

4D3DC664-6CCB-48AE-BDE4-2FF55A143CDD.thumb.jpeg.806cc4950a04bd7198fe51239978a609.jpeg

 

 

 

 

 

  • Харесвам 24
  • Браво 4
Връзка към мнение

Ето ме със снежни топки, много подходящи за начинаещи в сладкоправенето магеланци 🙂 Рецепта https://culinarywithme.com/снежни-топки-с-орехи-и-порокал/?fbclid=IwAR2zsSxp3H9L1lKNEjL9lLqBsMPgy0f49JkCpyA2gbQLPu6MhMHsSrueCOA

 

 

DSC_0566-2-3.jpg

  • Харесвам 26
Връзка към мнение

Понеже в заглавието не пише, че темата е само за трапеза, ще се включа с току що довършеното ни домашно по Технологии и предприемачество /разбирайте Труд и творчество 🙂/. Задачата беше калъф за телефон или очила, но моделът и материалите в комплекта бяха много скучни - тъмно кафяв филц с телесен цвят лисички. Нали имам запаси от филц покрай темата с подаръците и ей го на, все ми влизат в употреба. Ето това весело коледно калъфче се получи 🙂 Много обичам елени с големи червени носове 😄

 

552EAB54-8E9B-4AEC-A524-E5C47B7257EC.jpeg

  • Харесвам 29
  • Браво 9
Връзка към мнение
20 minutes ago, Zaro said:

Аз ще се включа с коментар, че току що претаках зелето на тавана.

Това зеле все ще има продължение в тавата 😋

Нашите комшии ползват мазата, а имаме и тавански помещения. Има ли разлика?

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , ДиянаВ каза:

Това зеле все ще има продължение в тавата 😋

Нашите комшии ползват мазата, а имаме и тавански помещения. Има ли разлика?

 

Може и да има. Мазето ми е до абонатната станция и зимата е топло. При висока температура зелето ще стане много бързо и ще даде трайни обонятелни индикации за бързия химичен процес след оптималното ниво на готовност. С две думи - ще си ....

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение
1 minute ago, Роца said:

Ох, а аз как си мечтая за кисело зелеее 🙂 

След печените чушки, нали 😉. И аз така ги редувам вкусове и аромати 😄. Тук има едно, което е сполучливо и добро за купено от магазин. В Лидл го предлагат в голяма кутия, зелка на две половини. Успявам и сарми да свия 😄

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, Zaro каза:

Аз ще се включа с коментар, че току що претаках зелето на тавана.

Кой, с каквото му е кеф да се включва! Ама, чакаме и снимка, със зелка!:crazy::blum3:
Току-виж, се пръкнала и нЕкоя рецепта за десерт, с кисело зеле:)))):girl_cray2::girl_cray2:

преди 11 часа, ДиянаВ каза:

Понеже в заглавието не пише, че темата е само за трапеза, ще се включа с току що довършеното ни домашно по Технологии и предприемачество /разбирайте Труд и творчество 🙂/. Задачата беше калъф за телефон или очила, но моделът и материалите в комплекта бяха много скучни - тъмно кафяв филц с телесен цвят лисички. Нали имам запаси от филц покрай темата с подаръците и ей го на, все ми влизат в употреба. Ето това весело коледно калъфче се получи 🙂 Много обичам елени с големи червени носове 😄

 

552EAB54-8E9B-4AEC-A524-E5C47B7257EC.jpeg

Чудно се е получило!

Слагайте, в темата, каквото ви се иска! Нека е празнична , шарена и веселка!

 

преди 9 часа, vladimira74 каза:

И аз се включвам с току що изпълнена домашна от онлайн обучение за 6 годишни.

IMG_20201215_204419.jpg

Ми, много им мъчни домашните, на 6 годишните дечица!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 9 часа, ДиянаВ каза:

След печените чушки, нали 😉.😄

Даже и преди печените чушки 😂. Чушки от време на време намирам, ама зеле, не (освен ако не се разходя до българския магазин в Париж). А тукашното е нарязано на ситно, човек не може едни сърми да завие. 😂

И да не е спам, както казах, че тази година няма да тествам коледни рецепти преди Коледа, така и направих едни трюфели с бял шоколад и портокал и греян ябълков сок.

 

IMG_20201215_204744_112.jpg

 

20201214_184455.jpg

  • Харесвам 20
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Ама, чакаме и снимка, със зелка!

Профилната ми снимка е точно такава. Аз и зелката. Или обратното, не знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Роца каза:

човек не може едни сърми да завие.

Някъде около вас не продават ли такива буркани със зелеви листа за сърми?  Тук (в Щатите) продават такива в много етно-магазини (руски, гръцки, турски, Mediterranean...) - стават си екстра за сърми.

g0145.jpg.8e0afcf3eec8495fc1f8cb79f05c58f5.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Коледните тренировки, продължават:))) И моите са подобия на снежните топчета на  @Eva eva:))))

Кето - локумки, идея взех оттук, с промени:

 

https://www.mish-mash.recipes/2017/04/buns-with-lard.html

 

Вместо  бяло башно-бадемово брашно, вместо захар - еритритол, вместо мас / че нямам, иначе, с мас са по-хубави/ - масло и вместо локум, сложих захаросан джинджифил, сложила съм от него и  между сладките. И ги правя на топчета, не съм чак такъв сладкарин, че да ги точа и завивам:(((

 

0669F6D5-EC9B-495A-BC1A-4F280AC5913A.thumb.jpeg.19bc8d364347735a5c39ba8a3ccd070c.jpeg

 

 

От тестото, опекох и две тънки блатчета, колкото, да има основичка, за две мънинки чийзкейкчета, с портокалово сладко и маскарпоне.

Първо блатчето, после маскарпонето, разбито, с малко еритритол и отгоре сладкото - пасиран портокал+еритритол, в МВ за малко:

 

6FC603BA-E148-49D7-B32F-A201DD8772E7.thumb.jpeg.808d7eb5c44a66b9bd4754755068cfe1.jpeg

 

39AC27F3-0C40-4473-AE7D-0699DEFA1D21.thumb.jpeg.3b15d939c72a3a5775e0121eb8cca514.jpeg

 

Друг вид курабийки, с кокосово брашно, канела и орехови, слънчогледови ядки и някоя изостанала стафида, по тази рецепта:

 

https://www.vilistime.com/bg/2020/04/21/niskovyglehidratni-biskviti-shipkov-marmalad/

 

С обичайните промени, за да върви към кето.

 

2548BDE6-1155-404C-BBB3-D4A6867A45CE.thumb.jpeg.0a8fb44b956c7fd9ec81af1e98221d51.jpeg

 

Хехе, изучих се и аз, да пека всичко, връз хартия:)))):girl_cray2:

Че иначе,ставаше кухнята, само тави за миене:(

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Rumiana каза:

Някъде около вас не продават ли такива буркани със зелеви листа за сърми?  Тук (в Щатите) продават такива в много етно-магазини (руски, гръцки, турски, Mediterranean...) - стават си екстра за сърми.

g0145.jpg.8e0afcf3eec8495fc1f8cb79f05c58f5.jpg

"От всяка зелка сърма не става."

Българска поговорка 

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 11 часа, jul каза:

За пръв път чувам за греян ябълков сок 🤔 @Роца, издавай, не видях такова в блога ти 😁

Защото още не съм я написала 😉 Ще я пусна в петък, или събота, ама понеже сте мои хора, ще я напиша и тук, предпремиерно, един вид 🙂 

Идеята я видях миналата година на коледните базари в Елзас, където освен греяно вино, на някои места продаваха и греян сайдер. Та, реших, че щом става със сайдер, сигурно ще стане и с ябълков сок, тъкмо и децата да не са ощетени, докато родителите вдигат наздравици с виното.

 

В тенджерка загрявате 4 с.л. захар с 1 с.л. вода на силен огън, докато захарта се стопи и карамелизира. Когато стане хубав карамелен цвят, се добавят 750 мл ябълков сок (на този етап внимавайте много, понеже извира изведнъж и може да ви опръска и/или изгори!!!). Разбърквате добре, докато карамелът се разтопи. Отдръпвате от огъня, добавяте 2 пръчки канела (7-8 см всяка), 3-4 зърна карамфил и 3-4 зърна пипер (при мен, пипер от Кампот, но може и да го пропуснете). Покривате и оставяте за около 30 минути, ароматите да се смесят и поговорят. Загрявате отново и сипвате по чашите.

 

@Rumiana, при нас няма такива буркани със зелеви сърми, или поне не съм виждала. В наше село, магазините за екзотични продукти предлагат или азиатски продукти (ориз, нудъли, соев сос), или африкански или от Магреба (кускус, месо халал, бадеми, подправки). Българските/руските/гръцките магазини са в Париж и не винаги доставят до наше село (на 15 км от столицата се водим в дивата провинция 😂). Веднъж купих от руския магазин, уж арменски/грузински бяха, ама ми сладняха, не бяха кисели като нашето зеле... абе, претенция съм! А пробвах и сама да си направя кисело зеле преди години, и там бяха едни приключения, мани.... 😂

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , Роца каза:

Защото още не съм я написала 😉 Ще я пусна в петък, или събота, ама понеже сте мои хора, ще я напиша и тук, предпремиерно, един вид 🙂 

Идеята я видях миналата година на коледните базари в Елзас, където освен греяно вино, на някои места продаваха и греян сайдер. Та, реших, че щом става със сайдер, сигурно ще стане и с ябълков сок, тъкмо и децата да не са ощетени, докато родителите вдигат наздравици с виното.

 

В тенджерка загрявате 4 с.л. захар с 1 с.л. вода на силен огън, докато захарта се стопи и карамелизира. Когато стане хубав карамелен цвят, се добавят 750 мл ябълков сок (на този етап внимавайте много, понеже извира изведнъж и може да ви опръска и/или изгори!!!). Разбърквате добре, докато карамелът се разтопи. Отдръпвате от огъня, добавяте 2 пръчки канела (7-8 см всяка), 3-4 зърна карамфил и 3-4 зърна пипер (при мен, пипер от Кампот, но може и да го пропуснете). Покривате и оставяте за около 30 минути, ароматите да се смесят и поговорят. Загрявате отново и сипвате по чашите.

 

@Rumiana, при нас няма такива буркани със зелеви сърми, или поне не съм виждала. В наше село, магазините за екзотични продукти предлагат или азиатски продукти (ориз, нудъли, соев сос), или африкански или от Магреба (кускус, месо халал, бадеми, подправки). Българските/руските/гръцките магазини са в Париж и не винаги доставят до наше село (на 15 км от столицата се водим в дивата провинция 😂). Веднъж купих от руския магазин, уж арменски/грузински бяха, ама ми сладняха, не бяха кисели като нашето зеле... абе, претенция съм! А пробвах и сама да си направя кисело зеле преди години, и там бяха едни приключения, мани.... 😂

@Роца, можеш да се консултираш със @Zaro, оказа се специалист по киселото зелце и сармичките:)))):girl_cray2:😜

  • Смея се 3
Връзка към мнение
22 hours ago, Роца said:

Ох, а аз как си мечтая за кисело зелеее 🙂 

Направо @Zaro да ти прати една зелка. 
 

44 minutes ago, Роца said:

Веднъж купих от руския магазин, уж арменски/грузински бяха, ама ми сладняха, не бяха кисели като нашето зеле... абе, претенция съм! А пробвах и сама да си направя кисело зеле преди години, и там бяха едни приключения, мани.... 

А ти @Роца с такива завъртени рецепти се справяш, едно кисело зеле ли ти се опря? Аз не съм му фен, но на майка й се беше прияло една година и в аризонско лято (45 градуса по цял ден) успя да си направи 3 зелки.

 

Иначе ние тук се подготвяме с бисквити с шоколадови и карамелени парченца. Миналата година правих в промишлени количества, тази година само две дози. 

 

B40FEF50-4686-460A-8E3E-2624D125F061.jpeg

CF3B9135-C249-4B78-8E6C-C12B69FBC663.jpeg

CCDBA56C-773E-4BCD-AA91-711C7F2C3C88.png

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , bobole4e каза:

Бях забравила за този ефект, баба ми го правеше с шишенце от лекарство.

А моята баба ги правеше с ето такъв напръстник. Аз не притежавам такава вещ.

Чудех се, чудех как да го направя,че нямам подходяща формичка, сетих се за епруведка, ама и такова чудо нямам.

В крайна сметка-обадих се на приятел(мама) , тя ми осигури необходимия старомоден инструмент. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И майка ми - държеше си една празна опаковка от Валидол  за целта 🙂

 

преди 47 минути , Marusinka каза:

А ти @Роца с такива завъртени рецепти се справяш, едно кисело зеле ли ти се опря? 

B40FEF50-4686-460A-8E3E-2624D125F061.jpeg

CF3B9135-C249-4B78-8E6C-C12B69FBC663.jpeg

CCDBA56C-773E-4BCD-AA91-711C7F2C3C88.png

А, не ми се опря... съвсем 🙂 . Всъщност, оказа се, че френското зеле е толкова твърдо и с плътно наредени листа, че като го сложих в началото на ноември (с идеята да правя сърми на Коледа), стана готово едва през февруари. А тук зимата е около 5-10 градуса, доста по-мека е, отколкото в София (където киселото зеле ложено в началото на ноември си е напълно готово за Коледа).

 

Абе, както казва @Zaro,от всяка зелка не стават сърми 😂

Айде, спирам да ви занимавам с моите зелеви терзания, че после ще ме вземете за мезе, като с брашното 😉 . 

И да не е съвсем спам, сигурно в неделя ще направя една доза от любимите ни ванилови кифлички и едни хрупкави джинджифилови бисквити, да не сме съвсем без хич.

 

08122015-_MG_0259.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.