Прескочи до съдържание

Подготовката за Светлия празник - Рождество Христово, да започне сега!


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Аз може ли с една история за зеле и Коледа да се включа?

 

И аз като Роца страдам от хронична липса на зеле за сърми. В магазина се намира само от ситно кълцаното, а прясното зеле тук е прекалено рехаво, зимата прекалено топла и резултата е , че всичко се смива в една пихтиеста маса преди да е втасало. А аз много обичам сърмички, ама мноооого!

 

Та : милото отива на конференция, в Словакия, точно преди Коледа. Аз се суетя из къщи, приготвям, украсявам и чакаме да си дойде тати за празника с подаръци. Пристига си благоверният и още на прага :

- Ако знаеш само какъв подарък съм ти донесъл, ще паднеш! За малко да ме арестуват на границата, смили се човека, пусна ме...

Брех! Запърхвам с клепки - диаманти нещо, нещо арт, нещо уникат, нещо ...

- Чакай само да видиш! - казва милото, отваря куфара...и нямаше нужда го виждам...други сетива изпревариха очите. Аз в някаква смесица от екстаз и недоумение, нещо средно между "о, колко мило" и "ти акъл имаш ли, бе", а той триумфално вади 5 найлонови торбички една в друга, в които се мъдри една цяла кисела зелка!!!

 

Следва разказ :

Разхождам се аз последния ден преди тръгване и се озовавам на един пазар! ама той - като нашенски! И почвам да се чудя какво да занеса в къщи, ама така Коледно, специфично...и гледам - кисело зеле! Ама досущ като българско. И веднага реших - като знам колко обичаш! Викам му на продавача - хубаво го опаковай, че в Япония ще го нося, ама той, човека найлонови торбички има само. Отцеди го добре и го сложи в цели 5! Мил човек беше! Опаковам аз куфара, взимам мерки (дръжки, никви мерки не взима, мъжка му работа) и потеглям. През цялото време се притеснявам да не потече онова мити зеле (а, добре си се сетил, овреме) и на лентата като си виждам куфара и че не капе от него нищо, се успокоих. Ама като го взех...ами, понамирисваше (добрутро!). И се сетих, че може би на митницата да ме спрат с тоз ценен товар (те че не са дошли от отряда за бързо реагиране да те арестуват за химическа атака). Минавам аз пред митническите власти - и човека ме моли да отворя куфара...а аз го гледам и му викам "ама сигурен ли си?". Ма кат не си знае интереса - отварям...Той почва да размества внимателно това, онова и стига до заветните торбички...Вдига ги с една ръка, ипъната надалеч от тялото, доколкото може и леко извръща глава настрани - "това какво е?" Подарък за жената! Митничаря тръсва глава, отпъждайки мисли за тежки семейни драми и кой с какво ли е заслужил такваз участ и пак пита "ама какво е?" Ферментирало зеле! Човекът пак в недоумение..."ама ...за ядене ли е?" Даааа, жена ми много го обича и й го нося за Коледа. Очите на митничаря вече са започнали леко да се насълзяват и той пресмята, че е изцяло в негов интерес тоз дребен инцидент да приключи максимално бързо и отпраща благоверния със все безценния му товар по живо по здраво.

 

Вкусно беше зелето, като нашенско.

  • Харесвам 7
  • Смея се 37
Връзка към мнение
преди 2 часа, Роца каза:

при нас няма такива буркани със зелеви сърми

Не, това не са сърми, а само зелеви листа - от кисело зеле.  Сърмите ти си ги правиш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Абе аз кълцано кисело зеле си правя лесно - накълцвам една прясна зелка, заливам със солена вода в стъклен буркан, на стайна температура -  става за десетина дни, до две седмици.  Та се чудех дали да не пробвам и с цели листа по същия начин... може и да стане...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@samuraika, колкото пъти чета тази история с киселото зеле, толкова пъти се смея със сълзи. Следващият път като се видим, никакви вина и салати, на сърмички ще се виждаме! 😂

Преди 1 час, Rumiana каза:

Не, това не са сърми, а само зелеви листа - от кисело зеле.  Сърмите ти си ги правиш.

да, разбрах, че са листа, ама чукча нали писател... 😅

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето тук, има рецепта, как да се направят , само листа:

 

A88BA293-8B5B-4CAA-8DC3-D0857E7C3C6F.thumb.jpeg.f618cc0ed1555f9755cd13be7e1c4168.jpegB7607BEB-E669-4805-A7C0-CD178350A41C.jpeg.b47b12c0766d6a467e14a82f95eb57d6.jpeg

 

Можеш да пробваш някой път:))

Взех рецептата оттук:

https://www.zajenata.bg/всяка-зима-си-затварям-поне-по-10-буркана-зелеви-листа-за-сармички---чудни-стават-и-траят-до-другото-лято-news114357.html

 

Но според мен, е добре зелето да се подвари, колкото да станат листЕтата еластични и после бурканът, с навитите рулца и солта,  да се кипне, за да се затвори и , за да не  се смият.

 

Ама, дето вика @Marusinka, @Zaro, направо да ти прати една зелка:))))

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Роца каза:

@samuraika, колкото пъти чета тази история с киселото зеле, толкова пъти се смея със сълзи. Следващият път като се видим, никакви вина и салати, на сърмички ще се виждаме! 😂

Това обещание като наследство ще си го търся, да знаеш!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, Stryper каза:

Направих чай от дюли. Много е вкусен в тези студени дни

С ракия от дюли декември става юли

преди 2 часа, Бръмбар каза:

А някакви лозови насаждения във Франция или Япония няма ли да се намерят и после листата във фризера ☺ за лозови сърмички.

 

То и от всяка лоза не става лист за лозова сарма. Помня, че когато бях малък майка ми сама си избираше листата от нашите лозя в Бачково и то от точно oпределени сортове, един от които беше памид.

 

На нашия съботен пазар на Римската стена за търсачи на биоетикети едни юнаци продаваха листа за лозови сарми. Питаш за сорта, не знаят ...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Бръмбар каза:

А някакви лозови насаждения във Франция или Япония няма ли да се намерят и после листата във фризера ☺ за лозови сърмички.

Е как! Даже имам асма на двора. Ама са лозови сърмичкитеееее, не са зелевииии...А аз ги обичам цариградски, ситнички, дето ги свиваш 3 часа и изяждаш за 15 минути.

Майтапа на страна, толкова обичам зелеви сърмички, че майка ми ме посреща винаги с една тенджера (без значение от сезона , в който съм решила да се прибера). И всеки път се повтаря една и съща сцена - аз се будя в 5 сутринта заради джетлага и ставам да ям сърмички - ми по моя биологичен часовник си е обяд...

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

За щастие при нас в Австралия турските и македонските магазини са абсолютно навсякъде и дори до нас на 5 мин можеш да намериш почти всичко- зелеви листа, всички видове подправки, бг сирене и кашкавал, дори продават и готови сърмички в консерви. Ама то като има зеле, кой да им ги купи/ за себе си говоря🤣🤣🤣/

Та това добре, но вчера не успях да намеря сушени чушки. Остана ми опцията в събота на един  пазар, ако ли не ще го мисля.

Иначе от сладките насам не съм мръднала...Ама да не съм без снимка ще ги покажа  пак.🙂

20201212_172309.jpg

20201212_172246.jpg

20201212_171802.jpg

20201203_215435.jpg

  • Харесвам 21
  • Браво 7
Връзка към мнение
Преди 1 час, Eva eva каза:

В обедната почивка успях да снимам лебкухена 🙂

 

DSC_0600-2.jpg

И аз ги пекох днес. Писна ми да пека 6 тави една след друга.

 

Много красиво си ги обмазала с шоколада! 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз пък,  с какво ли да се представя, днес правих пак Коледни картички - ето една от тях. Следете внимателно, ако направя сладки, значи идват извънземните или някакво друго пришествие 🙂

IMG_20201217_194620.jpg

  • Харесвам 22
  • Браво 7
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , tany каза:

Аз пък,  с какво ли да се представя, днес правих пак Коледни картички - ето една от тях. Следете внимателно, ако направя сладки, значи идват извънземните или някакво друго пришествие 🙂

IMG_20201217_194620.jpg

Браво, чудесна е!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, samuraika каза:

Е как! Даже имам асма на двора. Ама са лозови сърмичкитеееее, не са зелевииии...А аз ги обичам цариградски, ситнички, дето ги свиваш 3 часа и изяждаш за 15 минути.

Майтапа на страна, толкова обичам зелеви сърмички, че майка ми ме посреща винаги с една тенджера (без значение от сезона , в който съм решила да се прибера). И всеки път се повтаря една и съща сцена - аз се будя в 5 сутринта заради джетлага и ставам да ям сърмички - ми по моя биологичен часовник си е обяд...

 

Еее, щом трябва да са зелеви е по-сложно ;-).  Аз еднакво ги обичам и лозови и зелеви, даже смесени най-добре, но в ученическа възраст само лозовите ядях и дъщеря ми сега на зелевите маха зелето 😉 То, любовта към зелевите сърми, е сложно нещо, трябва да култивира с времето, както любовта към френските сирена - хората обикновено не се раждат с нея 😉

 

Най-накрая и аз нещо коледно направих - коледни мъфини, както се вижда приликата с рецептата и снимката от нея не е кой знае колко голяма. Тестото е по рецептата, само повечко канела сложих и още една лъжичка подправка за меденки от мен (щях и боровинки да сложа, но имаше съпротива, затова останаха само за украса),  крема отгоре не е бита сметана със стевия, а филаделфия с лъжица масло и пудра захар, а елхичките  изобщо ги няма, но пък има коледни къщички и еленчета: Снимки - без крем, с крем (глазура) и рецепта 🙂

 

 

DSC03317.JPG.3d349c06fb88e1c379abfe0312a111eb.JPG

DSC03321.JPG.79e2ed7a019e7572c1fc75763486824f.JPG

DSC03322.JPG.4b250381ab8fc0c3ee86115a4117e73f.JPG

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Записвам се в темата с кисело зеле, хаха. 
Имат местните много видове зеле, но никога не е точно като нашето и неволята учи. Добре, че продават подходящи съдове:

 

15FA7913-4DE0-48AA-9701-5DB0D01BA620.jpeg.21aa640739ef1da14d390728f8c854ba.jpeg

 

Единият вид е нарязана глава зеле на няколко части и отделно листата на две големи зелки за сарми. Миналата година стана пИрфектно, да видим тази как ще е. 

  • Харесвам 14
  • Браво 5
  • Смея се 3
Връзка към мнение

@Роца В Канада за Коледа правят точно греян ябълков сок, както и греян ябълков сайдер. Не знам дали традицията е от Северна Америка, но много го пият по празниците. Благодаря за рецептата 🙂

 

От мен още няма коледни сладки, но от 12-и декември насам всеки ден пристига по един от тринайсетте исландските дядо Коледа. Това и адвент календара са ми и единствената украса за момента 😄

 

131926761_2724185114386732_1048722759975755184_n.thumb.jpg.38f6a5a129fddeade084a0d587613ffa.jpg

 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
10 minutes ago, DaBo said:

Записвам се в темата с кисело зеле, хаха. 
Имат местните много видове зеле, но никога не е точно като нашето и неволята учи. Добре, че продават подходящи съдове:

 

15FA7913-4DE0-48AA-9701-5DB0D01BA620.jpeg.21aa640739ef1da14d390728f8c854ba.jpeg

 

Единият вид е нарязана глава зеле на няколко части и отделно листата на две големи зелки за сарми. Миналата година стана пИрфектно, да видим тази как ще е. 

Развесели ме много това, че и съдовете ти са едни коледни👍

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Да се запиша и аз в темата с кисело зеле, ако може разбира сеее. 😃

@AlexandraKo Малко не е ли рано за подготовката за Коледа 😊 Та аз преди това имам ден ден 😃 Първо да остарея (и да почерпя) и после ще празнуваме Рождество Христово. 😊

 

Страхотна тема @AlexandraKo, благодаря ти! Темата я видях вчера, но не ми достигна времето и затова пиша днес. 😊 

Вече и ние се подготвяме стабилно за Коледа и не само, складирали сме у дома почти всичко необходимо за трапезата за Бъдни вечер. Но само живи и здрави до тогава. 

 

В темата има и рецепти за доста интересни и вкусни неща, дано тази Коледа аз да съм главният готвач (shef) 😊 и да направя всичко ноебходимо за трапезата. Но ще започна със сладкишите. 😉

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.