Прескочи до съдържание

Подготовката за Светлия празник - Рождество Христово, да започне сега!


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Готвим, месим, стараем се да е красиво.

Но не можем да достигнем, това съвършенство:((((

 

0BD7C1BF-BD1C-44E3-A3BE-AECE9B03946B.jpeg.136ca955f75a0d1b4fc126015d68e784.jpeg

 

И не, не е парченце торта. Колкото и да прилича. 

Това е комбинация от минерали - червен ахат и бял опал.

Какво ще кажете? Красиво, нали?

  • Харесвам 11
  • Шок 6
  • Браво 5
Връзка към коментар

Интересува ме дали дадена рецепта, както е описана, се получава на практика. Питам, защото често рецептите имат условности, които не се споменават. Например вид на фурната,режим на печене.... 

Обръщаш ли птицата, мееиш ли температура вътре в месото, колко сол, полива ли я по време на печенето със соса, фолио слага ли се.... Ей такива неща. 

Вентилатор и реотани? 

Моята фурна има режим на печене за големи парчета месо, но никога не съм го използвала (ние сме двама). 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
13 minutes ago, Lyubina said:

Интересува ме дали дадена рецепта, както е описана, се получава на практика. Питам, защото често рецептите имат условности, които не се споменават. Например вид на фурната,режим на печене.... 

Обръщаш ли птицата, мееиш ли температура вътре в месото, колко сол, полива ли я по време на печенето със соса, фолио слага ли се.... Ей такива неща. 

Вентилатор и реотани? 

 

 

8 hours ago, Lyubina said:

Я някой от отбора на знаещите да сподели как се пече пуйка. 

От 12 години почти за всеки Ден на благодарността правя, опитвала съм и много варианти и семейни рецепти на американки. Моята рецепта най ми харесва и е супер лесна. Трябва да е на стайна температура пуйката, добре измита. В купичка слагам подправки каквито обичам (червен, черен и лимонов пипер, чесън на прах, малко къри, чили, някой път слагам сухи зелени подправки като риган, мащерка, майорана, друг път - не, слагала съм и карамфил и индийско орехче, и канела, но до чилито са ми традиционните, сол слагам съвсем малко) и добавям зехтин колкото да стане гъсте каша. Омазвам пуйката отвътре и отвън супер добре и слагам в плик за печене. В кухината на птицата, ако е до десет килограма, пъхам 125гр. масло и 1 1/2 ч.ч. шери, ако е по-голяма още 50-75гр. масло и 1/2 ч. шери. На кутията с плика има инструкции колко да печеш и в каква фурна, обикновено тях следвам.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 22 минути , Lyubina каза:

Интересува ме дали дадена рецепта, както е описана, се получава на практика. Питам, защото често рецептите имат условности, които не се споменават. Например вид на фурната,режим на печене.... 

Обръщаш ли птицата, мееиш ли температура вътре в месото, колко сол, полива ли я по време на печенето със соса, фолио слага ли се.... Ей такива неща. 

Вентилатор и реотани? 

Моята фурна има режим на печене за големи парчета месо, но никога не съм го използвала (ние сме двама). 

Прочети на Йоана рецептата, тя винаги е доста подробна. За фурната, избягвай да пробваш нови режими, когато готвиш нещо за първи път и чакаш гости. Печи на класически режим горен и долен реотан без вентилатор. За меренето на температурата - аз лично не харесвам този метод на готвене на меса. Готвачите се водят по някакви стандарти на "незнамкакво си" за готовност на месото. За мен такова месо винаги е сурово, аз готвя без термометри, а по преценка.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 20 минути , Marusinka каза:

 

От 12 години почти за всеки Ден на благодарността правя, опитвала съм и много варианти и семейни рецепти на американки. Моята рецепта най ми харесва и е супер лесна. Трябва да е на стайна температура пуйката, добре измита. В купичка слагам подправки каквито обичам (червен, черен и лимонов пипер, чесън на прах, малко къри, чили, някой път слагам сухи зелени подправки като риган, мащерка, майорана, друг път - не, слагала съм и карамфил и индийско орехче, и канела, но до чилито са ми традиционните, сол слагам съвсем малко) и добавям зехтин колкото да стане гъсте каша. Омазвам пуйката отвътре и отвън супер добре и слагам в плик за печене. В кухината на птицата, ако е до десет килограма, пъхам 125гр. масло и 1 1/2 ч.ч. шери, ако е по-голяма още 50-75гр. масло и 1/2 ч. шери. На кутията с плика има инструкции колко да печеш и в каква фурна, обикновено тях следвам.

Подкрепям идеята за плик и бавно печене. Тази година пекох доста голямо задно агнешко бутче в два листа хартия за печене на кръст сложени. Отвън също два листа на кръст алуминиево фолио. Показвала съм в тази тема резултата.

Сега мисля да опитам същото с пуйка. Не вярвам да намеря толкова голям плик за печене, за това ще прибягна до такова опаковане. Вътре всичко се събира, не изтича сока и предполагам няма да бъде суха пейката. Но това е само идея. Като я реализирам, ще пиша.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Леле, наистина ли има пликове за печене на 10 кг пуйка 😯

@Lyubina (адашке на дъщеря ми 🙂 ), давам веднага подробностите.

1. Пуйката - гледам да е между 3 и 4 кг. Онези чудовища от 6-8-10 кг абсурд да изядем, а се събираме доста хора. Ако е купена от магазина, се пече по-лесно (обикновено има инструкции). Разбира се, измива се и се почиства като пиле.

2. Мариновам поне за 24 часа - горе са написани разни смески, аз обикновено ползвам зехтин, горчица и соев сос в равни количества. Обтриваш хубаво отвън и отвътре. Поради соевия сос добавям много малко количество сол, а и с киселото зеле отвън - може и без допълително.

3. Плънката. Може без, може със - ние я харесваме пълнена и ще е класическата за бг вкус ориз, гъбки, вътрешностите на пуйката. Иначе съм правила с кестени, с ориз и стафиди, с наденички - виж какво ще ви допадне. Това с наденичките е много разпростанено в Англия, като целта е мазната кайма да овкуси сухата пуйка. Най-лесния вариант е да махнеш обвивката на сурова наденица и да напълниш птицата с каймата - тя дори си е подправена. В някои варианти извадената кайма я натикват под кожата. Тук уловката е да намериш хубави наденички.

3. Печене. В голяма тава, с гърба нагоре, не се обръща. Купените всички стават така, някои от домашните по наложителност полягат на една страна, защото породата им е една такава ръбеста, а не топчеста. Та позиционираш с гърба нагоре и хубаво обмазваш с масло. Наоколо си разпределям зелето, завивам с 1-2 ката фолио (зависи колко е дебело, да не изгори) и пека като за голямо парче месо (аз имам вграден шиш за месо за температурата и асистирано готвене, но също не го ползвам). Та класически, слагаш най-долу, първите 30 мин печеш на 200 градуса, след това се намаля на 160 градуса горе и долу, без вентилатори или други екстри. 1 час на килограм тегло - значи в моя случай тази година при 3,6 кг пуйка ще пека 4 часа и ще отвия да видя какво е положението. Ако се налага, се допича под фолиото или се отвива за запичане.

Да се похвалиш с резултата 🍗  🍷

 

А пък след Коледата почваме обмен на идеи как да рециклираме останалата пуйка 😆

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

А пък след Коледата почваме обмен на идеи как да рециклираме останалата пуйка 😆

Веднага предлагам - дюнери, каша или рулца да предястие - лаваж или друга тънка питка- палачинка, слага се накъсано месо, кашкавал, листо маруля, майонезен сос. Навива се руло и се реже на около 2-3 см. 
BA640D4F-37EF-4C02-A26C-A75422FC79E2.thumb.jpeg.33b2ecace0a3d85be20313695c7330d4.jpeg

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз съм правила веднъж по тази рецепта - добре се получи, но ще пропусна пуйката тази година. Споменатия чай бронхопам, с който се овкусява плънката е мащерка, риган, градински чай, мента и сладък корен, няма нужда да е с чая точно - може да се сложат подправките или някои от тях или други, според вкуса (за мен сладкия корен спокойно може да се пропусне, на мен лично не ми харесва в тази комбинация):

http://djemmasvetlana.blogspot.com/2010/08/blog-post_20.html

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Поздравления за темата! Това време на годината определено ми е любимо, защото (колкото и банално да звучи) Коледа наистина носи един вълшебен дух и магическо настроение!
Включвам се с питка (първата ми!) за Бъдни вечер, чието тесто омесих сутринта; направих разходка до любимото море, докато втаса и след като се прибрах разточих, усуках и навих на охлюв в тавата. Вадя я топла-топла с разтопено масълце отгоре! Бъдете здрави, посрещнете весело празниците, а 2021-ва година със сигурност ще ни донесе още много усмивки, пътувания и незабравими моменти с любимите ни хора! 🥰🌲

 

IMG_20201223_133354.jpg

  • Харесвам 19
Връзка към коментар

@Lyubina Майката на моя приятел я прави по тази рецепта, става много хубава: 

 

https://www.deliaonline.com/recipes/occasions/christmas/christmas-main-courses/traditional-roast-turkey-with-pork-sage-and-onion-stuffing

 

Пълни се с наденички, а отгоре се покрива с бекон, за да не изсъхне. От соковете на пуйката се прави сос грейви, а гарнитурата е от печени моркови, пащърнак, брюкселско зеле и картофено пюре. Ако имаш термометър е най-лесно да разбереш кога месото е готово. Ние тази година сме само двамата и взехме обезкостена по-малка пуйка (turkey crown), като той ще я пече на 25-и, аз съм само су-шеф 😄 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@DenitsaS беше питала преди време за питка за Бъдни вечер - днес тръгнах да си търся списанието Good food, от което традиционно правя обреден хляб и мини тиквеничета и изненада! - не можах да си го намеря 😀.  Разтърсих се из интернет и както може да се предположи - вече всичко може да се намери из интернет. Намерих статията и рецептите он-лайн, слагам линк, ако някой има интерес - специално баничките с тиква и ябълка, като алтернатива на тиквеника, на мен ми харесват понеже са индивидуални порции, а и още малко допълнителни аромати от ябълките и стафидите (тонка бобчето го пропускам 😏😞

https://loisslokoski.blogspot.com/2011/12/christmas-eve-dinner.html

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ох, с големи мъки / хич не ме бива в сладкарстването:((((/, натъкмих и аз, едни меденки, по тази рецепта:

 

https://recepti.gotvach.bg/r-44527-Класически_меки_меденки?l=1

 

Голям зор, че мЕкички и доста брак остана. Само за нас си, стигат. Снахите ги могат повече:(

 

Залепих ги две по две, с шипков мармалад. И понеже, нито знам, от къде се купува фондан, нито знам, как се ползва, ги украсих с кафяв и оранжев кувертююююююр:)))))Оранжът не е с моркови, ами - бял+капчица червена+капчица жълта боя.:curtsey:Сложила съм, тъй, по повечко, да не става зян:)))))

 

4F10107D-1283-4F38-B9A4-CA61A8F4F38E.jpeg.192b1864dfe913174435f30582b51fd7.jpeg

  • Харесвам 17
Връзка към коментар
преди 47 минути , Бръмбар каза:

@DenitsaS беше питала преди време за питка за Бъдни вечер - днес тръгнах да си търся списанието Good food, от което традиционно правя обреден хляб и мини тиквеничета и изненада! - не можах да си го намеря 😀.  Разтърсих се из интернет и както може да се предположи - вече всичко може да се намери из интернет. Намерих статията и рецептите он-лайн, слагам линк, ако някой има интерес - специално баничките с тиква и ябълка, като алтернатива на тиквеника, на мен ми харесват понеже са индивидуални порции, а и още малко допълнителни аромати от ябълките и стафидите (тонка бобчето го пропускам 😏😞

https://loisslokoski.blogspot.com/2011/12/christmas-eve-dinner.html

И аз обичам, да не е голям тиквеник, ами, отделни банички с тиква/ябълки. Корите да са тъъъъънки, пък тиквата и орехите -мнооооого:)))

Готова съм и с това:))

 

EDEA4E3E-6B8A-4B59-BABB-4200B3A16EF2.jpeg.6271e34e871e783d859dc1816554eff0.jpeg

 

Направила съм кюфтенца от тиквички, пече се втората тава, след малко ще ги покажа.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Кюфтета от тиквички:

4 големи тиквички ги рендосах снощи и ги оставих да се отцедят, в един гевгир, върху тенджера, в хладилника.

Днес добавих:

6 яйца, 400 грама пармиджано реджано, малко черен пипер и 2 връзки копър на ситно.

Кюфтетата овалях в галета и пекох, върху хартия.

Сосът: 

1/2 кофичка кисело мляко+1/2 кофичка заквасена сметана+1/2 кутия голямо маскарпоне, сол, чесън и орехи - всичко в блендера.

 

 

683F1239-D809-4070-B658-90AAD41DADBC.jpeg

 

Започвам пълнените чушки с боб.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
преди 9 часа, Lyubina каза:

Точно щях да кажа, че такива огромни пликове няма 😀

То зависи от големината на пернатото, но пликове с големина около 50/50см има. 

В краен случай,  тръгваш на лов за пуйка с рулетка.

Аз така си купих прахосмукачка...с рулетка.

Малко смях пада, но като се налага, какво да се прави.

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Бръмбар каза:

@DenitsaS беше питала преди време за питка за Бъдни вечер - днес тръгнах да си търся списанието Good food, от което традиционно правя обреден хляб и мини тиквеничета и изненада! - не можах да си го намеря 😀.  Разтърсих се из интернет и както може да се предположи - вече всичко може да се намери из интернет. Намерих статията и рецептите он-лайн, слагам линк, ако някой има интерес - специално баничките с тиква и ябълка, като алтернатива на тиквеника, на мен ми харесват понеже са индивидуални порции, а и още малко допълнителни аромати от ябълките и стафидите (тонка бобчето го пропускам 😏😞

https://loisslokoski.blogspot.com/2011/12/christmas-eve-dinner.html

Eх, зачетох се, но питката не е содена, а с мая. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, Lyubina каза:

Точно щях да кажа, че такива огромни пликове няма 😀

Не че съм пекла някога в плик, но се сетих, че веднъж се каних за агнешко и съм накупила:

 

AB2E5D7D-D6A3-417B-ACD2-9F55B42854A6.jpeg.9ca21a789d37592ec38c6ca91e0c8e2a.jpeg

 

И друга марка имам, ама ,  са само един размер в пакетчето:

 

F6424929-7236-4292-8636-2806162E07C8.jpeg.8ec86fafbe8ac527dbc3fb1d68c0a57f.jpeg

 

 

 

Не съм ги отворила тези, пише, че има и голям плик за пуйка - 48х60 см.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , но нейм каза:

Eх, зачетох се, но питката не е содена, а с мая. 

Така е, да. Не е съвсем по канона (църковния), но не обичаме содена питка вкъщи и така го правя хляба. Бяхме го коментирали с Деница преди, че не е содена и затова го сложих. 

Но традиционно хляба на Бъдни вечер се е правил и с квас, даже с нов квас като символ на живота и новото начало. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пълнените сухи чушки с боб, са готови, за фурната.

С много праз и сминдух. Сега ще ги полея щедро с  шарлан и ще ги запека.Като са готови, ще ги снимам пак и без това, са за утре:)))

 

B3C1E336-192A-4D3B-934A-8694DCB3448E.thumb.jpeg.24c2fe7e3414e9e5ebd1acf774489ff6.jpeg

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
10 hours ago, jul said:

Леле, наистина ли има пликове за печене на 10 кг пуйка 😯

 

Онези чудовища от 6-8-10 кг абсурд да изядем, а се събираме доста хора. 

 

А пък след Коледата почваме обмен на идеи как да рециклираме останалата пуйка 😆

Има и за по- големи 😆😆😆 все пак не търся в Япония, а в страната на неограничените възможности.

 

Ние винаги сме доста хора и успяваме да се справим. Аз дори не знам какво е това пуйка под 10кг. 
 

За “рециклирането” на тъмното месо от пуйката, понеже вкъщи не го обичаме, свекърва ми прави пуешка яхния с най-различни зеленчуци. Някой път я замразява на порцийки и като й се прияде си вади от фризера, а ако случайно има бяло месо останало, за мен си правя фрикасе, а за останалите сандвичи с кроасан, пуйка, горчица, майонеза и маруля 😋

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.