Прескочи до съдържание

Back to normal.....или дотам и обратно!


Препоръчани мнения

Здравейте, любими мои малки, големи и още по-големи магеланчета-марципанчета! 😄 

 

От доста време не съм писал във форума най-вече защото нямаше какво да кажа, а както много добре знаете, аз не обичам да говоря празни приказки! 😛 

 

От известно време ми прави впечатление (сигурно съвсем случайно ми се е набило в съзнанието 😉), че лека-полека сте изместили фокуса от основната цел на форума към периферията. ОК, ясно е, че от една година живеем в интересни времена и проклятието на Конфуций ни е застигнало, обаче дайте все пак да погледнем напред в бъдещето, вместо да се взираме до припадък в миналото...

 

Каква е идеята на тази тема?

 

Идеята е да опитаме с общи усилия да направим актуална тема-каталог на възможностите за пътуване в средносрочен и дългосрочен план. Наясно съм, че противоепидемичните мерки и рестрикции се изменят ежедневно в цял свят и поддържането на подобна база данни е трудоемко, но ако измислим сравнително прост шаблон си мисля, че с общи усилия сме в състояние да създадем нещо работещо. Ето, задават се великденски празници и реална възможност за организиране на пътуване в рамките на десетина дни от 30.04.2021 г. до 09.05.2021 г. включително. Лично аз, а предполагам и доста други магеланци, имам неоползотворени билети на Луфти от миналата година, които до 30.01.2021 г. трябва да материализирам в нови билети за реално пътуване в рамките на годината. Не мисля да чакам до края на годината, а съм решил да скоча в дълбокото именно за великденските празници.

 

И така, ето и примерен шаблон, който се надявам да бъде допълнен с ваша помощ:

 

Континент: 

 

Времеви интервал: 

 

Рестрикции на изход:

 

Рестрикции на вход:

 

Особености при транзит:

 

Рестрикции при завръщане:

 

Възможност за пътуване по въздух:

 

Възможност за пътуване по суша:

 

Рестрикции на място:

 

Предполагам няма нужда да разяснявам какво следва да се вписва след всяка позиция, нали? При всяко изменение на обстоятелство от шаблона, той се пуска отново в темата актуализиран, а вече модераторите могат да измислят и някаква форма за класифициране на държавите по континенти и улесняване на достъпа до базата данни или дето му викат "на един клик разстояние". 🙂 

 

Хайде, че време не остана, а знаете колко трудна е връзката с колцентъра на Луфти... 😛 

  • Харесвам 23
  • Шок 3
  • Браво 20
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Брани каза:

Другарю Дюк! 💫

 

 

 

I find your lack of faith disturbing, my friend!

 

 

преди 24 минути , Polina каза:

Чест и почитания, другарю Дюк! 🙂

 

Трябва да преосмислите поведението си, др. Полина!

 

Има си определени методи и начини за отдаване на чест и почитания, които при нужда, др. Брани ще Ви припомни!!

 

 

P.S.: Някой друг по същество или да заключваме темата? 😮 

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Добре дошъл 🤗

 

Има една особеност, която не е включена в шаблона, а е особено важна за периода от средата на април до средата на май: Рамадан 2021

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз мисля, че бихме могли да включваме Рамадан и всички останали религиозни празници в графата "Рестрикции на място". 

 

Идеята ми е да излезем от стереотипа COVID-19 и в този смисъл по-горе никъде не съм споменавал за пандемията. В поле "Рестрикции на място", спокойно могат да се включват всякакви особености, както от пандемичен характер, така и от религиозен...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

От доста време не съм писал във форума най-вече защото нямаше какво да кажа, а както много добре знаете, аз не обичам да говоря празни приказки! 😛 

 

Само не се разсейвай, че от топ 100 рок албума си стигнал само до 76 😏

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 5 минути , домосед каза:

Само не се разсейвай, че от топ 100 рок албума си стигнал само до 76 😏

Няма, онова там е независим проект, а този тук е на ползу роду... 😉 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Мисля, че е доста амбициозен проект, a и не сме изчистили в момента или пролетта следва да са отворени за туризъм тези територии, но да почнем от някъде: 

Континентите са 7 🙂 

1/ Антарктида - почти невъзможно, макар и не забранено, тъй като повечето туристи трябва да стигнат с кораб, а круизните компании не оперират особено. Все пак можеш да посетиш Чили и Аржентина, с отрицателен PCR тест.

https://edition.cnn.com/travel/article/antarctica-travel-covid-19/index.html

2/ Австралия - не се очаква да се отвори напълно до края на годината. Към момента не е отворена за туризъм.

След кратко прекъсване за бира, мога да проверя и Северна Америка :

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ехеее. Каква чудесна тема! Ако правилно съм разбрал трябва да изглежда като това по-долу. 

 

Континент: 

 

Европа

 

Държава:

 

Украйна

 

Времеви интервал: 

 

29.04 - 02.05

 

Рестрикции на вход:

 

На този етап без нужда от негативен тест и без задължителна карантина

 

Особености при транзит:

 

Няма

 

Рестрикции при завръщане:

 

Нямам информация

 

Възможност за пътуване по въздух:

 

Да, с RyanAir

 

Възможност за пътуване по суша:

 

Предполагам няма проблем

 

Рестрикции на място:

 

За момента не съм запознат. Има изискване за задължителна медицинска застраховка, покриваща престоя. Важно уточнение: застраховката трябва да бъде направена от компания, регистрирана в Украйна или от международна, която има представителство в Украйна.

 

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение

Континент: Северна Америка

Държава: САЩ  

Рестрикции при вход и транзит:

- изисква се отрицателен тест от 26.01 нататък или документ от лицениран здравноосигурителен орган.

- посолството в България не е възстановило изцяло дейността си и не издават визи

Рестрикции при връщане в България: тест или карантина

Рестрикции  на място и възможност за вътрешно придвижване: 

 правилата в различните щати са различни и не виждам начин да разпишем възможностите за културни посещения, заведения или национални паркове, вечерен час. Доколкото знам, няма ограничения на придвижването между различните щати. 

 

 

Следва Канада.. @Dian, може ли едно рамо? 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Само да добавя, че придвижването между отделни щати е доста сложно предвид изискванията за PCR,  карантина и т. н. 

 

Ето за Ню Йорк :

https://www.cnn.com/travel/article/new-york-city-travel-covid-19/index.html

 

Един по-разширен обзор над повечето щати:

https://www.aarp.org/politics-society/government-elections/info-2020/coronavirus-state-restrictions.html

 

Остава забраната за пристигащи от Шенген,  UK и Бразилия, като се разрешава влизането единствено на американски граждани и резиденти ( от 26.01 трябва да представят задължително отрицателен PCR тест) 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 2 часа, Guinness каза:

За момента не съм запознат. Има изискване за задължителна медицинска застраховка, покриваща престоя. Важно уточнение: застраховката трябва да бъде направена от компания, регистрирана в Украйна или от международна, която има представителство в Украйна.

Да, добавя само за застраховката. Може да бъде закупена от официалния сайт https://visitukraine.today/ , за 5 дена струва около 5 евро. Искат само, да я погледнат на летище София и на граничния контрол в Украйна.

 

Принципно, ако се връщаш от Украйна, има задължителна карантина, разбира се ако се лети директно.

 

Няма, ограничение за придвижване между градовете.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , stanimir каза:

Само да добавя, че придвижването между отделни щати е доста сложно предвид изискванията за PCR,  карантина и т. н. 

 

Ето за Ню Йорк :

https://www.cnn.com/travel/article/new-york-city-travel-covid-19/index.html

 

Един по-разширен обзор над повечето щати:

https://www.aarp.org/politics-society/government-elections/info-2020/coronavirus-state-restrictions.html

 

Остава забраната за пристигащи от Шенген,  UK и Бразилия, като се разрешава влизането единствено на американски граждани и резиденти ( от 26.01 трябва да представят задължително отрицателен PCR тест) 

 

Да, благодаря ти, аз загубих и 1 % интерес към държавата като видях, че не мога да си извадя виза на този етап, ако не съм моряк... 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 13 минути , stanimir каза:

Ще станеш, какво толкова. Може да започнеш от рома. 

Ех, точно това не се бях сещала да ставам 😄 

П.П. С ром не се ли става по-скоро пират? 

Ти къде ще ходиш лятото  и отворени ли са за туристи? 

Връзка към мнение
преди 10 минути , stanimir каза:

( от 26.01 трябва да представят задължително отрицателен PCR тест) 

Или, че са го преболедували, което означава според тях да покажат положителен PCR-тест и бележка от лекар, че са се излекували.

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Мирослав Василев каза:

Да, добавя само за застраховката. Може да бъде закупена от официалния сайт https://visitukraine.today/ , за 5 дена струва около 5 евро. Искат само, да я погледнат на летище София и на граничния контрол в Украйна.

 

Принципно, ако се връщаш от Украйна, има задължителна карантина, разбира се ако се лети директно.

 

Няма, ограничение за придвижване между градовете.

Може да се направи тест преди тръгване оттук в Киев и да се представи на граничните власти в БГ и така отпада карантината. Има много лаборатории, които правят такива тестове.

На застраховката задължително трябва да пише Ковид, в последно време се заяждат за това, но може да се направи и на самото летище.

 

@Guinness, ако искате пср тест преди тръгване, пиши ми да ти кажа кои са лабораториите и да видя кои са най-евтините. За съжаление, имам притеснения относно Райън еър, защото вече трети път сменят стартирането на полетите.

Маски се носят в затворени помещения и градски транспорт, мери се температура. Ако няма локдаун, в общи линии Киев винаги го държат в оранжевата зона тоест всичко, което би те интересувало - работи.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Вкарването в шаблон хич не ми харесва по принцип 😉

Континент: Азия... 

Държава: Непал 🇳🇵

Времеви период примерно 30 април - 9 май 2021 г. Това е с ползване на само два дни отпуск. Като това е абсолютен минимум на времевата рамка. Периодът е възможно най-добрият за Непал, с всеки ден след средата на май се увеличава рискът да започнат мусоните.

Относно рестрикциите, ето заповедта от вчера:

1038156082_Screenshot_20210119-2209472.png.7f0d5c2a55ce9e0654599a2c8b4c0c78.png

  • Харесвам 7
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , stanimir каза:

САЩ ли?  Не, няма да ходя,  иначе не знам. 

Като измислиш, непременно се похвали.

 

@master_of_germs, как можа? Аз това документче не мога да го прочета, без да ослепея. 

П.П. Ама наистина, може ли в Непал да отидем? Аз заради липсата на баня съм сложила вето, ама след това миене на ръце 1 година, с удоволствие ще отида на място без вода. 

  • Шок 1
  • Смея се 13
Връзка към мнение

Ам... Нашият фокус от миналата година е Германия. За сега нищо оптимистично на хоризонта. (не че не сме били там поне 50 пъти за последните 5-6 години, но искаме да си видим детенце то, пък и има токова не посетени места). 

Ттанспорт:всяка става. И със самолет, и с кола, ако мога и ще се телепортирам, ама не става. 😀

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 48 минути , Lindt каза:

 

 

Следва Канада.. @Dian, може ли едно рамо? 

Нямам никаква идея какви са условията за влизане в Канада,много е рано да гледам. 🙂 Тепърва ще има много промени ,надявам се положителни.

И за да не съм съвсем встрани от темата,около Великден планирам 7 дни Югоизточна Турция. Билетите са купени. 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 4
Връзка към мнение
17 minutes ago, Lindt said:

Като измислиш, непременно се похвали.

 

@master_of_germs, как можа? Аз това документче не мога да го прочета, без да ослепея. 

П.П. Ама наистина, може ли в Непал да отидем? Аз заради липсата на баня съм сложила вето, ама след това миене на ръце 1 година, с удоволствие ще отида на място без вода. 

 

Непал нямат посолство в България и предполагам ще трябва да се пращат документи до отговарящо за България посолство  в Европа. 

Участниците в настоящата хималайска експедиция допреди броени дни бяха в задължителна седемдневна карантина в Катманду, та не съм сигурен, че ще е толкова лесно да отидеш,  дори и да не се миеш. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.