Прескочи до съдържание

Покупка на имот


samuraika

Препоръчани мнения

преди 6 минути , jul каза:

Да не спамим, ако искаш, може да си побъбрим на лични 🙂

А, не, спорете си тук, стига да продължите на български.:wink: На мен ми е любопитно.

  • Харесвам 5
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Еееееее, не така с тайните 😉

 

и за да не е спам, мойто момче ми е обещало като порасне да ми построи къща в гората, край рекичка 😉 само трябва да почакам че е на 9 още

  • Харесвам 5
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Аз нямам какво да добавя, просто ми стана любопитно и зададох въпрос. Иначе, поне според мен, този диалог (не бих го нарекъл в никакъв случай спор!) е пряко свързан с дискусията...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 минути , Mistela каза:

Еееееее, не така с тайните 😉

 

и за да не е спам, мойто момче ми е обещало като порасне да ми построи къща в гората, край рекичка 😉 само трябва да почакам че е на 9 още

Да не те отчайвам, но нашите синове ми обещаха ферари - червено, кабрио, а на жена ми - икономка и чистачка.

 

Вече минаха около 20 години. Сигурен съм, че ще си изпълнят обещанията, ... ама друг път.

:biggrin:

  • Харесвам 2
  • Смея се 10
Връзка към мнение
преди 6 минути , ven62 каза:

Да не те отчайвам, но нашите синове ми обещаха ферари - червено, кабрио, а на жена ми - икономка и чистачка.

 

Вече минаха около 20 години. Сигурен съм, че ще си изпълнят обещанията, ... ама друг път.

:biggrin:

Проблема е в момчетата явно :grin:.  Аз с момиче - друга работа си е.

Тя е момиче - демек реалист, не лети в облаците . Знаеше от малка какво да обещава  ( обувки, чанти, козметики). Изпълнява си обещанията. :girl_blum:

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 46 минути , ven62 каза:

Да не те отчайвам, но нашите синове ми обещаха ферари - червено, кабрио, а на жена ми - икономка и чистачка.

Те са ти обещали кръгче, бе.... не е много дебело.

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

но не ми е ясно какъв може да бъде позитивът за един купувач при сключване на предварителен договор за вече построен и въведен в експлоатация имот...

Да не бъде продаден имота на друг купувач, междувременно. Така се случи при последната ни продажба на имот, че брокера последно беше органазирал два огледа. Първият купувач оглеждаше имота за втори път и остави капаро на брокерката. Дори не беше предварителен договор. Вторият оглед беше от дама, която предложи малко по-висока сума. Ако първият клиент не беше оставил капаро, вероятно сега нямаше да бъде новият собственик на имота.

 

А огледите продължават до подписването на предварителен договор. Колкото и продавача да си мисли, че е подготвен с документите, нотариуса ще си поиска още един-два. Удостоверение за тежести излиза за 3 работни дни. Искам да кажа, че от днес за утре, трудно може да разчиташ за изповядване на сделката. Продавача трябва да има някаква сигурност. Така че, ако много искаш имота, няма как да минеш без подписване на предв.договор.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 2 часа, Velyana каза:

Как ги търсите? Чрез сайтове, брокери или директно строителни фирми? 

Може и тук

https://sales.bcpea.org/properties

 
Понякога излизат много добри сделки, даже за смешни пари.
А и по закона за ЧСИ-та ако не се продаде даден имот за определено време, му се прави нова оценка и се сваля цената, така може да падне за година с 40%.
 
Но да ПРЕДУПРЕДЯ много са *хлъзгави нещата.... задължително свестен и отговорен адвокат.
Иска се и плащане 100% веднага, тоест не може да се купува с ипотека. 
И много здрави нерви 🙂
  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Velyana каза:

директно строителни фирми

Още на идеен проект за малък и спретнат обект който бързо ще бъде завършен, но със строително разрешение разбира се,  и още преди акт 16 е на "тезгяха". Целта е поне 20%   но според темпото на строителя се изкарва и повече.
 

преди 4 часа, Goal & Boss каза:

От друга страна, някои от по-големите брокери изкупуват цели нови сгради „на зелено“ от строителите и после продават с надценка.

Точно!

С последните актуализации цените на основните материалите, добавено към повишения човеко-час от втората половина на 2019та,  очаквам сериозно покачване още до есента. Изключвам тези които са останали поради недобра локация, прекалено големи затворени комплекси и подобни. ( мое мнение -  ще поживеем и  ще видим )

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Абсолютно е, както пише Мари Николова. Нямаш ли предварителен договор, гориш. Можеш да си позволиш да рискуваш с не особено атрактивен имот, дето няма кой да ти го отмъкне под носа. 

Или си купувач с кредит, тогава банката иска предварителния договор, независимо от първоначалното одобрение. 

Или имотът е изгоден, но пък има бакии за оправяне, за сметка на атрактивна цена. Тогава нито една от страните не се хаби за нищо, без да има сигурност за сделката. 

И още много случаи има 🙂

За покупка от ЧСИ съм скептична, хеле пък с ипотечен кредит 😏

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 4 часа, ven62 каза:

Да не те отчайвам, но нашите синове ми обещаха ферари - червено, кабрио, а на жена ми - икономка и чистачка.

 

Вече минаха около 20 години. Сигурен съм, че ще си изпълнят обещанията, ... ама друг път.

:biggrin:

Че какво по-лесно от изпълнението на това обещание?

 

Ферари за жена ти:

Спойлер

1249820817_download(9).jpg.695c351d422dd79b3096e7e2bf2e8210.jpg

 

 

Поради липса на добри икономки - две чистачки за теб:

Спойлер

746668103_download(10).jpg.48a03a31f82aac308615045cb30ff69e.jpg

 

  • Смея се 11
Връзка към мнение
преди 5 часа, ven62 каза:

Да не те отчайвам, но нашите синове ми обещаха ферари - червено, кабрио, а на жена ми - икономка и чистачка.

 

Вече минаха около 20 години. Сигурен съм, че ще си изпълнят обещанията, ... ама друг път.

:biggrin:

Те,момчетата така си обещават🤭!Тук,във форума едно момче обеща на @Георги Матеев басейн с водка-още не си е изпълнил обещанието...🤫

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 11
Връзка към мнение
преди 31 минути , crazyhorse каза:

Те,момчетата така си обещават🤭!Тук,във форума едно момче обеща на @Георги Матеев басейн с водка-още не си е изпълнил обещанието...🤫

Да не се изненадвам - крушата не пада по-далече от дървото.

:grin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , ven62 каза:

Да не се изненадвам - крушата не пада по-далече от дървото.

:grin:

Е,ако си изпълниш обещанието-обещаното за теб също може да се изпълни!😇

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

А момиченцата са по-грижовни и затова аз искам да й купя на мама нещо на морето, мисля че сега е подходящ момент - хем руснаците се оттеглят, че почва да им става скъпо, хем англичаните с тения брекзит - сигурно изпадат добри оферти. НО е трудно отдалеч! Моля, ако има някой брокер - специалист морски имоти или просто специалист имоти, нека ми пише на лични 🤗

 

преди 10 часа, Velyana каза:

Аз да попитам и за малко инфо хората, които си купуват имоти в България. Как ги търсите? Чрез сайтове, брокери или директно строителни фирми? 

Ами трудно става. Аз си имам брокер за София - много коректен и се обръщам към него за всичко. Но не работи в други райони. За Пловдив се опитах да намеря читав брокер, който да ми подбира оферти и да ми праща на мейл или Вайбър - неуспешно. Препоръчаха ми една брокерка, която си говореше с мен за Дзен, за източната философия, за суровата риба...а, и ми изпрати веднъж една "изгодна" оферта за мезонет 300К евро, щото , нали, в Япония ние парите с лопати ги ринем сутрин пред врата да можем да си излезем от къщи 🤪  Гледам обяви (bazar.bg и alo.bg имат много активен имот подраздел и често и собственици публикуват), но много рядко ми отговарят на запитвания. Големи комплекси ново строителство с хубави страници обикновенно имат и добра комуникация дистанционно, но след като си харесаш нещо си трябва доверен човек на място.

С Банско беше голямо приключение! Ние бяхме гледали в преден комплекс на фирмата и имах контакт със собственика по Вайбър. Имаха и добър сайт на проекта. Да похваля собственика - отговаряше редовно, пращаше информация, преговаряхме по Вайбър и уточнявахме подробности - направо се изненадах. Подбрахме си няколко апартамента в стария и новия комплекс и пратих брат ми и майка ми да ги огледат. 300 заръки и поръки, накрая брат ми давал зор през цялото време, снимали по-зле от люлински брокер (горен ляв ъгъл, не на фокус), обърйкали номерата на апартамента който най-много харесахме и гледали друг...В крайна сметка техническия ръководител снима две видеа от двата най-предпочитани апатртамента, избрахме единия. Март, в разгара на първата вълна корона летях до Токио да заверя пълномощни и декларации в посолството (иска се цитиран точно имота), подписахме предварителен договор, дадохме капаро и зачакахме изповядване. Фирмата чакаше ревизия и някакво уточняване на ДДС, което беше пречка да се изповяда веднага. Поради пандемията родната бюрокрация започна да се движи със скоростта на охлюв с ревамтизъм и ревизията приключи по Коледа. Сделаката се изповяда на 7 януари, добре че приеха удължаване валидността на някои документи и нотариуса ни призна декларациите, които бяха изтекли на 31.12. Брат ми отиде до Разлог за сделката (него опълномощих) и след изповядването за пръв път отиде да види апартамента. Хареса му. Остава сега и ние да го видим...

Та така - мъка. Ама пък си имахме занимавка през тази кьопава година, апартамента беше евтин и аз бъзикам мъжа ми, че се е изплатил само на мечтания вече, щото непрекъснато си говорим за "и сега като си отидем на Банско, и ...."

 

преди 5 часа, stefanrusev каза:


С последните актуализации цените на основните материалите, добавено към повишения човеко-час от втората половина на 2019та,  очаквам сериозно покачване още до есента. Изключвам тези които са останали поради недобра локация, прекалено големи затворени комплекси и подобни. ( мое мнение -  ще поживеем и  ще видим )

И моите наблюдения са такива, не само за Бг, в световен мащаб. Но имам чувството, че София се понапълни с празни апартаменти и може би ще намалее търсенето (не мисля, че цените ще падната, обемите ще намалеят и ще е трудноватко за тепърва започващите строители).

 

@ven62 Благодаря за табличката - простичко и пригледно. Само имам питане относно стойността на ремонта на стария панел - отразена ли е в цената на имота в твоя пример - Обеля 64К? Защото ремонтите стават все по-скъпи, а са наложителни и както казваш - до голо. От електрика и канализация до вградена кухня. Ето тук е момента, в който почвам да предпочитам да ми извадят мъдрец, но да не се занимавам с това. И другото ми питане е свързано със запазване на стойността - къщаъа с басейн в Португалия може да остарее като добро вино, ама стария панел след 30 годни ...ми бие на оцет.

 

Ако прецените - да сменим името на темата. "Говорим си за имоти", или "Имотна седянка", или "Врели-некипели на имотна тема" - да не подлъгваме големите играчи и да не ни се смят много, но да продължим да си говорим разни неща, интересно е така.

 

@pepsii Стана ми интересно за Малайзия, би ли споделил повече? Имам приятел, който се беше засилил сериозно да купува там, но последно каза, че КЛ е много надценена сега. За други места нищо не знам.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Друг мой първи братовчед,заедно с жена си са преподаватели в университета в Нотингам Англия и си купиха първо къща за 300 000 лири на изплащане,сега си били купили втора.

Връзка към мнение

А за тези от вас, които са купили "на зелено" каква е обичайната схема за плащане? Говоря конкретно за ново строителство в София, но предполагам навсякъде е едно и също.

 

Има диаметрални противоречия в това, което пише "у интернетя" - да не се дават повече от 10-20% преди Акт 14, да не говорим че няма банка, която да отпусне пари преди това. И от друга страна конкретните оферти, които ми пращат по имейл и включват проценти от сумата едва ли не на всяка керемидка, която постави строителя, но при всички положения искат около 80% изплатени на Акт 14, даже 100% на Акт 15. И се чудя къде е истината, дали строителите в тези първоначални оферти към мен пробват на принципа "ако мине" или наистина хората, които купуват директно с кеш си плащат почти цялата сума още на фаза "добри намерения"?

 

За нас определено няма да имаме възможност без ипотека, но дори и да имах парите не мисля, че бих поел целия риск от недовършване на обекта да е при мен. Независимо строителя с колко години опит и добра репутация за качеството на работа е. Виждаме какво става с мастодонта на Артекс. И хич няма да ми е гот да съм дал цялата сума почти на Акт 14, а заради неуредени документи, нещо което е изцяло в градинката на строителя/инвеститора и те трябва да си поемат риска за това, да не мога да живея в апартамента...

 

Ето за да не съм голословен, офертата е от един от строителите с добър имидж...

 

image.png

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз нямам амбиции, а и възможности да купувам имот за инвестиция, но имам желание за имот за старини, където да прекарвам ако не целогодишно, то голяма част от годината. Моите желания са за Гърция, но не северна Гърция, която никак не ме привлича, а някой остров, обаче той освен красиви гледки по моите  критерии трябва да има летище, добра здравна система и инфраструктура и като така съм гледала Крит, Родос, Сирос и Корфу, но англичаните отдавна купуват там и цените не са изобщо евтини. Освен това не знам дали наистина искам да живея там, или само така ми се струва, щото нещата изглеждат по един начин на ваканция, но може би не точно така, ако е за постоянно т.е преди да тръгна да купувам бих отишла да поживея там няколко месеца да видя дали ще ми хареса и да търся на място, а не от разстояние, но това не се очертава в близко бъдеще. 

@samuraika, дали е удобно да ми дадеш на лични координатите на брокера, от който си доволна за София?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 19 минути , Георги каза:

А за тези от вас, които са купили "на зелено" каква е обичайната схема за плащане? Говоря конкретно за ново строителство в София, но предполагам навсякъде е едно и също.

Голяма част от строителите които проучвах 2019 бяха на схема 15-50-30-5 ( предварителен д-р, Акт14, Акт 15, Акт 16).

Имаше и 95-5 ( аванс , акт 14) но това бяха основно строители които се опитваха да отложат регистрацията по ДДС,  до момента след като са продали и прехвърлили имотите .

 

Важно е да не се бърка Акт 14 ( който се издава от строителния надзор ) с удостоверение за степен на завършеност груб строеж , което се издава от общината и след него може да се впише сградата в кадастъра и в данъчното за данъчна оценка. Банките отпускат кредит след това удостоверение а не след акт 14

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, samuraika каза:

хем руснаците се оттеглят, че почва да им става скъпо, хем англичаните с тения брекзит - сигурно изпадат добри оферти. НО е трудно отдалеч! Моля, ако има някой брокер - специалист морски имоти или просто специалист имоти, нека ми пише на лични 🤗

Моите впечатления от търсенето ми по морето от май до ноември, са че брокерите по морето не си дават много зор. Не им се продава някак си, различни са от тези в Пловдив, което може и да е хубаво. В Пловдив само да те надушат, че търсиш и ще ти счупят телефона от звънене. По морето все ние ги търсехме, все ние ги водехме на имотите, които харесваме по интернет. Работихме с двама, просто единият продаваше комплекса, който най-много искахме. Понеже в посочения период следях цените мога да кажа, че някои имоти леко мръднаха нагоре. Според брокерите се е продало "де що има за продаване", което не е вярно, защото предлагането е почни едно и също. Купуват се наистина читави имоти на оптимални цени. В комплекса, в който купихме, собственика/строител е англичанин имаше 2-3 непродадени апартамента, които бяха на цена 59 000 евро - с две спални, завършени до ключ без мебели. Август месец ги вдигна на 65 000 евро. В същото време руснаците продават по-евтино 10-20%, но си има кусури - да се направи освежителен и не само ремонт, да се изхвърлят техните вещи и пр. Те както са си тръгнали, така е останало всичко - четки за зъби, хавлии, гащи и пр. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 41 минути , Георги каза:

Има диаметрални противоречия в това, което пише "у интернетя"

Ето нашата действителност. Схемата при нас беше - 5% на предварителен договор, по още 20% на разрешение за строеж и акт 14. Има риск, но смятам, че е относително честно. Ние сме нещо като комплекс и единият блок вече беше почти на акт14, когато се пазарихме, така че това ми даде някаква макар и относителна сигурност.

Сагата започна края на 2016, акт16 се взе края на 2018. Реалността на имотния пазар поне в София е такава (според мен), че ако не купиш от рано или няма да има избор, или цифрите ще са неприятни. Цените на квадрат при нас скочиха с 40-50% по време на стройтелството ...

Относно финансирането - според мен е добре всеки да има поне 25-30% от парите преди да почне да мисли за покупка. Не че банките няма да отпуснат и повече.

Относно кредитирането - лихвите са исторически ниски за БГ (мисля, че всеки може да вземе ипотечен кредит под 3% ГПР). За мен това е под инфлацията (независимо какво казва официалната статистика) или поне под плановете ми за растеж на доходите. Така че и да имам парите не бих ги дал на камара. Все ще измисля какво да правя едни пари, че да носят догодност повече от лихвата (макар че винаги има и риск) ...

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Mamas каза:

руснаците продават по-евтино 10-20%, но ...

. Те както са си тръгнали, така е останало всичко - четки за зъби, хавлии, гащи и пр. 

Стига да не е останала и някоя Наташка, няма страшно.

  • Смея се 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.