Прескочи до съдържание

Покупка на имот


samuraika

Препоръчани мнения

Някой да е заглеждал Италия? Това с къщите по 1 евро ми се вижда куца оферта, после ще си трябват доста разправии и разходи. Но пък има прилични цени, съпоставими, че и по-ниски от българските в крайбрежни градчета и селца.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хубава тема. Но малко се объркаха нещата. 

Говорим за инвестиции в имоти, нали? имоти за пенсиониране не са точно инвестиция.  

Аз имам 2 имота в ЮК. Пуснати под наем. И се оглеждам за още 3-4 вече през собствена фирма, носеща пасивен доход. Относно ROI в ЮК около 7-8%/г е постижимо/норма. При късмет и повече.  Отделно качването на цените. Хубавото на пазара там е, че разходите за придобиване на имот са около £1000 за пръв до £150к. После има 3.5% данък за следващите. Но пак е мнооого по-евтино от почти на всякъде другаде. 

Някой знае ли как е в Южна Испания с цени и наеми?

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 6 минути , logist13 каза:

Някой да е заглеждал Италия? Това с къщите по 1 евро ми се вижда куца оферта, после ще си трябват доста разправии и разходи. Но пък има прилични цени, съпоставими, че и по-ниски от българските в крайбрежни градчета и селца.

Аз, дори следих един американец с ютюб канал  за къщи в Италия - за 1 евро и други, на прилични цени както казваш. Има наистина интересни места с добри възможности, особенно "за старини". Но се стига неизбежно до нуждата от ремонт и осъвременяване (тръбопровод, електрики - все неща които са сериозно регулирани и свързани с разрешителни и прочее). И...пак проблема с поддръжката и наглеждането ако не си там - вярвай, жасно трудно е да се намери читав човек да поддържа, дори за италианците, за чужденец е още по-трудно. За преселване на стари години е добре, предполагам. Макар с колкото италианеца да съм говорила, все са ме убеждавали в противното.

 

@Гост , вярвай, мислех да те тагна в поста си, ако темата потръгне, а ти сама си я открила 🙂 Още помня един тред в тема за отдаване на имоти на airbnb и как аз те разкандърдисах от покупка в София, още ми е съвестно, да знаеш. Но продължавам да съм на мнение, че това беше правилен съвет - доходността в София от краткосрочно или дългосрочно отдаване под наем не корелира на цените на имотите.

За Банско - и аз много се коелбаех, цяла година умувахме над решението, но сега сме много доволни. Мисля, че е идеално като условия и като респектива за старини и като възможности за ползване сега. По време на предния балон в Банско са се настроили страшно много апартаменти и в момента могат да се намерят (с малко търсене, де) добри предложения на цени под себестойност. Усетиха се и сега има мораториум върху нови разрешения за строителство, само се довършват започнати строежи от преди. Оправиха канализацията, улиците, развиха курорта като целогодишен. Направиа и магистрала, две летища на достъпно разстояние - София и Солун. До гръцкото море също е близо. Когато си в сграда с разумна такса подръжка имаш и охрана и някаква сгурност, евентуално може да се уговори и почистване, но не съм стигнала до този момент, не мога да говоря от опит. То аз не съм го виждала още, това дето съм го купила...не питай...пандемия. Добре че изобщо мина сделката, ще разказвам като стигна до там (Дай Боже това лято да е). Но цената е такава, че няма да се ядосвам ако цените паднат, няма да се ядосвам и ако се качат. И да го държа затворено цяла година и да ходя само по веднъж годишно - пак няма проблем.

преди 26 минути , garnet каза:

 

Говорим за инвестиции в имоти, нали? имоти за пенсиониране не са точно инвестиция.  

 

Ами за имоти общо си говорим. Нещаса са нюансирани. Понякога имоти с инвестиционна цела са И за пенсиониране. Нека да не ограничаваме темата, а ако се отклонят клонки - лошо няма. Интересно е това, което споделяш за UK. А имаш ли някакви опасения относно Брекзит и ефекта му върху имотния пазар?

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Инвестицията в имоти с цел пасивен доход от отдаване под наем, поне в България, едва ли е добра идея. В масовия случай имотите са доста скъпи спрямо наемите, които можеш да реализираш от тях. Като сложиш и разходите по покупко-продажба, данъците, поддръжката и сметката съвсем не излиза. Да не забравяме, че по статистики, към момента вече 20-25% от имотите, дори и в големите градове ги дават като необитаеми. С новото строителство, намаляващото население и липсата на нормални инвестиции в страната нещата няма да стават по-добри. 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Преди 1 час, logist13 каза:

Някой да е заглеждал Италия? Това с къщите по 1 евро ми се вижда куца оферта, после ще си трябват доста разправии и разходи. Но пък има прилични цени, съпоставими, че и по-ниски от българските в крайбрежни градчета и селца.

То затова са по едно евро. Плюс това трябва да бъдат ремонтирани в рамките на определен срок от време - 2 години мисля. Дистанционно е ... невъзможно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 минути , Zaro каза:

То затова са по едно евро. Плюс това трябва да бъдат ремонтирани в рамките на определен срок от време - 2 години мисля. Дистанционно е ... невъзможно.

Проекта по реставриране не трябва да е по-малък от ХХ хиляди евро( не помня колко точно) и задължително изпълнителите трябва да са местни фирми и хора.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 минути , Zaro каза:

То затова са по едно евро. Плюс това трябва да бъдат ремонтирани в рамките на определен срок от време - 2 години мисля. Дистанционно е ... невъзможно.

Не само дистанционно. Лошото е , че и на место е невъзможно. Те са в малки градчета, толкова обезлюдени колкото и българските. Всичко се прави доста трудно и има и в добавка доста повече местни регулации и условия при покупката (специално за тези от 1 евро). Може да е интересен проект за някой сръчен домашен майстор, който може да работи отвсякъде и и могъл да се премести на место и да сътвори чудеса за година-две, но после - какво? Имотите са в обезлюдени селца - трудно е да се дават под наем. И за туристи не са много подходящи.

 

За къщите в Гърция - много българи си купиха по крайбрежието и сигурно има защо. Но моята братовчедка (купиха на 500 метра от морето на един от пръстите на Халкидики) има големи проблеми с реновацията - пословично работливите гърци отстояват репутацията си. И също и със сериозните регулации - това не е като в България - намираш си плаж, строиш 7 етажа хотел и после питаш с кого в общината "да се оправиш" за разрешителните. Всичко се следи много сериозно и трябва да отговаря на определени стандарти. Тя иска да дострои една стая - не може. Разрешават й навес за барбекю, което тя смята да остъкли и да го ползва като гостна спалня през лятото, но не може да направи втора баня. Точно стара съборетинка си купи.

Но един приятел купи апартамент в Солун, малко след финансовата криза в Гърция и е много доволен. Не помня колко, но го купи за много малко пари и макар че и там имаше проблеми с ремонтите - като резултат е много доволен.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Преди време и мен ме беше ударила мухата и няколко дни разглеждах имоти в Дубай. От познати, които са живяли там знам, че не е най-доброто място за живеене, но пък си е финансов,хайтек и ред други град и уж тенденцията е  da не спира да се развива с следващите N на брой години. В този ред на мисли постоянно ходят хора по бизнес за няколко дни. При бизнеса няма сезонност, което от своя страна ще гарантира "уж" постоянни приходи под някаква форма. В случая разбирайте парите директно да отиват в изплащането на имота. 

Връзка към мнение

Аз явно съм сбъркан, но за мен имотът е сигурен постоянен разход и евентуално дългосрочна инвестиция, ако икономиката и демографията се стекат в твоя полза (което не е толкова сигурно).

Просто още първия път като дадохме апартамент под наем тук наемателят спря да плаща и после си беше приключение да се оправим. В България родителите ми бяха взели отдавна един апартамент, който дълги години изглеждаше прекрасен като инвестиция, но след едно земетресение се оказа в едва ли не единствената по-засегната сграда в София. А в България ако 20% от съседите ти са склонни да дадат пари за поддръжка на общите части си късметлия...

 

Нещо дистанционно, в друга държава, което в най-добрия случай ще мога да посещавам два пъти годишно, ще излезе доста сериозно като цена за поддръжка и е оправдано само ако имаш много пари, които просто трябва да ги набуташ някъде, за да не ги изяде инфлацията.

 

Сега с пандемията вече ми се ще да имах къща тук в провинцията или на морето, защото от града ми се повдига вече, ама това е частен случай...

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Говорили сме си и друг път за имоти. Първо да кажа, че имам  ли възможност да купя нов имот, веднага го правя и смятам, че това, винаги е добра инвестиция, но има нещо важно.

Един имот, трябва да отговаря на три условия: локация, локация, локация:)))

Какъв е смисълът, да инвестираш пари в имот, за да го ползваш, две седмици в годината? И да не ти е “под око”, а  опасността да се нанесе някой, при условие, че се знае, че си на много километри оттам, е голяма. А през другото време, ще ти носи, само разходи?
Пример - имаме голям, наследствен, селски имот. С всички удобства, басейн и пр. Само разходи по поддръжката, плаща се на човек, целогодишно, СОТ-мот, никаква продажна цена/ да се продаде и да се купи имот в града - тоест, оня имот, да се премести/. На годината, я идем, за 10 дни, я не идем. Сър Антъни ходи там на лов, ама и това се разреди.

В същото време, имотите ни по центъра, носят отлични доходи от наеми, с които си пътуваме по света, където си искаме и когато си искаме.

Преди доста години, бях купила един апартамент в Тракия, че беше много евтин. По времето на предишния балон с цените, го продадох два пъти по- скъпо, с парите купих друг , в центъра, който сега носи добър наем.

Имаме още един такъв, дето го купихме за без пари в Кючука, скоро и него ще го сменя за друг, по- централно. Но за 7 години, от наема, си възстанових цената, която дадох за него. 

Така че, определено смятам, че инвестицията в имот си заслужава, ако този имот, носи пари за друга инвестиция.

И то, имот, не в Сусурлево, ами на централно място.

Помните ли, какво стана при реституцията? Огромната част от атрактивните имоти по Главната и всички хубави места в Пловдив, се оказаха собственост на евреи или арменци, щото те, винаги са били много предвидливи, прозорливи и умни, къде да си влагат парите. 

Даването на имотите под наем, също си е разправия, но с годините, човек свиква, да си подбира наемателите, а и един атрактивен имот, се менажира лесно. Нямаме свободен човек, да се разправя с AirBnb, може би, един ден, като ни няма нас, децата ще се разправят.Всъщност, един от апартаментите, децата  го предлагат в платформата , по едно време бяха доволни от приходите, скоро не съм ги питала, сега как е. Апартаментът, също е на централно място.

Сега, това са си моите виждания, просто ги споделям. Ама това е, защото, ако сме живи и здрави, ще си живеем на центъра, ще си стопанисваме останалите имоти и докато можем, ще се моткаме по света.

Не се виждам, ни на село, ни в забутано място в чужбина, градско чедо съм си и така ще си остана:)))

П.П И си правим планчета, студените месеци, когато вече не работим, да си ги прекарваме на някой от Канарските острови:)))))

 

  • Харесвам 25
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, Polina каза:

Какво значи да се нанесе? Наел го е под наем и няма изгонване или просто е решил да се нанесе в имот, който наблюдава, че не се използва редовно?

Това е огромен проблем от години.

Масово има хора, които живеят така, говоря за хора, които си влизат докато няма никой и след това няма гонене.

Средно по 10-на хиляди жилища се окупират на година от такива хора.

Има два варианта след като се настанят, плащате им подкуп  и се молите да се махнат, има такива, които искат основно пари и други които си седят там и няма махане.

С лекота минават месеци докато се задвижи всичко и  се изгонят по официалния ред от полицията, сами  нищо не може да направите, а саморазправа е невъзможна и с тежки последици.

Винаги са няколко човека или фамилия и винаги един остава в къщата/апартамента, защото ако няма никой, вие ще си влезете и готово.

 

През това време вие си плащате наем или живеете където намерите. Само пред очите ми в две от квартирите където живях  имаше в съседство по една такава окупирана къща и си живяха по 1-2 години.

 

Има квартали, които са се видели в чудо, редовно има репортажи войната между окупаси и еди кой си. Окупаси им казват на тези, които живеят по този начин.

Има  фирми, които се занимават с гонене или по-скоро с  пазарене с окупасите, но рядко има ефект или пак се налага да се плаща подкуп, както преди 20 год като откраднеха кола у нас, плащаш и си я връщаш.

Сумите са различни, но 5-10к евро са нещо съвсем обичайно за средностатистически имот.

На всичко отгоре, преди месец смениха закона и сега гласи, че ако окупасите са влезли без насилие и заплахи, не може да се гонят до края на извънредното положение, положението е много тъжно, макар да изглежда смешно.

 

Има разни митове, че в първите 48 часа може да се изгонят, но са митове, самите полицаи ги опровергават.

За това е и често срещано да се дава къща, в която да се живее без пари, друг вариант е да се дава под наем и т.н.

 

https://youtu.be/elvSUEbqCkU

 

 

Capture.JPG.11021c7577a4fdccadbaf2dab8ba6fae.JPG

 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 6 часа, samuraika каза:

Не съм нито оригинална, нито екзотична в мисленето си, но наскоро купих в Банско - евтино, красиво, не бих имала нищо против да карам старините си на такова място. Поради ниската цена не съм притисната от нижда да получавам някакъв доход, мога да си позволя да му ударя ключа и да си ходя там веднъж годишно за личен кеф. Е, ще пускам и роднини и приятели, срещу помощ в поддръжката. А, че го кача и на HomeExchange - може да излезе някоя интересна размяна от там. Това са ми плановете за сега. Може и да правя грешка, но поне вложените пари са малко, та няма да ме е яд.

Поздравления за придобивката!

Имам наследствен добър имот в китно планинско градче, така че не е проблем да имам местенце с чист въздух за старини. Но, тук възникват куп проблеми! Искам да си дам моите 5 стотинки - размисли за препъни камъните.

Медицинското обслужване - под всякаква критика. Областният град е на 20-30 км., но и там ситуацията се влошава. Моя приятелка, съпруга на утвърден лекар от този областен град, ми казва че търсят жилище в София, защото на старини няма да има кой да ги лекува. Без коментар!

Канализация и водопровод има, магазини в близост има, но ТЕЦ - не. Дали ще си оставя софийското парно зимата? Със сигурност - не. Остава като вариант лятото в провинцията, зимата в София.

Харесвам морето и бих живяла в топлите месеци в морски имот. Но доброто, на което попадам, е с висока такса поддръжка. А пенсията в България трудно би понесла такъв постоянен разход. Каква ти е гаранцията, че попадаш на читава фирма за управление на имоти? А ако таксата поддръжка расте сериозно във времето, защото договорът едва ли ще е безсрочен? Получава се закрепостяване, непододящо за свободолюбиви хора.  Отдаване на туристи не ме блазни, най-много размяна за кратък период.

Оставам си с размислите. За действия още не съм намерила достатъчно силни аргументи. Но следя пазара на имоти и благодаря за темата!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 3 часа, luba_rizova каза:

И аз благодаря за темата, отдавна си го мисля това. Ние, наистина без майтап, също мислехме да инвестираме в малко имотче в Мадейра, точно за старини. Ние все зимата ходим там, веднъж бяхме напролет, времето си беше същото, даже зимата беше по - хубаво. Странно, че и други са имали такава идея, та биха ми били интересни подробностите. Това за Испания не го знаех, чувала съм го за Германия,но там, до колкото знам, става въпрос когато дадеш под наем, после не можеш да ги изгониш наемателите, ако спрат да ти плащат щото са останали без работа, например. 

Саму, браво, че си се престрашила за Банско. За Пловдив и Родопската яка е още по - свежа идея, но на места цените са неоправдано високи, а например в Марково(най-желано, 5 км от града, накрая на селото си вече в гората) все още няма канализация. Аз адски много харесвам с. Гълъбово, хем си до града, хем си наистина в планината(но цените са си високи). Друг вариант около Пловдив е с. Деде(о) во - над 1000м.н.в., спокойствие и истинска планина, на само 20 мин. от града. Но, и до двете споменати практически няма градски транспорт, което е пречка. Предимството е, че пътищата са чудесни и се чистят зимата. До Дедево го направиха преди няколко години заради х. Равнища, която се превърна във " Фабрика за храна и танци ". 

Ние много се бяхме навили за Мадейра, за мен е малко хладно зимата  ( фен съм на 30 + градуса) , но на мъжът ми му е идеална температурата. И със сигурност е по -слънчево от Германия и Швейцария. Даже бяхме гледали разни къщурки. Но нашия основен проблем е, че не можем да се решим дали да купуваме имот в Швейцария или не, а ко вземем нещо тук няма да ни останат чак толкова много свободни пари за инвестиция 😫

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 часа, luba_rizova каза:

И аз благодаря за темата, отдавна си го мисля това. Ние, наистина без майтап, също мислехме да инвестираме в малко имотче в Мадейра, точно за старини. Ние все зимата ходим там, веднъж бяхме напролет, времето си беше същото, даже зимата беше по - хубаво. Странно, че и други са имали такава идея, та биха ми били интересни подробностите. Това за Испания не го знаех, чувала съм го за Германия,но там, до колкото знам, става въпрос когато дадеш под наем, после не можеш да ги изгониш наемателите, ако спрат да ти плащат щото са останали без работа, например. 

Саму, браво, че си се престрашила за Банско. За Пловдив и Родопската яка е още по - свежа идея, но на места цените са неоправдано високи, а например в Марково(най-желано, 5 км от града, накрая на селото си вече в гората) все още няма канализация. Аз адски много харесвам с. Гълъбово, хем си до града, хем си наистина в планината(но цените са си високи). Друг вариант около Пловдив е с. Деде(о) во - над 1000м.н.в., спокойствие и истинска планина, на само 20 мин. от града. Но, и до двете споменати практически няма градски транспорт, което е пречка. Предимството е, че пътищата са чудесни и се чистят зимата. До Дедево го направиха преди няколко години заради х. Равнища, която се превърна във " Фабрика за храна и танци ". 

За Марково- да с двете ръце. А за тази хижа Равнища направо стана интересно и за храната и танците.Вероятно сега е затворено☹.Съжалявам за отклонението.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Моето любимо място е Сардиния. От както синът ни се ожени за сардинка често ходим там. Изключително красив остров със температури около 10-15 градуса през зимата. Плажове много с кристална чиста вода. Родителите на снахата живеят в едно китно планинско селце на 30-40 Мин. От Каляри. За съжаление имотите не са много евтини поне по мои наблюдения. Но определено това е мястото ако ще си купувам имот извън България🙂

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 7 часа, samuraika каза:

 

Ами за имоти общо си говорим. Нещаса са нюансирани. Понякога имоти с инвестиционна цела са И за пенсиониране. Нека да не ограничаваме темата, а ако се отклонят клонки - лошо няма. Интересно е това, което споделяш за UK. А имаш ли някакви опасения относно Брекзит и ефекта му върху имотния пазар?

Честно казано все още е рано да се прецени ефекта на брексит. Аз лично си мисля, че срив на цените няма да има, леко понижение да, ако изобщо.

Защо - защото лирата си е както беше. Това ще остави много голяма част от гастербайтерите (>2.5 млн. човека) на острова. Ако лирата беше паднала (под 1 евро????) огромна част от тия хора щяха да се изнесат. И тогава щеше да има огромно количество имоти под наем и от там за продан.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, VASILEV каза:

Моето любимо място е Сардиния. От както синът ни се ожени за сардинка често ходим там. Изключително красив остров със температури около 10-15 градуса през зимата. Плажове много с кристална чиста вода. Родителите на снахата живеят в едно китно планинско селце на 30-40 Мин. От Каляри. За съжаление имотите не са много евтини поне по мои наблюдения. Но определено това е мястото ако ще си купувам имот извън България🙂

Хубави ли са сардинките?

За един ... син питам, след някоя друга година.:beach:

  • Харесвам 2
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 7 минути , Zaro каза:

Хубави ли са сардинките?

За един ... син питам, след някоя друга година.:beach:

Хаха, нашата сардинка си я намерихме в Лондон. Ама понеже съм 50+ повече съм гледал плажове отколкото сардинките😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 17 минути , Zaro каза:

Хубави ли са сардинките?

За един ... син питам, след някоя друга година.:beach:

Хихи, и аз това щях да питам, ама ме досрамя. Имам 5 години за3 го навивам колко са яки, белкем се осъзнае Овреме. После и аз да намажа. Така го обработвам и за Нова Зеландия, където захапе 😀😀😀

  • Смея се 8
Връзка към мнение

Да понапиша как е в Бразилия, просто ако на някого му е интересно

Доста се инвестира в недвижими имоти, апартаменти и офиси в центъра на големите градове, или къщи в планината или на морето. Последните обикновено са в затворени комплекси, тоест имат портал с охрана, поддръжка, и се плаща месечна такса да имаш парцел там без значение дали живее някой там. В града блоковете са юридически лица, наемат портиери, чистачка, плащат ремонти на общите части, тоест пак се плаща месечна такса, която за центъра никак не е малка. Охраната се взима насериозно, тоест дори да няма портиери (защото е скъпо), ще има договор с фирма за охрана, които следят камерите и алармите. Ако не живееш там това си е сериозен допълнителен разход, и задължително се опитваш да го даваш под наем или в AirBNB ако е на морето или туристическо място. В по туристическите места има много такива комплекси, някъде дават в AirBNB, други си ги ползват периодично. По-високия клас сгради имат общи басейн, барбекю, детски кът, фитнес, зависи какво са решили да направят собствениците и ако си на AirBNB имаш право да ги ползваш, може да е по някакъв ред, с предварително уведомяване например...

Наема е за някакъв минимален срок, май 1 година или 6 месеца беше, като обикновено наемателя си плаща всичко включително поддръжката и данъците, но отговорен е собственикът, тоест ако наемателят не ги плаща, ти се натрисат барабар с лихвите на теб като собственик и трябва да ги платиш, защото иначе ще те съдят теб, пък ти се разправяш с наемателя. Ток, телефон, телевизия, интернет са на името на наемателя и той си ги плаща, защото иначе ще му ги спрат :-)

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

@AlexandraKo ПОмня, че сме си говорили. И помня твоите съвети. Затова ме е яд, че изпуснах Пловдив. Имаше един период, в който цените бяха почти наполовина на софийските, сега са почти изравнени (за читави имоти говорим, на централно място). И нашата идея е за имот, коийто да носи пасивен доход за пенсия, че както гледам я има пенсии въобще, я не. Но със сигурност няма да стигат. Но мястото трябва да е добре подбрано и да ти е под око, дето викаш. Или поне да имаш доверен човек, дето да го наглежда - без това условие е много трудно.

@luba_rizova не сипвай ми в сърце отрова, дето се пееше в една песен, че Марково е детски спомен. Баба и дядо имаха чудна вила там, а баща ми я продаде за без пари по време на Жанвиденовата криза, хем 100 пъти му казах - не! Родопската яка и селацата наоколо са прекраси, но поддръжката на къща е много, много скъпа и трудоемка и изисква наемането на човек да наглежда на место (и пак е трудно). Така че това отпада като вариянт за нас специално. Но като вила е друго, ако живееш в голям град не далеч.

@neuromancer не си единственият, който гледа на имотите като на разход, а не толкова като на инвестиция. Аз също мисля, че в огромната си част хората не дооценяват разходите, а преувеличават потенциалните приходи когато купуват имот. Но правилно закупеният имот е добър начин да спасиш пари от инфлация, и може и да донесе допълнителни бонуси, които злато и ценни книжа не могат - ако се прецака схемата (риск има винаги), и си го купил да ти харесва - може и да си го ползваш, за разлика от обезценени акции, които за нищо не стават. 

Мотивацията ми за темата отчасти беше и това, че с това световно печатане на пари може да отиват накъмто инфлация нещата.

AirBnB е специфична материя, има си тема за наемодатели, но като правило - с посредически фирми е много трудно. Иска се или лично или с много доверен човек да се работи и както казах и по-напред - човекът може да се окаже по-решаващ от самия имот. Виж, за HomeExchange е друго, тогава може и на самообслужване и нещата са доста по-леки откъм посрещането на гостите, но то за да си осигуриш една-две почивки на година на интересно място, не е за изкарване на пари. Но е много подходящо , ако вече си имаш вилен или ваканционен имот, за разнообразие.

Има страни, в които е добре уредена поддръжката на ваканционни имоти. На Пукет бях отседнала в един 4 звезден апрт-комплекс, който беше на timeshare принцип - купуваш си апартамент там за определено време - взимаш го на лизинг все едно. И ако искаш си го ползваш, ако искаш го отдаваш на туристи чрез хотела. Те организират почистване и обслужване (на много добро ниво), и си намираш клиенти или им оставяш на тях и тази задача. Не се печели кой знае колко, но една австралийка разправяше, че го отдават на туристи във висок сезон, те го ползват в нисък и като теглят чертата - имат безплатни почивки и мъничко доход върху вложената сума, който е по-голям от лихвата в банка. Но, това разбира се в един предпандемичен свят...рискове всякакви.

@Дани Магелани ама точно като теб сме - търсихме си приятно местенце за след пенсия, което да не иска поддръжката, която иска къщата, да е хубаво целогодишно и да не изисква затварянето в него на големи средства, което пък би ни принудило да търсим начини за някакъв доход от него. Ние имаме нужда и от наше си местенце, което да ползваме като сме в България, че сме 5 членно семейство. Банско не ни беше първо желание така да се каже. Мислихме за Пловдив, за морето, разбира се София, селца край София...къщата на село отпадна поради високи разходи за поддръжка, трудна достпност без кола, непрестанна нужда от работа по нея. София и Пловдив отпаднаха поради високите цени в момента - колкото и да е добра инвестиция не мога да затворя едни 100К евро в имот, който да ползвам за разкош веднъж годишно. По морето е това което казваш - добрите комплекси имат висока подръжка, а и това че се поддържат добре сега не е гаранция и за бъдеще. На Банско се спряхме, защото цената беше много изгодна - комплекс строен за англичани през предния балон, инвеститора фалира и сега строителя го купува на етап Акт15 от банката и го довършва. Няма да има СПА, ще са мазета и подземни гаражи, но и таксата за подръжка е 3 евро на квадрат, което включва охрана и фонд ремонти, което е важно, защото както @neuromancer казва - грижата за сградите е много тегава тема в България, ние също сме си патили. Ще видим дали ще сме доволни (че всичко стана дистанционно заради пандемията), но за сега като план поне ни устройва. Интересното е, че всичките ни бъдещи комшии са такива - бъдещи пенсионери от цял свят - някои с български произход, други без никаква връзка с Бг. Почти няма "за инвестиция" с цел отдаване на туристи.

А ти би ли споделиза за твоите търсения по морето? Кои комплекси и кои места ти харесаха? За майка ми питам, която обожава морето и само там се чуства добре, но не се осмелява да направи нещо по радикално по въпроса. Надявам се покрай пандемията да изпадне нещо изгодно там.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Интересна тема, да се включа и аз.

Цяло лято мрънках за нещо по морето. Защото до Гърция - трудно - бяхме веднъж, друго пътуване - пак трудно с тези карантини. Мъжът ми не харесва къщите на село и родопската яка - не са за нас (от Пловдив сме). След като си харесахме апартамент от руснаци в малъкс комплекс в Созопол, избягвайваки Грий лайф и Санта Марина, решихме да действаме. Как работят агенциите - даваш 2000-3000 "депозит" и като станат документите след 2 месеца ще минаваме сделка. Добре, ама за какво да  ги дам тези пари, не ми представят договор, че да упълномощени да продават или посредничат, нямат документи освен копие от нотариален акт. Е, аз съм юрист, казах повече от 500 евро "стоп капаро" не давам. Уж ще правим сделка .... продадоха го без да ни информират. Е, казвам, за това не ви дадох пари и по-рано. Извадихме късмет, че друг апартамент по-голям отново се продаваше и вече бе готов за сделка, защото на купувачите не им одобрили ипотечен кредит.  Минахме сделката за една седмица и вече сме горди собственици на двуспален апартамент в комплекс с  басейн и гледка от балкона към морето. Целта беше да имаме къде да ходимв тези времена, пък и на старини, Созопол е любимо място с много плажове, фестивали и история. 

За този тип имоти е добре да се купува от чужденците, защото са с 10-20% по добра цена от новите в същите комплекси. Остава проблема с капарото преди сделка. Разбрах, че всички агенции действат така. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Аз съм далеч още от пенсионна възраст - 25-30 години, зависи прагът на пенсията как ще върви. Може и повече. Но със съпругът ми се замисляме също да не я чакаме тази пенсия и още по-малко, да се налага да разчитаме на нея.

За София е просто абсурд със сегашните цени, освен, както се спомена по-горе, да се купува на зелено и да се продава след това. Ние живеем близо до Мол София - всички нови сгради наоколо се изкупуват веднага. Сега строят и една доста галяма - еми, апартамент с две спални си върви по 200к евро и нагоре и това е. По 1000лв да го даваш под наем, може да не доживея да се самоизплати. Може би по-малки имоти от старото сроителство. Там и квадратурата е друга.

Ние купихме един парцел в Самоков, старата част до църквата. Около него има само хубави къщи. Имаме идеята да вдигнем нещо малко, но модерно. Разчитаме на Боровец да го подхранва, както и ние да си го ползваме от време на време. Ще видим.

Отделно сме се огледали в Гърция около Офриньо. Най-близкия излаз на море е, особено от София. Тази част на Гърция си е малко оставена да се развива на спокойствие - направо си е село с плаж. То при толкова хиляди километри плажна ивица, няма как да я застроиш цялата. Там също гледаме парцели. Идеята е да купим евтино, да построим и да продаваме. 

А за пенсиониране на топло - внимавайте сега - сме си харесали нещо доста диво - Шри Ланка. Не сме проучвали нищо все още, но сме обиколили много места и там просто ни остана сърцето. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Изненадан съм от мненията в темата. Веднага искам да подчертая, че не става дума за разочарование, а за истинска изненада. Според мен, "магеланци" са хора на движението, а се оказва, че голяма част от тях виждат инвестицията в имот, като възможност да осигурят или ежегодна почивка на екзотично място, или място за прекарване на старините. Моят пример с Куба по-горе беше с първоначалната идея, че темата е насочена изцяло към инвестиране с цел получаване на регулярен доход. За нищо на света не бих си причинил закупуване на имот в Куба (примерно), който да посещавам всяко лято. Още преди тридесет години реших, че предпочитам всяка година да пътувам и прекарвам отпуската си на различно място, вместо да построя вила и да робувам цял живот на ваканционен имот. Моля, не ме разбирайте погрешно! Не обвинявам никого, че напоследък прави впечатление тънката обидчивост на голяма част от хората тук...

 

В същото време, може би, моето верую по темата ще претърпи кардинална промяна покрай сегашната криза. Дали не вървим към затваряне на света и ограничаване до минимум на свободата на пътуване, която имахме доскоро? Не, аз съм оптимист и вярвам, че всичко ще отмине...

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, samuraika каза:

@AlexandraKo ПОмня, че сме си говорили. И помня твоите съвети. Затова ме е яд, че изпуснах Пловдив. Имаше един период, в който цените бяха почти наполовина на софийските, сега са почти изравнени (за читави имоти говорим, на централно място). И нашата идея е за имот, коийто да носи пасивен доход за пенсия, че както гледам я има пенсии въобще, я не. Но със сигурност няма да стигат. Но мястото трябва да е добре подбрано и да ти е под око, дето викаш. Или поне да имаш доверен човек, дето да го наглежда - без това условие е много трудно.

@luba_rizova не сипвай ми в сърце отрова, дето се пееше в една песен, че Марково е детски спомен. Баба и дядо имаха чудна вила там, а баща ми я продаде за без пари по време на Жанвиденовата криза, хем 100 пъти му казах - не! Родопската яка и селацата наоколо са прекраси, но поддръжката на къща е много, много скъпа и трудоемка и изисква наемането на човек да наглежда на место (и пак е трудно). Така че това отпада като вариянт за нас специално. Но като вила е друго, ако живееш в голям град не далеч.

@neuromancer не си единственият, който гледа на имотите като на разход, а не толкова като на инвестиция. Аз също мисля, че в огромната си част хората не дооценяват разходите, а преувеличават потенциалните приходи когато купуват имот. Но правилно закупеният имот е добър начин да спасиш пари от инфлация, и може и да донесе допълнителни бонуси, които злато и ценни книжа не могат - ако се прецака схемата (риск има винаги), и си го купил да ти харесва - може и да си го ползваш, за разлика от обезценени акции, които за нищо не стават. 

Мотивацията ми за темата отчасти беше и това, че с това световно печатане на пари може да отиват накъмто инфлация нещата.

AirBnB е специфична материя, има си тема за наемодатели, но като правило - с посредически фирми е много трудно. Иска се или лично или с много доверен човек да се работи и както казах и по-напред - човекът може да се окаже по-решаващ от самия имот. Виж, за HomeExchange е друго, тогава може и на самообслужване и нещата са доста по-леки откъм посрещането на гостите, но то за да си осигуриш една-две почивки на година на интересно място, не е за изкарване на пари. Но е много подходящо , ако вече си имаш вилен или ваканционен имот, за разнообразие.

Има страни, в които е добре уредена поддръжката на ваканционни имоти. На Пукет бях отседнала в един 4 звезден апрт-комплекс, който беше на timeshare принцип - купуваш си апартамент там за определено време - взимаш го на лизинг все едно. И ако искаш си го ползваш, ако искаш го отдаваш на туристи чрез хотела. Те организират почистване и обслужване (на много добро ниво), и си намираш клиенти или им оставяш на тях и тази задача. Не се печели кой знае колко, но една австралийка разправяше, че го отдават на туристи във висок сезон, те го ползват в нисък и като теглят чертата - имат безплатни почивки и мъничко доход върху вложената сума, който е по-голям от лихвата в банка. Но, това разбира се в един предпандемичен свят...рискове всякакви.

@Дани Магелани ама точно като теб сме - търсихме си приятно местенце за след пенсия, което да не иска поддръжката, която иска къщата, да е хубаво целогодишно и да не изисква затварянето в него на големи средства, което пък би ни принудило да търсим начини за някакъв доход от него. Ние имаме нужда и от наше си местенце, което да ползваме като сме в България, че сме 5 членно семейство. Банско не ни беше първо желание така да се каже. Мислихме за Пловдив, за морето, разбира се София, селца край София...къщата на село отпадна поради високи разходи за поддръжка, трудна достпност без кола, непрестанна нужда от работа по нея. София и Пловдив отпаднаха поради високите цени в момента - колкото и да е добра инвестиция не мога да затворя едни 100К евро в имот, който да ползвам за разкош веднъж годишно. По морето е това което казваш - добрите комплекси имат висока подръжка, а и това че се поддържат добре сега не е гаранция и за бъдеще. На Банско се спряхме, защото цената беше много изгодна - комплекс строен за англичани през предния балон, инвеститора фалира и сега строителя го купува на етап Акт15 от банката и го довършва. Няма да има СПА, ще са мазета и подземни гаражи, но и таксата за подръжка е 3 евро на квадрат, което включва охрана и фонд ремонти, което е важно, защото както @neuromancer казва - грижата за сградите е много тегава тема в България, ние също сме си патили. Ще видим дали ще сме доволни (че всичко стана дистанционно заради пандемията), но за сега като план поне ни устройва. Интересното е, че всичките ни бъдещи комшии са такива - бъдещи пенсионери от цял свят - някои с български произход, други без никаква връзка с Бг. Почти няма "за инвестиция" с цел отдаване на туристи.

А ти би ли споделиза за твоите търсения по морето? Кои комплекси и кои места ти харесаха? За майка ми питам, която обожава морето и само там се чуства добре, но не се осмелява да направи нещо по радикално по въпроса. Надявам се покрай пандемията да изпадне нещо изгодно там.

 

Изгуби ми се постът.

Гледах между Сарафово и Свети Влас , без Слънчев бряг. Поддръжката е 10-12 евро на кв м. за година.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.