Прескочи до съдържание

5 дни в Истанбул през Април 2022


MayaS

Препоръчани мнения

Отварям нова тема за Истанбул, тъй като мисля в нея после да пускам и снимки с разказ. Ще пътувам от 14.04 до 18.04 с кола и ще имам някои ангажименти там, но повечето време ще е свободно. Вече съм била един път в Истанбул и съм обиколила основните забележителности (Топкапъ, Долмабахче, Кулата Галата, Синята джамия, Света София, Йеребатан, Св. Георги, Покрития пазар, Египетския пазар, Аквариума, Площад Таксим, ул. Истиклял. Идеята ми сега е да се потопя в атмосферата на града, разходки в някои по интересни квартали, местни заведения, пазарчета. Попрочетох из темите и събрах малко информация. Сега мисля за квартал Кадъкьой, Балат и Фатие, Принцовите острови, Фестивала на лалетата. Друго не можах да намеря. Та имам следните въпроси. Какво още може да се види, като места? Не ми се ходи по музеи. Другия важен въпрос е колата. Трябва ми хотел все пак близо до стария Истанбул, който има паркинг или пък има наблизо платен паркинг. Колата ще е само за да стигна до там и да се върна, останалото ще е с градския транспорт. Хотела трябва да може да побере поне 8 човека, каквато ще ни е групата. За Принцовите острови, какви са интересните места там? Знам, че има хора много впечатлени от тях, но все пак какво е интересното там, за да знам дали да ги планирам. Ще съм благодарна на вашите мнения и препоръки.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , MayaS каза:

Трябва ми хотел все пак близо до стария Истанбул, който има паркинг

Наличието на совствен паркинг обикновено върви с по-висока цена.

Ето два варианта, като цени не съм гледала - Kalyon Hotel Istanbul на историческия полуостров и Novotel Istanbul Bosphorus - в Каракьой.

Има много хотели, окоо които има и паркинги. За съжаление не ми се отваря картата на общинските паркинги от известно време, та не знам дали само при мен е проблема.

Ако се спреш на някой хотел, ще попитам приятел дали има паркинг наоколо.

 

За идеи какво да види можеш да погледнеш и тази тема(ще взема да пиша по-редовно в нея), както и картата:

 

 ПП И аз имам планове почти за този период, но да видим дали ще станат.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 минути , Mary каза:

ПП И аз имам планове почти за този период, но да видим дали ще станат.

Стискам палци да стане. Благодаря ти. Да разглеждах картата, много и се радвам. Имаш безценни писания и съвети за Истанбул. Аз точно ровя из гугъл мапс, за този хотел, излизат и обществени паркинги наоколо. Бюджета на всички от групата май ще е около 50 евро за двойна стая. Продължавам да ровя по картите и в букинг. 

Връзка към коментар

Аз писах в мартенската тема на Пантелей пътник, защото тръгваме на 31 март 🙂

Като гледам сме със сходна програма и сходни критерии /за кола и място/, само дето сме наполовина на вас 🙂

Ще споделя, ако открия нещо подходящо. Засега съм резервирала с безплатен отказ тук с идеята да променям в движение https://www.booking.com/hotel/tr/lebon-old-city.en-gb.html?aid=318615;label=New_English_EN_BG_27034606705-CxYYpU23qpRyNLbUJvzfYgS102130249225%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap%3Aneg%3Afi2642598508%3Atiaud-294889297133%3Adsa-302962658775%3Alp1001464%3Ali%3Adec%3Adm;sid=d9592a98cd6987507fd9f2954ad1e4d8;srpvid=f15a535324e10025&&checkin=2022-03-31&checkout=2022-04-03

Хм, лек шок, като си отворих резервацията - вчера запазих 2 стаи делукс за 240 евро, днес дава цена 1524 евро??? 🤔 Аз и в другата тема се чудех с тези "намаления" от 50-60%, съмнителна ми се вижда работата и се чудя може ли да идем и да ни сюрпризират на място /както хич не ги обичам тези работи, а може и проблеми с нета да имаме при пристигане/.  

Района около таксим оглеждам също, там има много хубави апартаменти, но почти няма такива с 2 санитарни възела /макар да имат 4 спални примерно 😀/, а повечето имат е неособени опции за паркиране.

Като падна HES кода - връща ли се стария начин за пътуване с картите или пак за всички ще купуваме?

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Тази тема ми идва тъкмо навреме, ние мислим да пътуваме с кола около Великден: 20.04-24.04.

Запазихме хотел в квартал Sultanahmet, близо до всики забележителности. Доколкото видях е пълно с обществени паркинг за по 5-10 лв за 24 часа престой, така че не мисля, че е задължително хотела да има собствен паркинг. Доста по-трудно е да се намери подходящо място според мен.

 

П.С. Мислите ли, че сме се насочили към подходящ квартал за първо посещение на Истанбул? Каква е обстановката вечер?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Султанахмед е много удобно място за първо посещение.

Не разчитайте обаче на свободни места по общ.паркинги. Особено април по време на фестивала на лалетата е почти невъзможно. Най-добре като резервирате нощувки да помолите от хотела да ви съдействат за запазване на място на близък паркинг. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , zvezda9001 каза:

Ние ще ходим началото на май месец 7 -10 дали ще има още лаленца? 

Вече са насадени лалетата.

По това време на май може да има красиви лалета, само ако продължи да вали сняг поне още месец. :wink:

Връзка към коментар

@Mary, остава да споделиш кой е най-слънчевият парк, дето ще цъфнат първи, та да ги видим в самото начало на април 😀

Абсолютно съм съгласна, че е супер рисково в този район без паркомясто. Не държа нито да е на хотела, нито да е безплатно, но държа да е подсигурено.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 39 минути , П.Кръстев каза:

Тази тема ми идва тъкмо навреме, ние мислим да пътуваме с кола около Великден: 20.04-24.04.

Запазихме хотел в квартал Sultanahmet, близо до всики забележителности. Доколкото видях е пълно с обществени паркинг за по 5-10 лв за 24 часа престой, така че не мисля, че е задължително хотела да има собствен паркинг. Доста по-трудно е да се намери подходящо място според мен.

 

П.С. Мислите ли, че сме се насочили към подходящ квартал за първо посещение на Истанбул? Каква е обстановката вечер?

Да и аз точно в този квартал сега оглеждам, точно защото има доста обществени паркинги.  Ще споделям ако нещо ми направи впечатление.

преди 18 минути , zvezda9001 каза:

Ние ще ходим началото на май месец 7 -10 дали ще има още лаленца? 

Миналата година 30 април в Емирган имаше но бяха на ръба на прецъфтяването. Май вече най-вероятно да са прецъфтели.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И ние се организираме да сме в Истанбул от 02.02 до 08.04. Все още не съм избрала апартамент , но се ориентирах къде да е - Сиркеджи или около Галата. Чета и препрочитам пътеводителите и Мая, Мари и другите. 

Загубих картата с местата за хапване за да насложа върху другата карта със забележителности, ако на някой му е на лесно, моля да я копира.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , jul каза:

@Mary, остава да споделиш кой е най-слънчевият парк, дето ще цъфнат първи, та да ги видим в самото начало на април 😀

Абсолютно съм съгласна, че е супер рисково в този район без паркомясто. Не държа нито да е на хотела, нито да е безплатно, но държа да е посигурено.

И аз така.

Връзка към коментар

Съветвам ви, като изберете хотел, че и се насочите към паркинг, да поразгледате на стрийт вю що за паркинг е това. Понякога 2-3 места на улицата са кръстени паркинг.

Освен в Гугъл, можете да се разхождате и с Яндекс. Там също има отбелязани паркинги.

Султанахмет е хълмист район с доста еднопосочни улички(нарочно го пиша умалително), които често половината от тесните платна са заети от спрели автомобили.

В района има 1 по-голям открит паркинг - Yenikapı, а има и няколко закрити не много големи.

 

 

преди 9 минути , Nivear каза:

Загубих картата с местата за хапване

Заповядай - Заведения в Истанбул.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Аз даже гледам не само стрийт вю, ами и сателитната на гугъл, така наистина се вижда дали е истински паркинг.

Очертава се като гледам Магеланска инвазия в Истанбул 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , MayaS каза:

Очертава се като гледам Магеланска инвазия в Истанбул

Да!

При последното ми ходене пак бяхме заформили групичка, та сега дано сме още повече. :laugh:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз открих този паркинг, не е точно в Султанахмет, но е от другата страна в Каракьой  и изглежда доста голям - сграда на 4-5 етажа. Цената преди 7 месеца е била 25 лири на ден. Ако мислите да не ползвате колата по време на престоя си според мен не е лоша идея да се остави там за 4 дни и от паркинга до хотела да се стигне с градски транспорт.

 

 

image.png.064a6a1944031be2d0eae901a79d1ba8.png

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , П.Кръстев каза:

Аз открих този паркинг, не е точно в Султанахмет, но е от другата страна и изглежда доста голям - сграда на 4-5 етажа. Цената преди 7 месеца е била 25 лири на ден. Ако мислите да не ползвате колата по време на престоя си според мен не е лоша идея да се остави там за 4 дни и от паркинга до хотела да се стигне с градски транспорт.

 

Даже е огромен паркингът, но предполагам, си трябва резервация. Намира се в хубав район за разходки и заведения.

20191109_130448.jpg.ecf73f38deb318d1d4ca3129c1c6efa9.jpg

Този район и целият Фатих са доста натоварени от към трафик и това е една от причините, по които малко мои приятели и познати се навиват да карат в града (самата аз нямам такива колебания, защото не съм шофьор 🙂 ). Пътувала съм във всякакви часове, като гледам, към четири-пет сутринта е най-добре. 🙂
И в неделя сутрин малко до по-късно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , П.Кръстев каза:

Аз открих този паркинг, не е точно в Султанахмет, но е от другата страна в Каракьой  и изглежда доста голям - сграда на 4-5 етажа. Цената преди 7 месеца е била 25 лири на ден. Ако мислите да не ползвате колата по време на престоя си според мен не е лоша идея да се остави там за 4 дни и от паркинга до хотела да се стигне с градски транспорт.

 

Този паркинг вероятно има за цел да обслужва пътниците на големите кораби, които ще спират на Галата порт. Може вече да е с друга цена.

До Султанахмет по-добре погледни паркингите на Йеникапъ, до Мармарай Йеникапъ също, а и в района има пак зактири паркинги - този например Emin Sinan Katlı Otopark.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ние отиваме този петък за уикенда. Ама сме ходили вече достатъчно пъти с цел туризъм. Сега други неща изкочиха. Букнах хотел: https://www.gezibosphorus.com/

Не разбрах дали имат паркинг и им писах; те пък решиха да ми понамалят цената малко и си стиснахме виртуално ръцете. После ще пиша дали всичко е било наред. Ще погледна картата с местата за хранене, макар че там винаги е вкусно.

Някой, ако знае за хубав рибен ресторант гледка към Босфора или към вода като цяло, където има и алкохол, да ми пише.

Мари е много права за уличките в Султанахмет. Най-първото ходене беше с кола, която аз шофирах до самия хотел в Султанахмет. Някъде съм минавала буквално на една боя от другата кола. Там много често пишат, че имат паркинг, но това са няколко места на улицата и си оставяш ключа на колата на рецепцията. Те я местят, когато трябва.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 6 минути , DaBo каза:

Не разбрах дали имат паркинг

Към хотела не знам дали има паркинг, но точно срещу него до Интерконтинентал има общински паркинг - закрит ми се вижда.

На пешеходно разстояние ви е ресторант Topaz, но не е рибен.

В рибни съм ходила, но в малки ресторантчета по-отдалечени места - Тарабя, Саръйер, а и не се сещам за имена...

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Mary каза:

Към хотела не знам дали има паркинг, но точно срещу него до Интерконтинентал има общински паркинг - закрит ми се вижда.

На пешеходно разстояние ви е ресторант Topaz, но не е рибен.

В рибни съм ходила, но в малки ресторантчета по-отдалечени места - Тарабя, Саръйер, а и не се сещам за имена...

 

С паркинг бил. Имам още ден, два да попрочета или по-скоро да си припомня за Истанбул. Но ми се иска едната вечер поне да сме в хубав рибен ресторант (с прясна риба), пък може и без гледка към водата да е.... Може и с такси да отидем до ресторанта, ако е по-далеч. Били сме в разни в старата част, ама беше преди доста години.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Прясна риба и морски неща до рибния пазар оттатък моста Галата.

 

1116447422_Screenshot(153).png.47871d2fab386ee7cc2b2c6b1fc76982.png

 

Огледайте ги ресторантите в гугъл, има и с гледка. Нищо не препоръчвам вече, била съм, но от опит някои посещавани заведения по други места след дългите тамошни локдауни дадоха назад.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.