Прескочи до съдържание

5 дни в Истанбул през Април 2022


MayaS

Препоръчани мнения

преди 37 минути , Nivear каза:

На мен отговриха, че има паркинг в началото на тяхната улица, който е 50 лири за денонощие и има места.

А ти в кой хотел резервира?

преди 37 минути , Argentique каза:

По въпроса за паркинга, четох отзив на хора, паркирали тук. Даже май каравана. Не е по въпроса за паркингите към хотелите, но може на някой да му свърши работа. 

Благодаря! Този обаче ни е далеч от хотела, но в краен случай е резерва.

Връзка към коментар

Здравейте, ще пътуваме от 31.03 за 4 нощувки, но този път сме с дете на 6 години. Посещавали сме града повече от 5 пъти, разгледалил сме доста от забележителностите и като цяло се ориентираме добре. Съобразили сме си програмата с детето, така че да му е интересно и на него.

Смятаме да посетим Емирган този път, до сега не сме. Моля, кажете ми според вас как е по-удобно - с колата ли да отидем до там или с градски транспорт? Може би ще се опитаме да го съчетаем с Румели Хисар, видях че са в една посока. Ако имаме опция да отидем с корабче до там, ще е супер, защото така или иначе искахме да го качим и на корабче 🙂

Хотелът ни е това - Miss Istanbul

 

Връзка към коментар
преди 28 минути , Дари каза:

Смятаме да посетим Емирган този път, до сега не сме.

Ако целта е да се порадвате на лалетата там, то към момента цъфнали лалета няма. Не врявам и за следващите 5 дни да има, но все пак си проверете преди да тръгнете.

Първото корабче от Еминьноню към Емирган е около 11ч.

Връзка към коментар
преди 2 часа, Дари каза:

Може би ще се опитаме да го съчетаем с Румели Хисар, видях че са в една посока.

През декември имаше ремонт и пускаха само петдесетина метра навътре и ние се отказахме. Ако може проверете предварително дали  е приключил да не губите време. 

Връзка към коментар

Отчет от Истанбул. Настанихме се в Мармара Делукс. Паркирането беше лесно, дали имахме късмет или не - колата е точно срещу хотела срещу 5 евро на ден. 

Приятна изненада - имаме си личен хамам в банята 😂

 

IMG_20220331_203152.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Апдейт на някои неща в Сиркеджи:

👉Паркиране - улиците са синя зона, номерът е да се хване място. В нашия случай паркирахме пред хотела, частично върху тротоара, докато се освободи място от правилната страна на улицата. Платихме за всичките 4 дни, като момчето всеки ден слагаше касова бележка под чистачката. Паркинг има пред входа на гарата, но е малък /в неделя беше празен, имаше 5-6 български коли само/, както и има доста голям паркинг от долната страна на гарата /между гарата и морето/ https://www.google.com/maps/place/Hoca+Paşa,+Parking+lot,+34110+Fatih%2Fİstanbul,+Турция/@41.0152552,28.9762953,17.82z/data=!4m22!1m11!3m10!1s0x0:0x2d21f4fd59107562!2sMiss+Istanbul+Hotel+%26+Spa!5m4!1s2022-04-22!2i2!4m1!1i2!8m2!3d41.013234!4d28.978429!3m9!1s0x14cab9c1b7322e7f:0x8055964abd0e784c!5m4!1s2022-04-22!2i2!4m1!1i2!8m2!3d41.0157271!4d28.9778801?hl=bg-BG.

👉Хотел - отседнахме в Мармара делукс https://www.google.com/maps/place/Marmara+Deluxe+Hotel/@41.0134269,28.9732326,17z/data=!3m1!4b1!4m10!3m9!1s0x14cab99557bd2bef:0x451b31d4676c423a!5m4!1s2022-04-22!2i2!4m1!1i2!8m2!3d41.0134269!4d28.9754213. Хотелът е старичък, но отлично поддържан, като се започне от усмихнатия персонал, чистотата, приятната миризма на чисто. Най-хубавата част беше тишината - супер спокойно място, за пръв път в Турция спах без тапи за уши, като в нито една от трите нощи не чух джамиите. Вероятно е валидно и за другите хотели на същата улица и бих го взела предвид. Точно срещу входа на хотела има уличка с местни ресторантчета с вкусна храна и прилични цени, за разлика от туристическите капани, които дебнат навсякъде в района. Въобще много съм доволна от избора на хотел и пак бих отседнала там /задължително уточняване къде е стаята, защото имаше 3-4 стаи на подземно може би ниво, съдейки по асансьора и коментарите в букинг/. Закуската беше много прилична, различна в трите дни.

👉Хранене - вече писах за уличката срещу хотела, ако някой го хване глада в района. С две ръце препоръчвам един ресторант съвсем близо до Света София - https://www.google.com/maps/place/Saltanat+Fish+%26+Kebab+House/@41.009164,28.9733233,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14cab995fd3d6fe7:0xd534420b1afb0ab1!8m2!3d41.009164!4d28.975512 . Много вкусно, отлично обслужване, а това беше и единственото място, където пих хубаво вино 🥂. По-висок ценови клас, но не и скъпо за предлаганото.

Спойлер

Скъпо и гадно беше следващото, в което седнахме по избор на нашите спътници - нашихме се в супер гаден туркапан, чакахме много, храната не ставаше и за сметка на това платихме повече от предната сметка, като дори имаше сервиз. Няма да го отбелязвам, много са подобни и се разпознават лесно 😏

IMG_20220401_202614.jpg

Странна /за мен/ комбинация, но много вкусна - калмар, пълнен с гъби, спанак и сирене в Салтанат.

 

👉Много приятно съм изненадана от археологческия музей, ама много! С модерно и интересно представяне, аудио-визуални ефекти и невероятна колекция от статуи и саркофази, вкючително на Александър Македонски. Ако се впечатлявате от такъв вид ценности, препоръчвам с 2 ръце. https://www.google.com/maps/place/Istanbul+Archaeological+Museums/@41.0116855,28.9791418,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14cab9bf5a42b741:0xb317911e4bef3829!8m2!3d41.0116855!4d28.9813305IMG_20220401_102027.jpg

Извън Сиркеджи:

👉Трудно се оказа да купим Истанбулкарт - тук, там - никъде. Надписи има, пластики - йок. Чак в Таксим в някакво магазинче успяхме /35 лири/, сигурно така сме случили. С питане и Истанбулкарт се намира 🙂 За да сме верни на себе си, успяхме и да се "загубим" 😃. От Кадъкой влязохме на перона, на който пишеше Кабаташ, а защо стигнахме в Бешикташ, така и не разбрах 😄 

👉Приятно се изненадах, че се пуши само навън.

👉Интернет - не успях да се вържа в общинския /не идва смс/. Не че ми трябваше, но за проба. Имахме туристическа карта на Тюрксел, 350 лири, минути и 20ГБ интернет. Лошото е, че е активна 1 месец, до 3 месеца може да се дозареди и да се ползва, а след това изфирсява. Щеше да е добре, ако беше като Истанбулкарт и при ходене да се зарежда. Имахме и А1 пакет за 2,99лв. на ден за 200 мб, които излитат буквално за 2 часа гугъл мапс.

  

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към коментар

Е, @jul, такова калмарче някъде и в България съм яла и не беше зле като идея и изпълнение. 🙂

Някакви спомени от кой район е било хубавото вино? Че аз все не попадам на хубаво с малко изключение. Един път пих доста хубаво в малка бутилка 250 мл в ресторант в Ченгелкьой с гледка, където за обяд с два паламуда, една голяма салата, вода и моето вино платихме 100 лв в лиров еквивалент, което ми се видя много като за града, но явно е бил малко по́ така, макар да не му личеше преди получаването на сметката. 🙂

Археологическият е супер, всички големи империи са крали, крали... и сега излагат заграбеното за радост на посетителите. Обаче накрая в залата с поселенията на Троя ме стегна шапката... то първо поселение, трето, дванайсето (!) и почти я пробягах. 🙂 Но от Египет и Вавилон са много добри нещата. При нас баш саркофагът на А. Македонски беше в ремонт, но някъде казват, че не се знаело дали е негов – то какво ли се знае.

По сметките в ресторантите с алкохол на много места слагат сервиз 10-12%, трябва да се гледа тоталът. Аз гледам, защото така или иначе винаги оставяме към 10% бакшиш, като досега винаги сме били доволни от обслужването там – на доста места черпят с дребни нещица (пълнени миди, дребни сладки, плодове), тичат, с одеяла ни завиват, пък и сме свикнали да оставяме. 🙂
Така като ви чета, а особено и гледам снимки, все повече започва да ми кряка жабата и като нищо ще направя някой уикенд петък-неделя след средата на май. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Пропуснах от брифинга - вчера на прибиране в България чакахме към 35-40 минути, което за тази граница си е баш нищо. Обаче.....имаше колона автобуси почти равна с тази на тировете! На никого не препоръчвам да планира прибиране с автобус в неделя. Не знам заради лалетата /дето още ги няма/ ли или нещо са се отпушили пак с Истанбул екскурзиите, но не бих си го причинила.

 

@Argentique, за съжаление никаква идея за района на виното или заглавието му. Шегуваха се с мен, че пия вила Ямбол /Yambol/ в Истанбул /подобно изглеждаше надписа 😁/. Имаше доста вина на чаша /60 лири/ и просто посочих едно - но беше много добро. Сервиз нямаше, а сметка за четирима до спукване с вино /1 чаша /и бира /3 Ефеса/ беше около 140 лева. Това, което ни поднесоха като храна, напитки и обслужване бих го изразила в двойна сметка в България и би било рядкост като съчетание по трите показателя. За десерт, разбира се, поднесоха чай с баклавички 🙂Бакшиш и ние винаги оставяме около 10% /с изключение на гадното място, за което писах, там даже ми се досвидя и сервиза, и всичко/.

За саркофага - има нещо такова, ние обсъждахме същото - разказва се пространно кой, как намерил, как, кога и къде довлачили....но нито дума за тяло, кокал нещо..... 🤭Инак че крали, крали, ама с други музеи /примерно Бритиш/ не могат и да се сравняват 😂

Не знам за твойта жаба, ама на мен само ми се разчеса крастата с тези 4 дни 😇 И точно сега е моментът, времето е супер приятно.

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Пропуснах от брифинга - вчера на прибиране в България чакахме към 35-40 минути, което за тази граница си е баш нищо. Обаче.....имаше колона автобуси почти равна с тази на тировете! На никого не препоръчвам да планира прибиране с автобус в неделя. Не знам заради лалетата /дето още ги няма/ ли или нещо са се отпушили пак с Истанбул екскурзиите, но не бих си го причинила.

 

Откак един път висях на границата четири часа заради ходене на пазар в Одрин (кой ли дявол ме накара), вече обмислям часовете за прибиране. 😉

Екскурзиите в неделя си имат някакви твърди часове следобед/надвечер и гледам да не съм тогава. Даже преди въобще избягвах да ходя по „лалета“ заради данни за по 100++ автобуса на граница. Или ходехме с нощния влак. 
Но ми се е случвало вече няколко пъти при ходене с „Метро“ (с други не ходя), някак все така да се извъртат нещата, че при 5-6 автобуса на граница все ни пускат по-напред и по-бързо и то турските власти, а курортистите от Кушадасъ и други екскурзианти ги държат повече на скенер. Може късмет да сме имали или пък защото шофьорите на „Метро“ гонят все разписание, но се подбутват нещата видимо и без ред. 🙂

Не съм на твърдо работно време и мога да си позволя да се прибера в понеделник заран.

 

За виното – то ако е вила „Ямбол“ е супер, често попадам на „Магарешко мляко“ или от типа (доколкото го помня от студентството ми 🙂 )

А цените по заведения са обичайно приятни – къде другаде можеш да ядеш пресен лаврак, донесен от пазара в торба, за около 8-10 лв? Не че го ям често, защото търся по-интересни неща, но е примерно сравнение.

Връзка към коментар
преди 16 минути , jul каза:

Не стигнахме до там сега. 

Лек път и хубаво да си изкарате 🙂

Върнаха ни на границите... Пълномощното на колата трябва да бъде на турски. Ние имаме на български и английски. Отиваме дп Елхово да търсим заклет преводач и нотариус. 

  • Шок 4
Връзка към коментар

Направо ме хвърли в оркестъра. Минавали сме турска граница сухоземна и морска с двуезично пълномощно сигурно 100 пъти последните 5 години и не съм чувала някой да е превеждал пълномощно сигурно от 10 години поне.... Добре, че е работен ден.

Дано бързо се оправите и не си разваляйте настроението от това 🙂 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е, стига де, на Капитана си минават с английски...

Аз пък януари ходих с приятелка с английска кола (в смисъл регистрирана и шофирана основно в UK). Тя е с куче, та през няколко месеца си кара Ливърпул-Бг с кучето и всички застраховки са ѝ изрядни. Случвало й се е да пука гума в Германия и са я оправяли за два часа във фирмен сервиз там на марката.

Попитах я, имаш ли застраховка за Турция – има. Обаче в UK ги правят в интернет и не изглеждат като тукашните. Разпечатахме всичко. Пише „цял свят“, пък и сумата е доста голяма там.

Да, но турците не ни пуснаха. Викат „зелен талон“, та „зелен талон“. Откъде зелен талон от застраховка в интернет. Трябвало да бъде зелен на цвят. 🙂

Но има там една барачка и си направихме застраховка за Турция, за три месеца към 32 евро и центове. Тъпото е, че се плащаше само в лири, а нямах 500 в брой, с карта не може, добре, че имах 50 евро за зор-заман. В друга валута не може. Даже монети ми върнаха.

До нас седеше една женица и й превеждаха пълномощно. Тя пък тръгнала с такова на български.  

На връщане понеже бяхме с десен волан, РЗИ не се поинтересува от нас. Обаче моята приятелка попита „лелката“ – няма ли да ни проверите, че се сърдим пренебрегнати, а  лелката се учуди - не сте ли транзит. Но каза, че щом искаме, значи сме изрядни, и не ни провери. 🙂
Спокойно, @Nivear, никога не се знае дали едно забавяне не ви е плюс. Довечера чакаме снимки от Босфора или нещо друго така красиво. Попътен вятър!

Връзка към коментар

След разговори с 4 нотариуса и агенции и обещание, че ще е готов превода утре, беше изпратен до Разград, преведен, върнат и вече пътуваме към границата. Децата тръпнат в очакване, надяваме се да хапнем около Одрин или някъде по път. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, jul каза:

Имахме туристическа карта на Тюрксел, 350 лири, минути и 20ГБ интернет.

Ама наистина ли вече има туристически карти. От къде я взе - всеки ли офис на Тюрксел?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.