Прескочи до съдържание

5 дни в Истанбул през Април 2022


MayaS

Препоръчани мнения

От офис на Тюрксел в Одрин. После съжалих, че отбивахме, защото офисите на Тюрксел са буквално на всеки ъгъл. Има табели, че се продават още след границата, но не знам на каква цена.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Мирослав Василев

Щях да пиша за такситата в Истанбул. На втория ден, позакъсняхме с PCR тестовете сутринта и затова решихме да се придвижваме из Азиатската част с таксита. 

 

Поръчвах ги през Uber, които пък са вързани с Taxi Yellow. Първото такси беше от Holiday Inn Kadikoy до Anadoluhisari, разстоянието според Гугъл е около 20 км, времетраенето беше 30 минути. Сумата дойде 10 лв.

 

Второто такси беше от Anadoluhisari до Camlıca camii, разстоянието е 8 км, времетраенето 15 минути, цената беше малко под 5 лв.

 

Третото от Camlıca camii до Camlica Kulesi, тука разстоянието е кратко, само 5 км, но не беше супер удобно за стигане с градския транспорт, а с такси беше само 8 минути. Цената: 3 лв.

 

Последното такси, решихме да го хванем директно от улицата (паркинга на Camlıca Kulesi до Uskudar), разстоянието е 5 км, но поради трафика ни отне около 25 минути, цената беше под 5 лв.

 

Препоръчвам ли да се ползва Uber, за да се поръчат такситата в Истанбул? От една страна да, от друга не. Положителното нещо е че можеш да видиш приблизителната цена на пътуването (примерно между 80-100 лири), няма нужда да говориш турски, защото те вече знаят крайната ти дестинация и ако решат да те таксуват повече, можеш да се оплачеш. Отрицателното в случая, може би е единичен случай или аз направих нещо неправилно, в края на всяко пътуване, шофьорите ме питаха как искам да платя, при което аз казвах с карта (което приятно ме изненада, всички имаха ПОС терминали), плащах и пътуването приключваше. Първоначално ми се стори странно, защото очаквах по-някакъв начин да се вързани с Uber и сумата директно да бъде дръпната от картата там, но след като ситуацията се повтори и при трите таксита, си казах че това е нормално.

 

Като се върнах от почивката, реших да си погледна сметката и установих, че при всяко пътуване от Uber са ме таксували почти идентична сума на тази, която аз съм плащал в такситата. Реших да пиша на съпорта им, обясних ситуацията и няколко часа по-късно, получих отговор че съжаляват и сумата ще ми бъде върната по картата, до няколко дена.  

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Нямаше такова животно. Видеото е от 2019, може тогава да е била толкова. Сега -350. Пакетът е същият.

Говорехме си за инфлацията в Турция за неща, които помня конкретно. Преди 5 години в Одрин порция кюфтета бяха 18 лири, сега на същото място - 50 /мястото е евтино, давам пример за промяната в цената/. Вчера ми мина през погледа, че тези дни /може би от днес?/ има промяна в цените на транспорта. Бясна инфлация 62%, най-високата от повече от 20 години насам.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 15 минути , jul каза:

Нямаше такова животно. Видеото е от 2019, може тогава да е била толкова. Сега -350. Пакетът е същият.

Говорехме си за инфлацията в Турция за неща, които помня конкретно. Преди 5 години в Одрин порция кюфтета бяха 18 лири, сега на същото място - 50 /мястото е евтино, давам пример за промяната в цената/. Вчера ми мина през погледа, че тези дни /може би от днес?/ има промяна в цените на транспорта. Бясна инфлация 62%, най-високата от повече от 20 години насам.

Да и аз вчера четох една статия за огромната инфлация. Вече не очаквам в Турция да е по евтино от тук. Е не за всичко де.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 53 минути , jul каза:

Мен лично ме дразни ОГРОМНАТА разлика в цените на входни билети за местни и за чужденци.

Просто цените на билетите за чужденци ги индексират (големите забележителности в Истанбул са били все над 20 лв), а на турските граждани – не, че хептен няма да имат възможност да ги посещават в тази инфлация. Преди пандемията лирата беше 33 ст., после се срина до 22-23 ст. за месец-два. Помня, защото търкиш ми възстановиха пари за неосъществени билети, купени в лири. Т.е. доста по-малко възстановиха.

Затова обикновено давам примерни цени в левов еквивалент. 
Но има бонуси. Бира по морето стигаше до 8-10 лв в заведение. Сега, колкото и да индексираха, няма и пет. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Амииии бирата беше 55-60 лири, което е над 7 лв. при сегашния курс.

Както и да е, всеки си прави сметката.

Може би защото в ЕС е дискриминация да има различни цени, някак съм отвикнала от тези разлики в пъти. Примерно Виаленд - за чужденци дневният билет е с около 600 лири по-скъп, отколкото за местни, и излиза почти 50 евро. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не мисля, че цената на билетите за чужденци има нещо общо с индексацията или инфлацията. Когато бях в Истанбул 2018-2019 - цените за чужденци си пак си бяха по-скъпи спрямо тези за местни. А и как доказваш, че си местен - говориш турски.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , Petya Zh каза:

Да попитам аз, да съм на 100% сигурна- В Турция нали не се изисква, за  влизане в дворци и градски транспорт каквито и да е сертификати 🙂

Не се.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, mpmp каза:

Някой да е наясно с хеликоптерните разходки над Истанбул ?

Аз съм летяла с хеликоптер над Истанбул, но вече минаха години. 
Какво те интересува? 

Връзка към коментар
преди 20 часа, Mary каза:

Аз съм летяла с хеликоптер над Истанбул, но вече минаха години. 
Какво те интересува? 

От къде да видя условия, цени, дати, резервации.Какво друго да ме интересува.

Връзка към коментар
Преди 1 час, mpmp каза:

От къде да видя условия, цени, дати, резервации.Какво друго да ме интересува.

Избирате си фирма, отваряте сайта и вътре пише всичко. 
Някъде из темите съм писала за тази, която ползвахме ние, но в момента през телефона ми е трудно да дам линк. 
сигурно с търсачката ще излезе. 
Kaan беше фирмата. 
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нашето пътуване започна днес. На Капъкуле имаше коли и почакахме, но не беше страшно. HGS стикера го заредих онзи ден през сайта. Линка в темата за стикерите. Спряхме в Одрин за карта на Тюрксел. Дадаха ни я за 300 лири. 200 - те минути разговори са само за Турция. Хапнахме тава джигер и сега сме вече на магистралата за Истанбул.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 5 часа, MayaS каза:

Нашето пътуване започна днес. На Капъкуле имаше коли и почакахме, но не беше страшно. HGS стикера го заредих онзи ден през сайта. Линка в темата за стикерите. Спряхме в Одрин за карта на Тюрксел. Дадаха ни я за 300 лири. 200 - те минути разговори са само за Турция. Хапнахме тава джигер и сега сме вече на магистралата за Истанбул.

Ще чакаме по опреснена информация относно цени . Била съм толкова пъти в Истанбул, но в предвид сегашната ситуация и TL предполагам,че много неща са се променили. Интересува ме фестивала на лалетата парка Емирган, билета Долме бахче, круизите до Принцовете острови. До лалетата по изгодно ли е с корабче да се отиде. Сапфир има ли някакъв вход или свободно се качваш до терасата с панорамата, колко е едно кафе да изпиеш на тази панорама ...ей такива неща ...някой кръчмета или места за хапване, бюджетни и вкусни. 

Връзка към коментар

До повечето от тези места, които изброяваш нямам намерение да ходя. Само лалетата, но до кой парк ще стигна не знам още. Вечеряхме в едно нетуристическо заведение чобан кавърма, която беше много вкусна и разядка с патладжани. Излезе ни по 180 лири на човек. За бензина и газта мога да кажа 2.60 лева за литър бензина, 1.56 лева газ. 

 

IMG_20220414_203352.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Споделям първи впечатления и приключения. Костваше ни 3 часа след влизането в Истанбул да се доберем до хотела. Причината - затворени улици отбиване на движението, грешен избор на маршрут после. Ако някога идвам пак то няма да е с кола. Просто този път нямаше друг вариант. Хотела, който бяха избрали последно пътуващите с мен хора, не ми харесва. Банята е тотално недуразумение. Няма допълнителни завивки. В стаята има също разни недоразумения. Честно не го препоръчвам. Казва се Амбър. Ох уж трябваше да е едно лежерно и ненатоварващо пътуване а аз започнах с оплаквания. Но да кажем, че някак ще се опитам да игнорирам всичко това и утре да се наслаждавам на местата където ще ни води един турски фотограф. И тъй като пристигнахме  чак в 17:30 направихме само малка разходка и хапнахме. Е щтракнах и по някое кадро, колкото да не съм капо.

 

IMG_20220414_190647.jpg

 

IMG_20220414_190608.jpg

 

IMG_20220414_190452.jpg

 

IMG_20220414_190440.jpg

 

IMG_20220414_190431.jpg

 

IMG_20220414_190255.jpg

 

IMG_20220414_190208.jpg

 

IMG_20220414_173542.jpg

 

IMG_20220414_173323.jpg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар

Колко много са нацъфтели лалета само за няколко дни! Миналата седмица по това време имаше само няколко цъфнали в Гюлхание.

 

Много хубаво ми е да чета темата ти с познати и непознати вече места 🙂

 

На мен ми е ужасно досадно писането през телефон, та оценявам усилието 🙂

 

Къде мислите да ходите този път в Истанбул?

 

Ние май след 2 седмици пак ще ходим 🙂 и този пък искам да отидем в Азиатската част и на рибния пазар, както и в Археологическия музей и Долмабахче. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Без кола в Истанбул си е пълна загуба на време. Обиколих надлъж и на шир и в азиатската и в европейската част. За тези няколко дни видях толкова много от Истанбул. Паркинги има навсякъде ,от 10 лири на час до 30 лири на ден. Едни малки с по 5-6 места, до с по 500 места. Минах 2 моста над Босфора и 2 над златния рог. Не знам как е било преди ценово, но чак ефтения не видях. Иначе уличната храна е трепач. Лалета на центъра скромно. В гюлхание има. Хубав парк, утре големия.

 

 

 

IMG_20220413_151930.jpg

IMG_20220413_151756.jpg

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Ако някой има скорошни наблюдения откъде по-вероятно да се намери наличност на Истанбулкарт в централната част? Планът ми беше от Кабаташ след сутрешното посещение на Долмабахче, но сега се чудя дали на Еминюню няма да имаме повече шанс... какво ще ме посъветвате вие 🙂

Връзка към коментар
преди 30 минути , Petya Zh каза:

Ако някой има скорошни наблюдения откъде по-вероятно да се намери наличност на Истанбулкарт в централната част? Планът ми беше от Кабаташ след сутрешното посещение на Долмабахче, но сега се чудя дали на Еминюню няма да имаме повече шанс... какво ще ме посъветвате вие 🙂

Да на Еминюню има карти.

Оказа се че не на всеки киоск можа да купиш самата пластина. И ние се помотахме с купуването докато намерим такъв който дава и пластини.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Petya Zh каза:

Ако някой има скорошни наблюдения откъде по-вероятно да се намери наличност на Истанбулкарт в централната част? Планът ми беше от Кабаташ след сутрешното посещение на Долмабахче, но сега се чудя дали на Еминюню няма да имаме повече шанс... какво ще ме посъветвате вие 🙂

На Еминьоню на машините има карти, но не на всички машини - общо взето на една от три има. Обикновено на нея е залепен допълнителен надпис на турски и на английски, че карта може да се купи само с банкнота от 50 и 100 лири. Прихваща се цената за картата и останалото се зарежда като кредит.

 

278791230_447335610480175_6679522352181653484_n.jpg

 

278564886_966927407359528_7570200150793678679_n.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.