Прескочи до съдържание

5 дни в Истанбул през Април 2022


MayaS

Препоръчани мнения

преди 2 минути , Argentique каза:

Прясна риба и морски неща до рибния пазар оттатък моста Галата.

Познавайки ДаВо, там не е нейното място. :smile:

 

Може да отидат към Кумкапъ, където има много рибни ресторанти, но не мога да посоча кой да бъде - на мен ми е твърде туристическо там.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Тогава в Arnavutkoy на крайбрежната. 
На Кумкапъ бях веднъж и не се оказа и моето място – то не са музики, не са тълпи. Не искам на ухо да ми свирят. 
Но опитът беше интересен. 🙂

 

 

Статия от Бакхус за разни местенца.

 

Преписах преди време от нея някои заведения.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , Mary каза:

Познавайки ДаВо, там не е нейното място. :smile:

 

Въх, нИдей така, не сме чак такива претенции, хаха. 😂

 

И на Кумкапъ, и на Arnavutkoy, и на Саръйя и т.н. сме били и сме хапвали сладко-сладко. И от другата страна на Босфора, и в азиатската част също. Още помня една супа от червена леща и телешки кюфтенца на Принцовите острови (май най-големия беше).

Петък вечер ще сме бая изморени и ще търся наистина нещо близо до Таксим. Програмата в събота зависи от това, какво успеем да свършим в петък, но за вечеря ще се постараем да сме свежи. Ще огледам всичко предложено, така или иначе сме с кола и може да мръднем по-далеч. За обедно време винаги предпочитам техните заведения тип закусвалня, където са изложени тавите с готвените ястия. На такива места винаги ми е било вкусно. А, и на балък екмек не отказвам. 😋

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 5 минути , DaBo каза:

Въх, нИдей така, не сме чак такива претенции, хаха. 😂

Предвид, че си го потърси рибния ресторант и с алкохол, това изключи набързо всички локални кръчмета. :laugh:

Връзка към коментар
преди 7 минути , MayaS каза:

Какви цени ти дава, нещо не можах да изкарам от сайта.

 

230 евро е цената на сайта, толкова излиза и на експедия и букинг за този уикенд. Със закуска и стая делукс с гледка към Босфора.

 

преди 2 минути , Mary каза:

Предвид, че си го потърси рибния ресторант и с алкохол, това изключи набързо всички локални кръчмета. :laugh:

О, да. То пък една чаша вино да не може да си пийне човек, не си е работа значи. 🍷

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, Argentique каза:

Този район около Таксим не го харесвам – шумно е и има много араби. А оттатък булеварда Тарлабашъ по сокаците не желая и да ходя.

Този на хотелчето или въобще Таксим? 

Връзка към коментар

За Таксим – там е лудница и шумно винаги. Атмосфера според мен няма. По задните улички са по-евтините хотели, до парка са многозвездните. А тези улички зад булеварда са ми малко под съмнение. Нека @Mary се изкаже или някой друг.  

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Четох отзивите от околните хотели, всички са много доволни от околността и не споменават да са се чувствали заплашени 🤔 Оплаквания за шум от джамията, но те са навсякъде и не мисля, че може да се спести 🤨

@Argentique, стари са ми май спомените. Вечерно време по късна доба в Таксим се чувствах много по-добре и в безопасност, отколкото във Фатих/Султанахмет. Там като се сетя през какви сокаци се минава, за да прекосиш на места, и ми се изправя косата. Променило ли се е, ако трябва да се съпоставят? А иначе за конкретната локация се надявах, че бидейки малко в страни, все пак ще е по-тихо и няма да има барове, викове, бибиткания ... 

Значи слагаме към изискаванията още 2 - да е /сравнително поне/тихо и да е безопасно вечер за пеша.

@Mary?

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , jul каза:

Значи слагаме към изискаванията още 2 - да е /сравнително поне/тихо и да е безопасно вечер за пеша.

Точно улицата на хотела ви не я знам.

И аз като Argentique ги избягвам тези райони.

Бих казала, че точто в тази им част вероятно са ок.

Но ... съвсем скоро някой пита за опасните райони на Истанбул. Ако намериш отговора ми, ще видиш, че две от улиците в съседство, които обособяват и райони с това име, са сред непрепоръчителните за туризъм места - това са Dolapdere  и Tarlabaşı.

Понеже са доста централни райони и там се работи, за да се поизчистят от тази слава, но наистина не знам какъв съвет да ти дам.

Със сигурност знам поне за двама човека-магеланци, които си се настаняват в района и се чувстват ок. Щях да тагна поне единия, но са на дълъг круиз в момента и не знам дали имат нет. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@jul аз също не ви препоръчвам района на Таксим за нощуване. 

За паркингите - когато резервирате хотел, обърнете им внимание с няколко !!! за наличието на такъв, за да не ви отговорят проформа просто. Има и малки хотелчета с подземно организирани паркинги (ползвали сме такива в Еминьоню)...отиваш оставяш колата на бариерата и те имат грижата, че вътре всичко е паркирано на половин боя. Имат тарифи на час или на ден...както се договорите. Така се случва, че пътувам с хора по бизнес дела там, а аз просто да си заредя батериите въглехидратно и да позяпам локумените витрини, ходим и за ден и тогава ги ползваме тези паркинги. Ако някой го интересува ще попитам точно, но съм виждала много такива.

 

Последния път, през октомври ...като се сетя и сега ми призлява, ама тръгваме на море в Турция и дружката ми казва-нали ще видим Босфора. Какъв Босфор, ние сме през Дарданелите. Е да де все тая, ми се отговаря. Обръщам се и си казвам-това не съм го чула. Вече сме на море, минават три-четири дни и се завихря разговор пак за Босфори. Аз съм против да ходя с някой в Истанбул, дето Босфора и Дарданелите му са все едно, но се гласува, мнозинството печели и моя един глас против, отива в небитието. С малка кола сме-това плюс, с ербап шофьор сме-това ми изостря всички сетива и инстикта ми за самосъхранение се включва на макс, хотел НЕ сме букнали естествено- защото НИЕ пристигаме и Истанбул ни чака с опънат червен килим:girl_haha:. Влизаме в Истанбул от азиатската част и късмет ли, що ли, но го преплуваме тоя град с грацията на истанбулски чайки, паркираме пред хотел, в който съм отсядала и знам, че има паркинг силно казано, но място за коли да речем. Познават ме, но 3 нощувки йок, само една. Сменихме хотела, колата остана на същия паркинг без проблем. Не знам дали беше златен бутон това пътуване или просто може и така да се случват нещата. Смятам да проверя някой път.

Такова пътуване е силно НЕ по стандартите ми, но искам да ви кажа, че ни се получи чудесно.

Понякога е здравословно, ей така да направиш нещо извън зоната си на комфорт, за да се предизвикаш. И на мен ми се случва понякога:wink:

Но за Истанбул тръгвам всякак и по стандарти и без.

И на вас ви го пожелавам.

 

 

 

 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към коментар

Била съм в неголям хотел до Сиркеджи, който със сигурност има подземен паркинг – гледах ги в захлас как влизат колите вътре с наклон сигурно 45%. 🙂

Хотелът е Maywood, сега гледам, че му пишат много звезди, което не е вярно. Не препоръчвам хотели никога – този беше запазен в последната минута почти, стаите бяха ок и чисти, а закуската с гадно кафе и изсъхнали мини моцарели, но това беше 2018 г., сега не знам как е. Много хотели въобще махнаха всякакви закуски заради ковид, други фалираха, трети си понижиха качеството, а четвърти си смениха имената и вероятно собствениците – то в района си е обичайна практика.

Но хората имаха няколко периода локдауни, пък и малко след тях, където нямаше ни един турист, цени бяха ударили дъното и септември'2020 спахме в района в приличен хотел със закуска за 32 лв. за една вечер на път към морето. Тогава беше много тъжна история – имаше точно трима руски туристи по улиците (познаваха се по липсата на маски) и почти празен мост Галата. Но аз бях неимоверно щастлива (направо като отвързана), защото след шест много дълги месеца се появих в любимия град. Някои ще ме разберат. 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Благодаря за съветите, с трите ви гласа "за" - Таксим отпадна. Резервирах в Сиркеджи, уж с уговорка да ни съпроводят и да паркираме.

Голяма кушия е с кола, ако бяхме без, изборът ни щеше да е в пъти по-голям.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

сигурно хич няма да съм по темата, ама нещо като чета за Истанбул и ми се приходи, като няма как поне да понапиша нещо

 

Преди години като начинаещ като ходих с кола отсядахме в Holiday Inn Istanbul City, стига се много лесно с кола по булевард, не по малки улички и има безплатен паркинг. Оттам с трамвая до центъра. Даже като се чекаутвах на сутринта и оставях колата на паркинга до следобед. Беше си и някакъв бисер с точки, освен ниската цена по едно време можеше да се резервират апартаменти с точки се възползвах от апартамент с джакузи. Сега може би бих избрал нещо по в центъра - Сиркеджи или около Галата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Който отиде, да се смили да качи по някоя снимчица, пък ако има мегдан, и текст, да си полекуваме носталгията. 🙂

Сиркеджи е супер от към комуникативност, макар да открих за себе си сравнително ниските райони под Галата. Но там и без кола е трудно. 😂

Обаче е много атмосферно.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 3 часа, jul каза:

Благодаря за съветите, с трите ви гласа "за" - Таксим отпадна. Резервирах в Сиркеджи, уж с уговорка да ни съпроводят и да паркираме.

Голяма кушия е с кола, ако бяхме без, изборът ни щеше да е в пъти по-голям.

Би ли споделила, какво резервира?

Връзка към коментар
преди 6 минути , jul каза:

Изглежда много добре. А не се ли намира в Стария град? Аз поне така разбрах...или Сиркеджи е всъщност много близо до Султанахмед?

Връзка към коментар

На хубаво място е @jul. На метри от изхода от Мармарай и на минутка от всички посещавани заведения за кебап/меса на Ходжапаша – Balkan Lokantası (известно заведение, където са изложени тавите с готовите манджи), и покритата уличка Ходжапаша между джамията и улица Анкара, където са и известните филибелийски кюфтета. Аз не съм по тази част, но ходя с хора, дето се кефят. 

Само да кажа, че няма алкохол по тези места, апокрифната бира в чашата за чай ми я бяха дали в едно заведение Ziya. 
А какви пидета има там под навеса пак... 😂

И хляб от големите, надутите балони... 🙂

 

@Nivear, Сиркеджи е кварталчето между гарата Сиркеджи (дето е пристигал Ориент експрес някога) и спирка и парк Гюлхане. Май някога тук са се вихрили местните продавачи на оцет, защото това значи Sirkeci

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.