Прескочи до съдържание

Планиране на нашата Япония: море, суши и цветя


Lindt

Препоръчани мнения

 

Сеул и Инчеон 

бързи бележки 

 

Сеул много ни хареса, от пръв поглед, че даже и от съседния град 😄 Ако не се опитваше да ни удави през цялото ни време на отиване и връщане, щяхме много да се радваме на престоя си. Широк, просторен, удобен, зелен град. Корейките са много красиви и ако не валеше, сигурно щях да видя облечени в ханбок. В пороя само малайките и индонезийките бяха облечени като принцеси, а това не създава същата атмосфера. 

Хората... не са така неутрални и сливащи се с околната среда като в Япония. Все пак са достатъчно възпитани, за да не навлизат в личното ви пространство с телефонни или лични разговори на висок глас. Освен това много хора говореха английски и ни беше по-лесно, а в Япония така и не срещнахме подобни еднорози. Не предпочитам едната дестинация пред другата, всяка е чудесна по свой начин. Не знам как е било преди, но сега Сеул не е беден и мърляв братовчед. Ние подценихме сериозно страната и честно казано ме е яд.  

 

Уличната храна не ни допадна, много по-пържена и ужасно мазна ни се видя. Но в заведенията ни беше много вкусно и приятно.  

 

Бях останала с впечатлението, че в Корея може да се плати всичко с карта, което ни най-малко не е така и ни създаде дискомфорт. 

 

Тъй като летището е на повече от час с влак от Сеул, а влакът не работи през нощта и не можеш да стигнеш навреме за ранен сутрешен полет, избрахме нощувката на отиване да бъде до летището. 2 км, безплатен шатъл или пеша по всяко време на денонощието.  

И съответно излизайки от стаята си след оставяне на багажа заседнахме поради особеностите на корейския транспорт - не можеш да пътуваш в автобус без карта, картата се купува от магазин, зареждането става единствено в брой. В 7/11 ни искаха 10000 за пластика на Tmoney, в съседния магазин взехме Mpass Card карта за 2500. 

Ние пари в брой нямахме. Намерихме магазин, намерихме и банкомат, но пък не ни допадна, че за международни карти има такса от 3600 won на теглене. Минахме през 4-5 банкомата тогава и на връщане от Япония, банкомат без такса не открихме. Всеки трябва да има своя собствена карта. 

 

На метростанциите може да си зареждате от машинки транспортната карта, връща ресто. Май пишеше, че поне 1 машинка работи и с карта, но такава не намерихме. 

 

По време на полета към Корея ви раздават едни листчета, на които да си пишете имена, адрес, обичайното. Проверката на влизане и двата пъти отне повече от час. На излизане не беше бавно. 

 

И на най-малката сергия трябва да може да се плати с карта. Такава статия четох преди заминаването. Обаче това е с корейски карти/приложения/ дрън дрън. Ние видяхме надписи за туристически карти, които може да се ползват за плащане на сергиите за храна, но за 1,5 дена в Корея не сме се занимавали да ги проучваме. Доколкото разбирам, са тези, които се зареждат за транспорта.   

 

Стоките в магазините, поне тези от първа необходимост, си имат отпечатана цена на опаковката и струват еднакво на летището и в града. Заведенията също продаваха на една и съща цена, доколкото мога да преценя. 

Самото летище е чудесно, има зони за релакс и лежанки, които даже да свободни. 

 

Kakao map работеше безотказно. 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Lindt каза:

 

Сеул и Инчеон 

бързи бележки 

 

Сеул много ни хареса, от пръв поглед, че даже и от съседния град 😄 Ако не се опитваше да ни удави през цялото ни време на отиване и връщане, щяхме много да се радваме на престоя си. Широк, просторен, удобен, зелен град. Корейките са много красиви и ако не валеше, сигурно щях да видя облечени в ханбок, а не само малайките и индонезийките да са облечени като принцеси.

Хората... не са така неутрални и сливащи се с околната среда като в Япония. Все пак са достатъчно възпитани, за да не навлизат в личното ви пространство с телефонни или лични разговори на висок глас. Освен това много хора говореха английски и ни беше по-лесно, а в Япония така и не срещнахме подобни еднорози. Не предпочитам едната дестинация пред другата, всяка е чудесна по свой начин. Не знам как е било преди, но сега Сеул не е беден и мърляв братовчед. Ние подценихме сериозно страната и честно казано ме е яд.  

 

Уличната храна не ни допадна, много по-пържена и ужасно мазна ни се видя. Но в заведенията ни беше много вкусно и приятно.  

 

Бях останала с впечатлението, че в Корея може да се плати всичко с карта, което ни най-малко не е така и ни създаде дискомфорт. 

 

Тъй като летището е на повече от час с влак от Сеул, а влакът не работи през нощта и не можеш да стигнеш навреме за ранен сутрешен полет, избрахме нощувката на отиване да бъде до летището. 2 км, безплатен шатъл или пеша по всяко време на денонощието.  

И съответно излизайки от стаята си след оставяне на багажа заседнахме поради особеностите на корейския транспорт - не можеш да пътуваш в автобус без карта, картата се купува от магазин, зареждането става единствено в брой. В 7/11 ни искаха 10000 за пластика на Tmoney, в съседния магазин взехме Mpass Card карта за 2500. 

Ние пари в брой нямахме. Намерихме магазин, намерихме и банкомат, но пък не ни допадна, че за международни карти има такса от 3600 won на теглене. Минахме през 4-5 банкомата тогава и на връщане от Япония, банкомат без такса не открихме. Всеки трябва да има своя собствена карта. 

 

На метростанциите може да си зареждате от машинки транспортната карта, връща ресто. Май пишеше, че поне 1 машинка работи и с карта, но такава не намерихме. 

 

По време на полета към Корея ви раздават едни листчета, на които да си пишете имена, адрес, обичайното. Проверката на влизане и двата пъти отне повече от час. На излизане не беше бавно. 

 

И на най-малката сергия трябва да може да се плати с карта. Такава статия четох преди заминаването. Обаче това е с корейски карти/приложения/ дрън дрън. Ние видяхме надписи за туристически карти, които може да се ползват за плащане на сергиите за храна, но за 1,5 дена в Корея не сме се занимавали да ги проучваме. Доколкото разбирам, са тези, които се зареждат за транспорта.   

 

Стоките в магазините, поне тези от първа необходимост, си имат отпечатана цена на опаковката и струват еднакво на летището и в града. Заведенията също продаваха на една и съща цена, доколкото мога да преценя. 

Самото летище е чудесно, има зони за релакс и лежанки, които даже да свободни. 

 

Kakao map работеше безотказно. 

 

 

 

 

 

 

Значи да не съжалявам за билетите за Корея :)

Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

 

Сеул и Инчеон 

бързи бележки 

 

Сеул много ни хареса, от пръв поглед, че даже и от съседния град 😄 Ако не се опитваше да ни удави през цялото ни време на отиване и връщане, щяхме много да се радваме на престоя си. Широк, просторен, удобен, зелен град. Корейките са много красиви и ако не валеше, сигурно щях да видя облечени в ханбок. В пороя само малайките и индонезийките бяха облечени като принцеси, а това не създава същата атмосфера. 

Хората... не са така неутрални и сливащи се с околната среда като в Япония. Все пак са достатъчно възпитани, за да не навлизат в личното ви пространство с телефонни или лични разговори на висок глас. Освен това много хора говореха английски и ни беше по-лесно, а в Япония така и не срещнахме подобни еднорози. Не предпочитам едната дестинация пред другата, всяка е чудесна по свой начин. Не знам как е било преди, но сега Сеул не е беден и мърляв братовчед. Ние подценихме сериозно страната и честно казано ме е яд.  

 

Уличната храна не ни допадна, много по-пържена и ужасно мазна ни се видя. Но в заведенията ни беше много вкусно и приятно.  

 

Бях останала с впечатлението, че в Корея може да се плати всичко с карта, което ни най-малко не е така и ни създаде дискомфорт. 

 

Тъй като летището е на повече от час с влак от Сеул, а влакът не работи през нощта и не можеш да стигнеш навреме за ранен сутрешен полет, избрахме нощувката на отиване да бъде до летището. 2 км, безплатен шатъл или пеша по всяко време на денонощието.  

И съответно излизайки от стаята си след оставяне на багажа заседнахме поради особеностите на корейския транспорт - не можеш да пътуваш в автобус без карта, картата се купува от магазин, зареждането става единствено в брой. В 7/11 ни искаха 10000 за пластика на Tmoney, в съседния магазин взехме Mpass Card карта за 2500. 

Ние пари в брой нямахме. Намерихме магазин, намерихме и банкомат, но пък не ни допадна, че за международни карти има такса от 3600 won на теглене. Минахме през 4-5 банкомата тогава и на връщане от Япония, банкомат без такса не открихме. Всеки трябва да има своя собствена карта. 

 

На метростанциите може да си зареждате от машинки транспортната карта, връща ресто. Май пишеше, че поне 1 машинка работи и с карта, но такава не намерихме. 

 

По време на полета към Корея ви раздават едни листчета, на които да си пишете имена, адрес, обичайното. Проверката на влизане и двата пъти отне повече от час. На излизане не беше бавно. 

 

И на най-малката сергия трябва да може да се плати с карта. Такава статия четох преди заминаването. Обаче това е с корейски карти/приложения/ дрън дрън. Ние видяхме надписи за туристически карти, които може да се ползват за плащане на сергиите за храна, но за 1,5 дена в Корея не сме се занимавали да ги проучваме. Доколкото разбирам, са тези, които се зареждат за транспорта.   

 

Стоките в магазините, поне тези от първа необходимост, си имат отпечатана цена на опаковката и струват еднакво на летището и в града. Заведенията също продаваха на една и съща цена, доколкото мога да преценя. 

Самото летище е чудесно, има зони за релакс и лежанки, които даже да свободни. 

 

Kakao map работеше безотказно. 

 

 

 

 

 

 

Май вече започвам да се радвам, че ще отделим повече време за Корея.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 часа, Lindt каза:

Kakao map работеше безотказно. 

А как му е английската версия? Понеже на няколко места прочетох, че английската версия на Naver map била по-добра в сравнение с Какао, засега я ползвам нея за съставянето на нашия евентуален маршрут. Но дори и той доста често ми изписва предложенията за места първо на хангъл (в резултат на което се захванах да науча хангъл, поне да съм сигурна, натискам на екрана правилното място 😂).

Връзка към коментар

@Роца доста неща ни изписваше на английски, но някои си бяха неразгадаеми. В общи линии си сверявах с картата дали е очакваното място, но е интуитивно. Апликацията си е същата

 

Малка поправка: не си купихме Mpass карти, а Cash bee. Mpass е 15000 и имаш до 20 пътувания на ден с градския транспорт.

 

На сергиите с улична храна имаше някакъв надпис "for foreigners", но разплащателната схема не беше с Tmoney, а нещо непознато за мен. Мернах 1-2 колички, на които имаше надписи на VISA & Mastercard, но болшинството нямаха

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Спорим си ние тук вкъщи за картите в Корея 😄

 

" The T-Money Card can be used to pay for a range of items and services, including taxi charges, items in convenience stores, entrance fees for attractions, vending machines, and food and beverages in restaurants. Anywhere you see the T-Money logo (above), you can use the T-Money Card."

 

https://inmykorea.com/t-money-card-korean-transportation-card/

Връзка към коментар

@Gentleman Basta, благодаря ти! Явно ще се учи хангъл 😂. Добре, поне, че имам година и половина за това. 😂

 

За картите, аз гледах тези сравнителни статии: 

https://english.visitkorea.or.kr/svc/contents/infoBscView.do?vcontsId=140663

https://thephatlifeproject.com/south-korea/korea-travel-pass-comparison-2024-best-card-to-use-in-seoul/

 

За уличната храна и пазарите - понеже от няколко дни гледам разни травъл влогове за Корея като цяло и Сеул в частност, разбрах, че на щандовете продавачите приемат основно банкови преводи. Което е лесно и бързо, ако имаш местна банкова сметка. За чужденците е основно кеш или в редки случаи - с Виза/Мастъркард.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Както в Сеул не се разхождаха принцеси в ханбок, а смяна на стража, пременена с дъждобран и гумени ботуши, не е най-фотогеничното събитие, така и в дъждовна Арашияма не видяхме японки с кимона, а само тълпи мокри туристи. 

Група за пътуване в Корея обаче ми показа вариант да получите шанс за фотогенична разходкасред бамбукова гора и на техния полуостров: 

 

https://lindagoeseast.com/2022/01/20/damyang-bamboo-forest/#How_to_get_to_Damyang_Bamboo_Forest

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Извинявам се за спама, но наблюдавам, че се сформира група за Корея за следващата година. Има ли някъде тема за планиране? С търсачката нищо не намерих. Ние се сдобихме с 3 седмични билети за следващата априлска ваканция на децата. 🥰

Връзка към коментар
преди 6 минути , veselush каза:

Извинявам се за спама, но наблюдавам, че се сформира група за Корея за следващата година. Има ли някъде тема за планиране? С търсачката нищо не намерих. Ние се сдобихме с 3 седмични билети за следващата априлска ваканция на децата. 🥰

Честити билети! 

Мисля, че няма група. Има хора с билети за тази година, има и хора, които биха искали да отидат догодина. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
48 minutes ago, Lindt said:

Има такса за теглене 3600 вона. 

Това на всички банкомати ли? Преди не беше така. Деа, все повече всички банки в дадена държава слагат АТМ такса, и ако и банката ти има такса и то си стана дебело, особено ако не можеш да дръпнеш $500 напр.

Връзка към коментар
преди 51 минути , era123 каза:

Това на всички банкомати ли? Преди не беше така. Деа, все повече всички банки в дадена държава слагат АТМ такса, и ако и банката ти има такса и то си стана дебело, особено ако не можеш да дръпнеш $500 напр.

5 банкомата проверихме, не сме експерти 😄

 

Можеш да изтеглиш до 1 милион, но зависи за какво ще ги ползваш. Ние бяхме за 1 ден и нямаше какво да правим много пари в брой. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, era123 каза:

Отдавна ходих там, ама къв е проблема?

Банкомати има през 100м. Теглиш кеш и си ти. 

Не е проблемът тегленето на кеш само по себе си (освен таксите 😂), по-скоро като нещо да имаш ум, особено, ако обикаляш сергии по пазарите и аджумата ти подава чинийката с токбоки или хотток, а не приема банкова карта. Аз, лично, вече почти не нося кеш в себе си и съм се разглезила с плащането с карта. Така ще си знам, че в Корея ще трябва да нося едно минимално количество кеш в мен.

 

преди 4 часа, veselush каза:

Извинявам се за спама, но наблюдавам, че се сформира група за Корея за следващата година. Има ли някъде тема за планиране? С търсачката нищо не намерих. Ние се сдобихме с 3 седмични билети за следващата априлска ваканция на децата. 🥰

Честити билети!
Направо завидях за трите седмици! Аз планирам малко над 2 седмици, но октомври 2025, та моята тема за плануване ще е чак след година.

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.