Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

За теглене на АТМ в чужбина Уникредит е някакво решение, защото теглене от техни банкомати с техни карти е безплатно за всичките им банки, което решава проблема за някаква част от страните в Европа - Уникредит в Италия, Хипоферайзен в Германия, Булбанк в България,... Ето тук ги има всичките държави:

1392116381147.jpg

Връзка към мнение
Георги Матеев

Георги се е объркал нещо. Таксата при теглене от АТМ в чужбина с дебитна карта (VISA Electron или Maestro) издадена от ПИБ е 3 лв. + 1,5% от сумата... ;)

Моя грешка наистина, така става в бързината... Дюк е прав, което прави тези дебитни карти още по-изгодни при теглене от АТМ в чужбина.

Връзка към мнение

Мисля, че се взима курса, който е в деня на осчетоводяването в банковата система, а не в деня на самата авторизация (плащането), който може както да се е вдигнал, така и да е паднал реално. В българските банки не е ли така също?

Ами не знам дали е деня на самата покупка или на осчетоводяването, но после си го коригират до курса в деня, когато им изпратя плащането по извлечението. Може и курса да падне предполагам, просто съм го виждал само когато се е качвал.

Връзка към мнение

в крайна сметка наистина се обърнах към ДСК и ми предложиха платинена VISA. Другата седмица, като се прибера в България, ме поканиха на среща в офис на банката или на кафе (което много ме изкефи :) ) и ще видим каква е офертата..обещавам да пусна подробности!

Връзка към мнение
Георги Матеев

 в крайна сметка наистина се обърнах към ДСК и ми предложиха платинена VISA. Другата седмица, като се прибера в България, ме поканиха на среща в офис на банката или на кафе (което много ме изкефи :) ) и ще видим каква е офертата..обещавам да пусна подробности!

 

Звучи добре - кажи после подробностите наистина, ще е интересно да се направи сравнение с условията на платинените Визи от други банки :)

Връзка към мнение

Ами не знам дали е деня на самата покупка или на осчетоводяването, но после си го коригират до курса в деня, когато им изпратя плащането по извлечението. Може и курса да падне предполагам, просто съм го виждал само когато се е качвал.

 

В Бразилия има някакво особено законодателство. Тези гимнастики са длъжни по закон да ги правят не само банките, а и фирмите. Движенията през периода се коригират според валутния курс в края на периода.

По тази (и не само) причина Бразилия се води в топ 3 най-трудни държави за нови ИТ проекти.

 

Темата се разви в доста приятна посока и се допълни с много важни детайли. Поради това българските ми кредитни карти отиват към скорошно закриване. ;)

Редактирано от georgiev
Връзка към мнение

Между другото картите на ЦКБ са с най-ниска лихва от всички - 14.75% за втората и 10% за първата година, а ако се ползва за пътуване рядко се намира някой, който да си възстанови дължимото веднага. Лихвата е еднаква и за покупки, и за теглене в брой. За сравнение ПИБ са 18.64% плащане /20.64% теглене, Пощенска 17.9/18.9%. 

 

ПИБ също така прибират годишната такса в началото, а не в края на годината.

Нямат опция за информация по мейл за извършено плащане (безплатно), а само смс (платен). 

 

Лихвите по стандартна, златна и платинена карта са еднакви, на практика разликата между стандартна и златна карта е по-високата годишна такса и по-добро застрахователно покритие, което я обезмисля.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодарение на темата си пуснахме с жена ми документите за Diners карти на ПИБ (ТенкЮ Пийпъл ;) ).

Да се изтягаме по ВИП-овете на летищата.

Само не разбрах манджата безплатна ли е там? За другото пише - алкохол, Wi-Fi, вестници, ама ядене не пише.

Ясно е, че всяко летище си има различни достъпи, но ядене никъде не срещнах да се предлага. Пък и как ще те следят и различават от другите, ако за нас е забранено? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

ПИБ също така прибират годишната такса в началото, а не в края на годината.

Нямат опция за информация по мейл за извършено плащане (безплатно), а само смс (платен). 

 

Лихвите по стандартна, златна и платинена карта са еднакви, на практика разликата между стандартна и златна карта е по-високата годишна такса и по-добро застрахователно покритие, което я обезмисля.

За сметка на това ПИБ имат безплатно приложение за iOS и Android, което предоставя безплатен 24/7 достъп до извършените плащания в реално време, както и до други детайли по картата и сметките. Същата информация е достъпна безплатно и през MyFibank.

 

Основната разлика между стандартна и златна карта всъщност е в размера на кредитния лимит, който при златната карта може да бъде значително по-голям. А и застраховката към златната карта е доста по-добра и в някои случаи е наистина полезна. С други думи, ако ти е нужен по-голям лимит разликата от 61 лв. на година е напълно оправдана.

 

Иначе аз лично никога не гледам лихвите, тъй като за 15 години нито 1 път не съм плащал такива  :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много сте полезни да знаете!!!  :smile3:   Отворихте ми очите за доста неща.Всички имате почерпка от мен,ако някога съм в София за сбирките.За съжаление живея в другия край на България. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Между другото картите на ЦКБ са с най-ниска лихва от всички - 14.75% за втората и 10% за първата година, а ако се ползва за пътуване рядко се намира някой, който да си възстанови дължимото веднага. Лихвата е еднаква и за покупки, и за теглене в брой. За сравнение ПИБ са 18.64% плащане /20.64% теглене, Пощенска 17.9/18.9%. 

 

ПИБ също така прибират годишната такса в началото, а не в края на годината.

Нямат опция за информация по мейл за извършено плащане (безплатно), а само смс (платен). 

 

Лихвите по стандартна, златна и платинена карта са еднакви, на практика разликата между стандартна и златна карта е по-високата годишна такса и по-добро застрахователно покритие, което я обезмисля.

Като сме почнали, да напиша и при Банка ДСК:

- Лихвата е 17.95% при покупка и теглене с опция да падне с 1.5 за следващ отчетен период, ако се направят минумум 5 транзакции на минимална обща стойност 500 лева за текущия отчетен период;

- Има безплатно приложение за iOS, Android и Windows за телефони и отделно за таблети;

- SMS-нотификациите за извършени транзакции и дължима сума са за сметка на банката;

- Годишната такса се начислява в края на 1вата година от издаването.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодарение на темата си пуснахме с жена ми документите за Diners карти на ПИБ (ТенкЮ Пийпъл ;) ).

Да се изтягаме по ВИП-овете на летищата.

Само не разбрах манджата безплатна ли е там? За другото пише - алкохол, Wi-Fi, вестници, ама ядене не пише.

Ясно е, че всяко летище си има различни достъпи, но ядене никъде не срещнах да се предлага. Пък и как ще те следят и различават от другите, ако за нас е забранено? 

Храната е безплатна, ако има. Обикновено са снаксове/кексчета/сандвичи, да не очаквате вечеря де.

Връзка към мнение

Благодарение на темата си пуснахме с жена ми документите за Diners карти на ПИБ.

Чудя се защо и двамата сте пуснали заявления за Diners-и? Притежанието на такава карта от единия, му дава право да бъде придружен и от още един във ВИП-залите и лаунджове по летищата. Не виждам логиката и двамата да сте с еднакъв тип карта. По-добре би било единият като е с Diners, другия да е или с MasterCard, или с VISA. Така ще сте по-гъвкави, и с повече възможности,

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чудя се защо и двамата сте пуснали заявления за Diners-и? Притежанието на такава карта от единия, му дава право да бъде придружен и от още един във ВИП-залите и лаунджове по летищата. Не виждам логиката и двамата да сте с еднакъв тип карта. По-добре би било единият като е с Diners, другия да е или с MasterCard, или с VISA. Така ще сте по-гъвкави, и с повече възможности,

 

За да ползват и двамата безплатен вход  B)

 

@Sun4o - имай предвид, че за да е безплатен достъпа трябва да имаш оборот минимум 500 лв за последните 3 месеца. Иначе в извлечението ще цъфне такса 24 евро.

 

@Георги Матеев - по-висок лимити (до 50 000) може да имаш и със стандартна карта. Ако си за такъв лимит те ще ти се обадят лично да ти предложат платинена или World Elite  :lol:

За мен обаче нотификацията по имейл на Пощенска е много удобна - пак получаваш информация на телефона веднага без да пълниш допълнително гушата на ПИБ и операторите. Иначе за Windows например ПИБ нямат приложение, така или иначе си ползвам мобилната версия на е-fibank.

 

По отношение на мобилните приложения и електронно банкиране ДСК са №1 за момента

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Чудя се защо и двамата сте пуснали заявления за Diners-и? Притежанието на такава карта от единия, му дава право да бъде придружен и от още един във ВИП-залите и лаунджове по летищата. Не виждам логиката и двамата да сте с еднакъв тип карта. По-добре би било единият като е с Diners, другия да е или с MasterCard, или с VISA. Така ще сте по-гъвкави, и с повече възможности,

Някои зали пускат само по един, при други за гост се заплаща... 

Връзка към мнение

Е, те ако 500 лева са проблем за 90 дена да изхарчиш през картата...няма да съм в този форум.... :)  Майтап, да не засегна някой, ама нали сме пътешественици, без пари не става.

Относно входа - затова и двамата вадим, за да не плащаме.

Иначе имаме Визи и Мастери, и на Тюркиш карта за доместика имам все още (Ататюрк и без това не е в списъка), така че вече направих Голям шлем.

А някой знае ли дали случааайно не важат и за чекиране на бизнес класа, макар и с обикновен билет?

Връзка към мнение
Георги Матеев

по-висок лимити (до 50 000) може да имаш и със стандартна карта. Ако си за такъв лимит те ще ти се обадят лично да ти предложат платинена или World Elite  :lol:

 

 

Разбира се, но ПИБ имат определени прагове на кредитния лимит, които ако искаш да надскочиш автоматично минаваш на по-висока годишна такса. И тогава няма никаква логика да останеш със стандартна карта. Мисля, че няма вариант, в който ползваш стандартна карта с (примерно) 35.000 лв лимит срещу 39 лв. годишна такса?

 

Аз имах опция и за платинена карта, но ме спря годишната такса от 250 лв - стори ми се прекалено висока, а бонусите към картата не чак толкова вълнуващи.

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Разбира се, но ПИБ имат определени прагове на кредитния лимит, които ако искаш да надскочиш автоматично минаваш на по-висока годишна такса. И тогава няма никаква логика да останеш със стандартна карта. Мисля, че няма вариант, в който ползваш стандартна карта с (примерно) 35.000 лв лимит срещу 39 лв. годишна такса?

 

Аз имах опция и за платинена карта, но ме спря годишната такса от 250 лв - стори ми се прекалено висока, а бонусите към картата не чак толкова вълнуващи.

 

Мисля че няма проблем, а това годишната такса да е обвързана с лимита е някакво нововъведение, ако съществува и противоречи на всякаква здрава логика. Както и решението на банкоматите им първо да дава парите, после картата.

Връзка към мнение

Може би по-скоро е обвързано с лимитите за покупки - https://www.fibank.bg/uploads/_CreditCards/docs/CreditCard_Limits.pdf

Иначе за банкоматите, по тяхни думи е защото много хора си взимат картата и забравят да си вземат парите. Пред мен се е случвало, докато върнат жената да си вземе парите банкомата затвори отвора и блокира...

Връзка към мнение

Може би по-скоро е обвързано с лимитите за покупки - https://www.fibank.bg/uploads/_CreditCards/docs/CreditCard_Limits.pdf

Иначе за банкоматите, по тяхни думи е защото много хора си взимат картата и забравят да си вземат парите. Пред мен се е случвало, докато върнат жената да си вземе парите банкомата затвори отвора и блокира...

Лимитите за покупки си ги определяш ти, кредитния лимит - банката. Ще ми е интересно дали ще публикуват статистика колко човека ще им се наложи да си преиздадат картата и платят такса за това. Че се случва хора да си забравят парите - сигурно, но когато човек отива до банкомат той отива именно за парите и е много по-вероятно след като си ги вземе да забрави.

А и когато променяш последователността на нещо е редно да предупредиш потребителя за промяната в явен вид. Абсолютно нищо не им пречи да сложат един информационен екран след потвърждение на транзакцията за смяната на последователността, но не го правят. Което оставя съмнения за нечистоплътност на "нововъведението".

Все пак забравените пари си ги прибира банкомата ( и сигурно в 0.00001% от случаите следващия на опашката)

 

 

Е, те ако 500 лева са проблем за 90 дена да изхарчиш през картата...няма да съм в този форум.... :)  Майтап, да не засегна някой, ама нали сме пътешественици, без пари не става.

Относно входа - затова и двамата вадим, за да не плащаме.

Иначе имаме Визи и Мастери, и на Тюркиш карта за доместика имам все още (Ататюрк и без това не е в списъка), така че вече направих Голям шлем.

А някой знае ли дали случааайно не важат и за чекиране на бизнес класа, макар и с обикновен билет?

Както бях писал по-назад не ги приемат на толкова места.

От големите вериги за хранителни стоки никъде не ги приемат, Лукойл и Ромпетрол, Технополис, Мтел, част от магазините на Виваком, Икея. Най-силни са при парцалите, бижутерия, козметика, оптика, хотели и тур агенции (анатема  :lol: ) и тук-таме по ресторантите.

При авиокомпаниите също не вървят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Темата бая се е развила :)) Току що се връщам от среща с ДСК. Да подчертая, че съм доволен от отношението им много - казах, че не мога да отида до офиса им и ми изпратиха Мениджър връзки с клиенти, с която пихме по фреш докато си говорихме.. сега детайлите ..

ДСК наистина предлагат Platinum, но не си заслужава.. Единствената разлика със златната карта е , че получаваш Priority Pass Standard (иначе 89EUR) с картата - но плащаш 250лв/година такса плюс 20лв / месец за частно банкиране.

 

Избрах да си извадя още една Visa Gold с опцията да закрия UniCredit-a. Tя е без такса, но плащаш 20лв / месец за частно банкиране. Освен това предлагат и 1,5% cash back - което ме устройва!

 

Sun4o - пиши моля те как е Dinners-a - много се чудих за тях, но ме изгубиха с липсата на онлайн справки и ограниченото приемане.. :)

Връзка към мнение

Те само Виваком и Еко-Петролиум са ми достатъчни. Само да дойде картата тая седмица и я почвам :)

 

Половината магазини на Виваком са с ПОС на ДСК, другата с пос на ОББ, търсиш от вторите. Иначе и аз основно въртя сметки за телефон и гориво в Шел :) 

Редактирано от adreno
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.