Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Я, сметката за телефон с кредитна карта ли я плащаш?

 

P.S. Дайнърса може да ти идва извлечението по имейл, и да плащаш с онлайн банкинг. Но сметката не е твоя и не можеш да гледаш в реално време какво става. Аз окончателно се отказвам от моя Дайнърс, защото няма смисъл.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Sun4o - пиши моля те как е Dinners-a - много се чудих за тях, но ме изгубиха с липсата на онлайн справки и ограниченото приемане.. :)

Още не дошла, мога да кажа подготовка по издаването и - взех Dinners Classic, револвираща, с :

- 45 дневен гратисен период,

- след това 19% лихва май беше (тая част много не ме вълнува, погасявам си ги навреме), 25% при неплащане на минималната погасителна вноска.

- минимална погасителна вноска в размер на 10%,  

за плащане при търговец - без такса, за теглене на суми в брой от банкомат - 4 лева + 3%,

- за теглене на суми в брой в клон на ПИБ АД - 5%

- 4 лв такса на месец (промо цена, иначе е 4.80).

 

За жена ми - First Lady, в промоция е в момента, една година без такса и безплатна медицинска застраховка с покритие до 5 000 лв. за лечение на рак на гърдата, иначе другото си е същото, само таксата е 4.90 за втората година.

 

В сайта на ПИБ има описано всичко, и то, О Боже - на български :lol:

 

Половината магазини на Виваком са с ПОС на ДСК, другата с пос на ОББ, търсиш от вторите. Иначе и аз основно въртя сметки за телефон и гориво в Шел :)

ТенкЮ ;) . Каква е разликата между ДСК и ОББ, ако не те затруднявам?

Връзка към мнение

Привет на всички

Първи въпрос:

Искам да ви попитам какво ви е мнението за тази кредитна карта . И правилно ли разбирам, че след като платя с нея, после дори да върна парите в срок пак дължа 6% лихва върху сумата, която съм платил.

Втори въпрос:

Нямам стаж от 3 месеца за издаване на кредитна карта, а времето си лети и трябва да правя резервации за хотели (както и наем на автомобил), но нямам кредитна карта. Има ли някоя банка, която да е с що годе изгодна кредитна карта и тези 3 месеца да не са проблем?

Благодаря предварително!

Редактирано от Entso
Връзка към мнение

Още не дошла, мога да кажа подготовка по издаването и - взех Dinners Classic, револвираща, с :

- 45 дневен гратисен период,

- след това 19% лихва май беше (тая част много не ме вълнува, погасявам си ги навреме), 25% при неплащане на минималната погасителна вноска.

- минимална погасителна вноска в размер на 10%,  

- за плащане при търговец - без такса, за теглене на суми в брой от банкомат - 4 лева + 3%,

- за теглене на суми в брой в клон на ПИБ АД - 5%

- 4 лв такса на месец (промо цена, иначе е 4.80).

 

За жена ми - First Lady, в промоция е в момента, една година без такса и безплатна медицинска застраховка с покритие до 5 000 лв. за лечение на рак на гърдата, иначе другото си е същото, само таксата е 4.90 за втората година.

 

В сайта на ПИБ има описано всичко, и то, О Боже - на български :lol:

 

ТенкЮ ;) . Каква е разликата между ДСК и ОББ, ако не те затруднявам?

 

Пак да споменем за тегленето на кеш от кредитната. Освен, таксите посочени от теб, лихвата започва да тече директно на другия ден, т.е. тегленето на кеш не влиза в гратисния период. Имай го предвид за да няма неприятни изненади :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

ТенкЮ ;) . Каква е разликата между ДСК и ОББ, ако не те затруднявам?

ПОС-терминалите на Банка ДСК не обслужват плащания на Diners Club, нямат договор за acquiring с картовата ирганизация.

 

 

Привет на всички

Първи въпрос:

Искам да ви попитам какво ви е мнението за тази кредитна карта . И правилно ли разбирам, че след като платя с нея, после дори да върна парите в срок пак дължа 6% лихва върху сумата, която съм платил.

Втори въпрос:

Нямам стаж от 3 месеца за издаване на кредитна карта, а времето си лети и трябва да правя резервации за хотели (както и наем на автомобил), но нямам кредитна карта. Има ли някоя банка, която да е с що годе изгодна кредитна карта и тези 3 месеца да не са проблем?

Благодаря предварително!

При тази карта няма значение дали си теглил на банкомат или плащал на ПОС - лихвата ти започва да тече от момента, в който използваш част от или целия кредитен лимит и тече до момента, в който го погасиш. Малко е като овърдрафт в тоя смисъл. Дано правилно разбирам, че ако използваш 100 лева от лимита (без значение през АТМ или ПОС) и ги върнеш примерно след 2 дни, би трябвало да ти се начисли лихва в размер на 2.100*6%.12/360 или 0,40лв, където 2 са ти дните, в които си ползвал реално пари назаем, 100 лв ти са изхарчените пари, 6% ти е месечната лихва, 12 са ти месеците в годината, 360 дни е базата на която повечето банкови системи изчисляват дневната лихва.

 

А на изпитателен срок ли си още? Ако е така, не мисля, че ще намериш банка, която да ти отпусна кредит. Банките искат постоянен договор и минимум 3-6 месеца плащани осигуровки върху декларирания доход. За бялата карта може и да имаш шанс, не знам на база на какви критерии отпускат кредити.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Втори въпрос:

Нямам стаж от 3 месеца за издаване на кредитна карта, а времето си лети и трябва да правя резервации за хотели (както и наем на автомобил), но нямам кредитна карта. Има ли някоя банка, която да е с що годе изгодна кредитна карта и тези 3 месеца да не са проблем?

Благодаря предварително!

Ако не дават кредитна, пробвай с Mastercard Debit примерно, тя работи като кредитна, но с парите в сметката, т.е. трябва да ги имаш и не би трябвало да ти искат минимум стаж 

Връзка към мнение
 

Я, сметката за телефон с кредитна карта ли я плащаш?

 

P.S. Дайнърса може да ти идва извлечението по имейл, и да плащаш с онлайн банкинг. Но сметката не е твоя и не можеш да гледаш в реално време какво става. Аз окончателно се отказвам от моя Дайнърс, защото няма смисъл.

Да, глобулската също. Можеш да плащаш - имаш предвид че можеш да погасяваш задължения предполагам. Реално всички дайнърс-и се погасяват по една и съща сметка в ПИБ с основание клиентския ти номер. 

Липсата на реална банкова сметка прави невъзможно (или по-скоро трудно технически) и онлайн справките за транзакции, наличност и т.н. В реално време - на банкомат и по телефон (02/8002088 - денонощен, ако на някой му трябва за да не чака прехвърляне през *2265)

 

Привет на всички

Първи въпрос:

Искам да ви попитам какво ви е мнението за тази кредитна карта . И правилно ли разбирам, че след като платя с нея, после дори да върна парите в срок пак дължа 6% лихва върху сумата, която съм платил.

Втори въпрос:

Нямам стаж от 3 месеца за издаване на кредитна карта, а времето си лети и трябва да правя резервации за хотели (както и наем на автомобил), но нямам кредитна карта. Има ли някоя банка, която да е с що годе изгодна кредитна карта и тези 3 месеца да не са проблем?

Благодаря предварително!

Това е бърз кредит под формата на кредитна карта - продукт на Изи Кредит. Хитър маркетингов ход като цяло от тяхна страна. Бягай на далече. Критериите за отпускане са като на бърз кредит. Няма гратисен период.

Ако не ти дават кредитна карта имаш два основни варианта - Mastercard Debit както е предложил  neuromancer или гарантирана кредитна карта - ако имаш срочен влог в банка ще ти издадат кредитна карта с лимит в размер на блокирана част от влога. Хрумват ми още два - ако някоя банка се навие картата да е с поръчител (близък роднина), пощенска го предлагаха като възможност преди или ако си студент - https://www.icard.bg//more/?sc=students

 

 

ТенкЮ  ;) . Каква е разликата между ДСК и ОББ, ако не те затруднявам?

Ето тук съм го писал по-подробно

 

 

Пак да споменем за тегленето на кеш от кредитната. Освен, таксите посочени от теб, лихвата започва да тече директно на другия ден, т.е. тегленето на кеш не влиза в гратисния период. Имай го предвид за да няма неприятни изненади  :)

Зависи от картата - при едни има гратисен период, при други няма.

 

Редактирано от adreno
Връзка към мнение
Георги Матеев

Избрах да си извадя още една Visa Gold с опцията да закрия UniCredit-a. Tя е без такса, но плащаш 20лв / месец за частно банкиране. Освен това предлагат и 1,5% cash back - което ме устройва!

 

Частното банкиране задължително ли е за да вземеш такава Visa Gold от ДСК? Всъщност частното банкиране какво предимство ти дава, освен че можеш да пиеш фреш с банкера в собствения си офис? :) А 1,5% cash back от всички възможни покупки ли се генерира?

 

И още един важен въпрос. Прочетох на сайта на ДСК ето това относно тяхната cash back програма:

 

"Максималната сума, върху която се изплащат средства е 20 000 лв. независимо от възможността клиентът да е извършил транзакции на ПОС на обща стойност по-голяма от 20 000 лв. "

 

Тоест, те дават cash back само на до 20.000 похарчени лева на година. На теб споменаха ли ти нещо подобно?

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Частното банкиране задължително ли е за да вземеш такава Visa Gold от ДСК? Всъщност частното банкиране какво предимство ти дава, освен че можеш да пиеш фреш с банкера в собствения си офис? :) А 1,5% cash back от всички възможни покупки ли се генерира?

 

И още един важен въпрос. Прочетох на сайта на ДСК ето това относно тяхната cash back програма:

 

"Максималната сума, върху която се изплащат средства е 20 000 лв. независимо от възможността клиентът да е извършил транзакции на ПОС на обща стойност по-голяма от 20 000 лв. "

 

Тоест, те дават cash back само на до 20.000 похарчени лева на година. На теб споменаха ли ти нещо подобно?

 

ми има некви малки бонуси..ще кача днес снимка от условията, ако искаш ама са неща от сорта на това, че ако имам сметка за плащане на комунални услуги - всичко върви без такса - има и възможности за договаряне на по-ниски лихви при кредит - което мен не ме интересува и т.н. ..

 

за 20000 лв нищо не ми спомена - днес ще проверя - аз така и така още чакам счетоводителите да попълнят некъв документ за доход... :)

 

спомена, че за cash-back-а не важат теглене в брой и хазарт - всичко друго е окей..

Редактирано от luccc
Връзка към мнение

Има разлика в офертите на Банка ДСК за клиенти частно банкиране и за другите, които не ползват тази услуга. Не си задължен да ставаш клиент на частното банкиране, за да си извадиш Visa Gold, но може пък да прецениш, че ти е удобно и изгодно.

 

Гледам, че на фейсбук страницата им тазмесечната тема е банковата карта :)

https://www.facebook.com/dskbank

Връзка към мнение
Георги Матеев

ми има некви малки бонуси..ще кача днес снимка от условията, ако искаш ама са неща от сорта на това, че ако имам сметка за плащане на комунални услуги - всичко върви без такса - има и възможности за договаряне на по-ниски лихви при кредит - което мен не ме интересува и т.н.

 

Да, ако можеш прати точните условия после, ще съм ти благодарен... Да видим какво толкова има в това частно банкиране.

Връзка към мнение

За сметка на това ПИБ имат безплатно приложение за iOS и Android, което предоставя безплатен 24/7 достъп до извършените плащания в реално време, както и до други детайли по картата и сметките. Същата информация е достъпна безплатно и през MyFibank.

 

 

МyFibank е  OK ,  но мобилното приложение е ужасно- постоянно крашва , бъгове , отврат ... не си струва и 10 -те стотинки които искат за него !!!

 

...Между другото картите на ЦКБ са с най-ниска лихва от всички - 14.75% за втората и 10% за първата година, а ако се ползва за пътуване рядко се намира някой, който да си възстанови дължимото веднага. 

 ... освен мен . Никога ама никога не се оставям на кожодерските лихвари :)  В момента дори Wallmart съди Visa за няколко милиарда , защото само от някаква по-висока такса за търговците за изкарали 350 млд. последните години ... айде да не ги гуша и аз  :)

 

Имах Diners на ПИБ , но се отказах защото се приема на много малко места. Не съм ползвал салоните по летищата обаче и това май е единственото за което си заслужава. Имаше и 60 дни гратисен период за погасяване.

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Понеже скоро коментирахме с приятели личните данни, които се събират по принцип и в частност от банките ми стана интересно освен в рамките на банката накъде другаде отива тази информация. Едно от местата е Централния Кредитен Регистър към БНБ.

При издаването на кредитна карта (с изключение на тези с неснижаем остатък, които дефакто са дебитни) вие искате и бивате одобрявани за кредит. Това например се отнася и за Diners с гаранционна сума дадена от вас, като те ви отпускат кредит, мисля до размера на тази сума.

По-силата на това си желание за кредит влизате в кредитния регистър (финансовата институция подава данните за вас). Там ви се завежда партида, как се движите - обслужван, необслужван и т.н. Ако се интересувате от това лично вие или съответно друга финансова институция, която има достъп до ЦКР (т.е. всички други банки, а и не само те), редът за получаването на подобна информация можете да видите тук.

Интересна извадка от там е:

"Независимо дали кредитите са погасени или не, ако в рамките на последните 60 отчетни периода (в месеци), клиентът е имал кредити, класифицирани в категория, различна от „редовен”, те се отразяват в справката от ЦКР като исторически данни. Периодите се заличават във времето автоматично един по един до изтичане на този 5-годишен срок."

 

:) и сега въпросът ми към Пожето е:

Как мислиш - Изи, които издават "бялата карта" - вписват всяко задължение (т.е. ползване на картата) като овърдрафт или необслужван кредит?

Съответно, подобен запис ли би стоял 5 години (в смисъл ти си купуваш сладолед, а в ЦКР пазят данните, че си взел кредит (и погасил) 2 лв.) или постоянно си имаш потребителски кредит с този тип карта?

Връзка към мнение

Не съм Пожето :P , но по логиката на която действа ЦКР или няма да има запис или ще има запис за кредитна карта с одобрения кредитен лимит, редовна главница и просрочена главница ако има такава. Овърдрафти под 1000 лв също не се вписват в ЦКР, освен ако са нередовни.

 

Бялата карта не се различава от останалите - обикновена Виза - пак имаш период, в който трябва да внесеш някаква минимална сума (лихвата) или цялото задължение.

 

Банките и другите с достъп до ЦКР не виждат името на кредитора и историята по него - вижда се състоянието към края на предишния месец на всички кредити, карти и овърдрафти - тип/общ размер/главница/категория + записи за минали периоди попадащи в графите извън "редовен"

 

Изи няма как да го обявят за "необслужван" защото по терминологията на ЦКР "необслужван" е кредит с просрочие от 90 до 180 дни, а ти нямаш задължение да си погасиш сладоледа, купен с бялата карта напълно. Ако си го изплатил напълно без просрочия няма да има информация.

Другите категории са:

"Редовен" - без забавяне по побслужването

„Под наблюдение” - забавяне от 1 до 90 дни

„Загуба” - над 180 дни.

 

Всеки има право да си провери какво има в ЦКР за него - и е добре да го прави, дори да е бил изряден, защото има доста случаи банките да подадат грешна информация.

Редактирано от adreno
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз за друго се сетих покрай бялата карта. Че човек трябва много да внимава с нея е ясно. Но с оглед на това, че може би издаването е по-лесно от другите кредитни и по-лесно ще дадат голям лимит, дали не може да се ползва само за блокиране на суми?

 

Това, което имам предвид е при кола под наем, където ако не вземеш допълнителната застраховка често трябва да ти блокират 1000-2000 евро. Може ли за тази цел да подадем бялата карта, сумата да се блокира, след това като приключи наема да се разблокира и ти да не дължиш нищо? Или в момента, в който е блокирана сумата ще почнат да текат лихви? Ако е второто няма да стане финта, че тия суми често ги освобождават късно и ако всеки ден цъка лихва няма да е приятно. 

Връзка към мнение

Според мен е второто, но дори и да не е второто, не знам дали резервационните системи на рент-а-кар компаниите ще разпознаят тази карта като валидно платежно средство...

Връзка към мнение
Георги Матеев

МyFibank е  OK ,  но мобилното приложение е ужасно- постоянно крашва , бъгове , отврат ... не си струва и 10 -те стотинки които искат за него !!!

За съжаление си прав за мобилното приложение - хич не е ОК напоследък  :blink: Добре че поне MyFibank няма проблеми.

Връзка към мнение

Да, ако можеш прати точните условия после, ще съм ти благодарен... Да видим какво толкова има в това частно банкиране.

ето линк - https://www.dropbox.com/s/49puimn5mhtutt1/Doc%2002%20%D0%B0%D0%BF%D1%80.%202014%2C%2009_58.pdf

 

дано е станал pdf-a, че го правих през телефона :)))

Както писах по-рано - за съжаление Visa Gold / Visa Platinum няма никаква разлика (освен Priority Pass-a oт 89Е) с/у който плащам 250 лв годишна такса за Platinum. В момента се разработвали условия за Platinum, но ... :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

cck, виждам, че adreno ти е отговорил вече :)

 

Според мен е второто, но дори и да не е второто, не знам дали резервационните системи на рент-а-кар компаниите ще разпознаят тази карта като валидно платежно средство...

То си е стандартна револвираща Visa Clasic, не би трябвало никакъв проблем да има, картата не е ограничена за интернет разплащания според сайта им.

 

 Аз за друго се сетих покрай бялата карта. Че човек трябва много да внимава с нея е ясно. Но с оглед на това, че може би издаването е по-лесно от другите кредитни и по-лесно ще дадат голям лимит, дали не може да се ползва само за блокиране на суми?

 

Това, което имам предвид е при кола под наем, където ако не вземеш допълнителната застраховка често трябва да ти блокират 1000-2000 евро. Може ли за тази цел да подадем бялата карта, сумата да се блокира, след това като приключи наема да се разблокира и ти да не дължиш нищо? Или в момента, в който е блокирана сумата ще почнат да текат лихви? Ако е второто няма да стане финта, че тия суми често ги освобождават късно и ако всеки ден цъка лихва няма да е приятно. 

 

По принцип върху блокирана сума не би трябвало да има лихва, преди да бъде осчетоводена, но не съм запозната със спецификите на отчитане на картовата система на Изи и не мога да бъда сигурна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз за друго се сетих покрай бялата карта. Че човек трябва много да внимава с нея е ясно. Но с оглед на това, че може би издаването е по-лесно от другите кредитни и по-лесно ще дадат голям лимит, дали не може да се ползва само за блокиране на суми?

 

Това, което имам предвид е при кола под наем, където ако не вземеш допълнителната застраховка често трябва да ти блокират 1000-2000 евро. Може ли за тази цел да подадем бялата карта, сумата да се блокира, след това като приключи наема да се разблокира и ти да не дължиш нищо? Или в момента, в който е блокирана сумата ще почнат да текат лихви? Ако е второто няма да стане финта, че тия суми често ги освобождават късно и ако всеки ден цъка лихва няма да е приятно. 

Лимита е от 200 до 3000 лв.

 

Те имат интересен текст в общите условия:

 

 

3. Без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причина, да се откаже от сключения Договор за кредит на стойност 
равна или над 400 (четиристотин) лева, като уведоми писмено Кредитодателя в 14-дневен срок от сключването на Договора. В 
случай че Кредитополучателят упражни правото си на отказ от сключения договор за кредит на стойност равна или над 400 
(четиристотин) лева, същият се задължава да върне на Кредитодателя сумата на усвоения кредит /главницата/ и да заплати 
лихвата, начислена за периода от датата на усвояване на кредита до датата на връщане на главницата, без неоправдано забавяне и 
не по-късно от 30 (тридесет) календарни дни, считано от изпращането на уведомлението до Кредитодателя за упражняване 
правото на отказ. Лихвата се изчислява на базата на уговорения в Договора за кредит лихвен процент. Срокът за връщане на 
задължението започва да тече от датата на получаването на уведомлението на Кредитополучателя, за упражняване на правото му 
на отказ. Когато заемната сума е по-малка от 400 (четиристотин) лева, не се прилага Законът за потребителския кредит и 
Кредитополучателят няма право на отказ от Договора. 

 

С две думи ако те одобрят за лимит от 300 лв бялата карта е вечно твоя  :lol:

Друго, което не го пише в общите условия:

- минималната погасителна вноска е 15% от общото задължение

- лихвата започва да тече веднага 

- може да се ползва за хотели и рент-а-кар с блокиране на сума и без да се дължи лихва (това трябва да се провери)

Връзка към мнение

Точно се чудех и аз колко е минималната погасителна вноска по тая карта, че никъде не пише...

 

Иначе видях, че има и такъв член:

2.3. Кредитът се предоставя за срок една година, считано от датата на първоначалното му усвояване. 

Значи ли, че на края на тая една година сумата по картата ще стане изцяло изискуема?

Връзка към мнение

бялата карта няма нищо общо с КК :) Просто хитър маркетинг ход на лихвари.. за съжаление!

 

Относно ДСК - още един коментар за cash back-a . Няма горна граница... плаща се на тримесечие. Но важи само за клиенти на частното банкиране (т.е. 20лв на месец) :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Относно ДСК - още един коментар за cash back-a . Няма горна граница... плаща се на тримесечие. Но важи само за клиенти на частното банкиране (т.е. 20лв на месец) :)

 

Ах, какви хитреци са от ДСК :) Но поне при този вариант няма горна граница за кеш-бек, което е много добре.

 

Иначе току-що разгледах договора, който прати, и според мен частното банкиране само по себе си не впечатлява с нищо особено. Но очевидно има други бонуси :) Като цяло доста ценно инфо, благодаря ти!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ах, какви хитреци са от ДСК :) Но поне при този вариант няма горна граница за кеш-бек, което е много добре.

 

Иначе току-що разгледах договора, който прати, и според мен частното банкиране само по себе си не впечатлява с нищо особено. Но очевидно има други бонуси :) Като цяло доста ценно инфо, благодаря ти!

Ами мен ме устройва, защото ми плащат всички такси по картата и кеш бека си е малка компенсация за изгубеното време по летища и хотели хехехех :)

 

Няма да забравя преди време един колега - англичанин, който плати хотела на цялата група 'щото така било по-лесно, пък и той бил host на срещата' а после се похвали, че има 5% cash back :))) Дано доживеем такива оферти!

 

единственото полезно от частното банкиране (за мен) е т'ва че мога 24/7 да звънна на някой относно картата ми (а след УНИКРЕДИТ всичко ми се вижда супер flexible :) ) и че няма такса за плащане на комунални услуги.. аз лично съм много чувствителен към скрити и явни такси (напр. в УНКР - 1лв месечна - затова, че имам дебитна карта, некви стотинки за теглене на банкомат, 50 стотинки за плащане на ПОС с КК в чужбина.. .е аре нЕма нужда :) )

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.