Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Duke, не мисля че някой обвинява нещо. Ясно е, че щом го пише така в договора се спазва. Друг е въпроса, че в договора никъде не пише (поне до сега някой не е дал точната формулировка) в прав текст, че ако не си погасиш цялата сума, а ако погасиш 99% дължиш лихва върху всичките 100%. Ако е намекнато по някакъв начин е отделен въпрос, но виж че повечето хора тук са изненадани, а тези които са го разбрали не е от четене на договор, а или са се опарили или са питали доста изрично.

 

Гратисния период е ясен, но така на практика излиза, че ако не можеш да погасиш 100% няма никакъв смисъл да погасяваш въобще. На мен поне ми звучи логично, ако погасиш част от сумата в гратисния период, то лихвите да текат само върху непогасения остатък.

 

Имаше хора доста навътре в областта в тази тема, надявам се да се включат дали е така по принцип при всички банки, на мен ми предстои вадене на кредитна карта в българска банка (най-вероятно няма да е ПИБ) и след тая информация в темата със сигурност ще попитам предварително какво се случва, когато погася само частично сумата.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От Уики:

 

Credit card issuers usually waive interest charges if the balance is paid in full each month, but typically will charge full interest on the entire outstanding balance from the date of each purchase if the total balance is not paid.

For example, if a user had a $1,000 transaction and repaid it in full within this grace period, there would be no interest charged. If, however, even $1.00 of the total amount remained unpaid, interest would be charged on the $1,000 from the date of purchase until the payment is received. 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_card#Interest_charges

 

Човек се учи, докато е жив, явно е такава ситуацията в абсолютно всички банки и стандартно така работят кредитните карти. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз като Duke съм много изряден за ужас на банките , щото от такива като нас файдата им е много по-малка :)

Има обаче ситуации в които човек попада съвсем неволно и затова пуснах първия постинг по казуса да няма други изненадани.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако не можеш да пигасиш цялата сума явно е много по-добре да внасяш само задължителния минимум в случая с ПИБ - 3% от кредита месечно. Така и така ти начисляват лихва върху цялата сума няма смисъл да им ги даваш преди да може да си погасиш целия кредит.

Връзка към мнение

Ако не можеш да пигасиш цялата сума явно е много по-добре да внасяш само задължителния минимум в случая с ПИБ - 3% от кредита месечно. Така и така ти начисляват лихва върху цялата сума няма смисъл да им ги даваш преди да може да си погасиш целия кредит.

Ако не може да си погасяваш цялата сума регулярно, не трябва изобщо да си изваждаш кредитна карта!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз като Duke съм много изряден за ужас на банките , щото от такива като нас файдата им е много по-малка :)

...

И аз като Stenk  и Duke съм много изрядна.

Даже и не знаех за тази "дребна" подробност с начисляването на лихвите. :biggrin:

Връзка към мнение

Ако не може да си погасяваш цялата сума регулярно, не трябва изобщо да си изваждаш кредитна карта!

Дай тогава направо да за закрием САШ , където това е съвсем масова практика :)

Дори при тия лихви е много по-изгодно да ползваш кредитна карта спрямо безумните easy credit , Jet credit и подобни законни лихвари , които ореваха света като им удариха леко бизнеса с разни законови промени преди време ;)

Връзка към мнение

Дай тогава направо да за закрием САШ , където това е съвсем масова практика :)

Дори при тия лихви е много по-изгодно да ползваш кредитна карта спрямо безумните easy credit , Jet credit и подобни законни лихвари , които ореваха света като им удариха леко бизнеса с разни законови промени преди време ;)

 

Съгласен съм за кредитните провайдери от сорта на Easy Credit, Jet Credit и т.н., но аз говоря за кредитните карти, като предполагам, че се взимат за да се използват като картов инструмент за разплащания на ежемесечни или ежедневни суми, а не като инструмент за взимане на дългосрочни заеми. Реално ако не може да си изплащаш цялата сума по кредитната карта всеки месец или през няколко месеца поне, може да се окаже, че след няколко месеца, дори и минималната сума ще стане непосилна за погасяване, заради лихвите, които всеки месец ще се натрупват в прогресия. А и в щатите може да обявиш персонален фалит, докато в България това е на практика невъзможно. Ето пример какво би станало ако не изплащаш пълната сума дълго време. САйтът е от Сингапур, но на всякъде кредитните карти работят по същият или доста подобен начин: http://www.moneysense.gov.sg/understanding-financial-products/banking-and-cash/types-of-products-and-services/credit-cards/things-to-watch-out-for.aspx

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Duke, не мисля че някой обвинява нещо. Ясно е, че щом го пише така в договора се спазва. Друг е въпроса, че в договора никъде не пише (поне до сега някой не е дал точната формулировка) в прав текст, че ако не си погасиш цялата сума, а ако погасиш 99% дължиш лихва върху всичките 100%. Ако е намекнато по някакъв начин е отделен въпрос, но виж че повечето хора тук са изненадани, а тези които са го разбрали не е от четене на договор, а или са се опарили или са питали доста изрично.

 

Гратисния период е ясен, но така на практика излиза, че ако не можеш да погасиш 100% няма никакъв смисъл да погасяваш въобще. На мен поне ми звучи логично, ако погасиш част от сумата в гратисния период, то лихвите да текат само върху непогасения остатък.

 

Имаше хора доста навътре в областта в тази тема, надявам се да се включат дали е така по принцип при всички банки, на мен ми предстои вадене на кредитна карта в българска банка (най-вероятно няма да е ПИБ) и след тая информация в темата със сигурност ще попитам предварително какво се случва, когато погася само частично сумата.  

 

Георги, въпросът е в нагласата. Ако разгледаш този гратисен период именно като такъв, тогава няма да имаш затруднения с материята. Не знам по какъв друг начин да го кажа, освен отново да подчертая, че става дума за подарък от банката, който е валиден само и единствено в определен период от време...

Връзка към мнение

Ако не можеш да пигасиш цялата сума явно е много по-добре да внасяш само задължителния минимум в случая с ПИБ - 3% от кредита месечно. Така и така ти начисляват лихва върху цялата сума няма смисъл да им ги даваш преди да може да си погасиш целия кредит.

 

Абе не е точно така се оказа като попрочетох малко. Надявам се ardeno да ни разясни, ако още се мярка по местните ширини. Ето така го разбрах аз:

 

- На 15 януари правиш покупка от 1000лв;

- Гратисният период е от 20 януари до 20 февруари;

- На 20 януари ти излиза месечното извлечение и гратисният период почва да тече. 

 

Ако погасиш 600лв на 20 февруари, то на 21 февруари дължиш лихвите от 15 януари до 20 февруари на всичките 1000лв. Т.е. дали си внесъл 30лв или 600лв за този месец няма особена разлика за лихвата от 15 януари до 20 февруари. Обаче, ако си внесъл 600лв, то това има значение за следващия месец. Ако внесеш 600, от 20 февруари тече лихва само на останалите 400 (или 420, като се приспадне там съответната лихва), а не на целите 1000. Може през февруари да платиш лихвата на целите 1000 (и това ще се случи независимо дали внесеш 30 или 999лв), но ако внесеш само минимума ще платиш лихвата на целите 1000 и за март.  Та това е стимула за внасяне все пак на някаква частична сума над изисквания минимум.

 

После нататък всяка вноска банката си определя сама за какво да замине, ти може да искаш да погасиш главницата, ама те ще използват сумата първо за такса просрочване, ако има, после за лихви, административни такси и дано успее някое левче да стигне до главницата :) Така, ако погасяваш минимума вноските на тези 3% ще растат всеки месец, наистина докато не можеш да си позволиш да ги погасиш дори и тях!

 

Ясно е, че ако не можеш да си позволиш да си плащаш месечно вноските не трябва да вадиш кредитна карта. Но тук мисля, че обсъждаме случай, в който можеш да пострадаш повече от невнимание, от колкото от липса на пари. Едва ли човек, който внася 600лв вместо 601 не може да си позволи последното левче...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

После нататък всяка вноска банката си определя сама за какво да замине, ти може да искаш да погасиш главницата, ама те ще използват сумата първо за такса просрочване, ако има, после за лихви, административни такси и дано успее някое левче да стигне до главницата :)

По принцип в договора за картата трябва да пише изрично в какъв ред се погасяват задълженията, при положение, че не погасиш цялата сума до края на текущият период и погасяваш само минималната месечна сума. Ако картата ти има месечна такса, може да се окаже, че минималната сума погасява само нея, а не главницата, докато в други случаи пък, ако си прехвърлял кредит от друга карта, първо може да се погасява главницата на този балансов трансфер, после месечната такса и т.н. и т.н...

Връзка към мнение

Използвам същия пример за да изясня нещата


 


- На 15 януари правиш покупка от 1000лв;


- Гратисният период е от 20 януари до 20 февруари; Не! Влизаш периода 20 декември - 19 януари! Затова трябва до 5 февруари да погасиш или цялото си задължение 1000 лв. , или да платиш минималната си вноска - 30 и няколко лева! 


- На 20 януари ти излиза месечното извлечение и гратисният период почва да тече. В този случай гратисният ти период е само от 15 януари до 5 февруари! 


Имаш 45-дневен гратисен период, ако купиш нещо на 20 януари. Тогава влизаш в гратисен период 20 януари до 5 март.


  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

 

Използвам същия пример за да изясня нещата

 

- На 15 януари правиш покупка от 1000лв;

- Гратисният период е от 20 януари до 20 февруари; Не! Влизаш периода 20 декември - 19 януари! Затова трябва до 5 февруари да погасиш или цялото си задължение 1000 лв. , или да платиш минималната си вноска - 30 и няколко лева!

 

Едно малко, но важно уточнение. В този случай влизаш в периода 20 декември - 19 януари само, ако покупката се осчетоводи до 19 януари. А покупките (в зависимост от търговеца) понякога се осчетоводяват и чак 5-6 дни по-късно. Ако въпросната покупка се осчетоводи след 19 януари, то тя попада в следващия отчетен период (20 януари - 19 февруари) и задължението по нея вече може да се погаси чак до 05 март.

 

Значение има единствено датата на осчетоводяване на плащането в системата на банката, а не датата на същинската покупка.

 

Използвайки тази дребна "пробойна" аз от години правя по-големите си месечни плащания около 18-о число, осчетоводяванията идват след 20-и и така ползвам пълния гратисен период до 5-то число на по-следващия месец.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Георги, въпросът е в нагласата. Ако разгледаш този гратисен период именно като такъв, тогава няма да имаш затруднения с материята. Не знам по какъв друг начин да го кажа, освен отново да подчертая, че става дума за подарък от банката, който е валиден само и единствено в определен период от време...

 

 

Не мрънкам против банката, но не е като тази важна подробност да е кристално ясно на първа страница в Общите условия:)

Ясно ми е , че къорав карти не играе , но нарочно е замислено човек да не обръща внимание на тези "подробности"

Да, абсолютно си прав за "пробойната". И аз пазарувам основно 19-22 всеки месец с кредитна карта.

 

 

Аз пазарувам когато ми потрябва , но следя внимателно датите на осчетоводяването.

Винаги внасям половин - едно евро отгоре за всеки случай да не изникне проблем с някоя стотинка  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мили Магеланци кредитните карти са измислени да печелят банките а не клиентите!Но с малко трикове това може да се промени.Аз ползвам по задължение картите на ПИБ и ако някои има въпроси за тях мога да му помогна.Матеев е доста напред с материала за което го поздравявам!

Редактирано от ttelena
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мерси за уточненията elmapl и Djgeorgie. Да, гратисния период е фиксиран от/до дата и не е за всяка покупка и това е добре да се знае, че за една може да е целия период, а за друга само ден. 

 

ttelena, по принцип е така. Но в контекста на пътуванията в чужбина кредитната карта е почти задължителна. Някакъв ирационален страх витае относно кредитните карти и предполагам последните мнения в темата хич не помагат да го разсеем :) Със сигурност е малко сложен инструмент и си иска сериозна финансова дисциплина, но ако запомним едно златно правило - да си покриваме вноските всеки месец, едва ли ще имаме проблем и ще можем да се възползваме от полезните и екстри.

 

Парадокса е, че кредитната карта е полезна за доста други неща, но не и за това, от което и идва името - за кредити :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При разумна употреба печелят всички - търговеца оборот и достъп до повече клиенти , ние удобство и безлихвен кредит , банката и кредитната компания комисионни ( които търговеца разбира се си е калкулирал в общата цена и разпределил  между плащащи/наплащащи с кредитни карти).

 

Целта ни е да пазим равновесието и да не даваме възможност на банката да печели повече отколкото заслужава  ;)

Редактирано от stenk
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Пак да споменем за тегленето на кеш от кредитната. Освен, таксите посочени от теб, лихвата започва да тече директно на другия ден, т.е. тегленето на кеш не влиза в гратисния период. Имай го предвид за да няма неприятни изненади :)

 

Специално за картите на ПИБ това не важи. 100% проверено.

 

Преди няколко месеца се наложи да изтегля пари в брой от кредитната си карта и преди това разпитах служителката в клона. Оказа се, че и тегленето на кеш влиза в стандартния гратисен период, все едно правиш покупка. Няма никакви по-специални или различни условия/срокове - просто трябва да си върнеш дължимото в рамките на гратисния период и не дължиш никаква лихва на банката.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това за кеша не го знаех макар сигурно да описано някъде. Мислим си , че всичко знаем , но личния опит вярно е незаменим  :)

Връзка към мнение

При теглене от банкомат в чужбина с карта на УниКредит Булбанк може да не заплащате никаква такса, стига банкоматът да е на определена банка.На мен ми дадоха един списък с местоположението на всички банкомати, на които няма да плащам такса, за държатава, която ме интересува. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всички мои мнения в тази тема се отнасят единствено до кредитна карта VISA, издадена от ПИБ. Няма наблюдения към останалите платежни средства издавани от други банки...

Връзка към мнение

Това ще доведе ли до видима промяна освен Visa и Mastercard да си го избият от крайният потребител ?

 

 

ЕС ограничава размера на таксите за транзакции с банкови карти от 2015 г.

http://m.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2014/12/19/2442453_es_ogranichava_razmera_na_taksite_za_tranzakcii_s/

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.