Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

...нямам никакви такси освен 1,25 на месец за поддръжка на сметката.

 

Това пък какво е? Надявам се имаш предвид поддръжка на сметката по картата, а не сметката в PayPal?

Връзка към мнение

Това пък какво е? Надявам се имаш предвид поддръжка на сметката по картата, а не сметката в PayPal?

Да, на разплащателната сметка, към която е картата.

Връзка към мнение

Childish, защо не звъннеш в колцентъра на БДСК да погледнат за какво става въпрос? Аз също съм с виртуална карта на БДСК от 2006г., нямам никакви новопоявили се такси. Да не би да прехвърляш пари от някакъв интернет акаунт обратно по виртуалната си карта? В такъв случай има такса от 1%, но тя не е нова, аз я имам в условията си още от 2006г.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре все пак ако имате възможност да си извадите кк от чужбина дори да няма големи привилегии, даже никакви кое бихте избрали - бг кк или чуждоземска такава?

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз лично бих избрал българска карта, тъй като ще ми е по-евтино и лесно за обслужване. Не виждам абсолютно никакъв смисъл от чуждестранна карта ОСВЕН ако няма 5% кеш-бек  B)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре все пак ако имате възможност да си извадите кк от чужбина дори да няма големи привилегии, даже никакви кое бихте избрали - бг кк или чуждоземска такава?

При положение, че няма как да бъде извадена чуждоземска кк не виждам смисъла на въпроса... :) 

Иначе я предпочитам с две ръце.

Връзка към мнение

При положение, че няма как да бъде извадена чуждоземска кк не виждам смисъла на въпроса... :) 

Иначе я предпочитам с две ръце.

Щом  питам значи имам опцията за такава карта.. Въпроса ми не е случайно зададен.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Поли, какви са условията на тази карта? Печелиш ли нещо конкретно допълнително, което не можеш да имаш с българска карта?

Връзка към мнение

Добре все пак ако имате възможност да си извадите кк от чужбина дори да няма големи привилегии, даже никакви кое бихте избрали - бг кк или чуждоземска такава?

 

Зависи от условията. Не всички чужди карти са по-добри от всички български. Специално за често летящи хора, с конкретна авиокомпания определено брандираната карта на компанията би била доста полезна. Щатските кредитни карти дават огромни бонуси за нов клиент също. Но без подробности няма как да го установим дали си заслужава :)

Връзка към мнение

Каква такса ще дължа по кредитна карта ако сега ми издадат карта и да речем след 5 месец я закрия като съм изплатил всичко по нея. Да кажем годишна такса обслужване 40лв. Предполагам ще изчислят на базата на годишната такса, но все пак да попитам дали съм на прав път?

Връзка към мнение

Зависи от условията на самата банка. При голяма част от банките за първата година не се дължи административна такса обслужване на кредитната карта. Най-добре прочети условията предварително. Освен това не съм наясно при какви условия е възможно закриване на сметка по кредитна такса. Това пак зависи от самата банка, така че...

Връзка към мнение

Щом  питам значи имам опцията за такава карта.. Въпроса ми не е случайно зададен.

А относно "имам опцията" - имаш я само ти или по принцип я има тази опция за всеки (примерно за мен)...Щото пък мен това силно ме интересува.

Връзка към мнение

Зависи от условията на самата банка. При голяма част от банките за първата година не се дължи административна такса обслужване на кредитната карта. Най-добре прочети условията предварително. Освен това не съм наясно при какви условия е възможно закриване на сметка по кредитна такса. Това пак зависи от самата банка, така че...

При някои особено промоционалните може да има условия за закриване. При други пък договора за кредит и валидността на картата са различни периоди (например 2 на 4 години) и ако искаш да я закриеш предсрочно трябва да платиш годишните такси според срока на кредита.

Връзка към мнение

Само за сведение ако някой се интересува, Maestro Paypass на ПИБ не работи с Пейпал. Надявам се да работи с Opodo, но няма да я пробвам скоро явно.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте на всички!

 

Реших да повдигна малко тази тема с въпроси.

 

Като съвсем бос в резервациите на авиобилети и силно мразещ кредитните карти, разполагам само с дебитна такава. Картата е тип Виза V-pay /някакъв чешит, който отговаря на кредитна Виза - поне в Пей Пал минава за такава/. Ако има значение - банката е "Уникредит". Запознати ли сте със следните моменти:

 

1. Доколко подобен тип карта би имала проблем при разплащане при резервация на билети? Изрично ли е необходима кредитна карта, или тази ще свърши работа?

2. Доколко ползването на такава карта би оскъпило резервацията при равни други условия, сравнено с исканите навсякъде кредитни карти?

3. Тънък момент - въпросната карта изтича и ще бъде подновена през м. 07.2014 г. Евентуалното пътуване ще бъде през м. 08.2014 г. Следователно, ако се наложи да представя картата за да удостоверя някъде покупката на билета, тя вече ще е с друг срок и номер. Доколко това би било проблем?

 

Благодаря предварително!

Редактирано от Palio
Връзка към мнение

Не съм сигурен дали отговаря на кредитна. В Пейпал и Електрон да сложиш, все си е Виза, но Електрона не е кредитна по никакъв начин. Ако картата ти минава в сайта, където купуваш, добре, ако не, ще ти трябва друга карта. Не е задължително картата да е кредитна, зависи от сайта, някои работят и с дебитни, други не.

Оскъпяване няма да има, с дебитна таксите са по-малки или поне същите като кредитна. Евентуално изпускаш кешбек, но пък не плащаш годишна такса за кредитна карта.

Изтичането не би следвало да е проблем, вероятно новата карта ще ти е със същия номер, ако не и държиш да си сигурен, можеш да си я вземеш обратно, дори и изтекла,.т.е невалидна.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Здравейте на всички!

 

Реших да повдигна малко тази тема с въпроси.

 

Като съвсем бос в резервациите на авиобилети и силно мразещ кредитните карти, разполагам само с дебитна такава. Картата е тип Виза V-pay /някакъв чешит, който отговаря на кредитна Виза - поне в Пей Пал минава за такава/. Ако има значение - банката е "Уникредит". Запознати ли сте със следните моменти:

 

1. Доколко подобен тип карта би имала проблем при разплащане при резервация на билети? Изрично ли е необходима кредитна карта, или тази ще свърши работа?

2. Доколко ползването на такава карта би оскъпило резервацията при равни други условия, сравнено с исканите навсякъде кредитни карти?

3. Тънък момент - въпросната карта изтича и ще бъде подновена през м. 07.2014 г. Евентуалното пътуване ще бъде през м. 08.2014 г. Следователно, ако се наложи да представя картата за да удостоверя някъде покупката на билета, тя вече ще е с друг срок и номер. Доколко това би било проблем?

 

Благодаря предварително!

 

Не би трябвало да мразиш кредитните карти, напротив - те са най-добрият приятел на пътешествениците :)

 

1. V-Pay карта ще минава на някои сайтове, но със сигурност не на всички. Трудно е да се каже къде точно ще бъде приета и къде не, малко като руска рулетка е.

2. Не би трябвало да има оскъпяване, като в някои конкретни (но не чак толкова чести) случаи дори плащането с дебитна карта е малко по-евтино, отколкото с кредитна.

3. Не би трябвало да е проблем, тъй като и новата карта ще е пак на твое име, а старата очевидно няма как да е в теб поради изтеклия срок. За да си спокоен обаче преди да върнеш картата на банката можеш да я сканираш и да разпечатиш копие на хартия, което да покажеш при евентуално поискване.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не би трябвало да мразиш кредитните карти, напротив - те са най-добрият приятел на пътешествениците :)

 

1. V-Pay карта ще минава на някои сайтове, но със сигурност не на всички. Трудно е да се каже къде точно ще бъде приета и къде не, малко като руска рулетка е.

2. Не би трябвало да има оскъпяване, като в някои конкретни (но не чак толкова чести) случаи дори плащането с дебитна карта е малко по-евтино, отколкото с кредитна.

3. Не би трябвало да е проблем, тъй като и новата карта ще е пак на твое име, а старата очевидно няма как да е в теб поради изтеклия срок. За да си спокоен обаче преди да върнеш картата на банката можеш да я сканираш и да разпечатиш копие на хартия, което да покажеш при евентуално поискване.

3. При мен всяка карта си ми остава в мен. Събрал съм сигурно 5-6 стари карти. Давам за пример РББ и Булбанк.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

В ПИБ с пуснали промоция на кредитни карти - без такса за теглене от банкомат в бг и чужбина, до края на годината. Също така без такса за първата година и половин лихва за първите 6 отчетни периода.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте на всички!

 

Реших да повдигна малко тази тема с въпроси.

 

Като съвсем бос в резервациите на авиобилети и силно мразещ кредитните карти, разполагам само с дебитна такава. Картата е тип Виза V-pay /някакъв чешит, който отговаря на кредитна Виза - поне в Пей Пал минава за такава/. Ако има значение - банката е "Уникредит". Запознати ли сте със следните моменти:

 

1. Доколко подобен тип карта би имала проблем при разплащане при резервация на билети? Изрично ли е необходима кредитна карта, или тази ще свърши работа?

2. Доколко ползването на такава карта би оскъпило резервацията при равни други условия, сравнено с исканите навсякъде кредитни карти?

3. Тънък момент - въпросната карта изтича и ще бъде подновена през м. 07.2014 г. Евентуалното пътуване ще бъде през м. 08.2014 г. Следователно, ако се наложи да представя картата за да удостоверя някъде покупката на билета, тя вече ще е с друг срок и номер. Доколко това би било проблем?

 

Благодаря предварително!

 

Здравей,

сега виждам твоя постинг и имам какво да добавя за дебитна и кредитна карта от Булбанк.

 

Моята дебитна карта също изтича през юли 2014 г. Резервация с нея за полет с Уиз през същия месец мина, но не и набелязания хотел. След няколко часа получи съобщение, че има броблем с плащането (т.е. плащането не беше минало) и че следва да повторя резервацията с нова карта. Ползвах кредитната карта, до която гледам да опирам само в краен случай.

 

И аз не ги харесвам кредитните карти, защото са ми в кредит, но за съжаление ме принуждават да ги ползвам, за да мине транзакцията. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

И аз не ги харесвам кредитните карти, защото са ми в кредит, но за съжаление ме принуждават да ги ползвам, за да мине транзакцията. 

 

Само да вметна нещо, което изумително много хора пропускат като възможност.

 

Ако не харесвате кредитните карти и не обичате да дължите пари на банка, решението е елементарно.

 

Просто внесете в сметката пари НАД лимита на картата (т.е. картата да е на плюс) и така реално няма да взимате назаем и една стотинка. Докато картата е на плюс не дължите на банката нищо, тъй като харчите единствено ваши собствени пари.

 

Мислете за кредитната карта като за дебитна карта, захранвайте я с колкото е нужно и харчете единствено внесените пари. Лесно е :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вметна нещо, което изумително много хора пропускат като възможност.

 

Ако не харесвате кредитните карти и не обичате да дължите пари на банка, решението е елементарно.

 

Просто внесете в сметката пари НАД лимита на картата (т.е. картата да е на плюс) и така реално няма да взимате назаем и една стотинка. Докато картата е на плюс не дължите на банката нищо, тъй като харчите единствено ваши собствени пари.

 

Мислете за кредитната карта като за дебитна карта, захранвайте я с колкото е нужно и харчете единствено внесените пари. Лесно е :)

Да , аз така правя.

Това е малко техническа страна на нещата за минимизиране на разходите.

Обаче, кредитната карта се върви с няколко листа задължения за какво ли не: уведомления (ако нещо с теб и работата се промени), минаваш формални/неформални прегледи на статуса  ти като платежоспособен клиент.

Все пак в кредитния лимит не са твои пари, а на банката. Риск за банката винаги съществува в лицето на картодържателя/кредитополучателя. Така достъпа ни до техническите достижения за безпроблемно разплащане са функция на преценката на кредитните инспектори за моята платежоспособност.

 

Трябва да се допитам до един далечен приятел за карти в moneybooker - той ми ги хвалеше, но знам как се издават и какви други минуси имат. 

Връзка към мнение
Георги Матеев

Обаче, кредитната карта се върви с няколко листа задължения за какво ли не: уведомления (ако нещо с теб и работата се промени), минаваш формални/неформални прегледи на статуса  ти като платежоспособен клиент.

Все пак в кредитния лимит не са твои пари, а на банката. Риск за банката винаги съществува в лицето на картодържателя/кредитополучателя. Така достъпа ни до техническите достижения за безпроблемно разплащане са функция на преценката на кредитните инспектори за моята платежоспособност.

 

Принципно да, но всичко това на практика не важи, ако пожелаеш да си извадиш кредитна карта с много малък лимит - примерно 500 лв. Такива банките буквално почти ги подаряват. А ти после си вкарай повече пари в картата и пак ще разполагаш с достатъчно средства в нея, но твои, не на банката.

 

Така хем си спестяваш бумагите, хем дефакто имаш кредитна карта с всичките й плюсове. Особено ценна е защитата, която дава кредитната карта при покупка от нелоялен търговец. При плащане с дебитна карта гориш със сумата 100%, а при плащане с кредитна карта със сигурност ще си получиш парите обратно. Дори и само заради това си струва да имаш кредитна карта.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.