Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Малко ми е тъпо защото съм клиент на ПИБ от почти 20 години и бях свикнал с тях, но не ми оставят много избор.

 

Аз също. Затова и апелирам към трезв ум при вземане на подобно решение. Убеден съм, че останалите банки ще последват ПИБ. Тогава какво правим, Жоре? Таксата за плащане в чужбина така или иначе не ни интересува, защото предполагам и двамата имаме достатъчен оборот на шестмесечие през кредитната карта, за да ползваме кешбек. Тоест, въпросната такса, практически намалява кешбека и от 1% го превръща в 0,25%. Пак да попитам, размерът на подаръка от банката ли е определящ за ползване на нейните услуги?

0,25% такса за плащане в чужбина не са стотинки и на годишна база ако картата се използва активно ще прехвърли далеч тези 9 лева. При условие, че аз основно я използвам в чужбина и он-лайн сайтове. Това си е огромна разлика. 

 

Въпрос на гледна точка. Това, което ти наричаш такса за плащане в чужбина аз виждам като намаляване на натрупания кешбек. В единия случай (ПИБ) получавам кешбек в размер на 0,25% вместо досегашните 1%, а в другия случай (ОББ) не плащам такса, но и не получавам никакъв кешбек. Не разбирам какво точно сравняваме?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Въпрос на гледна точка. Това, което ти наричаш такса за плащане в чужбина аз виждам като намаляване на натрупания кешбек. В единия случай (ПИБ) получавам кешбек в размер на 0,25% вместо досегашните 1%, а в другия случай (ОББ) не плащам такса, но и не получавам никакъв кешбек. Не разбирам какво точно сравняваме?

Еее в тарифата на банката си е точно такса за плащане при търговец в чужбина. :)  При условие, че тенденцията е точно тези такси да отпадат ... 

 

Аз ти отговорих на апострофа за 9-те лева. Просто този разход ми се компенсира от липсата на такса. При това неколкократно. А вероятно компенсира и кеш бека в ПИБ. А и да не забравяме, че все пак и ОББ имат някаква програма за кеш-бек макар и доста смешна и орязана. Та за мен това са маркетинг похвати, които всъщност не са нещо кой знае какво. В едната банка са формирани по един начин, а в другата по друг. Въпросът е накрая като се тегли чертата да се види къде е по изгодно. Аз за сега не виждам преимущества на ПИБ пред ОББ(примерно). Единствен плюс е 0,5 кеш бек за сметка на 0-лева такса при ОББ. Така, че е все тая. Не смятам, че картата на ПИБ е най-изгодната. 

 

Признавам, че ПИБ не са ми любимци от край време. Имаме стара "любов" и за разлика от повечето смятам обслужването им за поне толкова посредствено като на някои други банки. Отделно от "любовта" ми към собственците и.

Редактирано от Bliss
Връзка към коментар

 

 

Не знам защо разлика в годишната такса от 9 лева в плюс се нарича "смешна" при положение, че така или иначе дискутираме стотинките в плюс при новите условия на ПИБ.

 

Не са стотники или стотици левове! 

 

 

Просто всеки гледа от неговата камбанария и за своите специфични нужди.

 

За мен примерно кешбека е изключително важен, тъй като през картата ми минават значителни суми и в такъв случай кешбека определено има значение. Важно ми е също да няма такса превалутиране или такса плащане в чужбина, тъй като 90% от оборота ми е от плащания в чужбина и в чуждестранна валута. Лихвите да кажем въобще не ме интересуват, дори да са 5000%, защото винаги плащам в гратисния период.

 

И след като прецакват кешбека + паралелно въвеждат такса плащане в чужбина лично за мен картата почти напълно се обезсмисля, дори става неизгодна, и затова определено ще потърся алтернатива.

 

Малко ми е тъпо защото съм клиент на ПИБ от почти 20 години и бях свикнал с тях, но не ми оставят много избор.

+1

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нещо не разбирам?! За всеки похарчени 100 евра през кредитната карта, банката ми връща 50 евроцента и ми удържа под формата на такса 25 евроцента. В края на отчетния период, банката ми заверява сметката с 25 евроцента. Разиграй същият този пример с твоята банка и ми кажи, моля, какво получаваш в края на шестмесечния период по сметката си?

 

Еее в тарифата на банката си е точно такса за плащане при търговец в чужбина. :)  При условие, че тенденцията е точно тези такси да отпадат ... 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Нещо не разбирам?! За всеки похарчени 100 евра през кредитната карта, банката ми връща 50 евроцента и ми удържа под формата на такса 25 евроцента. В края на отчетния период, банката ми заверява сметката с 25 евроцента. Разиграй същият този пример с твоята банка и ми кажи, моля, какво получаваш в края на шестмесечния период по сметката си?

Но ми събира 13,5% лихва при 20% в ПИБ. Нали обсъждаме всички параметри все пак.  :) Сметни ги колко евроцента са. Със сигурност накрая сметката не е в полза на ПИБ.

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно уточнение от мен:

 

При оборот под 2000 лева при 100 евра похарчени ПИБ ще ти вземе 25 цента и ще ти даде геврек.

 

Да, така е, но аз нали затова по-горе уточних, че от моя гледна точка това условие не важи защото така или иначе на всеки шест месеца имам натрупан по-голям оборот. Въобще, дискусията взе да зацикля. Нямам причина да адвокатствам на ПИБ, но винаги съм се дразнил на безпочвени обвинения. От моя гледна точка, намаляването на кешбека ще доведе до там, че вместо по средно 50 евро на шестмесечие банката ще ми заверява сметката с 25 евро. Така или иначе това прави поне 50 евро годишно, при годишна такса за обслужване на кредитната карта от 20 евро. При тази груба сметка за една година ползвам безлихвен кредит от банката, която накрая дори ми подарява 30 евро. Дайте ми алтернативна банка, която ще ми връща повече и тогава наистина ще се замисля по темата...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Дайте ми алтернативна банка, която ще ми връща повече и тогава наистина ще се замисля по темата...

 

ДСК също има 1% кешбек, беше споменато в темата. 

 

Ей това мнение по-назад в темата е добро резюме, ПИБ съвсем не е безалтернативна в кешбека: http://magelanci.com/topic/1959-кредитна-карта-за-пътуващи/?p=108825

Връзка към коментар

Едно нещо не ми е ясно на мен. Защо превалутирането да зависи от банката, вместо директно от Виза/Мастъркард? Нали когато купуваме нещо в чужда валута, транзакцията минава през одобрението на Виза/Мастъркард и се осчетоводява от банката ни. Не би ли смедвало тогава Виза/Мастеркард да определят обменния курс, а не банката? Един пример защо това трябва да бъде така. Ако да кажем имаме кредитна карта с кредитен лимит 1000 лева, но си купуваме от ибей нещо за 511 евро, Виза/Мастъркард при одобряване на транзакцията би трябвало първи да проверят колко точно са тези 511 евро във валутата на картата ни и дали се вместват в 1000та ни лева кредитен лимит, за да можем да си позволим покупката. Тогава те един вид казват на банката: "Лицето Х иска да си купи нещо за 511 евро, които ние приемаме че са 1000 лв." Тогава банката не следва ли да приеме транзакцията или може да каже: "да, ама по нашата тарифа 511 евро за 1001 лв. и затова ние отказваме транзакцията"? Според мен не може. Така ли е? 

Връзка към коментар

Лихвата при мен не е изобщо критерий , защото никога не просрочвам. Май беше около 18 %.

Дори само заради пещерното отношение към клиента не бих се върнал в ОББ. Бил съм при тях , както и ДСК :)

ПИБ нямат аналог иткъм клиентско обслужване сред банките които съм пробвал - Райфазен , Алианц , Пощенска , ДСК , ОББ и ЦКБ.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

ДСК също има 1% кешбек, беше споменато в темата. 

 

Ей това мнение по-назад в темата е добро резюме, ПИБ съвсем не е безалтернативна в кешбека: http://magelanci.com/topic/1959-кредитна-карта-за-пътуващи/?p=108825

 

Да, видях го това за ДСК. Работил съм с тази банка. Благодаря, не пуша. Но, сигурен съм, дори и те ще намалят процента на кешбек до няколко месеца. Това е повсеместна банкова политика, не се заблуждавайте, че става дума за изолиран случай. Всички сме прецакани, а такива като теб с новоипотечни кредити на пръв поглед би следвало да почерпят за по-ниските лихвени нива, но това е само на пръв поглед... ;)

Връзка към коментар

Едно нещо не ми е ясно на мен. Защо превалутирането да зависи от банката, вместо директно от Виза/Мастъркард? Нали когато купуваме нещо в чужда валута, транзакцията минава през одобрението на Виза/Мастъркард и се осчетоводява от банката ни. Не би ли смедвало тогава Виза/Мастеркард да определят обменния курс, а не банката? Един пример защо това трябва да бъде така. Ако да кажем имаме кредитна карта с кредитен лимит 1000 лева, но си купуваме от ибей нещо за 511 евро, Виза/Мастъркард при одобряване на транзакцията би трябвало първи да проверят колко точно са тези 511 евро във валутата на картата ни и дали се вместват в 1000та ни лева кредитен лимит, за да можем да си позволим покупката. Тогава те един вид казват на банката: "Лицето Х иска да си купи нещо за 511 евро, които ние приемаме че са 1000 лв." Тогава банката не следва ли да приеме транзакцията или може да каже: "да, ама по нашата тарифа 511 евро за 1001 лв. и затова ние отказваме транзакцията"? Според мен не може. Така ли е? 

 

Абсолютно е така. Ти си имаш кредитна карта в лева. Банката им сетълмент сметка, да речем в евро. Ти пазаруваш нещо в монголски тугрици. Курса тугрици - евро е по мастъркард и банката няма контрол тук. После вече от евро в лева е по курса на банката, но след като сме вързнаи към борд съм почти сигурен, че тия курсове не се различават между банките, най-много с някой и друг порядък след 3-4 цифра. 

 

Курсовете на банката почти не са фактор в избора на кредитна карта, защото в почти всички случаи превалутирането е само лев-евро или в редки случаи лев-долар. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Едно нещо не ми е ясно на мен. Защо превалутирането да зависи от банката, вместо директно от Виза/Мастъркард? Нали когато купуваме нещо в чужда валута, транзакцията минава през одобрението на Виза/Мастъркард и се осчетоводява от банката ни. Не би ли смедвало тогава Виза/Мастеркард да определят обменния курс, а не банката? Един пример защо това трябва да бъде така. Ако да кажем имаме кредитна карта с кредитен лимит 1000 лева, но си купуваме от ибей нещо за 511 евро, Виза/Мастъркард при одобряване на транзакцията би трябвало първи да проверят колко точно са тези 511 евро във валутата на картата ни и дали се вместват в 1000та ни лева кредитен лимит, за да можем да си позволим покупката. Тогава те един вид казват на банката: "Лицето Х иска да си купи нещо за 511 евро, които ние приемаме че са 1000 лв." Тогава банката не следва ли да приеме транзакцията или може да каже: "да, ама по нашата тарифа 511 евро за 1001 лв. и затова ние отказваме транзакцията"? Според мен не може. Така ли е? 

 

Разсъжденията ти са абсолютно точни. Именно VISA превалутира, но има банки, които начисляват допълнителни такси в подобен случай. Засега ПИБ не са въвели подобни, но ако стагнацията продължи още няколко години не изключвам и те да го сторят...

 

Курсовете на банката почти не са фактор в избора на кредитна карта, защото в почти всички случаи превалутирането е само лев-евро или в редки случаи лев-долар. 

 

Забавното се случва като се превалутира от британка лира към евро. Често пазарувам от английски сайтове и затова подсказвам. Имах приятел, не помня коя беше обслужващата му банка, който плати няколко лева повече при поръчката на един и същи албум от английския Амазон. Няколко рева повече на фона на около тридесет лева като стойност на поръчката вече си е цифра...

Връзка към коментар

Да, видях го това за ДСК. Работил съм с тази банка. Благодаря, не пуша. Но, сигурен съм, дори и те ще намалят процента на кешбек до няколко месеца. Това е повсеместна банкова политика, не се заблуждавайте, че става дума за изолиран случай. Всички сме прецакани, а такива като теб с новоипотечни кредити на пръв поглед би следвало да почерпят за по-ниските лихвени нива, но това е само на пръв поглед... ;)

 

Да ти кажа относно броенето на стотинки в тая тема, ще съм по-подробен :) Та като се установих в бг и трябваше да си избирам банка миналия октомври, основно гледах читави условия при кредитни/дебитни карти. Това ми беше водещия фактор с оглед на пътуванията ми в чужбина. Не съм мислил за бъдещи кредити и ипотеки. Имах сметка в Уникредит и щеше да ми е най-лесно да продължа с тях, но тия 50ст на транзакция просто ми избодоха очите и директно ги игнорирах. Избрах Алианц както отбелязах - като цяло изчистени условия и тарифи, без хиляди бонуси, които после се връщат в обратна посока с превалутирания и т.н. Година по-късно съм се нашил и с кредити с тях, кредити които ще изплащаме до пенсия с много, много по-сериозна сума от 50-те стотинки на транзакция Уникредит. Поуката за италианците къде е? Че, ако ги нямаше техните 50 стотинки на транзакция космическите лихви в следващите 30 години можеше и да са за тях!

 

Сега, естествено, малко са преувеличени нещата, просто попитах в Алианц за кредитите и ми предложиха непобедими условия, спрямо това, което се предлагаше на пазара от публични оферти поне. Ако Уникредит имаха по-добри кредити за мен, нямаше да ги мисля 50-те стотинки. Ама нямаха, или поне нямаха на уебсайта си. Ама те и Алианц нямаха тази оферта на уебсайта си, която предложиха на мен, та кой знае...чисто хипотетично, ако Уникредит не взимаха тези 50 стотинки можеше да остана с тях и да ми предложат те някоя лична оферта и да приберат шестцифрени лихви за целия период! Просто ми беше доста по-удобно да питам Алианц, след като вече им бях клиент, а им станах клиент заради липсата на тия 50 стотинки такси. Та така, от време на време малко камъче обръща каруцата :)

 

От темата е ясно, че на всеки условията са различни. Например, ако имаш дете 2% кешбек на алианц над определен оборот са перфектни! Ако нямаш - и от тях геврек! Един плаща лихви, друг не плаща. Важното е да има информация и всеки да си прецени спрямо неговите условия! И аз се радвам от бученето в тази тема, макар и да нямам никакво отношение към ПИБ, защото банките много биха искали подобни промени да минават под сурдинка! Променят условията в кофти посока - нека си изядат хейта. ДСК, ако го направят също - и те ще си го изядат.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

 

 

От темата е ясно, че на всеки условията са различни. Например, ако имаш дете 2% кешбек на алианц над определен оборот са перфектни! Ако нямаш - и от тях геврек! Един плаща лихви, друг не плаща. Важното е да има информация и всеки да си прецени спрямо неговите условия! И аз се радвам от бученето в тази тема, макар и да нямам никакво отношение към ПИБ, защото банките много биха искали подобни промени да минават под сурдинка! Променят условията в кофти посока - нека си изядат хейта. ДСК, ако го направят също - и те ще си го изядат.

+1, само да допълня, че за мен не е проблем да сменя банката, ако ми въведе такива промени с друга, която пък е въвела нещо по-добро пък не 20, а и 30 години да съм им била клиент.

Връзка към коментар

Нямам никакви съмнения ,че примерът ще бъде последван от останалите , а карта не се вади всеки месец да прелитам от банка в банка :)

Ако има някъде драстично по-добри условия ,но за нещо което е поне съпоставимо с положението в ПИБ не виждам смисъл от промяна.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Може и всеки месец, ако даваха някакви начални бонуси... За съжаление не дават, а сега все повече взимат...

Де да знам, кешбека си ми е част от характеристиките на картата и част от цената, винаги гледамм какво те ми дават в замяна на това, което аз им давам. Т.е. не го разглеждам като "подарък", а си правя сметка годишна такса + такси за плащане (каквито доскоро нямаше) - кешбек. Т.е. като цяло картата изведнъж става по-скъпа. Но вероятно и другите ще станат.

 

Блис, не виждам смисъл да бавите плащанията, ако пътувате, и да плащате лихви. Може да се преведат пари предварително, може да се даде платежно нареждане, което да се изпълни на определена дата, има онлайн банкиране ... Живея в чужбина и винаги съм си плащал навреме българската карта.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Значи, тези 0.25% са си такса, няма общо с кешбека. Тя важи и за дебитна карта, и за мен поне противоречи на идеята да имаш такъв метод за плащане, че да плащаш толкова, колкото пише на етикета, без скрити такси (остава кеша, разбира се, ама уж сме 21 век).

 

Факт. Това е такса за всички карти кредитни и дебитни, с или без кешбек на ПИБ.

Ако си решил все пак да запазиш вариант на дебитна карта към тях, може би е добре да погледнеш "IQ умна сметка"

Към момента, това е депозит с 1.2 % + евентуални 0.20 % бонус, от които разбира се вадиш 0,25 % върху всяка транзакция с картата.

Сходно "чудо" на темата с дебитните карти има в Алианц Банк. Наричат го "Online Спестовна сметка"

500 BGN неснижаем остатък, каквото внесеш се олихвява с минимален процент, а към разплащателната сметка дават две карти - VisaDebit и Mastercard Debit. Идеята е, че можеш да прехвърляш по картите, когато/ако е необходимо.

Апропо ползат същия софтуер като ПИБ и онлайн банкирането ще ти е познато.

Неудобството на Алианц е, че работят по немски :) - от 09 до 17 ч. пък ПИБ с развитата клонова мрежа по МОЛ-овете цъкат до 22:00 и в събота и неделя, с което поразглезват. Но предполагам, че от гледната точка на Бразилия това едва ли е фактор.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Лихвата при мен не е изобщо критерий , защото никога не просрочвам. Май беше около 18 %.

Дори само заради пещерното отношение към клиента не бих се върнал в ОББ. Бил съм при тях , както и ДСК :)

ПИБ нямат аналог иткъм клиентско обслужване сред банките които съм пробвал - Райфазен , Алианц , Пощенска , ДСК , ОББ и ЦКБ.

Наистина не съм имал много допир с други банки освен ПИБ и не съм очарован от нито една от изброените. Като клиент на ПИБ от 2010 г. мога да кажа, че при тях често  попадам на такава некомпетентност и отношение, че ми се реве.  До сега съм ги избирал заради my.fibank и защото знам, че другите банки са още по-зле. Сега вече е време да се махна от там. Жалко, че само те издавам Дайнърс.

Редактирано от makler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всеки си прави избора според мен индивидуалните потребности.

Аз рядко имам над 10к годишно , което означава , че ще "губя" примерно 75 лева спрямо сега.

Много повече съм загубил от политиката по лихвите :)

Отделно дето навремето нямаше такса за теглене от банкомат , такса за подръжка на сметка , на Visa Electron и какво ли не ...

Относно обслужването при мен имат два клона , толкова години вече се знаем и ме разбират с половин дума и за най-изчанчени операции. Заложиха навремето на млади хора и добре им се получи.

Много се радвах , че не фалираха за разлика от КТБ , които си бяха истинска комедия и си им личеше отвсякъде ;)

 

Райфайзен ми взимат 3 лева за превод в кеш към учреждения със сметки при тях ???

Инвест също ...

Алианц пък нямат нищо общо с Алианц -Германия и съвсем нямам добри впечатления.

В ОББ все едно сме още в соца.

В Пощенска и ДСК в ден за помощи и пенсии ад под небето!

Та всеки от неговата си камбанария :)

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Страхотна тема!!!

Ако я нямаше, никога не бих се впрегнала да сравнявам банките по този критерий, а всъщност е много полезно!

Голяма школа сте, благодаря!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Райфайзен ми взимат 3 лева за превод в кеш към учреждения със сметки при тях ???

Инвест също ...

Алианц пък нямат нищо общо с Алианц -Германия и съвсем нямам добри впечатления.

В ОББ все едно сме още в соца.

В Пощенска и ДСК в ден за помощи и пенсии ад под небето!

 

Това все едно аз съм го писал :) А Райфайзен специално имат едни от най-високите такси за какво ли не - бягам от тая банка като дявол от тамян.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

neuromancer случва се рядко да не погася в 45 дневния срок, но това не е пресрочване. Обичайно са няколко дни, но за тези дни предпочитам да заплатя 13,5 %, а не 20%. И това ми е далеч по-лесния вариант. В чужбина избягвам да използвам банкирането си. Изключение правя само когато е нещо жизнено важно.

 

Аз далеч не твърдя, че ОББ са ми напълно ок, но като персонално обслужване до тук вече повече от 13 г. са далеч по-добре от няколкото ми сблъсъка с ПИБ. Освен това условията, които ми дават и на мен и особено на мъжа ми по кредитни и депозитни продукти е без всякаква конкуренция. Освен това персоналните им банкери са на доста високо ниво. Това сравнено с персонала на гишетата и персонала на всяка друга банка в която съм влизала.

Може и аз да не съм улучила на персонал в ПИБ, но последния път когато ме отказаха завинаги се държаха мега неадекватно. И то с клиент, който им заяви още с влизането си, че е бивш банков служител и е що годе грамотен по темите, които иска да обсъжда с тях.  :)

 

Държах да се изясни с какво е толкова повече тази карта, защото ако наистина беше изключително изгодна бих обмислила да се прехвърля в ПИБ. Но всъщност няма кой знае каква съществена разлика с моята карта, а вероятно и с доста други на пазара.

 

Георги е прав. Всеки си говори от неговата капандура и според неговите потребности, но все пак условията трябва да се обсъждат и преценяват комплексно. 

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

...стремежа на банките да събират допълнителни такси, за да оцелеят на пазара...

 

Дюк, ти се шегуваш, нали?

Или може би те се шегуват... При свиване на кредитния и депозитния пазар да реализират ръст на печалбата. Дали да не предложим българския банков сектор за колективна Нобелова награда?

 

Леко цитатче, готово за превод и директно вмъкване в учебниците по финанси в целия свят:

 

 

Ocнoвнa пpичинa зa pacтeжa нa пeчaлбaтa нa бaнĸитe oбaчe ocтaвaт пpиxoдитe oт тaĸcи и ĸoмиcиoнни. B ĸpaя нa юли тe ca нaдxвъpлили 586.7 милиoнa лeвa. Peaлнo пpиxoдитe пo тoвa пepo ca пoчти paвни нa цялaтa пeчaлбa нa бaнĸoвaтa cиcтeмa зa пepиoдa. Caмo пpeз юли бaнĸитe в Бългapия ca cъбpaли нaд 93.2 милиoнa лeвa oт гpaждaни и фиpми пoд фopмaтa нa тaĸcи и ĸoмиcиoни.

 

 

 

http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/FinancialNews/bankite-uvelichiha-pe~0b08dea9cefa4d11bbaba91a4a6ab27b/

 

Аз оглеждам внимателно условията на „СИБанк“. Нямат такси при плащане на ПОС, лихвите и гратисните периоди са като при другите банки, собственикът им е от Белгия и предлагат прилична застраховка при пътуване с доста добро покритие - 30000 евро. При де факто отпадането на кешбека на ПИБ СИБ ми излизат на първа писта.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.