Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

ДСК-то имат обаче такса за входящ превод по сметките, което например в ПИБ и ЦКБ го няма.

Пламене, сигурен ли си, че е така? Току-що им звъннах да попитам и ми казаха, че няма такава такса за превод от сметка в сметка, включително и от друга банка. Имало такса за входящ превод само чрез терминално устройство.

 

А онова за Цеко беше "Цеко е ка*ут" по повод проваления ски-сезон на Витоша през най-снежната година от доста време насам.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

действащата Тарифа на ДСК е тук:

 

https://dskbank.bg/repository/documents/DSK%20Bank%20tariff%20individuals.pdf?

 

имат 0,5% за получаване на сума по карта през терминално устройство

 

 

и още нещо - важно е какви са им курсовете при превалутиране; то хубаво, че няма такса, ама като гледам валутните курсове които обявяват хич не ми харесват; при ПИБ в това отношение нямам оплаквания

 

иначе като им гледам тарифите, май най-изгодно идва картата да е в евро (долара е по-рисков, че напоследък доста шава нагоре-надолу)

Редактирано от logist13
Връзка към коментар

Пламене, сигурен ли си, че е така? Току-що им звъннах да попитам и ми казаха, че няма такава такса за превод от сметка в сметка, включително и от друга банка. Имало такса за входящ превод само чрез терминално устройство.

 

А онова за Цеко беше "Цеко е ка*ут" по повод проваления ски-сезон на Витоша през най-снежната година от доста време насам.

 

Да, прав си, не бил г*з, а бил ка*ут. Грешно съм запомнил.

 

А за ДСК гледах това в тарифата им:

 

Междубанкови входящи преводи: 3.1. - по сметка в Банката (прилага се и при входящи преводи в лева по посочена валутна сметка):

3.1.1. - до EUR 100.00 вкл. без комисиона

3.1.2. - над EUR 100.00 (с изключение на получени преводи в HUF) 0.1% мин. EUR 6.00, макс. EUR 200.00

 

Бъдещата ми кредитната ми карта там явно трябва да е лева, ако наистина нямат такса. Защото това тук си е жива такса. Тия 100 евро не ги броя.

Тогава пък идва на дневен ред, както каза  logist13, на превалутирането.

 

Едит: правопис

Редактирано от Пламен
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За съжаление май ПИБ нямат реална алтернатива. Явно и те го знаят щом си пизволяват подобни пируети с уловията по КК.

Винаги са го имали условието за 2000 лева оборот.

Взе ми думите от устата, точно щях да го напиша.

За огромно съжаление май е така.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ами аз съм с Алианц и съм ОК. Няма превалутуране, никакви такси при чужди търговци или при входящ превод. Годишната такса се премахва, ако имаш над определен оборот (това мисля, че беше промоция, която изтече обаче). Кешбека мисля е само като бонус за детски влог обаче, но май предпочитам да нямам кешбек, а да си плащам на чужди търговци без 0.25% поражения...

 

Тези 0.25% за мен влизат в графата противна, дребна, тарикатлъщина като оная изцепка на Уникредит с 50ст такса на транзакция. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Подло ама няма как . Все пак говорим за 2.50 на 1000 лева или да кажем върху средната цена на билет София-Банкок за да е по-образно.

Просто кешбека става от 1 на 0.25%. Оттук вече може се сравнява с останалите банки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Подло ама няма как . Все пак говорим за 2.50 на 1000 лева или да кажем върху средната цена на билет София-Банкок за да е по-образно.

Просто кешбека става от 1 на 0.25%. Оттук вече може се сравнява с останалите банки.

 

Да, то и 50-те стотинки на уникредит не са голяма болка, но просто такива неща ме човъркат повече, от колкото сигурно би трябвало :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Просто кешбека става от 1 на 0.25%. Оттук вече може се сравнява с останалите банки.

 

Май това е есенцията на дискусията в последните страници. За пореден път доста силни думи се изписват, а реалността е съвсем друга. Неприятно е, но става дума единствено за промяна в размера на кешбека. Когато човек си вади кредитна карта от банка, надали основната му идея е какъв кешбек ще получи обратно. Същността на този платежен инструмент е съвсем друга. Затова и се изненадвам (или по-скоро затвърждавам впечатления) от неистовия вой, който се вдига по въпроса. От моя гледна точка един подарък, който получавах на всеки шест месеца от банката от следващия отчетен период ще бъде редуциран четири пъти. Това няма да бръкне в моя джоб и не виждам причина да сменям банката само заради това, че вместо 1% ми подарява 0,25% от всяка транзакция. Да не говорим, че няма друга банка, която да ми предостави сумарно по-добри условия от ПИБ. И накрая, определено с падане на лихвените проценти ще се отвори нова страница в стремежа на банките да събират допълнителни такси, за да оцелеят на пазара. ПИБ са първите с промяна в кешбек програмата, но сигурен съм, ще ги последват и останалите...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Значи, тези 0.25% са си такса, няма общо с кешбека. Тя важи и за дебитна карта, и за мен поне противоречи на идеята да имаш такъв метод за плащане, че да плащаш толкова, колкото пише на етикета, без скрити такси (остава кеша, разбира се, ама уж сме 21 век). Кешбека ако го гледаш от твоята гледна точка не е важен, но това, което на мен не ми харесва е, че промяната засяга вече натрупани точки. Това може да отвори вратата за всякакви подобни простотийки.

 

Иначе, от моя гледна точка, тези 0.25% са доста по-малко от 0.68%, които са само данъците върху финансови транзакции, без въобще да споменавам такса превалутиране, които се плащат с бразилската ми карта. А и както не живея в България, не мога просто да отида в друга банка и да си извадя друга карта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Подло ама няма как . Все пак говорим за 2.50 на 1000 лева или да кажем върху средната цена на билет София-Банкок за да е по-образно.

Просто кешбека става от 1 на 0.25%. Оттук вече може се сравнява с останалите банки.

Аз съм с Мастеркарт на ОББ, а мъжа ми с Виза голд на ОББ. Отделно той ползва и една ПИБ. В Обб нямат такса за плащане при търговци в страната и чужбина и по двата вида карти. Валутния курс винаги е бил много добър.  Но нямат кеш бек. Опитаха се, но нещо им е слаба работа инициативата. Нямат входяща такса за върнати суми. В банкирането им превода към друга банка е 1 лв., превода към собствени сметки в ОББ е 0 лв., превода към сметки на друг клиент в ОББ е 50 ст.. Няма такса за банкирането. Постоянно го обновяват и освен комунални сметки могат да се плащат имуществени данъци (имат връзка с базата данни на общините и съответните данъци и начислени лихви към деня на плащане, но още не са всички общини в страната), някои сметки вече могат да се открият он-лайн. Погасявам си кредитната карта през банкирането и всякакви подобни улеснения. Напрактика стъпвам в банков клон само ако искам да си предоговоря ипотечния, което за тяхно неудоволствие правя всяка година  :lol:

 

По кои параметри определихте, че условията на ПИБ са най-добри? Не се заяждам, а сериозно питам. Не съм се задълбавала да ги проучвам сериозно. От личния ни опит с картата на мъжа ми от ПИБ определено няма по добри условия от тези в ОББ.

Редактирано от Bliss
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

определено промяната на условия със задна дата не само е дразнещо, а е и крайно некоректно като отношение към клиентите; доста некоректно е и банката да ти събира 0,25% от платените суми, пък да ти се хвали, че има cash back програма; ами да си напишат, че предлагат 0,25% cash back и толкова; друг е въпроса, че банката си прибира пари от търговеца за транзакциите, сега ще иска и клиентите да й плащат за същото (не всички карти имат cash back програма все пак)

 

а иначе се очертава (след всички промени в тарифата на ПИБ) ДСК да предлагат по-добри условия; та не виждам причини да продължавам да съм клиент на ПИБ; вярно, почти 20 години съм им клиент и основните доходи до неотдавна ми минаваха оттам; да, ама като търсех кредит се оказа, че банка, с която нямах никакви отношения ми предложи много по-добри условия от ПИБ, дето ми знаят и кътните зъби... сега и това с картите... ами не съм мазохист все пак; и без това ги финансирам, чрез държавната помощ, която е от нашите данъци; пък и не съм убеден в бизнес модела им, все пак знам кои са собствениците и какви са инвестициите и не мисля, че "надзора" дето уж го има в момента много ще промени нещата...

Редактирано от logist13
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

действащата Тарифа на ДСК е тук:

 

https://dskbank.bg/repository/documents/DSK%20Bank%20tariff%20individuals.pdf?

 

имат 0,5% за получаване на сума по карта през терминално устройство

 

Това е двойно по-добре от 1% таксата на ПИБ за същата услуга. Това винаги ме е дразнело - като ти върнат пари по картата (примерно при отменена хотелска резервация) и ПИБ прибира 1% от сумата. Което до момента се компенсираше от 1% кешбека (който за щастие не си взимаха обратно), но при новите условия това реално вече няма да е така и на практика ще се реализира загуба при всяко връщане на пари по картата.

 

3.1.2. - над EUR 100.00 (с изключение на получени преводи в HUF) 0.1% мин. EUR 6.00, макс. EUR 200.00

 

Искаш да кажеш, че ако в ДСК сметка получа превод за (примерно) 150 евро ще платя 6 евро входяща такса? Това е абсурдно.

 

Тези 0.25% за мен влизат в графата противна, дребна, тарикатлъщина като оная изцепка на Уникредит с 50ст такса на транзакция. 

 

Изключително съгласен съм с това. Очевидно е, че тези промени не са катастрофални, нито говорим за някакви огромни суми, но просто са супер дразнещи. Особено начина, по който ги въвеждат тихомълком. И особено, че 15 години условията са били както досега и много хора са свикнали с тях отдавна.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да кажеш, че ако в ДСК сметка получа превод за (примерно) 150 евро ще платя 6 евро входяща такса? Това е абсурдно.

 

Точно така. За мое съжаление аз разбрах това по трудния начин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

По кои параметри определихте, че условията на ПИБ са най-добри? Не се заяждам, а сериозно питам. Не съм се задълбавала да ги проучвам сериозно. От личния ни опит с картата на мъжа ми от ПИБ определено няма по добри условия от тези в ОББ.

 

Годишна такса

Такси при плащания към търговци

Превалутиране

Кешбек

Разплащателна сметка в същата банка - тук имам предвид, че работната ми заплата влиза директно в ПИБ и на практика нямам разходи по обслужване на кредитната карта.

 

От примера с ОББ, който даваш, ясно се вижда, че условията на ПИБ са по-добри по отношение на кешбек, който отсъства при ОББ. На практика това означава, че условията при ПИБ са по-добри дори и при занижен кешбек от 0,25%. Трябва да се направят сметки, но като цяло съм убеден, че лично за себе си не виждам причина да сменям банката. Най-малкото съм сигурен, че съвсем скоро и останалите банки ще променят общите си условия. Тенденцията е такава. Банките са пълни с пари, а лихвите падат. Някой трябва да плаща заплати все пак...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

че има ли БГ банка, която да не въвежда промените тихомълком?

така в един момент се оказа, че дължа на Уникредит някаква сума за поддържане на сметка, като към момента на подписване на договор, не е ставало дума за нея

след което ми взеха и 10 лв за закриване + дължимата сума

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Годишна такса

Такси при плащания към търговци

Превалутиране

Кешбек

Разплащателна сметка в същата банка - тук имам предвид, че работната ми заплата влиза директно в ПИБ и на практика нямам разходи по обслужване на кредитната карта.

 

От примера с ОББ, който даваш, ясно се вижда, че условията на ПИБ са по-добри по отношение на кешбек, който отсъства при ОББ. На практика това означава, че условията при ПИБ са по-добри дори и при занижен кешбек от 0,25%. Трябва да се направят сметки, но като цяло съм убеден, че лично за себе си не виждам причина да сменям банката. Най-малкото съм сигурен, че съвсем скоро и останалите банки ще променят общите си условия. Тенденцията е такава. Банките са пълни с пари, а лихвите падат. Някой трябва да плаща заплати все пак...

Странно. В лихвите по картите са доста по зле. Моята Мастер в ОББ е на 13,5% за плащане при търговец. Нещо подобно е и Visa Gold на мъжа ми. В ПИБ доколкото помня гледах нива от 20%. ОББ нямат такса за плащане при търговец в чужбина, а ПИБ въвеждат такова. Годишната такса в ОББ за 1-ва година е 24 лв., а за следващи 48 лв. При ПИБ съответно е само един вид такса 39 лв., което е смешна разлика. За превалутирането какво е по изгодното? В ОББ нямаме оплаквания относно нивата. Винаги са доста изгодни. 

Ние също ползваме разплащателни сметки в ОББ + банкиране и още доста продукти. В смисъл, че това не го виждам като + на конкретната кредитна карта. Обслужвам кредитната си карта през банкиратето също без абсолютно никакви разходи. 

Честно казано от от кеш-бека на мъжа ми (по ПИБ -ската Visa) не е видял кой знае каква далавера, за разлика от по ниската лихва в ОББ, защото понякога така се случва, че не се покрива в гратисния период. 

 

Не ме разбирай погрешно. Хич не рекламирам ОББ. Имат си трески за дялане. Но се чудя с какво е по добър продукта на ПИБ, че да сменя с него този на ОББ.

Редактирано от Bliss
Връзка към коментар

Просто всеки гледа от неговата камбанария и за своите специфични нужди.

 

За мен примерно кешбека е изключително важен, тъй като през картата ми минават значителни суми и в такъв случай кешбека определено има значение. Важно ми е също да няма такса превалутиране или такса плащане в чужбина, тъй като 90% от оборота ми е от плащания в чужбина и в чуждестранна валута. Лихвите да кажем въобще не ме интересуват, дори да са 5000%, защото винаги плащам в гратисния период.

 

И след като прецакват кешбека + паралелно въвеждат такса плащане в чужбина лично за мен картата почти напълно се обезсмисля, дори става неизгодна, и затова определено ще потърся алтернатива.

 

Малко ми е тъпо защото съм клиент на ПИБ от почти 20 години и бях свикнал с тях, но не ми оставят много избор.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И аз съм в ОББ, само да кажа, че моята такса след първата година е 24 лв., а при направени 24 плащания за година става 12лв. Не знам Блис ти защо плащаш 48 лв. Първата година беше без такса.

Връзка към коментар

И аз съм в ОББ, само да кажа, че моята такса след първата година е 24 лв., а при направени 24 плащания за година става 12лв. Не знам Блис ти защо плащаш 48 лв. Първата година беше без такса.

 Абе малко на изуст го написах това - преписвайки от тарифата. Защото нямам спомен каква ми е таксата. Толкова пренебрежим ми е разхода  :blush: Аз я имам тази карта сигурно вече от 10 г., лимита ми служебно го увеличаваха поне 3 пъти, та вероятно и таксата ми е различна. 

Важни са ми лихвите, защото често поради пътувания пресрочваме 45-те дни. Важно ми е такси да няма и превалутиранията да са ок. 

Редактирано от Bliss
Връзка към коментар

Странно. В лихвите по картите са доста по зле. Моята Мастер в ОББ е на 13,5% за плащане при търговец. Нещо подобно е и Visa Gold на мъжа ми. В ПИБ доколкото помня гледах нива от 20%. ОББ нямат такса за плащане при търговец в чужбина, а ПИБ въвеждат такова. Годишната такса в ОББ за 1-ва година е 24 лв., а за следващи 48 лв. При ПИБ съответно е само един вид такса 39 лв., което е смешна разлика. За превалутирането какво е по изгодното? В ОББ нямаме оплаквания относно нивата. Винаги са доста изгодни. 

Ние също ползваме разплащателни сметки в ОББ + банкиране и още доста продукти. В смисъл, че това не го виждам като + на конкретната кредитна карта. Обслужвам кредитната си карта през банкиратето също без абсолютно никакви разходи. 

Честно казано от от кеш-бека на мъжа ми (по ПИБ -ската Visa) не е видял кой знае каква далавера, за разлика от по ниската лихва в ОББ, защото понякога така се случва, че не се покрива в гратисния период. 

 

Не ме разбирай погрешно. Хич не рекламирам ОББ. Имат си трески за дялане. Но се чудя с какво е по добър продукта на ПИБ, че да сменя с него този на ОББ.

 

За мен плащането на лихви по кредитна карта е несъвместимо с начина по който ползвам този финансов инструмент. В този смисъл не ме интересува лихвеното число, ако ще и да стане 100%. Не знам защо разлика в годишната такса от 9 лева в плюс се нарича "смешна" при положение, че така или иначе дискутираме стотинките в плюс при новите условия на ПИБ. За превалутирането не знам дали е по-изгодно, това може да се каже само при сравнителен анализ между условията на двете банки. И така нататък...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За мен плащането на лихви по кредитна карта е несъвместимо с начина по който ползвам този финансов инструмент. В този смисъл не ме интересува лихвеното число, ако ще и да стане 100%. Не знам защо разлика в годишната такса от 9 лева в плюс се нарича "смешна" при положение, че така или иначе дискутираме стотинките в плюс при новите условия на ПИБ. За превалутирането не знам дали е по-изгодно, това може да се каже само при сравнителен анализ между условията на двете банки. И така нататък...

0,25% такса за плащане в чужбина не са стотинки и на годишна база ако картата се използва активно ще прехвърли далеч тези 9 лева. При моя оборот поне би го надвишило поне 3-4 пъти. При условие, че аз основно я използвам в чужбина и он-лайн сайтове. Това си е огромна разлика. 

 

Да за превалутирането затова попитах. Дали не сте сравнявали валутни курсове. Защото ние никога не сме имали оплаквания, дори и с доста цветни валути. Ако е сравнявано, то тогава може да се каже, че това е предимство на ПИБ.

 

Сега всеки използва финансов инструмент по негов си начин, но лихвения процент е основен параметър по който следва да сравняваме условията. 

Редактирано от Bliss
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.