Прескочи до съдържание

Кредитна карта за пътуващи..?


Препоръчани мнения

Може и да го знаете - значи кво открих днес... Алианц Мастъркард в УСД - плащам в УСД и после гледам в извлечението нещата се различават. След 6 различни тел. разговора се разбра, че превалутирали УСД към ЕУР, което било нешо си на банката, оттам в БГН, оттам към валутата на сметката, която е в УСД :) Можело да е в ущърб на клиента, можело да е в ущърб на банката...

 

Верно е така, тва са го въвели някъде след 2012-2013 година... Но не бях забелязал... В общите условия, които аз имам подписани си пише, че превалутирания се случват само, ако покупката е в различна валута от тази на картата... Не са ме уведомили за тая промяна изрично - не знам според тях кво е уведомяване... Ще ги потормозя малко и ше ги заеба... И тая КК е чао...

 

Та мисълта ми е - гледайте в общите условия дали нема некви такива превалутирания... Щото тогава КК в УСД е тотално безсмилена... Предполагам КК в ЕУР е най-добре, ма може и да бъркам... Вече ми се завива свят от промяна на тарифи, общи условия и т.н. 

 

Да, коментирали сме го по-рано, че е важно в каква валута е сетълмент сметката на банката, в противен случай може да ти се завие свят от превалутиране. Точно с Алианц този елемент го бях обсъдил подробно с тях и си е точно така - карта в долари, сетълмент в евро. Те на практика такса за превалутиране нямат, целия обмен се извършва по официалните котировки на мастъркард/виза, без да има допълнително отклонение, но въпроса е, че и тези котировки са си с някакъв марджин и винаги са в ущърб на клиента. 

 

Ако търсиш карта в долари и сетълмент сметка в долари като цяло избора ти е доста ограничен. Мисля, че ПИБ имаха такава за или Мастъркард, или Виза, едно от двете, ама ти и с тях имаш ядове :)

Връзка към коментар

Проблемът за мен е, че когато си откривах КК преди 5 години такива превалутирания нямаше. Ползвал съм я, знам как работи, всичко беше ОК... И някво време по-късно тъдъм ебати... Не е нормално, тва за мен не е тривиална промяна на общите условия... 

 

Както и да е... Просто да знаят хората още един път кви кретении правят банките :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Още една банка в черният списък - Societe Generale Експресбанк, не знам дали сме я обсъждали по-рано. 

 

Днес разбрах, че при плащане в чужбина имат такса 0.50ст+0.5%, което е двойно на ПИБ, които нахранихме яко наскоро. Сумата си е доста значителна, когато с картата запазваш хотели и самолетни билети. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Та мисълта ми е - гледайте в общите условия дали нема некви такива превалутирания... Щото тогава КК в УСД е тотално безсмилена... Предполагам КК в ЕУР е най-добре, ма може и да бъркам... Вече ми се завива свят от промяна на тарифи, общи условия и т.н. 

 

Да гледаме в общите условия? Добре! В кои общи условия - коя версия?

 

 

    Общи условия за издаване и обслужване на банкови карти на СИБАНК EАД на физически лица, в сила от 20.05.2015 г. - моля натиснете тук

 

    АРХИВ:

 

    Общи условия за издаване и обслужване на банкови карти на СИБАНК EАД на физически лица, в сила от 30.01.2015 г. - моля натиснете тук

    Общи условия за издаване и обслужване на банкови карти на СИБАНК EАД на физически лица, в сила от 01.10.2014 г. - моля натиснете тук

 

    Общи условия за издаване и обслужване на банкови карти на СИБАНК EАД на физически лица, в сила от 01.04.2014 г. - моля натиснете тук

    Общи условия за издаване и обслужване на банкови карти на СИБАНК EАД на физически лица, в сила от 13.01.2014 г. - моля натиснете тук

 

За две години - пет пъти промяна в общите условия. Сещай се.

 

P.S. Цитираната банка е пример. Но другите не се различават много. Или общите условия, или тарифата се променят по няколко пъти за година.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

P.S. Цитираната банка е пример. Но другите не се различават много. Или общите условия, или тарифата се променят по няколко пъти за година.

 

Именно затова нееднократно подчертах, че не бива да се взимат прибързани решения. Банките са търговски дружества. Всяко търговско дружество е създадено с една единствена цел. Целта се нарича печалба. Ние като потребители на услуги и купувачи на стоки си мислим, че успешно играем с търговските дружества играта на котка и мишка. Истината обаче е в баланса. Или ако перифразираме Класика "един път пичелиш, друг път люн..."

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

За ПИБ вече говорихме надълго и нашироко - бяха най-добри по отношение на кредитните карти, дълги години бяха без конкуренция, но внезапно техните меринджеи решиха да оплескат всичко и го направиха. Сега ПИБ с нищо не се различава от останалите (например „Райфайзенбанк“ също дава 1% cashback, при това със срок на валидност 36 месеца).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е да, в тези, дето са актуални към момента на взимане на картата... А тва, че могат да ги променят по всяко време и да ви кажат - еми в интернет са публикувани е така. Точно тва ми се случи на мен и след като напълно слуайно разбрах, просто си закрих картата. Твай...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

нещо ново от утре, за тези от нас, които не сме се разкарали от ПИБ все още

 

http://www.fibank.bg/uploads/_DistanceBanking/docs/GTC_3DSecurity_change_08-01-2016.pdf

 

Кое е новото, че не ми се чете цялото?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

честно казано и аз не разбрах

преди подчертаваха промените в черно

 

Прочетох новите общи условия. Ако има някаква промяна, същата е незначителна. Иначе всеки е свободен да се чувства "прецакан" по всяко време и за всичко... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

 

Ако имаш предвид тази част от мнението на banditka (нямам идея защо цитатът излиза като твой, но това не е толкова важно):

 

 

 

Помирителната комисия обръща внимание, че клаузата в Общите условия на Банката, която предвижда, че "Оправомощеният ползвател остава финансово отговорен за всички плащания, направени с картата при използването на 3D паролата" е некоректна.

 

Да, действително, ако подобна клауза е съществувала в Общите условия на Банката относно 3D Сигурност, същата вече е премахната. Ако не се лъжа още тогава при дискусията изразих мнение, че е въпрос на тълкуване на текста на клаузата. Определено с нейното заличаване отпада необходимостта от тълкуване. Колегите от КЗП са мотивирали ясно решението си в този аспект, за което браво...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

В действителност премахването на този текст е добра новина за нас, клиентите. В случай на инцидент няма да се налага толкова дълга и изморителна дискусия, която при Banditka е продължила 9 месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Забелязвам, че тези от Бяла Карта доста агресивно започват да си пробутват услугите. Само за 2-3 дни се обадиха по телефона на няколко колеги от офиса. Това ме накара да им отворя сайта и да видя какво толкова предлагат.

 

Това са тарифите им. Това, което не мога да открия на сайта им обаче е лихвата по кредита, който предлагат и гратисния период. Сигурен съм, че това не е случайно. Също така съм сигурен, че гратисен период няма и да има, а лихвата ще е лихвата ще е от рода на 20%. Някой знае ли нещо повече по въпроса ?

Връзка към коментар

Забелязвам, че тези от Бяла Карта доста агресивно започват да си пробутват услугите. Само за 2-3 дни се обадиха по телефона на няколко колеги от офиса. Това ме накара да им отворя сайта и да видя какво толкова предлагат.

 

Това са тарифите им. Това, което не мога да открия на сайта им обаче е лихвата по кредита, който предлагат и гратисния период. Сигурен съм, че това не е случайно. Също така съм сигурен, че гратисен период няма и да има, а лихвата ще е лихвата ще е от рода на 20%. Някой знае ли нещо повече по въпроса ?

 

По-назад в темата я бяхме дискутирали: http://magelanci.com/topic/1959-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B8/page-6

 

И като цяло им бях чел условията и беше тотална резачка. Конкретни детайли не мога да ти кажа, че беше отдавна, но крайното ми впечатление беше да не се доближава нещо такова на по-малко от пет метра разстояние :) Мисля, че последно обсъждахме евентуалната и полза да се ползва за блокирани суми за коли под наем и хотели, но нямахме яснота дали лихвата няма да тече дори по блокирана сума. 

Връзка към коментар

Зависи от условията. Не всички чужди карти са по-добри от всички български. Специално за често летящи хора, с конкретна авиокомпания определено брандираната карта на компанията би била доста полезна. Щатските кредитни карти дават огромни бонуси за нов клиент също. Но без подробности няма как да го установим дали си заслужава :)

 

Мерси, прочетох. 6% на месец...без гратисен период. Все още обаче този процент не го откривам на сайта им, интересно ми е къде са го скрили.

 

Иначе за блокираните суми не би трябвало да се дължи лихва, те реално не са изтеглени и не са осчетоводени. Мисля, че за това може да върши работа.

 

ЕДИТ: Свързах се с онлайн чата им, от любопитство. Лихвата е 0,12% на ден (3,6%  на месец). Нямат гратисен период. Тази информация е забита в сайта им в таб БЛОГ -> Помощен център

Зададох си и въпроса за блокираните суми по картата, отговорът  беше "Лихва се начислява само върху използваната сума".  Това ме навежда на мисълта, че за коли под наем би свършила работа.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към коментар

Забелязвам, че тези от Бяла Карта доста агресивно започват да си пробутват услугите. Само за 2-3 дни се обадиха по телефона на няколко колеги от офиса. Това ме накара да им отворя сайта и да видя какво толкова предлагат.

 

Това са тарифите им. Това, което не мога да открия на сайта им обаче е лихвата по кредита, който предлагат и гратисния период. Сигурен съм, че това не е случайно. Също така съм сигурен, че гратисен период няма и да има, а лихвата ще е лихвата ще е от рода на 20%. Някой знае ли нещо повече по въпроса ?

 

В "бялата карта" се загледах преди години - в първият момент си викам уау! после видях лихвата ... не беше фрапираща ... но беше на месечна база ... не на годишна ... "Бяла карта" не е нищо повече от бързи кредити, тия дето ти дават 10 лв. и после искат 100. Наскоро стана въпрос с едно приятелче за нея, фирмата в която работи правят нещо за нея ... и думите му бяха ... "Абе срам ме е да ти кажа за какви финансови институции работя в последно време".

Четете внимателно!

 

p.s. И далеч от бялата карта ....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

В "бялата карта" се загледах преди години - в първият момент си викам уау! после видях лихвата ... не беше фрапираща ... но беше на месечна база ... не на годишна ... "Бяла карта" не е нищо повече от бързи кредити, тия дето ти дават 10 лв. и после искат 100. Наскоро стана въпрос с едно приятелче за нея, фирмата в която работи правят нещо за нея ... и думите му бяха ... "Абе срам ме е да ти кажа за какви финансови институции работя в последно време".

Четете внимателно!

 

p.s. И далеч от бялата карта ....

 

Аз не съм се и замислял да се занимавам с тях. То е ясно, че при тези бързи кредити хората, които си погасяват задължения плащат и за тези, които са с лошата кредитна история и не погасяват нищо.

Връзка към коментар

Бялата карта е средство за бързо побеляване на косите :)

Това е просто модерно лихварство - високорискови кредити за хора с лош кредитен статус, недоказуеми доходи, запори и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хубаво си закрих аз картата от ПИБ заради промяната в условията, но ударих на камък с миграцията към ДСК. В крайна сметка кредитна карта няма да ми издадат поради причини независещи от мен. Та има ли някой, който да похвали кредитната си карта или да се връщам пак при Цеко?

Връзка към коментар

Хубаво си закрих аз картата от ПИБ заради промяната в условията, но ударих на камък с миграцията към ДСК. В крайна сметка кредитна карта няма да ми издадат поради причини независещи от мен. Та има ли някой, който да похвали кредитната си карта или да се връщам пак при Цеко?

 

Нямам оплаквания от Алианц. Няма скрити такси и капани, но пък няма и ясно изразени бонуси. Кешбека е само, ако имаш вързана детска сметка и се трупа на детето, но пък май беше 2%. Метни все пак едно око на условията, че не съм ги чел дали са ги променили последните няколко месеца. 

 

Предполагам, че говорим за карта в лева, в долари при тях няма сметка, ще минеш през неколкократно превалутиране. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.