Прескочи до съдържание

Акция: да си обновим посетените държави


Препоръчани мнения

Здравко Ангел

Еее, браво, цели 10! :)За колко време?

Ами нали обикаляхме из Карибите месец и половина, освен че наблегнахме на Куба (13 дни) и Доминиканската република (9 дни), останахме 3 дни в Хаити и след това круизвахме из разните острови, докато накрая не се отдадохме на мързел за една седмица из Гваделупа.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Ами нали обикаляхме из Карибите месец и половина, освен че наблегнахме на Куба (13 дни) и Доминиканската република (9 дни), останахме 3 дни в Хаити и след това круизвахме из разните острови, докато накрая не се отдадохме на мързел за една седмица из Гваделупа.

Страхотно пътешествие!Ще ми е супер интересно ,ако напишете нещо, подкрепено със снимчици :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Ама престой на летище, вие сериозно ли го водите за посетена държава?

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А, имало тема, чудесно! Канех се да питам, може и да е дискутирано, ша ма прощавате, но - има опция "Добави държава за ... Гран Канария", и то в континент Африка! Ето как се оказа, че вече съм бил в Африка :) Съвсем наскоро си обнових профила :)

 

Доволно.

 

Сега, бил съм и в Гибралтар, а ако им "мерим" автономиите, тази на Гибралтар, чини ми се, определено е по-голяма, пък липсва в списъка с държави..... Да я добавим? Или да пиша, че съм бил във Великобритания, като граммммм не съм стъпвал на Острова....

Редактирано от Stanimir_81
Връзка към мнение

Ама престой на летище, вие сериозно ли го водите за посетена държава?

 

Вски сам си преценява какво води за посетена държава и какво не.

 

 

А, имало тема, чудесно! Канех се да питам, може и да е дискутирано, ша ма прощавате, но - има опция "Добави държава за ... Гран Канария", и то в континент Африка! Ето как се оказа, че вече съм бил в Африка :) Съвсем наскоро си обнових профила :)

 

Доволно.

 

Сега, бил съм и в Гибралтар, а ако им "мерим" автономиите, тази на Гибралтар, чини ми се, определено е по-голяма, пък липсва в списъка с държави..... Да я добавим? Или да пиша, че съм бил във Великобритания, като граммммм не съм стъпвал на Острова....

 

Както можеш да прочетеш по-горе, списъкът не търпи промени, защото е много променливо какво се счита за държава, какво не. Не е перфектен, но няма и как да се направи перфектен. 

Връзка към мнение

Съвсем скоро се завърнах от Косово и надлежно си го отбелязах в посетените държави. Гледам обаче, че на картата стои като бяло петно и не излиза колко души са били там  :rolleyes:

Връзка към мнение

Съвсем скоро се завърнах от Косово и надлежно си го отбелязах в посетените държави. Гледам обаче, че на картата стои като бяло петно и не излиза колко души са били там  :rolleyes:

 

Това е пък по причина, че гугъл не са го отделили като отделна държава с отделен код. А атласа използва основно гугълски код. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Миналата седмица добавих една Италия, посетена миналата година ( Венеция и Триест). Надявам се скоро да добавя и Кипър. Твърде скромно, но е по-добре от без хич ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да попитам тогава, бидейки бил в Гибралтар, редно ли е да обновя профила си, отмятайки чавка на Великобритания?ю

Връзка към мнение

Да попитам тогава, бидейки бил в Гибралтар, редно ли е да обновя профила си, отмятайки чавка на Великобритания?ю

 

Както и по-горе споменах в отговор към Евгени, ти си преценяваш кое се води посетена държава и кое не. За мен лично Аляска си е посещение на САЩ, въпреки че е щат изнесен извън основната територия, така че по тази логика Гибралтар си е посещение на Великобритания, колкото и мащаба да е по-различен. Но ти ще си прецениш, предполагам зависи и колко време си прекарал там. 

Връзка към мнение

Да, ако си била на тях, значи си била във Великобритания... :P

 

...ами аз съм си била във Великобритания, ама наистина... :huh:

Връзка към мнение

Прегледах само последните 2 страници от темата. Нека това да се счита за извинение, ако повтарям нещо написано или такова което всеки знае:

 

Проблемът със списъка на държавите не е само магелански.

Има един стандарт ISO 3166. Ето малко инфо:  http://www.iso.org/iso/country_codes

Той, разбира се, е препоръчителен

Самия стандарт т.е. класификаторът на държавите също може да се намери.

Връзка към мнение

Според мен трябва да се имат предвид няколко неща при избора на посетени "държави" и "територии" - степен на (не)зависимост, отдалеченост или географска изолираност от централната държава, признаване от международната общност и други. Политически има различни степени на тези неща: 

Никой не оспорва Аляска или Хавай като части от САЩ. Части от САЩ са обаче и Пуерто Рико и Гуам, но са с друг статут. 
Никой не оспорва Калининград като част от Русия. 
Никой не оспорва Реюнион или Мартиника като част от Франция, но Майот например е оспорвана, а Нова Каледония и предстои референдум за независимост. Политически Реюнион, Мартиника, Гваделупа и Гвияна са точно толкова френски, колкото Кос, Санторини и Миконос са гръцки. А от своя страна, Корсика има много повече автономия от Реюнион и Гваделупа, и точно толкова колкото Мартиника. При всички положения, гореизбороените френски задморски департаменти са френски владения много преди Корсика, Ница и Савоа.

Фолклендските острови и Гибралтар са обект на международни диспути от страна на Аржентина и Испания. Други британски острови, обаче не са, а самата Шотландия иска да се отдели от Великобритания като отделна държава. Холандските и британските задморски територии имат много повече автономия от френските, испанските и португалските. А географски погледнато, Канарските острови са в Африка, Сеута и Мелиля също, спор няма.

Според мен, в посетени държави се подразбира и територии, а териториите следва да се отделят от държавата с отделно тикче, когато:

- има свои собствени исторически, географски, културни и туристически дадености, отделни от централната държава
- се намира на известно разстояние от границите на държавата или не споделя обща граница с нея

Не сме единствените, които си задават тези въпроси, Преди десетина години директорът на Мис Свят дисквалифицирал френската кандидатка, родом от Полинезия, понеже не признал Полинезия за част от Франция, предизвиквайки дипломатически скандал. Не помогнали нито френските документи за самоличност, нито извлеченията от френската конституция, според която "Републиката е една и неделима". 

Всичко това идва да покаже, че има различни тълкувания за държава, нация и владение според различните държави и че самото понятие нация може да се тълкува по различни начини - британските задморски територии например доскоро нямаха британска националност, а бяха British subject, без право на установяване във Великобритания (right of abode). Френските, заради републиканската универсалистка доктрина пък от край време са признати за френски граждани без никакви ограничения и имат абсолютно същите права като всеки френски гражданин. На паспортите им пише просто Union Européenne Republique Française, дори и да са на края на Пасифика. 

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Ами точно поради всички тия особености и различни тълкувания не мисля, че ние можем да дефинираме съвсем точно отделните територии, та най-добре да си остане както си е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тази сексция си я обновявам след всяко пътуване. Сетих се обаче да попитам защо Канарските острови са сложени като отделна държава? :unsure:

 

Попрегледай цялата тема от началото, включително последните 10-ина мнения...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Малко offtopic, но не ми се пуска отделна тема за това нещо.

 

Ще бъде готино ако до дзвъчката "Посетени държави" се появи бройката на държавите на човека. Сега човек трябва да брои, пък като са повече лесно да се обърка.

Връзка към мнение

Малко offtopic, но не ми се пуска отделна тема за това нещо.

 

Ще бъде готино ако до дзвъчката "Посетени държави" се появи бройката на държавите на човека. Сега човек трябва да брои, пък като са повече лесно да се обърка.

 

Няма лесен начин да стане това на този етап, може да изкарам една насипна статистика за всеки в списък, но ще е еднократно...

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Списъкът с посетени държави е малко променен и наличен. Може би удобен повод да метнете едно око на профилите си и да обновите статистиката, защото има добавени и нови територии :) Ето ги:

 

Британски територии в Индийски океан
Гибралтар
Гърнси
Далечни острови - САЩ
Джърси
Карибски холандски острови
Кокосови острови
о-в Буве
о-в Възнесение
о-в Диего Гарсия
о-в Ман
о-в Норфолк
о-в Рождество
Оландски острови
Фолкландски острови
Френски южни територии
Хърд и Макдоналд
Южна Джорджия и Южни Сандвичеви о-ви

 

Списъкът е стриктно съобразен с ISO-3166-1, ако някоя държава/територия липсва, а друга сравнима я има, говорете с тях. Има ли ИСО код, има я и в нашия списък :) Премахнаме и разделението по континенти, също създаваше излишни търкания, списъкът е в азбучен ред. 

 

Отивате в профила си, от там "Редакция на профила" и трябва да излезе един попъп прозорец с дъъълъг списък с държави. Цъкате на бутончето като посетите някоя държава, натискате запази в дъното и готово!

 

profile.png

 

 

 

 

 

Атласа и бутона с посетени държави под профила идват скоро. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
24 minutes ago, Георги said:

Премахнаме и разделението по континенти, също създаваше излишни търкания, списъкът е в азбучен ред. 

Благодаря! Нямам идея за търканията, тя географията си е една, но жалко за разделението по континенти - много по прегледно и хубаво беше за мен.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.