Прескочи до съдържание

Акция: да си обновим посетените държави


Препоръчани мнения

преди 17 минути , Георги каза:

Мога да направя специален подфорум, в който да върви дискусията и анкетите. От вас (Г. Матеев и Двуцветко) очаквам да оформите регламента - как ще се предлагат дестинации, как ще се гласува за тях, какви ще са критериите, ще се гласуват ли тези критерии и т.н. Оформете първо както трябва правилата.

 

Така първото голямо предимство на ИСО-то, фактора арменски поп отпада, след като вие ще сте арменския поп, към който ще препращам, когато някой има въпроси и оплаквания :) След като не ви пука, че няма и да се вижда на картата, значи и второто не е достатъчно голям фактор. 

 

Какъв регламент, какви критерии, какви 5 лв? Това биха били просто поредните ограничения и причина за недоволство, няма кой да се занимава с такива глупости. Супер елементарно е. Всеки тук (или в нова нарочна тема) е свободен да даде всички свои предложения за нови попълнения към списъка, така както ги усеща за правилни. После се събират предложенията, подлагат се на гласуване и примерно първите 10 - най-популярните - влизат в списъка.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Георги Матеев каза:

Какъв регламент, какви критерии, какви 5 лв? Това биха били просто поредните ограничения и причина за недоволство, няма кой да се занимава с такива глупости. Супер елементарно е. Всеки тук (или в нова нарочна тема) е свободен да даде всички свои предложения за нови попълнения към списъка, така както ги усеща за правилни. После се събират всички предложения, подлагат се на гласуване и примерно първите 10 - най-популярните - влизат в списъка.

E, точно това e регламент :)

Според мен, отвори нова тема, че тази ще стане страшна

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , neuromancer каза:

E, точно това е регламент :)

Според мен, отвори нова тема, че тази ще стане страшна

Всъщност, прав си. Но хайде първо да видим доколко е интересна такава тема, че като гледам каква дипломатична апатия е настъпила... :)

 

Целта не е аз и Двуцветко да си говорим сами в нова тема. Ако до края на деня последват някакви коментари и предложения ще се заемем с "организацията", но ако на никой не му пука за допълване на списъка - ок, ISO-то печели, а Великденския кучета го яли :)

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към коментар
преди 42 минути , Георги Матеев каза:

Супер елементарно е. Всеки тук (или в нова нарочна тема) е свободен да даде всички свои предложения за нови попълнения към списъка, така както ги усеща за правилни. После се събират предложенията, подлагат се на гласуване и примерно първите 10 - най-популярните - влизат в списъка.

Не бих се изненадал, ако се направи подобна анкета, да стигнем до петдесетина желания за нови попълнения, което би било ОК. Но още повече не бих се изненадал, ако при гласуването десетина от тези 50 съберат 80-90% от вота, което би оправдало провеждането на такава анкета. Но нека да видим дали през почивните дни има повече мнения по тази тема, че май само двама-трима цъкаме мнения. И се оставя с впечатлението, че материята не е толкова важна, колкото някои си мислят. Ако е такъв случая, наистина няма смисъл от подобни упражнения. Ако пък хората мислят, че има нужда от такъв тип подход и вид анкета, нека драснат два реда по темата.

Връзка към коментар

Ами, моите два реда. На мен не ми трябват необитаеми острови, до които няма транспорт, начина по който аз работя е, като цъкна на съответната държава на атласа, виждам кой е посетил дадена държава, съответно остров и знам към кой да се обърна с въпроси. Определено няма да тръгна да проверявам всеки един профил за да търся кой какво е посетил.

Връзка към коментар

Ами в момента това е топ темата във форума, по останалите се коментира много по-малко.

Моето мнение е, че основният списък да е според списъкът на ООН за признатите държави. с удебелен шрифт, както даде пример Zon с холандския форум. Оттам насетне, като "подточки" да може да се отбелязват под някои държави нейните автономни области, територии, владения и др. със специален статут, или пък общо острови, отдалечени от "държавата-майка", ако това не представлява технически проблем. Ако може да се виждат и непризнати държави и спорни територии, това е още по-добре.

Т.е., като погледна нечий профил, да видя примерно посетена Молдова (с удебелен шрифт) и Приднестровие (неудебелено), Испания и Канарски острови, Сеута и Мелиля; САЩ и Пуерто Рико, ( тук съм склонен Хаваите и Аляска да са с тънкия шрифт също), Китай и Тибет, Грузия и Абхазия, Русия и Кабардино-Балкария и Дагестан и пр. За собствения ми профил нямам проблеми, както ми се каже, така ще си ги отбелязвам, и без това не посещавам всяка седмица нова държава, че начинът на отбелязването да ми създава главоболия.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар
преди 4 часа, Георги Матеев каза:

Гръцките острови са... гръцки и винаги това е асоциацията: ГЪРЦИЯ. Прости ми, но наистина не вярвам някой веднага на секундата да мисли първо за Португалия, когато се спомене Мадейра. 

Извинявай, аз първоначално се шегувах за гръцките острови, но така поставен аргумент, просто не може да не бъде оспорен. О-в Мадейра през цялата си история е бил заселен само с португалци и администриран само от Португалия. Цялото му историческо и културно наследство е португалско. Ако има регионални диалектни разлики, те не са по-големи от, примерно, между Неапол и Венеция или Берлин и Мюнхен. Ако сложа пред тебе 20 ненадписани снимки на църкви и исторически сгради от различни области в Португалия, ще успееш ли без колебание да посочиш кои точно са от Мадейра? За сравнение, ако ти покажа няколко снимки от столицата на Корфу, първата ти асоциация ще е Италия, а не Гърция. Защото 300 от последните 500 години островът е бил венециански и венецианците са му оформили облика. А после е бил и британска колония, който факт му дава точно толкова основания да се брои като отделна "държава", колкото и Хонконг. Да не говорим за о-в Родос, който с цялата си хилядолетна история и културни наслоявания принадлежи на държавата Гърция само от 1947 година. Разликата между него и произволен друг остров на света е по-голяма от между Мадейра и континентална Португалия.

 

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
Преди 1 час, slujitel каза:

виждам кой е посетил дадена държава, съответно остров и знам към кой да се обърна с въпроси

И ако пише, че е посетил държава с размера на Русия или Съединените американски щати, това как ще те ориентира къде точно е бил? Освен това да се обърнеш към определен магеланец влиза в известно противоречие с препоръчваната политика във форума въпросите да се задават публично. Да не се лъжем, списъкът с "държави" съществува единствено, за да гъделичка самочувствието на колекционерите на "държави".

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Всъщност, когато се спомене за Мадейра, повечето хора не мислят първо за Португалия, а за... Кристиано Роналдо. и чак след това се сещат за Португалия. Но наистина няма как Мадейра да бъде асоциирана с друга държава.

А за най-големите държави (пък и не само за тях) ми идва наум, да бъдат разбити на отделните си административни единици, щати, графства, области и прочие. Да влезеш в профила на човека, да цъкнеш върху съответната държава и да излезе под нея падащо меню. примерно - виждам, че еди кой си е бил в Италия, цъкам на държавата в профила му, и оттам да паднат примерно: Вал'д'Аоста, Венето, Кампания, Лацио, Ломбардия, Сицилия... И така знам, че няма какво да го питам за Калабрия, да речем.

Но предполагам,че това изисква много техническа работа, така че надали е възможно. Би било чудесно, но е по-скоро прищявка, а и без това аз много рядко ползвам личните съобщения. Освен това сигурно доста потребители няма да им се занимава да отбелязват всеки регион поотделно в посетените си държави.

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар
преди 3 часа, Георги Матеев каза:

После се събират предложенията, подлагат се на гласуване и примерно първите 10 - най-популярните - влизат в списъка.

Веднага изразявам принципно несъгласие да се прилага/имитира демокрация там, където не ѝ е мястото.

Щом списъкът е с "държави", значи идеята му е за придържане към някакви дадености, които са извън контрола на пътешествениците. Може да има мрънкания за детайлите (предимно от гласовитата Партия на любителите на топли острови), но не може с пренареждане на преференциални листи да решаваме, коя руска република ще влезе в Топ 10 и коя ще чака следващите избори.

В случая авторитарно решение на Ръководството, каквото и да е то, е най-доброто решение.

 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
В момента, домосед каза:

Щом списъкът е с "държави", значи идеята му е за придържане към някакви дадености, които са извън контрола на пътешествениците. Може да има мрънкания за детайлите (предимно от гласовитата Партия на любителите на топли острови), но не може с пренареждане на преференциални листи да решаваме, коя руска република ще влезе в Топ 10 и коя ще чака следващите избори.

В случая авторитарно решение на Ръковотството, каквото и да е то, е най-доброто решение.

Там е работата, че сегашният списък далеч не е само с държави, което логично води до въпроси "защо това да, а онова не". И което отново ме връща на идеята просто да се ползва листа на ООН с признати държави - това би приключило темата елегантно и завинаги. Но предполагам чисто технически ISO вариантът е по-удобен за ползване.

 

По-главният въпрос е кога ще ходим на Хърд и Макдоналд? :) Ще си трябва някакво подобно силно усещане за да си погъделичкаме самочувствието ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ако искам да попитам нещо Домосед за например Нова Каледония, ще пусна тема и ще си задам въпроса, започващ с @домосед и ще можеш да ми отговориш публично в темата, разбира се ако искаш. Не е необходимо да ти пиша лично съобщение.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , домосед каза:

Да не се лъжем, списъкът с "държави" съществува единствено, за да гъделичка самочувствието на колекционерите на "държави".

Със сигурност го има този момент с бройкаджийството и колекционерското, в което не виждам абсолютно нищо лошо. Това от своя страна е свързано със силен мотивационен фактор да се посетят повече и повече дестинации.

Нима преди време като сме събирали картинки от дъвки BeepBeep или броеве от списание Дъга или книжки от поредицата Галактика сме се водили от качеството на дадена кола от картинките/съдържанието на списанието/качеството на книгата? Искали сме всичко, цялата поредица.

Та така и с държавите/дестинациите, в което няма нищо лошо, просто мотивацията е по-силна :)

преди 15 минути , Георги Матеев каза:

Там е работата, че сегашният списък далеч не е само с държави, което логично води до въпроси "защо това да, а онова не". И което отново ме връща на идеята просто да се ползва листа на ООН с признати държави - това би приключило темата елегантно и завинаги. Но предполагам чисто технически ISO вариантът е по-удобен за ползване.

 

Доколкото разбирам може да се опрем на ISO листата като се позовем само на признатите от ООН държави и да се разкарат останалите навлеци тип Хърд, Мърд, Макдоналд, Доналд и прочие?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Двуцветко каза:

Та така и с държавите/дестинациите, в което няма нищо лошо, просто мотивацията е по-силна :)

Доколкото разбирам може да се опрем на ISO листата като се позовем само на признатите от ООН държави и да се разкарат останалите навлеци тип Хърд, Мърд, Макдоналд, Доналд и прочие?

Прочети още  

и по-скъпа... :laugh:

 

За второто нямам идея дали е технически възможно, нека Георги каже. Би било елегантно и перманентно решение, мисля.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам друга хрумка. Да обединим стандартите като под-нива.

Първа,главна категория, признати от оон. Имат си исо кодове.

Във всяка от тях, като подточки, групирани по административна принадлежност по - дребните риби,които си имат исо кодове

От сорта:

 

Франция исо код

    Реюнион исо код

    Френска Полинезия исо код

    Клепертън исо код

   ....

Китай исо код

    Хонг Конг исо код

    Макау исо код

 

 

Административната Принадлежност да се определя само спрямо официалния статут в момента, без дебати ама то това еди кой си не го признава.. .

Останалите исо кодове се дописват като отделни единици в главния списък, пък който иска да си ги гледа.

Дотук с нещата, свързани с картата и визуализирането. На същия принцип, към главните оон единици, да може да се добавят ръчно не-исо места, като великденски, примерно.

 

Не знам от телефна какво сътворих, ама дано се разбира.

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , домосед каза:

Дъвките бяха Bi-Bib. Харесвах им серията коли повече от на дъвките Turbo :rolleyes:

Номер 84 мисля беше най-тегав за намиране от бибип

То и автобус 84 до летището си е тегавина като се замисля :)

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Списъка на ООН ще вкара ужасно много бели петна на картата, а това не искам да го правя и няма да го направя. Най-малкото общо кратно е ИСО таблицата, без да се махат места от нея. От там нататък, ако успеете да се разберете, добавяме каквото искате, но картата няма да я осакатя. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги каза:

Списъка на ООН ще вкара ужасно много бели петна на картата, а това не искам да го правя и няма да го направя. Най-малкото общо кратно е ИСО таблицата, без да се махат места от нея. От там нататък, ако успеете да се разберете, добавяме каквото искате, но картата няма да я осакатя. 

Супер, щом има техническа възможност да добавяш, не виждам какъв е проблема.

Връзка към коментар

Не съм бил ясен, явно.

Всички оон признати си имат исо код, просто чисто като визуализация да се структурира така, ще главните да са на оон, и в тях, като подкатегории да се добавят по-малките. Отново всички кодове ще могат да се избират, просто в структуриран ред. И вече тогава да се добавят допълнително такива, които атласът няма да отразава, но ще са полезни да се знае кой с какво може да помага

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , macf1an каза:

Не съм бил ясен, явно.

Всички оон признати си имат исо код, просто чисто като визуализация да се структурира така, ще главните да са на оон, и в тях, като подкатегории да се добавят по-малките. Отново всички кодове ще могат да се избират, просто в структуриран ред. И вече тогава да се добавят допълнително такива, които атласът няма да отразава, но ще са полезни да се знае кой с какво може да помага

т.е. останалите, които няма да бъдат в атласа, ще са в отделна тема с  база данни? Това е добре.

Връзка към коментар
преди 20 минути , zon каза:

т.е. останалите, които няма да бъдат в атласа, ще са в отделна тема с  база данни? Това е добре.

Не, в същия списък ще са, просто няма да се отразяват отделно на картата. Пример, под чили ще има великденски остров, но само чили ще се вижда в атласа. Евентуално, ако има техническа възможност, при търсенето по посетена територия пак да може да се избере великденски, и да изкара всички, които са си го отбелязали, но атласът ще показва подчертана само графиката за чили.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

macf1an, ти беше ясен, но по-горе прочетох предложения за съобразяване с ООН, което не приемам :) Но и твоето ще е сложно, въобще не искам да се обвързвам с категории, подкатегории и т.н. усложнения, които може да звучат лесно на хартия, но реализацията им е кошмар. Това, което предлагам технически от моя страна е следното:

 

- Кликаема карта съобразена с ИСО. Така както почти беше и в предишния атлас, кликайки на държавата получаваш списък с посетилите я. 

- Допълнителни поленца, за каквото е съобразено там според идващите гласувания, анкети и т.н. Тези поленца евентуално ще се изписват в текстов формат заедно с другите, когато се кликне бутона за посетени държави под профилната снимка. Но вероятно няма да има начин да се тръгне по обратния път. Т.е. можеш лесно да видиш дали домосед е бил на Великденския остров, но да видиш списък с всички посетили Великденския остров няма да е лесно/възможно, това ще става вероятно само чрез атласа, т.е. само за ИСО държавите. 

 

Използването на този списък като основно и главно средство за търсене на съвети от хора е неподходящо по много причини освен това. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.