Прескочи до съдържание

Обмяна на валута преди пътуване


Препоръчани мнения

Разсъждавайки така, смятам, че ако не съм купувал от тях валута, а им продавам някаква екзотична такава, ще ми я купят на изключително ниска цена, а това за мен говори за непочтеност.

Не разбрах кое е непочтеното ;)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз говорех за бюрото на Графа ( но те не са ли една фирма с еднакви условия).  Не съм знаел за тази опция за изкупуване обратно и не съм се възползвал, но на няколко пъти връщайки им валута търпя драстични загуби.

Разсъждавайки така, смятам, че ако не съм купувал от тях валута, а им продавам някаква екзотична такава, ще ми я купят на изключително ниска цена, а това за мен говори за непочтеност. Клиент съм им от 20 години и с основните валути нямат грешка.

И когато трябва да купувате нещо - там е мястото.

 

Бюрото на Графа и това на Витошка/Гладстон са две тотално различни фирми. Може би някога са били една, но вече със сигурност не са.

 

Курсовете 'купува' на екзотичните валути са много добри (обикновено даже най-добри), независимо дали си взимал от тях валутата или не, та не знам за каква евентуална непочтеност намекваш?

 

Опитът ми показва, че бюрото на Витошка/Гладстон почти винаги има по-добри курсове от това на Графа. Сравнявал съм ги десетки пъти и не говоря наизуст. И освен това, както вече коментирахме, бюрото на Витошка/Гладстон има удобната опция за обратно изкупуване, гарантираща че няма да има абсолютно никаква загуба при връщане на непохарчената валута.

 

Лично аз препоръчвам и с двете си ръце бюрото на Витошка/Гладстон.

Връзка към мнение

Фичо, обадих им се още сутринта, казаха, че нямат, и рядко имат, така, че да не разчитам. Имаха само 200 песо останали.

Пробвай и тези на Витошка и Гладстон, които обсъждаме тук.

 

 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
Георги Матеев

Фичо, обадих им се още сутринта, казаха, че нямат, и рядко имат, така, че да не разчитам. Имаха само 200 песо останали.

 

Преди да замина през ноември безпроблемно си купих 3000 песота от бюрото на Витошка/Гладстон, а и курса беше най-добър там. Обади им се и питай. Координатите им ги има на http://www.currencycenter.eu/

Връзка към мнение

Да, аз говорех за Графа. Дори не знаех, че има такава на Гладстон.  Мисля, че когато дадена валута са ти я продали например за 10 , а после ти я изкупуват за 5 е явна непочтеност. Не е незаконно, но е непочтено. Три пъти ми се е случвало. Може в другото бюро с това име да не е така.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Да, аз говорех за Графа. Дори не знаех, че има такава на Гладстон.  Мисля, че когато дадена валута са ти я продали например за 10 , а после ти я изкупуват за 5 е явна непочтеност. Не е незаконно, но е непочтено. Три пъти ми се е случвало. Може в другото бюро с това име да не е така.

 

Ами в такъв случай пробвай другото бюро на Витошка/Гладстон. Там подобни засечки не се случват.

Връзка към мнение

Ами в Никара на Витошка и на мен ми казаха, че не може да е повече от 50%. Обмених си парите във Факторин, купих повече шекели, но понеже предпочитам да ползвам карта върнах около 70%. Взеха ми цялата сума на същия курс без проблем. С бележка естествено.

Връзка към мнение

  Мисля, че когато дадена валута са ти я продали например за 10 , а после ти я изкупуват за 5 е явна непочтеност.

Ами не, според мен не е непочтеност. Непочтеност е някой да ти е обещал нещо и да не го изпълни. В случая, който коментираме, курсовете купува/продава са си ясно обявени и ако те устройват си обменяш валута, ако не ти харесват - не ги ползваш.

Те екзотичните валути затова са екзотични, защото при тях има много по-голям риск!

Първо, че много лесно и бързо могат да се обезценят при определени обстоятелства и второ - много по- малко се търсят.

И ето ти пример - изкупуват ти да кажем, някакви хаитянски гурди, на цена близо до курса към момента. Обаче ако един месец не се появи клиент да търси хаитянски гурди и през това време тази валута силно се обезцени? Какво правят с тия пари? Облепват си стените на офиса с тях? ;)

В Зимбабве имаше периоди, когато в рамките на един ден се обезценяваше валутата наполовина ..., това се случва нерядко в много "екзотични" страни, пък даже и ние тук сме го изпитвали на собствен гръб преди години.

И сарафите просто се застраховат с по-широк марж. Това е съвсем естествено.

 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Май навремето са били съдружници , но вече двете бюра са различни.

Служител все пак претегли и през долар колко ще ти излезе да купиш на място в Мексико.

Последно купувах дубайски дирхами от това на Графа и курса си беше дърво спрямо курса в Дубай.

Ако бях купил долари от БГ които да сменя в Дубай щеше да е по-изгодно отколкото да сменя левове за дирхами у нас.

За Япония обаче беше ОК ,та виж конкретно за Мексико как е. Всяка държава си има особености :)

Връзка към мнение

Май навремето са били съдружници , но вече двете бюра са различни.

Служител все пак претегли и през долар колко ще ти излезе да купиш на място в Мексико.

Последно купувах дубайски дирхами от това на Графа и курса си беше дърво спрямо курса в Дубай.

Ако бях купил долари от БГ които да сменя в Дубай щеше да е по-изгодно отколкото да сменя левове за дирхами у нас.

За Япония обаче беше ОК ,та виж конкретно за Мексико как е. Всяка държава си има особености :)

Как да разбера в Мексико как е?

Връзка към мнение

Провери къде са местата за изгодна обмяна- дали в банки или чейндж бюра , имат ли комисионни и други такси , дали песото е вързано с щатския долар и разбира се актуалния обменен курс.

Ако никой тук не знае , мамите , Lonely Planet или Tripadvisor със сигурност ще знаят.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Някой наскоро да е купувал индийски рупии и евентуално да каже откъде? На повечето места нещо нямат налични.

Връзка към мнение

Купи си щото на летишето в Делхи Thomas Cook са рядко долни кожодери :)

Някак си човек не очаква първият който го обира при пристигане Индия да е "бяла" компания ама дерат яко. В града е много по-изгодно.

Връзка към мнение

Защо не си изтеглите на място (с дебитна карта, не с кредитна)? Аз винаги така правя и никога съм нямал проблеми. Таксите обикновено не са високи (зависят от банката ви), а сте сигурни, че теглите по официален курс и няма засечки. Проблемът в някои страни е, че на една транзакция, максимално можете да изтеглите да кажем 200 лв, и за повече трябва втора транзакция и съответно втори път такса теглене. А банкомати има на всяка крачка в целия свят вече (освен КНДР, Мавритания,Судан и разни други държави с ембарго). 

Редактирано от Kaloyan89
Връзка към мнение
Георги Матеев

Защо не си изтеглите на място (с дебитна карта, не с кредитна)? Аз винаги така правя и никога съм нямал проблеми. Таксите обикновено не са високи (зависят от банката ви), а сте сигурни, че теглите по официален курс и няма засечки. Проблемът в някои страни е, че на една транзакция, максимално можете да изтеглите да кажем 200 лв, и за повече трябва втора транзакция и съответно втори път такса теглене. А банкомати има на всяка крачка в целия свят вече (освен КНДР, Мавритания,Судан и разни други държави с ембарго). 

 

Имам златно правило - когато пътувам в малко по-екзотични държави абсолютно никога не пъхам кредитната/дебитната си карта в банкомат, рискът от кражба на данните е прекалено голям. Освен това таксите за теглене в брой (поне на ПИБ) не са особено ниски и не виждам защо да хвърлям пари на вятъра.

 

Отделно, че в България винаги обменям валутата на по-добър курс, отколкото банката може да ми предложи.

 

Купи си щото на летишето в Делхи Thomas Cook са рядко долни кожодери :)

Някак си човек не очаква първият който го обира при пристигане Индия да е "бяла" компания ама дерат яко. В града е много по-изгодно.

 

Последното място на света, от което ще купя валута, е летище :)

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

 

Последното място на света, от което ще купя валута, е летище :)

Прочетох, че за Мексико най-добрия курс е на летището, какво ще кажеш по въпроса?

Връзка към мнение
Георги Матеев

Прочетох, че за Мексико най-добрия курс е на летището, какво ще кажеш по въпроса?

 

За съжаление нямам мнение по въпроса, тъй като си носех песота от България и въобще не съм гледал на място.

 

Но честно казано бих се изненадал, ако има добър курс на летището в Канкун. Ако е така ще бъдат рядко изключение от правилото.

Връзка към мнение

Защо не си изтеглите на място (с дебитна карта, не с кредитна)? Аз винаги така правя и никога съм нямал проблеми. Таксите обикновено не са високи (зависят от банката ви), а сте сигурни, че теглите по официален курс и няма засечки. Проблемът в някои страни е, че на една транзакция, максимално можете да изтеглите да кажем 200 лв, и за повече трябва втора транзакция и съответно втори път такса теглене. А банкомати има на всяка крачка в целия свят вече (освен КНДР, Мавритания,Судан и разни други държави с ембарго). 

 

Имах твоите принципи, докато не гризнах на два пъти дръвцето, като вторият път беше европейска държава - Норвегия. Банкоматите им се оказаха два типа - такива, от които не можеш да теглиш от международна карта - особено очарователно е, когато са такива на летището, и такива и от които можеш. Докато открия от втория вид, косите ми се изправиха...

 

Имах още една не особено приятна валутна случка буквално преди дни - хипермаркет в Германия отказа да ми приеме каквато и да е междунаародна карта. Просто си работят само с местни карти. О н е м я х. Бях подготвена за отказ на  кредитни карти - опит от Лидл преди години, но дебитни да не приемат, и то в Германия... Хубаво, че имах кеш. 

 

Така че задължително вече валута в брой. Тук най-евтината валута се предлага онлайн. Това само като подсказка и идея... 

Връзка към мнение

Япония е изключение от правилото и на летищата курсът е по-добър отколкото в града :)

 

Да тегля кеш с кредитна карта и през ум не ми минава , но и дебитна използвам само в краен случай.

Освен таксата на банката издател на картата банкоматите на много банки по света особено такива в магазини си имат и допълнителна тяхна такса.

След като в Тел Авив за обмяната на 100 евро платих общо 6 и нещо комисионни вече имам едно наум ;)

Става дума за Maestro на ПИБ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

След като в Тел Авив за обмяната на 100 евро платих общо 6 и нещо комисионни вече имам едно наум ;)

Мен най-много ме заболя на летището в Шанхай преди няколко години. За обмяната на някакви умрели $50 ми взеха близо $15 комисионна (!). Сандвичите ми излезнаха златни, но след тази случка си научих урока :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мен най-много ме заболя на летището в Шанхай преди няколко години. За обмяната на някакви умрели $50 ми взеха близо $15 комисионна (!). Сандвичите ми излезнаха златни, но след тази случка си научих урока :)

 

...не и по-златни от Gare du Nord: паунд = евро. Още не мога им го простя на французите  :angry: И аз така - като теб... 

Връзка към мнение

Rainy, имам същия горчив опит в Германия, в Берлин и Франкфурт. Останах с впечатление, че не харесват само български карти, всякакви. Явно много са си патили от фалшиви БГ карти. Пак в Германия два пъти ми дръпнаха всичките пари за хотелите още при резервациите. Нищо че бяха с безплатно анулиране! И то си ги взеха, а не само блокирани.

Връзка към мнение
Георги Матеев

...не и по-златни от Gare du Nord: паунд = евро. Още не мога им го простя на французите  :angry: И аз така - като теб... 

 

Мдаа, това ми напомни как на някои острови из Карибите нескромно приравняваха долара с еврото. То верно, че долара доста скочи, ама чак пък толкова...

Връзка към мнение

Rainy, имам същия горчив опит в Германия, в Берлин и Франкфурт. Останах с впечатление, че не харесват само български карти, всякакви. Явно много са си патили от фалшиви БГ карти. Пак в Германия два пъти ми дръпнаха всичките пари за хотелите още при резервациите. Нищо че бяха с безплатно анулиране! И то си ги взеха, а не само блокирани.

 

Кхххххххх... Не е за българските карти, не се притеснявай. Аз само английски им дадох - като освен Visa и American Express им предоставих английска дебитна Visa карта на Barclays - и нея не харесаха!  :angry: Такова чудо не беше ми се случвало, ама на! Но пък беше баси евтиния хипермаркет. Такива цени тук ще ги сънуваме... :) 

Връзка към мнение

Мдаа, това ми напомни как на някои острови из Карибите нескромно приравняваха долара с еврото. То верно, че долара доста скочи, ама чак пък толкова...

 

Toва като в тоалетните на турската граница : 1 лев = 1 турска лира = 1 долар = 1 евро  :lol:

Ако бяха  чйндж бюро  и имаха обратен курс щях да забогатея.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.