Прескочи до съдържание

Обмяна на валута преди пътуване


Препоръчани мнения

Като гледам имаш намерение да купиш по-сериозно количество валута.

На сайта им няма ли телефон?

За количества обикновено предлагат и по-добри курсове.

Обади им се най-добре и се уговорете. Не забравяй да питаш с кого си говорил, за да не изглеждаш тъпо като отидеш.

Същата операция можеш да я направиш и с другите бюра без да излизаш от вас и да прецениш къде си струва.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

В момента търся от къде да купя AUD и със сигурност няма да е от Гладстоун, въпреки че ситуацията е следната:

 

Гладстоун: 1,34

Тавекс: 1,357

Никар на Графа: 1,36

 

Не виждам как този курс ще е реален, с толкова голяма разлика спрямо останалите бюра.

 

Тавекс съм го ползвал доста пъти, информацията, която се показва на сайта е същата като тази на мониторите на място. В случая бих загубил 15 AUD от разликата, но не искам да бия път до центъра на града само за да видя, че курса е различен и изхабявайки доста гориво да ида до там и да се върна.  При положение, че мол Сердика ми е под носа....

Тавекс - в никакъв случай. Абсолютно винаги курсовете там са по-неизгодни спрямо бюрото на Гладстоун и това ти го гарантирам 100%. В последната година купувах над 20 вида валути и всеки път Гладстоун биеше всички бюра. И да, понякога разликите са фрапиращи. Онзи ден си купувах алжирски динари - официалният борсов курс е 0.0175 стотинки за 1 динар, но на мен ми ги продадоха по 0.014 стотинки за динар и така рязко спестих 150 лева от разликата.

 

Единственият проблем на бюрото на Гладстон е, че не си ъпдейтват постоянно сайта, а само всяка сутрин. И тъй като те работят с много малки маржове курсовете им се променят често, следвайки колебанията на съответната валута. И съответно по-късно през деня се натрупват леки разминавания между сайта и действителния курс, като понякога обаче това дори е в полза на клиента. Случвало се е да гледам един курс на сайта и като отида на място курса да е станал още по-изгоден, така че не приемай нещата толкова едностранчиво. Със сигурност никой не се опитва да заблуждава.

 

Не е нужно дори да се разхождаш до там, звънни им по телефона и ги питай за актуален курс на AUD, на мен поне никога не са ми отказвали информация.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Двуцветко

Скоро купувах от тях малко по-екзотични валути и шокиращо се оказа, че ми ги дават почти на фиксинга. Други биха те одрали с кеф. Чудех се къде им е далаверата в цялото начинание? Нисък марж/висок оборот, престиж/реклама, че работят с много валути? Бяха ми останали и ми ги взеха обратно. Казаха, че и железата ще ми вземат (на доста занижен курс), другият вариант е да си ги държа вкъщи .. С две думи не можем да се оплачем.

За Гладстон иде реч.

Редактирано от Двуцветко
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз съм фенка на бюрото на Гладстон. Скоро купувах босненски крони и само там имаше /Тавекс изобщо не предлагат/. Купих ги на курс 1:1 и без дори да питам, ми казаха, че ако ми останат, ще ми ги обърнат по същия курс. Така и стана, въпреки, че на гишето беше друго момче, а аз изобщо не споменах за уговорката. Сумата беше 20 лв  :) , но въпреки това беше мило!

Същото стана и преди години с тайландски пари.

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Т.к. следя FOREX пазара, знам че AUD днес точно поскъпна и от сутринта до вечерта доста си промени курса. Почти съм сигурен, че това 1,34 на сайта седи и от сутринта и не е актуално. Сметнах, че дори да е 1,34 ще загубя 12 AUD. Това, комбинирано с факта, че мол сердика е на 2 минути от вкъщи а до центъра трябва да се влача поне час и половина до там и обратно в час пик, реших да си заложа на Тавекс.

 

В случая имах USD, които първо обърнах в лева, а след това в AUD. Предложиха ми и по-добър курс за сумата над 1000 USD, която носех, така че съм доволен.

 

П.П. Противно на първите страници, сега виждам доста положителни мнения. Бих го пробвал за следващото ми пътуване, когато имам и повече свободно време за да ида до Витошка.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Така, днес посетих change бюрото на Гладстон. Исках да си купя Сингапурските долари там и допълнително AUD.

 

Какво ми направи впечатление:

 

  • В сайта много хитро е написано, че могат обратно да изкупят нашите "цветни валути", като никъде в прав текст не е казано за кои важни и за кои не важи. Какво получих като отговор на място: "Това важни за тези по-туристическите валути, не важи за петте основни. SGD може да мине за туристическа".   Защо в сайта им директно не изредят за кои валути става въпрос и не напишат НЕ ВАЖИ за 5-те основни валути?  Аз знам защо....
  • Условието за обратно изкупуване важало в рамките на един месец от датата на закупуване и за стойност, не по-голяма от половината закупена валута. Отново, тези неща не ги виждам на сайта?
  • На сайта от няколко дни седи курс  за AUD   1,330.   На място курса беше 1,333, като трябва да се има в предвид, че AUD падна доста последните дни, беше почти 1,34.  Според мен практиката тук е  стане ли 1,33X директно се пише 1,330 на сайта. 

Да, курсовете са по-добри от на Tavex, но евтините им номера са много дразнещи.

 

 

П.С.   Всъщност в сайта пише:   "......Закупувате от нас Турски лири, Сръбски динари, Индийски рупии или каквато и да е друга валута......" , което е откровенна лъжа, защото на мен ми казаха, че това условие на важи за USD, EUR, NZD, AUD, CHF   и кой знае всъщност кои минават за туристически и кои не :)

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

И Тавекс не са цвете за мирисане. Вчера имах път до летището в София и реших да си купя от тях румънски леи от мол Галерия. На сайта им пишеше курс 0,439, а реално курса беше 0, 442. Пред тях влязох в сайта и им показах, че курса е друг, но все тая, купих ги на 0,442 естествено. Просто нямаше смисъл да ходя до центъра.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • На сайта от няколко дни седи курс  за AUD   1,330.   На място курса беше 1,333, като трябва да се има в предвид, че AUD падна доста последните дни, беше почти 1,34.  Според мен практиката тук е  стане ли 1,33X директно се пише 1,330 на сайта. 

Да, курсовете са по-добри от на Tavex, но евтините им номера са много дразнещи.

 

Тоест ти предлагаш да назначат специален човек по поддръжката на страницата им в мрежата, който да следи 70-80 валути и да въвежда в реално време всякакви промени в котировките до третата цифра след десетичния знак? Нали се сещаш, че това е невъзможно?

“Евтините“ им номера може би са резултат от евтина поддръжка. Ама наистина евтина. За да стане така, както ти предлагаш, трябва да се абонират при „Блумбърг“, „Ройтерс“ и други подобни мастодонти, които държат пазара с финансова информация. А това са страшно много парички - не си заслужава в случая.

„Тавекс“ също си имат своите трикове. Това, че не си ги открил (все още), означава, че „Тавекс“ са по-добри (в триковете).

 

Обменът на валута не е FOREX - нищо общо няма между двете, едното е спекула, другото - бизнес, услуга.

Преди около 20 години собствениците на обменни бюра стояха отвън при таблата с пачка цифри в ръка и сменяха, сменяха, сменяха... Почти нямаше интернет, ние, простосмъртните, се информирахме за курсовете (курс купува, курс продава, курс патки пасе) от вестниците, от радиото, телевизията и от таблата на обменните бюра. Лоши времена бяха.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да, курсовете са по-добри от на Tavex, но евтините им номера са много дразнещи.

 

Мисля, че преувеличаваш и търсиш под вола теле.

 

За да са толкова (да не кажа най) изгодни курсовете там това очевидно се постига с цената на малко персонал. Разбирай - няма кой да ъпдейтва по 20 пъти на ден 100 вида валути.

 

Можеш съвсем лесно да избегнеш "евтините номера" като се обадиш по телефона и предварително попиташ за всичко, което те интересува. Да, на сайта не са упоменали изрично конкретните ограничения за обратно изкупуване на валута, но както виждаш на място са те информирали и никой не те е излъгал за нищо.

 

Не само, че курсовете им почти винаги са по-добри, а услугата за обратно изкупуване на по-екзотични валути е просто уникална и наистина спестява доста пари. Като се замислиш ограниченията при обратно изкупуване всъщност са доста логични. Нали не очакваш да купиш примерно 5000 AUD, след което да чакаш 6 месеца AUD курса евентуално да падне и да отидеш да им върнеш обратно валутата на висок курс. Е, готини са, ама не чак толкова - и те си пазят гърба.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Тоест ти предлагаш да назначат специален човек по поддръжката на страницата им в мрежата, който да следи 70-80 валути и да въвежда в реално време всякакви промени в котировките до третата цифра след десетичния знак? Нали се сещаш, че това е невъзможно?

“Евтините“ им номера може би са резултат от евтина поддръжка. Ама наистина евтина. За да стане така, както ти предлагаш, трябва да се абонират при „Блумбърг“, „Ройтерс“ и други подобни мастодонти, които държат пазара с финансова информация. А това са страшно много парички - не си заслужава в случая.

„Тавекс“ също си имат своите трикове. Това, че не си ги открил (все още), означава, че „Тавекс“ са по-добри (в триковете).

 

Обменът на валута не е FOREX - нищо общо няма между двете, едното е спекула, другото - бизнес, услуга.

Преди около 20 години собствениците на обменни бюра стояха отвън при таблата с пачка цифри в ръка и сменяха, сменяха, сменяха... Почти нямаше интернет, ние, простосмъртните, се информирахме за курсовете (курс купува, курс продава, курс патки пасе) от вестниците, от радиото, телевизията и от таблата на обменните бюра. Лоши времена бяха.

 

Не казвам това, което предлагат като курсове да е вързано със световния пазар. Не е нужно. Нужно е просто това, което им е в компютъра да е вързано със сайта им, това няма да им струва нищо и ще се прави update на сайта от данните в компютура по няколко пъти на ден. 

 

От Nikar.net някак успяват да имат актуален курс (към даден час, не в реално време) на валутите им. Така като им гледам сайта не е свързан с bloomberg и не са направили колосални инвестиции :)

 

A aко знаеш някакви трикове на Tavex, моля сподели ги, нали форума е затова - да си помагаме.

 

Нали не очакваш да купиш примерно 5000 AUD, след което да чакаш 6 месеца AUD курса евентуално да падне и да отидеш да им върнеш обратно валутата на висок курс. Е, готини са, ама не чак толкова - и те си пазят гърба.

 

Не казвам че условията им не са логични, абсолютно нормални са. Просто не разбирам каква инвестиция е нужна, за да се напишат 3 изречения на сайта с пълните условия и това какво включва, а не да се казва "каквато и да е друга валута", при положение, че това не е вярно. 

Много хора, гледайки сайта биха избрали да си купят USD или EUR (можеби най-често обменяните валути) от тях, именно поради тази причина. Когато отидат обаче ще разберат, че услугата поради която са избрали това бюро, не е валидна за тези валути.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Как пък от Nikar.net успяват да имат актуален курс (към даден час, не в реално време) на валутите им? Така като им гледам сайта не е свързан с bloomberg и не са направили колосални инвестиции :)

 

 

Маймунки :) Питай Биг Мак, той ще ти разкаже. Или... хайде да не правя предположения тук, но има оше един начин.

„Никар“ правят ли обратно изкупуване по продажната цена? Може би там е разликата (онова, с което се плаща на маймунките) ;)

 

За некоректно написаните условия си прав, но вместо да ги коментираш тук, направи забележка на собствениците, може пък да те чуят. А ако ти се занимава - вдигай шум, има КФН, КЗП, всякакви регулатори и регулаторченца... Така се прави гражданско общество.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

За некоректно написаните условия си прав, но вместо да ги коментираш тук, направи забележка на собствениците, може пък да те чуят. А ако ти се занимава - вдигай шум, има КФН, КЗП, всякакви регулатори и регулаторченца... Така се прави гражданско общество.

 

На място нищо не казах, защото не бях сигурен какво пише в сайта. Когато се прибрах вкъщи погледнах.  Живот и здраве, когато ми приключи пътуването и ако имам нещо останало от сингапурски долари ще ги посетя и ще им кажа.

Връзка към мнение
Георги Матеев

На място нищо не казах, защото не бях сигурен какво пише в сайта. Когато се прибрах вкъщи погледнах.  Живот и здраве, когато ми приключи пътуването и ако имам нещо останало от сингапурски долари ще ги посетя и ще им кажа.

 

Все пак за протокола ето какво пише на http://www.currencycenter.eu/page10.html

 

АВТОРСКА И УНИКАЛНА СИСТЕМА ЗА ОБРАТНО ИЗКУПУВАНЕ НА ОСТАТЪЧНИ КОЛИЧЕСТВА ЦВЕТНИ ВАЛУТИ!

...

За да сме Ви максимално полезни освен с най-добрите цени, ние Ви гарантираме, че срещу фискалния бон от покупката, ще закупим обратно на същата цена вашата останала от пътуването или екскурзия цветна валута без абсолютно никаква загуба за вас!

 

Според мен е доста ясно, че става въпрос главно за по-екзотични и нетипични валути.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Двуцветко

Скоро купувах от тях малко по-екзотични валути и шокиращо се оказа, че ми ги дават почти на фиксинга. Други биха те одрали с кеф. Чудех се къде им е далаверата в цялото начинание? Нисък марж/висок оборот, престиж/реклама, че работят с много валути? Бяха ми останали и ми ги взеха обратно. Казаха, че и железата ще ми вземат (на доста занижен курс), другият вариант е да си ги държа вкъщи .. С две думи не можем да се оплачем.

За Гладстон иде реч.

Днес следобед си върнах монетите (босненски марки), не беше някаква колосална сума, а по-скоро социален експеримент как работи системата. Взеха ми ги на 80% от курса, което за мен бе леко над очакванията като курс купува, защото не знам много места да работят с монети, камо ли по-нетрадиционни валути. Редактирано от Двуцветко
Връзка към мнение

С оглед на курсовете в сайта на "братята" от Гладстон.

Допреди няколко месеца всички валути, с които работеха, бяха обявени на страницата им. Котировките се обновяваха ежедневно, че и по-често. Едва наскоро бяха премахнати, по техни си съображения. Т.като наличност от екзотичните валути (при закупуване) не може да бъде гарантирана, при обаждане по телефона те проверяват такава и дават актуален курс.

Редактирано от macf1an
Връзка към мнение

Все пак за протокола ето какво пише на http://www.currencycenter.eu/page10.html

 

АВТОРСКА И УНИКАЛНА СИСТЕМА ЗА ОБРАТНО ИЗКУПУВАНЕ НА ОСТАТЪЧНИ КОЛИЧЕСТВА ЦВЕТНИ ВАЛУТИ!

...

За да сме Ви максимално полезни освен с най-добрите цени, ние Ви гарантираме, че срещу фискалния бон от покупката, ще закупим обратно на същата цена вашата останала от пътуването или екскурзия цветна валута без абсолютно никаква загуба за вас!

 

Според мен е доста ясно, че става въпрос главно за по-екзотични и нетипични валути.

 

Точно тази страница чета и аз, вече два пъти цитирах нещото, което е подвеждащо.

 

 

post-2889-0-27999700-1436044677.jpg

 

Не виждам смисъл да се спори, условията на страницата очевидно не са това, което казват на място и нищо не им коства да ги променят. Срока за връщане от един месец, както и, че не трябва да се надвишава 50% от закупената сума също не са споменати никъде (макар и условията да са логични)

 

При всички положения мен не успяха да ме спечелят като клиент,и заради 0,006 разлика в моя случай, което при 1000 AUD са 6 лв аз няма да им подкрепя тарикатлъците при следващото ми пътуване. Уважам мнението на всеки тук, който смята, че пичовете са коректни и така трябва да се прави бизнес.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не намерих по - подходяща тема, та ще питам тук:

1. Форумните специалисти - може ли някой да даде съвет дали е подходящото време да си купя австралийски и новозеландски долари? Следя курсовете и сега са ниски, ще ми трябват за края на септември.

2. Швейцарски франкове оттук ли да си купя или да сменям там?

Връзка към мнение

Не намерих по - подходяща тема, та ще питам тук:

1. Форумните специалисти - може ли някой да даде съвет дали е подходящото време да си купя австралийски и новозеландски долари? Следя курсовете и сега са ниски, ще ми трябват за края на септември.

2. Швейцарски франкове оттук ли да си купя или да сменям там?

1. Соломоновско решение - купи си половината, така дали ще се качи или ще падне, няма да има значение за теб и няма да се притесняваш. Другата половина - Септември.

2. Тук

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

БРАТЯ МАГЕЛАНЦИ,

Не открих друга тема, в която да попитам за един казус, затова пускам въпроса си тук.

 

Брат ми пътува на стоп. Сега ми звънна, че е в Чехия. Останали са му само български пари, но никъде из чейндж бюрата не приемали левове. Можете ли да ме посъветвате как, къде би могъл да получи евро или да обмени левове във валута?

 

Благодаря предварително.

Връзка към мнение

В банка.

И аз това мислех, но в събота и неделя?

Тези Уестърн юнион как работят, някой има ли представа? Винаги си нося поне една карта, досега бе ми се е налагало да обменям в чужбина левове.

Връзка към мнение

Българските "Western union" режат глави от кръста. Брат ти да се оглежда за коли или камиони с български номера (по-добре според мен, тираджиите ще му влязат в положение) и да се примоли да му сменят някое евро, за да избута до понеделник, когато отварят банките.

И изобщо всякакви локации с българско присъствие - магазини, ресторанти... В Чешко има много българи.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Щом пътува на стоп, значи е оправно момче и ще намери някъде, където да му ги сменят за конвертируема валута,  в най-лошия случай на малко по-неизгоден курс.

 

Тия WU не деряха ли кожи???

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.