Прескочи до съдържание

Берлин


Nikotin

Препоръчани мнения

22 minutes ago, Balkanka said:

@aleksandrina, мерси и това ще поразгледам (за момента ми е терра инкогнита 🙂 )

То е отделна тема с обяснения точно по линка на @VladimirK  😉

Връзка към мнение
12 hours ago, Balkanka said:

@Cvetiv, благодаря за инфото. Ще е полезно. Разбирам, че билетът/картата се валидира преди качване. Валидотарите вътре или на перон са? А и когато си с карта, само първия път ли я валидираш или при всяко качване? 

Ако е седмична само веднъж, ако е рейс вътре в рейса се валидира, има машинка след шофьора. Ако вземете сБана има машини за валидиране на перона 

Връзка към мнение
On 3/21/2019 at 3:39 PM, Balkanka said:

Обичам да се качвам по кули и да гледам от високо - прочетох за някалко тауъра 

Най вероятно сте прочели, но може да се качите на park inn на александърплац. Влизате в хотела и с асансьора на последния етаж. От там има 1/2 етажа стълби и сте на покрива. Преди се плащаше нещо от рода на 3 евро и има гледка към кулата. (Цената може да се е променила)

Друго място, което на мен много ми харесва и не е толкова популярно е кафето на dffb. Качвате се до последния етаж на училището, има приятна тераска и хубав изглед към Сони центъра от високо. Не е много високо де - 9 етажа някъде, но си заслужава за следобедно кафе и почивка. Ако планирате да е четвъртък след кафето може да разгледате кино музея, който е на партера на същата сграда безплатно от 4 до 8 часа.  

 

Относно веригите магазини има всичко - Кауфланд, Лидъл, Едека, Реал. Друга голяма верига е Реве, която е малко по скъпа от горните. 

 

Голяма част от хората говорят английски, даже има ресторанти и барове, където персонала не говори немски. Мисля, че ще се оправите без проблем. 

 

Интересен безплатен музей е gedenkstätte berliner mauer и там може да се качите на по високо и да видите запазената стена. Ако сте там неделя, може да отидете до mauer park има голям пазар, улични музиканти т.н. Атмосферата е доста приятна, ако не е претъпкано. Взимате едно одеало и 2/3 бири и може да изкарате цял ден да гледате артисти, жонгльори и какви ли не други хора. 

 

Това е за сега, може да добавям още като имам време. 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, планувам пътуване през май до Берлин и сме планували един ден да прекараме в Потстадм и да видим СанСуси. Доколкото се информирах е добре да се купи билет по-рано с точен час на влизане. Проблемът е в това, че на сайта има обявени "семейни билети", които не са налични при закупуване онлайн явно. Въпросът ми е дали някои е купувал семейни билети и дали ако не взема онлайн могат да  се купят на място в деня на пристигане. Това, което видях от сайта е, че може да се влиза в двореца на всеки 5 мин, като групата трябва да е максимум 30 човека. 

Връзка към мнение

Ние като бяхме миналата година, си свалихме мобилното приложение на градския им транспорт и само през него си взимахме билети, където ни трябваха. Супер удобно, бързо и тествано. :))) 

 

Тази година пак ще ходим юни месец за концерт на любима група (tool) и вече се оглеждам за самолетните билети, но ми се виждат скъпички и ще дебна да паднат. Нямам търпение, честно казано, много ми хареса градът на първо ходене и сега пак се вълнувам. Мерси много за горните препоръки <3

 

Връзка към мнение
4 minutes ago, Balkanka said:

Благодаря, @aleksandrina! Вие считате ли, че трябва да купя отлайн, т.е.  големи ли са опашките по музеите?

Идея си нямам аз. Също ги гледам, защото и на нас ни предстои Берлин. Даже бях писала/питала доста назад в темата, че излизаха някакви безплатни оферти пак през този сайт.

Връзка към мнение
преди 21 минути , aleksandrina каза:

Иiдея си нямам аз. Също ги гледам, защото и на нас ни предстои Берлин. Даже бях писала/питала доста назад в темата, че излизаха някакви безплатни оферти пак през този сайт.

Аха, кога сте там? Аз все още събирам информация и не съм наясно освен Райхстага, Музеите на острова (които са ми най-важните, съгласно моите интереси), разни тауъри, Стената, Чек пойнта какво още да видя.  Мисля (щом ще си купувам карта за транспорта) да отида и до двореца Шарлотенбург. Ще се радвам да обменим идеи! 🙂

Редактирано от Balkanka
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хотела, който букнах е с карти за престоя за ABC зони. Ще свърши работа до Потсдам. Иначе чисто историческо посещение замисляме, свързано с ВСВ. Даже гледах, че концлагера в Ораниенбург е на около 35 км. Още нямам избистрена програма, но има време 3-4 месеца.

Връзка към мнение
преди 4 минути , aleksandrina каза:

Хотела, който букнах е с карти за престоя за ABC зони. Ще свърши работа до Потсдам. Иначе чисто историческо посещение замисляме, свързано с ВСВ. Даже гледах, че концлагера в Ораниенбург е на около 35 км. Още нямам избистрена програма, но има време 3-4 месеца.

О, аз скоро ще ходя. Но извън Берлин засега мисля да не излизам. Отивам за първи път и ми се ще да поопозная града и все пак спокойно да гледам. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Към изброените от вас музеи, бих добавила задъжително за посещение Берлинската катедрала, отвътре е прекрасна! Пред нея имаше големи опашки май месец, когато бях преди 4-5 години, а миналата зима нямаше никой и пред нея, и пред музеите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разходката с корабче също е много приятна. Аз съм ходила в Берлин след средата на септември и нямаше опашки нито за Катедралата, нито за музеите.

Постдам не го изключвайте толково категорично. Сан Суси и градините му са едно прекрасно място, а до там се стига много лесно и удобно.

 

Връзка към мнение

Аз така и не влязох в този музей (и съжалявам за което), но отвън хубаво си го пообиколих, доста ми хареса, но все пак е Либескинд (без ама изобщо да претендирам, че нещо разбирам)

 

624x468

(От berlin.de)

Редактирано от searus
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 2.05.2019 г. в 14:57, aleksandrina каза:

Хотела, който букнах е с карти за престоя за ABC зони. Ще свърши работа до Потсдам. Иначе чисто историческо посещение замисляме, свързано с ВСВ. Даже гледах, че концлагера в Ораниенбург е на около 35 км. Още нямам избистрена програма, но има време 3-4 месеца.

Привет @aleksandrina , предполагам, че вече имаш план за Берлин и ВСВ.  Предполагам, че знаеш за това . То се намира до чекпойнт Чарли и е доста интересно. Подобни неща има и в няколко града в Германия. Писах в друга тема, че някои от сградите са бивши газохранилища по времето на ВСВ, но мисля, че това в Берлин не е. В близост до Берлин има летище, което в момента е музей на Бундесвера/ немските въоръжени сили/. Използвано от нацистите като военно летище, след това СССР го изпозлва за доставка на храни. Информация тук. В един квартал на Берлин - Шьоневайде има една сграда. Baracke 13 , която е ползвана за лагер от нацистите и в мазетата има имена и дати на италианци и други цивилни граждани, вкарвани там в периода 44-45. Летището Темпелхоф  сигурно вече е познато и е в програмата. Както и частта с Берлинксата стена, чекпойнт Чарли и другите забележителности в центъра, свързани с ВСВ са всеизвестни. От няколко години насам е възможно да се качите в Райхстага на купула и се вижда Берлин от средна височина. Преди време имаше изложба в този купул на историята на Германия, където беше загатната и ВСВ с последващите години на разделение. Тук може да си направите онлайн резервация за посещение на Бундестага. Входът е безплатен и е по-добре да се направи онлайн, защото опашките са доста големи сутрин. 

Това е засега, което се сещам за по-малко известно за ВСВ и Берлин. Ако се сетя още нещо ще споделя отново

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 2.05.2019 г. в 14:50, Balkanka каза:

Аха, кога сте там? Аз все още събирам информация и не съм наясно освен Райхстага, Музеите на острова (които са ми най-важните, съгласно моите интереси), разни тауъри, Стената, Чек пойнта какво още да видя.  Мисля (щом ще си купувам карта за транспорта) да отида и до двореца Шарлотенбург. Ще се радвам да обменим идеи! 🙂

Колоната на победата. Намира се близо до вратата и е доста интересна. Може да се качите на нея, има около 270-80 стъпала. Входът беше нещо от сорта 2-3 евро. Това е кула строена в средата на 18в. и символизира победата на Пруската имеприя над Дания, Австрия и Франция. Интересна история има и изгубеният замък в Тойфелсберг. Започнат от Хитлер като факултет за отбрана към Техническия университет в Берлин, по време на студената война част от шпионска система на западната Германия, а сега е просто музей. Заслужава си да се посети, намира се в Берлин. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@mnikolov, много, много благодаря за изчерпателната информация. План все още няма- има нахвърляно какво трябва да се види (всичко, което и ти си изброил) и се надявам времето да ни стигне. Знам, че Берлин е много осигурен откъм транспорт, но пък избрах хотел, който е точно до HBf, за да е добра отправна точка.  Сайтът VisitBerlin също ми е ориентир, за този форум да не говорим- тук спокойно човек може да си планува посещенията до най- малка подробност. :) Само четене се иска. И едно рамо от някой, който живее там.

Та като наближи и структурирам всичко, ако има въпроси- ще питам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , aleksandrina каза:

@mnikolov, много, много благодаря за изчерпателната информация. План все още няма- има нахвърляно какво трябва да се види (всичко, което и ти си изброил) и се надявам времето да ни стигне. Знам, че Берлин е много осигурен откъм транспорт, но пък избрах хотел, който е точно до HBf, за да е добра отправна точка.  Сайтът VisitBerlin също ми е ориентир, за този форум да не говорим- тук спокойно човек може да си планува посещенията до най- малка подробност. 🙂 Само четене се иска. И едно рамо от някой, който живее там.

Та като наближи и структурирам всичко, ако има въпроси- ще питам.

като наближи времето си изтеглете vbb-App. Това е разписанието на градския транспорт за областа - Берлин Бранденбург. Има и Потсдам също

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
3 minutes ago, mnikolov said:

като наближи времето си изтеглете vbb-App. Това е разписанието на градския транспорт за областа - Берлин Бранденбург. Има и Потсдам също

Направо го изтеглих. Както и Berlin Travel Guide.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте! За жалост времето за пътуване дойде, а нищо не съм подготвила. Освен посещението на покрива на Райхстага (даже вече няма опции за турове с екскурзоводи и на 4те езика, на които пробвах), нищо друго не съм закупила

 

Моля за съвет, какви карти да купя с оглед на моите интереси и как да ги комбинирам. Картата Визит Берлин Улкъм Кард я има и за 6 дни и дава възможност АВ - за 43 евро и АВС за 47 евро, като дава отстъпки за музеи. Има и 3 дневна (72 часа) за транспорта и музеите на острова - 46 или 48 евро (в зависилост от зоната АВ или АВС, като музеите могата да се посетят за 3 дни, а не за 1 като на общия билет, описан по-долу).

Има общ билет за 5те музея на Острова за 18 евро, валиден за 1 ден само

Картата за транспорта за 1 седмица е 30 евро за АВ и 37 евро за АВС.

 

Обърках се страшно :). Оттук каквото прочетох, като за първо посещение на Берлин, ме интересуват музеите на острова, катедралата, двореца в Шарлотенбург, Брандернбургската врата, Стената просто да я видя (намерих на кое място е най-дъблга и запазена) и Чек пойнт Чарли...Има галерия на старите майстори Gemäldegalerie (Old Master Paintings), в която ще вляза обезателно.  Няма пропусна ТВ кулата на Александър плац Препоръчахте да се кача и на Парк Инн, колоната на победата, както и на DFFB (какво е това не разбрах). Дали си заслужава да купувам скъпата Уелкъм Берлин Кард? Моля за малко помощ да не се охарча съвсем :).

Четох освен това, че картата не давала скип дъ лай за Паергамон музеум - трябвало да се ходи до туристически инфо център и запази времеви слот. Сега нещо подобно ми се мерна и за Потсдамския Сансуси. Реших да отида до Потсдам 2 пъти, защото явно има доста за разглеждане. Друго ако има да препоръчате - основно изобразително изкуство, защото се интересувам основно от това. Темите от ВСВ мисля да попропусна за момента.

Връзка към мнение
преди 16 минути , Balkanka каза:

Здравейте! За жалост времето за пътуване дойде, а нищо не съм подготвила. Освен посещението на покрива на Райхстага (даже вече няма опции за турове с екскурзоводи и на 4те езика, на които пробвах), нищо друго не съм закупила

 

Моля за съвет, какви карти да купя с оглед на моите интереси и как да ги комбинирам. Картата Визит Берлин Улкъм Кард я има и за 6 дни и дава възможност АВ - за 43 евро и АВС за 47 евро, като дава отстъпки за музеи. Има и 3 дневна (72 часа) за транспорта и музеите на острова - 46 или 48 евро (в зависилост от зоната АВ или АВС, като музеите могата да се посетят за 3 дни, а не за 1 като на общия билет, описан по-долу).

Има общ билет за 5те музея на Острова за 18 евро, валиден за 1 ден само

Картата за транспорта за 1 седмица е 30 евро за АВ и 37 евро за АВС.

 

Обърках се страшно :). Оттук каквото прочетох, като за първо посещение на Берлин, ме интересуват музеите на острова, катедралата, двореца в Шарлотенбург, Брандернбургската врата, Стената просто да я видя (намерих на кое място е най-дъблга и запазена) и Чек пойнт Чарли...Има галерия на старите майстори Gemäldegalerie (Old Master Paintings), в която ще вляза обезателно.  Няма пропусна ТВ кулата на Александър плац Препоръчахте да се кача и на Парк Инн, колоната на победата, както и на DFFB (какво е това не разбрах). Дали си заслужава да купувам скъпата Уелкъм Берлин Кард? Моля за малко помощ да не се охарча съвсем :).

Четох освен това, че картата не давала скип дъ лай за Паергамон музеум - трябвало да се ходи до туристически инфо център и запази времеви слот. Сега нещо подобно ми се мерна и за Потсдамския Сансуси. Реших да отида до Потсдам 2 пъти, защото явно има доста за разглеждане. Друго ако има да препоръчате - основно изобразително изкуство, защото се интересувам основно от това. Темите от ВСВ мисля да попропусна за момента.

1. Бундестага има аудиогайдове безплатни. Вземат се при влизане. Препоръчително е онлайн резервация. 

2. Според зависи от времето, което ще прекарате в Берлин трябва да решите, дали ще вземете уелкъм кард. Билетите са на зони ABC обхваща и Потсдам. Дали си заслужава такава карта Вие сами трябва да калкулирате, дали си заслужава. Безплатен транспорт е основното. Отстъпките трябва да ги видите, дали си заслужават спрямо цената на нормален вход. 

3. Белевю също си заслужава. Това е замък, който играе ролята на седалище на немския президент. 

4. Жандарменмаркт също е интересно

5. Schinkel Pavillon също е интересно, щом се интересувате от изкуство.

6. Не съм сигурен, но когато ходих преди време успях да си взема билети за Сансуси през интернет и не чаках на опашки. Предполагам, че и за пергамон музея е възможно да се вземе онлайн билет. 

Връзка към мнение

Благодаря @mnikolov , по принцип СЕГА има проблем се Пергамон музея и трябва да се ходи за резервиране на времеви слот (има ремонти и не работел ескалатор). 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Balkanka каза:

Благодаря @mnikolov , по принцип СЕГА има проблем се Пергамон музея и трябва да се ходи за резервиране на времеви слот (има ремонти и не работел ескалатор). 

Тук мога да купя билет за утре или други ден, но ме пита, за времеви прозорец. Билетът за вход просто е валиден до 30 минути след посочения час. Няма нужда да се ходи и да се резервира. А ако вече сте купили билет, не зная. Тогава със съпорта

Връзка към мнение

Не съм. Още нищо не смея да купя, защото не ми е ясно съвсем. Освен това НЕ говоря хич немски. Ще се оправям с английски и руски 🙂 . Освен ако закъсам да ви пиша!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.