Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Прегледах форума, не намерих тема за Швейцария.

Догодина имам кръгла годишнина / къде 100 :sarcastichand: /, та искам да заведа любимия си мъж там. И двамата сме ходили, ама по служба и за малко.

Сега искам да е за 7-10 дни, с рент-а-кар, да пообиколим спокойно.

Приемам съвети по следните въпроси:

1. Пътуване - през къде и как, и до къде. Прегледах полетите, не намирам директни - няма значение дали Женева, Цюрих или Берн.

2. Кое е най- подходящото време - по-добре горещо, отколкото студено.

3. Ако някой е ходил самостоятелно, моля да ми даде съвети. за хотели, за маршрут и пр.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
Георги Матеев

1. Пътуване - през къде и как, и до къде. Прегледах полетите, не намирам директни - няма значение дали Женева, Цюрих или Берн.

Bulgaria Air имат директни полети до Цюрих.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

А Wizz летят до Женева от Букурещ. Горе-долу с това се изчерпват директните полети :) Надявам се, georgiev като местен да се включи да предложи нещо. Аз лично много съм си заплюл с кола под наем отсечката от Давос до Stelvio. Top Gear го обявиха за едни от най-красивите пътища в света: http://en.wikipedia.org/wiki/Stelvio_Pass

 

Друго, което исках да правя е обиколка с колело около женевското езеро. Както и да пия бира с georgiev, който ме покани преди бая време, ама все не мога да сколасам да се пласирам до там :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

А Wizz летят до Женева от Букурещ. Горе-долу с това се изчерпват директните полети :) Надявам се, georgiev като местен да се включи да предложи нещо. Аз лично много съм си заплюл с кола под наем отсечката от Давос до Stelvio. Top Gear го обявиха за едни от най-красивите пътища в света: http://en.wikipedia.org/wiki/Stelvio_Pass

 

Друго, което исках да правя е обиколка с колело около женевското езеро. Както и да пия бира с georgiev, който ме покани преди бая време, ама все не мога да сколасам да се пласирам до там :)

Веднага ти крада идейките ^_^И можем и бира да пием с Георгиев от твое име. :)

От тук до Букурещ няма как да се придвижа, пък и няма сми.

Ще разгледам България еър какво предлага.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

7-10 дни за обиколка с кола под наем лятото е чудесна идея. Не забравяйте, че 01 Август е националният празник на страната и може да се очаква по-сериозен трафик, понеже се комбинира с отпускарския сезон. Предимството да сте тук на този ден е, че навсякъде се организират фойерверки. Просто гледайте да нямате дълго пътуване на този ден и в никой случай в посока Тичино.

Ако ще летите от София, препоръчвам летище Цюрих. Удобно, много добре организирано, голям избор коли под наем.

Относно колата под наем в една друга тема обяснявах, че застраховките на колите в Швейцария са със самоучастие (фиксирана сума, която заплащате в случай на събитие). Без самоучастие са доста скъпи, до пък ако сте добри шофьори не си струва, понеже трафикът е доста подреден и шфьорите са дисциплинирани.

Относно маршрута е хубаво да кажете какво харесвате - например планинари ли сте, или предпочитате само да "погледнете отвисоко"?

От Швейцарските градове за разглеждане препоръчвам Люцерн, Женева, Лозана, Цюрих, Берн, Шафхаузен с водопада на Рейн, Санкт Гален с уникалната библиотека, Appenzell ако искате да погледате истински швейцарски пейзажи. Лугано и Локарно и целия кантон Тичино пък са друг филм с уникална атмосфера.

Ски курортите лятото са друга тема, специално любимият ни регион Engadin Sankt Moritz.

Още по темата от моя приятел penchev тук - доста изчерпателно. Снимки от Енгадин има в профила ми.

 

Ако дадеш повече информация за предпочитанията ви можем да помагаме с конкретни предложения.

Ако вече сте били в някои градове, искате ли да ги пропуснете? Женева и Санкт Гален са на двата срещуположни края на Швейцария и планирането е от съществено значение. Има значение и с каква "скорост" искате да разглеждате - по 2-3 града/места на ден, или предпочитате да ви остава време и за бирички и кафенца и излежаване до късно?

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Ние ходихме тази година,темата е посочена от georgiev по горе.Съветите в нея много ми помогнаха,за което още веднъж благодаря.Нашите нощувки бяха в Chur и Лозана, във веригата Ibis.Посочи предпочитания за посещение-природа или градове да се ориентираме.Ние бяхме с кола ,но от България.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уиз до Милано. От ж.п. гарата в Милано може да се купят билети директно до швейцарското село Зермат, където е Матерхорн  (върхът изобразен на Тоблероните) и други четирихилядници. Там ние спахме в хостел Матерхорн, но там си има голямо разнообразие от хотели.

 

Ако греша, нека другите ме поправят!, но в този район мисля, че имаше ограничения за автобили с изключение на електромобили и сродните им щадящи природата изобретения. Ако сте с автомобил не знам дали ще Ви пуснат в района на Зермат.

 

За долината Лаутернбрунен с няколко падащи водопада, по спомени от приятели мисля, че няма проблеми за всички автомобили.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Между другото, кола под наем от Милано/Бергамо последния път излизаше доста по-евтино от Цюрих.

Само проверете дали имате право да пътувате до Швейцария. Обикновено не е проблем.

От Италия също може да се спретне нелош маршрут за обиколка на Швейцария.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, от София ще летим, предпочитам да си е с нормална авиокомпания. Лоу-кост-ите  ги недолюбвам :angry: .

Така че, Предложението за Цюрих се приема. :)

Оооо, ще бъде лежерна разходка,  без търчане за спазване на час и гарифик. Примерно - кацаме в Цюрих - 2 или 3 дни и разглеждаме наоколо.После - преместваме се на друго място, пак така, после на 3-то. Ама Женевското езеро не ща да го пропусна.

Не, по планини няма да има бъхтане, ще има обяди и вечери на хубави места с бирички/винцА.

А достъп откъм Люксембург дали е възможен и удачен? Защото от Пловдив имаме полети до летище Хан, което много ни устройва. Ако се вземе колата от Люкси, обиколи се и се върне пак там.

Много ви благодаря на всички! :)  :)  :)  :)  защо в тези емотки няма цветенца, за да ви направя букет

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От Италия също може да се спретне нелош маршрут за обиколка на Швейцария.

Ще са ми интересни идеи за някакви примерни маршрути  в рамките на 4 до 7 дни, от Бергамо, например. :)

Връзка към мнение

Предпочитанията ни за нощувка в Лозана бяха първо, по приемливите цени на хотелите които намерихме в сравнение с Женева.На второ място, може да се посетят и съседните Веве и Монтрьо,които са много очарователни.Ако не се лъжа има през юли или август джаз фестивал.

http://www.montreuxjazz.com/

Ето малко снимки от Веве от тази годишната ни обиколка.

post-43-0-06040000-1403789427_thumb.jpg

post-43-0-17292500-1403789498_thumb.jpg

post-43-0-44452300-1403789537_thumb.jpg

Предполагам знаете,че има само годишна винетка която е 40 франка,по бензиностанциите се намира лесно.

 Това е часовникът през май в Женева тази година

post-43-0-49293900-1403789812_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Ще са ми интересни идеи за някакви примерни маршрути  в рамките на 4 до 7 дни, от Бергамо, например. :)

 

Бергамо - Сан Бернар (проходът, не тунела) - Montreux - Lausanne - (Geneve) - Vevey - Bern - Luzern - Gotthard - Locarno - Verzasca - Lugano - (Como) - Bergamo

 

Това на пръв поглед и от раз. Сега ще пробвам и малко детайли да дам за из пътя.

Изрази като "уникална красота", "спираща дъха гледка" ги пиша тук в началото с цел да не се повтарям, но важат за целия маршрут, таке че слагайте си ги по избор където ви хареса.

 

Проходът Сан Бернар - в най-горната му точка (2469м) има езеро и спирането е задължително.

Montreux - По време на фестивала е пълно с хора и музиканти от цял свят и атмосферата е нещо, което трябва да се усети. Ако харесвате джаз, можете да си вземете и билети за някой от официалните концерти. Иначе има няколко сцени със свободен достъп, където свирят добри, но не известни музиканти. На брега на Женевското езеро.

Lausanne - Лозана, както и казваме в България, е от големите Швейцарски градове. На мен ми е любим градския крайбрежен парк Ouchy - като влизате с колата гледайте табели за там. Има голям паркинг близо до парка. До него е централата на МОК с фонтаните. От парка Ouchy има градски транспорт, който представлява нeщо като лифт, който ви качва до центъра на града. Доста е стръмно.

Женева я пропускам в нета има доста информация. Между Лозана и Женева има корабчета, някои от началото на 20 век и си разходката е много приятна и си струва, особено ако имате къде да си оставите колата (в хотела например). Паркирането в Женева е доста скъпо. Имайте го предвид. Аз бих отскочил с кораба до Женева, бих позяпал центъра и обратно към Лозана/Веве.

Vevey - пътят Лозана-Веве (Ouchy-Cully-Vevey) минава през малки китни селца, заобиколени с лозови насаждения. От долната страна е езерото. Районът Ouchy-Cully-Chexbres-Vevey-Montreux го препоръчвам за пренощуване - има малки и сравнително по-евтини семейни хотелчета.

Bern - "столицата" - "градът с най-много мостове", "градът с мечките". Любимо място - бирария Altes Tramdepot. Точно над мечките, до стария мост на края на стария град.

Luzern - Най-красивият град в Швейцария по мнението на всички, които са били там. Препоръчвам да минете от Берн през Emmental, а не по магистралата - предполагам се сещате какво може да се види.

Gotthard - проходът обратно към Италия, през кантон Тичино. Пътят от Люцерн минава над Vierwaldstättersee - езерото на четирите кантона, от които е основана Конфедерацията.

Locarno - Китно градче на брега на Lago Maggiore. Лятото има филмов фестивал и прожекциите са на открито. От там тръгва пътят за

Val Verzasca - първо язовирът, на който е сниман филмът за James Bond, после нагоре по долината, на плаж на реката и скокове във водата.

 

Снимки тук.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

А Wizz летят до Женева от Букурещ. Горе-долу с това се изчерпват директните полети :) Надявам се, georgiev като местен да се включи да предложи нещо. Аз лично много съм си заплюл с кола под наем отсечката от Давос до Stelvio. Top Gear го обявиха за едни от най-красивите пътища в света: http://en.wikipedia.org/wiki/Stelvio_Pass

 

Друго, което исках да правя е обиколка с колело около женевското езеро. Както и да пия бира с georgiev, който ме покани преди бая време, ама все не мога да сколасам да се пласирам до там :)

 

 

Букурещ - Женева и Базел - Скопие/Белград или обратното. :)  Една столица и държава не стигат, а  и 4 различни летища е екстра. B)

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Bulgaria Air също летят до Милано, ако не харесвате Wizz. Можете да помислите вариант за кацане в Милано и заминаване от Цюрих или обратното. Това ще позволи да се направи маршрут, който обхваща цяла Швейцария /или почти/ без да има повторение на посетените места. Примерно - Цюрих - към Женева с дъга успоредна на френската граница, след това към Лугано през Лозана, Берн и Люцерн. А от Лугано до Милано си е на няколко стъпки :).

Аз мисля нещо такова като вариант за себе си, но още ми е в прекалено далечна перспектива. През април и май тази година за по ден "отскочих" до Швейцария и оттогава все натам ме тегли :). Принципно избягвам суперлативите, но истината е, че е фантастично красиво :).

 

Ето една априлска цветова феерия в Лугано:

 

post-1010-0-70262300-1403809451_thumb.jpg

 

И един спокойно пасящ приятел в същото това Лугано:

 

post-1010-0-03679800-1403809493_thumb.jpg

 

Швейцария изглежда такава страна, че както и да направите програмата си, ще се насладите на страхотни гледки и невероятно спокойствие.

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Swiss Air има директни полети от София до Цюрих, понякога дават и доста добри цени. Не пропускайте Берн много красив град . Също на близо е Солентурн – много фонтани с различни скулптури. Ако имате време може да отидете и до Грюер--селото е много живописно и в замъка има много интересни изложби. Ако имате време, Страсбург не е далеч - много хубав град. Ако обичате сирене там има страхотно ресторантче само за сирена. Фондюто им е истинска симфония.    

Връзка към мнение

Swiss Air има директни полети от София до Цюрих, понякога дават и доста добри цени. 

Даваха. Swiss отдавна спряха полетите си до София. Преди 2 години някъде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Никой не даде мнение от Люксембург дали е удачен достъп до Швейцария или от Милано е по- удобно и близо? Гледам да икономисам от полети, за сметка на колата.

Връзка към мнение

Що да не е удачен.Предлага много възможности.Зависи до къде ще намериш по -евтини полети,ако това целиш ,или пък искаш да видиш места по този маршрут от Люксембург до швейцарско.Например от Люксембург до Шафхаузен е 436 км.Преминава през Metz  и Strasbourg.Избрах Шафхаузен като пример,малко от сантименти към това място,защото беше първият град който видях в Швейцария и се влюбих в нея.Там се намира най-големият водопад на Рейн и е прекрасно за разходка с корабчета и пеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние влезнахме от Италия  с кола. Бяхме до Лозана и Женева. Ако обикаляте този район да не пропуснете малките градчета по езерото. Ферито - Лозана - Тонон ле блан също е "атракция". Спахме от френската страна на езерото - в Тонон, защото цените бяха 2 пъти по ниски от швейцарските. :)

Пътя обаче си беше не много лек, въпреки, че е широк. Тунели, завои, доста нависоко се качва - юли месец имаше лед по склоновете. Но пък беше невероятно красиво....На няколко пъти си правихме пикник - е няма толкова добре уредени местенца...размечтах се. И едни къщички и църквички по склоновете....

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Като попрочетох и посмятах, идеята да се влезе от Италия е по- добра. Летим София- Милано / Бергамо/ , колата се взема оттам и през Комо и Лугано вървим нататък по маршрута на г-н Георгиев, който много ми хареса. Рожденият ми ден е на 15 август, периодът ще бъде 10-20 август / или около тези дати, зависи за кога има по-евтини самолетни билети/.

Много благодаря на всички за полезната информация и мненията, страхотни сте! :) :) :)

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Радвам се, че ви е харесала идеята! Следващия път ще разгледате източна Швейцария и Граубюнден - и там има какво да се види, макар и да е доста различно от това, което ще видите по "западния" маршрут.

Ако искаш да спестиш от полети вече го постигна - по мнението на живущите тук по-евтин транспорт до Швейцария от Бергамо няма.

С колата под наем вероятно също ще имаш някакво предимство като я вземеш от Бергамо.

Като направите по-детайлен план мога евентуално да помагам със спането.

Идеята за спане във Франция не е лоша, но пътя наистина е малко тегав, а и в пиковите часове в района Женева-Лозана има задръствания.

По отношение на пътуването с кола Швейцария е противоположността на Германия - всичко е така организирано, че хората да предпочитат да пътуват с транспорт, а не с коли. Но това е вече друга тема.

Да не забравиш да пуснеш мнение тук като се върнете! И снимки!

Връзка към мнение

Да пусна малко снимки от Лугано, още парят, от миналия петък са. 

 

Има две хълмчета около езерото - Monte Bre и Monte San Salvatore. Има фуникуляри до върха и на двата, но според мен са доста скъпи, по 20 евро на човек в двете посоки. До Bre може да се стигне и с кола, докато до San Salvatore единствения достъп е с фуникуляра (аз поне не видях как може да се стигне с кола), така че препоръчвам Bre. 

 

Има доста приятно заведение отгоре с още "по-приятни" цени, мисля, че кока-кола беше 6 франка, а основните в менюто почваха от 20 франка. Мелба беше около 14 франка. Най-добрия изглед е от терасата на ресторанта, не е задължително да сядате в него, може просто да си щракате. 

 

P1100791.jpg

 

P1100798.jpg

 

P1100803.jpg

 

Самото Лугано също си заслужава, има голяма крайбрежна ивица с пейки, парк в единия край, доста цветя и водни колела под наем. 

 

P1100807.jpg

 

P1100811.jpg

 

Може би не си заслужава да преспивате там, не съм бил другаде в Швейцария и не мога да коментирам, но ще е супер спирка за 2-3 часа като вземете колата от Бергамо. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Значи :) Много се мислех дали да пусна моята информация - сакън, не за друго, но дали ще е полезна. Пък в крайна сметка какво - може на някой да влезе в полза.

 

Смятах тази година да отскоча до Швейцария за десетина дни. Но. Първо Но: цените на хотелите са умопомрачаващи. Моите приятели нямат такива възможности (аз също впрочем) и компания да имам забрави. Което не е фатално, но ме доведе до Второ Но: Реших категорично да отида с палатка там - не го предлагам на вас, само споменявам... хах... но пък сама на палатка - гавра си е. Иначе къмпингите са изумителни там. Затова отложих по-добър момент. Пак с палатка. Няма да ти оставям изчисленията си за палатка  B)

 

Ще ти оставя маршрута - много го проучвах и прецизирах взела съм предвид дори посоката на шофиране - за да се гледат красотите  :rolleyes:, избрани са най-красивите възможни маршрути с кола в Швейцария, постижими за десет дни. Спането не е проблем да се замени с хотел или каквото там - избор голям. Пък ако нещо влезе в полза - само ще се радвам. Игнорирай пътя до Цюрих, както и отсечката от Лозана поема посока Цюрих, а не Лондон и цикълът е завършен. Няма катерене, а където е нужно "катерене", има лифтове. Това са най-красивите части на Швейцария. Не съм била, но знам. 

 

Абе... Да се наслаждавате. Каквото и да решите, ще е чудесно. Дано съм помогнала. 

 

1.      London – Bern (stop) – Zurich -> 22 August - IGNORE

 

2 nights at Murholz, 8124 Maur, Switzerland  (15 km from Zurich) 

 

http://www.tcs-ccz.ch/homepage/index.php?id=148

or

http://www.swisscamps.ch/en/index.php?section=mediadir&cmd=detail&eid=314

 

2.      Zurich - Meilen - Hurden - Glarus - Klausen Pass Altdorf – Andermatt – Saint Gotthard Pass - Bellinzona -> 24 August

 

61.84 € with a Petrol vehicle 
Toll 0.00 € | Petrol 32.72 €  | Road tax29.12 €   

04h54 with 01h13 on motorways

255 km with 111 km on motorways

 

http://www.camping-piccoloparadiso.com/#!homeen/c19li

 

3.      Bellinzona - San Bernardino Pass  - Bonaduz – Trun – Grimselpass – Interlaken -> 25 August

 

64.61 € with a Petrol vehicle 
Toll 0.00 € | Petrol 35.49 €  | Road tax29.12 €   

05h21 with 00h53 on motorways

287 km with 72 km on motorways

 

2 nights at Manor farm

 

http://www.manorfarm.ch/

 

Interlaken – lakes, Grindelwald, the region – Murren, Gimmelwald, ( Eiger, picks, lifts, etc., etc – unique!!!)

 

4.      Interlaken – Lucern (stop) – Arth - Axenstrasse – Altdorf - Stans (towards Lucern) – 27 August

 

48.21 € with a Petrol vehicle 
Toll 0.00 € | Petrol 19.09 €  | Road tax29.12 €   

02h59 with 00h38 on motorways

150 km with 59 km on motorways

 

1 night at TCS Campingplatz

 

http://www.tcs.ch/de/reisen-camping/camping/angebote/buochs-vierwaldstaettersee.php

 

OR three nights at Manor farm. 

 

5.      Stans Camp – Zermat – (Matterhorn) – Visp – Martigny – Chamonix (Mont Blanc) 28 August

 

69.26 € with a Petrol vehicle 
Toll 0.00 € | Petrol 40.14 €  | Road tax29.12 €   

06h37 with 01h00 on motorways

331 km with 95 km on motorways

 

2 night at des Barrats Camping

 

6.      Chamonix (late) – Geneva (stop) – Laussane  30 August

 

52.31 € with a Petrol vehicle 
Toll 5.70 € | Petrol 17.49 €  | Road tax29.12 €   

02h05 with 01h11 on motorways

146 km with 120 km on motorways

 

1 night at Camping de Vidy-Lausanne

 

7.      Laussane – London -> instead Zurich  :) 

Връзка към мнение

Къмпингите в Швейцария са много добре уредени и ако си падате по този тип почивка, ще останете очаровани!

Относно плана на Rainy:

Малко ми се губи идеята да минаваш 2 прохода само за да спиш в Белинцона и на другия ден обратно на север, без да видиш поне Локарно.

В Тичино има много красиви места, някои съм ги описал вече.

По същата причина ми се губи и защо трябва да минаваш 2 пъти през Arth/Altdorf.

По маршрута San Bernardino - Bonaduz - Trun е един от любимите ми ски курорти - Flims/Laax/Falera - зимата беше много красиво, но не знам как е лятото - предполагам още по-красиво. Ако така или иначе минаваш си струва.

След Сан Бернардино бих продължил посока Chur - Savognin - Silvaplana, бих преспал на къмпинга на Силваплана (~1750m) и бих отделил поне един ден да разгледам Енгадин (не че е достатъчен).

Къмпингът е на самото езеро и гледките са такива:

gallery_133_111_122736.jpg

 

Само предлагам, не ангажирам никого.

 

"Най-красивите" е доста субективно понятие, особено пък за Швейцария...

За някои от местата бих поспорил дали изобщо си струва да спираш, ама ти си знаеш. Както вече говорихме, с едно идване не може да се разгледа всичко.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.