Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Може би най-доброто място за закупуване на Swiss Travel Pass към момента е:

 

http://www.acprail.com/rail-passes/swiss-pass

 

Цените им са фиксирани при курс EUR/CHF 1.20 и доставят до България доста бързо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Този сайт е доста добра енциклопедия, не само за влаковете в Швейцария, но и за целият свят: http://www.seat61.com/Switzerland.htm

 

Там препоръчват пасовете да се взимат от тук, което е някакво подразделение на държавните железници. Виж каква цена там ще излезе: http://www.swisstravelsystem.com/en/home.html

 

Иначе се съмнявам да има разлика в предлагания продукт между различните сайтове, по-скоро всичко зависи каква надценка ще се сложи. Raileurope не са за препоръчване, обикновено са с доста завишени цени. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имам питане към специалистите по Швейцария - от къде да минем за Тирано от Бергамо? Гугъл мар ме праща през Ловере и Брено. А на мен ми се иска през Лечо, Варенна и Сондрио. Да не би там да има ремонти или, просто оттам е по-дълго?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Никога не съм ходила в Швейцария. Сега имам време и възможност. Кажете ми колко време мога да остана в страната и да се разхождам. Наистина имам нужда да пообиколя и да си почина.

Връзка към мнение

В МВнР пише:

"Без виза за престой до 90 дни в рамките на 6 месеца.

За престой повече от три месеца, както и за престой с цел работа, българските граждани са длъжни да имат виза в паспорта си."

Връзка към мнение

Никога не съм ходила в Швейцария. Сега имам време и възможност. Кажете ми колко време мога да остана в страната и да се разхождам. Наистина имам нужда да пообиколя и да си почина.

Според мен проблемът за престои в Швейцария не е във времето,а в парите.

Аз също никога не съм бил в Швейцария и в началото на септември ще отскоча от Австрия за три дена.Догодина пак.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога ли да остана в Швейцария повече от три месеца, ако имам пари и остана като турист, макар, че съм се свързала с клиника за инвитро... Но нямам виза. Ще ме „помолят ли” да напусна страната????

Връзка към мнение

Предполагам, че от клиниката биха се погрижили да имаш виза и да си стоиш колкото трябва.

В Швейцария се влиза и с лична карта. Нямам идея къкъв е редът за получаването на подобна виза. Но престоят като турист едва ли ги вълнува точно колко е като време. Стига да не се налага на държавата да го подпомага (престоят) по някакъв начин.

Общо правило е, че след шестия месец престой някъде обикновено ставаш данъчно-задължено лице :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи ли, че ако мога да си позволя финансово да пребивавам в Швейцария, няма да ми се налага да имам виза??? И мога да съм там с моята лична карта, дори да ми изтече международния паспорт???

Връзка към мнение

Ние направихме най-безумното влизане и излизане в Швейцария.През Киасо с кола под наем минахме като когато влизаме на Златни Пясъци.Никой не ни спря да иска наши или на колата документи.На излизане по същия начин.Даже накрая се притесних повече от липсата на контрол отколкото от евентуални проблеми с документи. :)

Връзка към мнение

Значи ли, че ако мога да си позволя финансово да пребивавам в Швейцария, няма да ми се налага да имам виза??? И мога да съм там с моята лична карта, дори да ми изтече международния паспорт???

Няма как неофициално лице, разбирай скромен съфорумец да ти отговори вярно на този въпрос. Швейцария е много толерантно настроена към чужденците идващи и пребиваващи там. Т.е. ти излизаш от писаните законови положения, но дотолкова доколкото сама се грижиш за себе си и не опираш до институции едва ли някой би те поканил да напуснеш хотела.

Връзка към мнение

И по какъв начин точно ще разберат колко време пребиваваш в Швейцария и дали си превишил позволения лимит от 90 дни на 6 месеца?

Връзка към мнение

И по какъв начин точно ще разберат колко време пребиваваш в Швейцария и дали си превишил позволения лимит от 90 дни на 6 месеца?

 

Точно това ми е и на мен мисълта. Формалното правило е така. Пък човек като "примерен турист" преминал в държавата без да отбелязва някъде дата пак формално не спазва това правило :) Доколкото не опитваш да ползваш услуги от държавата, а именно социална помощ и/или права, които са прерогатив на местните, то ти на никого не пречиш. Съответно неспазвайки правилото едва ли ще бъдеш поканен да напуснеш хотела.

--

П.П. Леле, почнал съм да пиша многословно. Три пъти го прочетох докато разбера какво искам да кажа :)

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Е, как по какъв начин - нали където и да отседнеш, се прави регистрация в полицията - дали на хотел, дали на гости. Където и да си, ще бъдеш регистриран. То и у нас има изискване да се регистрират гостите, ако са за повече от определено време:/давам това за пример, не зная дали няма промяна/

съгласно чл 28 АЛ.3от ЗЧБ .
(3) (Доп., ДВ, бр. 37 от 2003 г.) Физическо или юридическо лице, предоставило подслон на чужденец, в срок до 48 часа след предоставянето на подслона писмено уведомява службата за административен контрол на чужденците или районното полицейско управление по местонахождението си за това обстоятелство, като съобщава имената, датата на раждане, гражданството, номера и серията на документа за самоличност на чужденеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мога ли да остана в Швейцария повече от три месеца, ако имам пари и остана като турист, макар, че съм се свързала с клиника за инвитро... Но нямам виза. Ще ме „помолят ли” да напусна страната????

ако отиваш, освен за да се разведриш, но и за медицинска процедура/изследване/операция, никой няма да те гони, спокойно :) нито ще ти изисква виза. виза се изисква при постоянен официален престой - работа в швайц, предшествано от регистрация в полиция, кметство, респективно и данъци ще плащаш и т.н. аз когато вися при сестра ми, тя изобщо не си прави труда и да ме регистрира в полицията дори.

Връзка към мнение

Гледах какво е времето в Швейцария, види ми се и там топличко. :rolleyes: Моля, швейцарските ни съветници да рекат, има ли нужда от по-дебели дрешки?

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Едно въпросче ме тормози от сутринта...

 

Възможно ли е за един ден да направя следното(и дали ще бъде удоволствие или препускане):

 

Geneva - Zermatt - Matterhorn и обратно???

 

Женева е само начална и крайна точка, без да ми е необходимо време за там. Ранното ставане и късното прибиране на са ми проблем.

 

Цените още не съм ги гледала за да не се стресирам предварително. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Природа, часовници, шоколади и тн. все хубави неща и според очакванията. Но докато съм с пресни спомени да споделя какво бе под очакванията ми:

  1. Китайската градина в Цюрих. Каква ти градина, та то е едно дворче с повече постройки от видовете растения.

https://www.stadt-zuerich.ch/ted/de/index/gsz/natur-_und_erlebnisraeume/chinagarten.html

  2. Скъпотията. Верно, че една топка сладолед е 4 франка, бира от 5 нагоре, а супите започват от 7-8, както и никога до сега не съм купувал две сувенирчета (ключодържатели) за 40 лв, но все пак от планирания бюджет остана излишък :)

  3. Съседния Лихтенщайн. В сравнение с Люксембург и Монако е като Малко Търново и Велико Търново. Но пък цари относителна тишина и спокойствие от автомобилен трафик.

 

 И да добява, че огромния стол със счупен крак пред сградата на ООН в Женева бил символ на борбата с минните полета по света, а не ....срам ме е да кажа какво си мислех като го видях :)

post-1495-0-19962200-1443522734_thumb.jpg

Редактирано от Биксбит
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, първо искам да благодаря на създателите на форума и на всички Магеланци в него!
Видях темата за Швейцария, и за да не отварям нова реших да пиша в нея. След около месец 14.03-18.03 ни предстои пътуване до Женева. Четирима души сме, взехме си апартамент за 4-ри нощувки в Женева през airbnb. Общо взето сме си направили програма за престоя ни там, но има някои неща, които искам да Ви попитам за съвет. Програмата ни е горе-доло следната по дни:

 

14.03 - Пристигане ранния следобяд, намиране на квартирата, след това разходка из стария град, пазаруване на продукти от някой магазин - до нас близо имаме Migros.

 

15.03 - Jet D'eau, Rousseau Island, Jardin Anglais, Monument Brunswick, Parc de La Perle du Lac като там смятаме да посетим и Museum of the History of Science. След това ще се разходим до Palais des Nations и сигурно до Jardin Botanique. Искам да ви попитам за ICT Discovery - Information and Telecomunication Technology - Заслужава ли си да се посети?

 

16.03 - В този ден смятаме да отидем извън Женева, като ако може да ми дадете мнение дали е възможно да се обиколят следните места. Не сме опитни шофьори за наемане на автомобил, и затова тази обиколка ще е с обществен транспорт. Смятаме да посетим Монтрьо, Веве и Лозана в тази последователност.

 

- Монтрьо - Castle Chateau de Chillon и след него Queen Studio Experience;

- Веве - Swiss Museum of games;  Видях че Museum of food е затворен до лятото и няма да може да се види;

 

- Лозана - Тук сме планирани задължително Olympic Museum  и ако има време разходка до Катедралата и Palais de Rumine

 

Както казах основно притеснение е дали ще имаме време за тези обекти

 

Също така ако можете да ме посъветвате за това какъв тип билет за пътуване е най-удачно да се вземе за тази обиколка.

 

17.03 - Посещаване на Musée d'Histoire Naturelle; Museum of Art and History; Patek Philippe и евенутално вечеря в http://www.buvettedesbains.ch/ - видяхме, че навсякъде го хвалят.

 

18.03 - Разходка, пазаруване сувенири и прибиране към София.

 

 

Имам и още едно питане - Прочетох някъде, че при при закупуване на билети от автомат не се връща ресто, а трябва да се отиде до TPG agency, дали това настина е вярно, цитирам: No change given at the ticket machines - if you overpaid, keep your ticket for reimbursement at a TPG agency

 

 

Общо взето е това, благодаря предварително! :)

 

 
Връзка към мнение

Относно вторият въпрос.Да, може ако се тръгне рано,напълно постижимо е.Ние си бяхме с колата,затова не мога да дам инфо за общественият транспорт .Веве-около 2 часа е напълно достатъчно за разходка,Монтрьо също+около един час за замъка.Самите градчета,според мен са за спокойни сутрешни или вечерни разходки с кафе или питие.Ако отидете по- рано сутрин в тях,ще се насладите на истинският им чар.Препоръчвам да закусвате там ,срещу езерото с кафе и кроасан.Омагьосващо е!   Лозана -около 4 часа долу -горе стигат.

 

Музеите,предполагам си наясно са в зависимост от интересите.Така ,че...

Връзка към мнение

И аз да потвърдя, че плана за 16-ти е напълно изпълним - да се разгледат Монтрьо, Лозана и Веве. Щом сте 4-ма, защо не си вземете кола под наем за 1 ден. Ще Ви излезе по-евтино от придвижване с какъвто и да е друг транспорт. В женева има доста места, от които може да вземете кола от най-известните фирми, като ако се спрете на този вариант е най-добре сутринта взимате и вечерта връщате, иначе малко зор с паркирането, което реално е платено на всякъде (с винетки).

 

Потвърждавам и, че машините за билети не връщат ресто, за това е хубаво да се запасите с достатъчно монети.

Връзка към мнение

 

Здравейте, първо искам да благодаря на създателите на форума и на всички Магеланци в него!

Видях темата за Швейцария, и за да не отварям нова реших да пиша в нея. След около месец 14.03-18.03 ни предстои пътуване до Женева. Четирима души сме, взехме си апартамент за 4-ри нощувки в Женева през airbnb. Общо взето сме си направили програма за престоя ни там, но има някои неща, които искам да Ви попитам за съвет. Програмата ни е горе-доло следната по дни:

 

14.03 - Пристигане ранния следобяд, намиране на квартирата, след това разходка из стария град, пазаруване на продукти от някой магазин - до нас близо имаме Migros.

 

15.03 - Jet D'eau, Rousseau Island, Jardin Anglais, Monument Brunswick, Parc de La Perle du Lac като там смятаме да посетим и Museum of the History of Science. След това ще се разходим до Palais des Nations и сигурно до Jardin Botanique. Искам да ви попитам за ICT Discovery - Information and Telecomunication Technology - Заслужава ли си да се посети?

 

16.03 - В този ден смятаме да отидем извън Женева, като ако може да ми дадете мнение дали е възможно да се обиколят следните места. Не сме опитни шофьори за наемане на автомобил, и затова тази обиколка ще е с обществен транспорт. Смятаме да посетим Монтрьо, Веве и Лозана в тази последователност.

 

- Монтрьо - Castle Chateau de Chillon и след него Queen Studio Experience;

- Веве - Swiss Museum of games;  Видях че Museum of food е затворен до лятото и няма да може да се види;

 

- Лозана - Тук сме планирани задължително Olympic Museum  и ако има време разходка до Катедралата и Palais de Rumine

 

Както казах основно притеснение е дали ще имаме време за тези обекти

 

Също така ако можете да ме посъветвате за това какъв тип билет за пътуване е най-удачно да се вземе за тази обиколка.

 

17.03 - Посещаване на Musée d'Histoire Naturelle; Museum of Art and History; Patek Philippe и евенутално вечеря в http://www.buvettedesbains.ch/ - видяхме, че навсякъде го хвалят.

 

18.03 - Разходка, пазаруване сувенири и прибиране към София.

 

 

Имам и още едно питане - Прочетох някъде, че при при закупуване на билети от автомат не се връща ресто, а трябва да се отиде до TPG agency, дали това настина е вярно, цитирам: No change given at the ticket machines - if you overpaid, keep your ticket for reimbursement at a TPG agency

 

 

Общо взето е това, благодаря предварително! :)

 

 

 

Здравей Росен,

Постижима е целта, но малко напрегнато ще ви бъде ако искате да огледате всичко. Горещо препоръчвам Chateau de Chillon, както и Museé olympique в Лозана. За двете ще са ви необходими по около два часа всяко. Ако пътувате с влак ще стигнете много бързо, но и цените са "страхотни". Ако случайно имате познати в Женева можете да ги помолите да ви издействат дневни карти за придвиждане из цялата страна (които по принцип са само за живущи с адресна регистрация, но няма да ви направят проблем, че вие пътувате с такива). Цената на една такава карта е около 40 швейцарски франка. Ако нямате връзки в Женева е по-добре да послушате колегата и да си наемете кола - ще ви излезне доста по евтино от влаковете. Живял съм година в Лозана и градът лично за мен е по-красив. Относно супермаркетите - Migros, Aldi, Lidl и Coop са най-евтините ви опции, с достатъчно добро качество (но с превес на Migros и Coop). Много често има супер предложения и в Denner - от там можете да купите солидни количества швейцарски шоколад на супер цени. Относно музеите (без да визирам олимпийския музей) - много са бедни откъм експонати и не можете да прекарате кой знае колко време там. Vevey също е много приятен град. Нещо друго, което може да направите и си заслужава при добро време е разходка с параход по Женевското езеро - може да стигнете и до отсрещния бряг и Франция. Надявам се да съм помогнал малко. Успех и приятно прекарване там.

Връзка към мнение

Имам и още едно питане - Прочетох някъде, че при при закупуване на билети от автомат не се връща ресто, а трябва да се отиде до TPG agency, дали това настина е вярно, цитирам: No change given at the ticket machines - if you overpaid, keep your ticket for reimbursement at a TPG agency

 

Мисля, че автоматите връщаха ресто. Не би трябвало да имате проблем.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.