Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Мои приятели ще посетят Женева в началото на Ноември. Имат няколко въпроса на които аз не смея да отговоря, защото не съм сигурен в отговорите. Въпросите са:

Харесали са си за спане близкия до Женева френски град Annemasse. Как става преминаването на границата между Швейцария и Франция? Според мен не трябва да има проблем но да питам все пак

Фонтана Jet d´Eau работи ли през това време на годината и всъщност какво е времето в Женева в началото на Ноември?

 

С автомобил ли ще са? Самото преминаване с паспорти не е някаква особена процедура.

А фонтана си работи. Ето график.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С автомобил ли ще са? Самото преминаване с паспорти не е някаква особена процедура.

А фонтана си работи. Ето график.

Не, с обществен транспорт ще са. Тъкмо ровя да търся връзки между Женева и Анемас :)

Задължително ли трябват паспорти или може и с лични карти?

Връзка към мнение

 

 

4 ден -  Цюрих и водопада на Рейн,

5 ден -   Люцерн и араунд.

 

Приемам мнения и препоръки! :)

Може да посетите манастира  Einsiedeln - параклисът Нотр Дам , в който се намира черната мадона. На около 40 км е от Цюрих и на около 50 км е от Люцерн - близо до езерото Sihlsee

 

http://mamita-bg.com/2010/07/19/%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D1%88%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да посетите манастира  Einsiedeln - параклисът Нотр Дам , в който се намира черната мадона. На около 40 км е от Цюрих и на около 50 км е от Люцерн - близо до езерото Sihlsee

 

http://mamita-bg.com/2010/07/19/%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B2-%D1%88%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D1%86%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F/

Много ти благодаря! :) Добавих си го в списъчето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте и от мен новак тук....планирам пътуване до Швейцария - изцяло с обществен транспорт. Засега много идеи в главата и незнам кое е най-добре...моля за вашите съвети. Засега единственото сигурно е пътуването с Wizz air - София - Женева - София - от 03.08 до 10.08....после незнам обаче за тези дни какъв план да направя и кои места да посетя, за да мога да резервирам и нощувки и влакове. Плс за някакви идеи за програма?

Връзка към мнение

Здравейте и от мен новак тук....планирам пътуване до Швейцария - изцяло с обществен транспорт. Засега много идеи в главата и незнам кое е най-добре...моля за вашите съвети. Засега единственото сигурно е пътуването с Wizz air - София - Женева - София - от 03.08 до 10.08....после незнам обаче за тези дни какъв план да направя и кои места да посетя, за да мога да резервирам и нощувки и влакове. Плс за някакви идеи за програма?

 

Няма да е лошо да дадеш малко повече информация. Какви са ти интересите, какъв стил пътуване предпочиташ. Аз сигурно бих наел кола под наем и бих изръшкал на 4 колела къде каквото видя наоколо...7 дни изглеждат достатъчно. Прочете ли предложенията по-рано в темата също?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Георги, прочетох ги и точно това леко ме притесни, че повечето пътуват с коли под наем а ние и двамата не сме добри шофьори. По скоро с обществен транспорт и карта в ръка пътуваме. Едната ми идея беше да влезем през Комо в Лугано и оттам с влакчетата през 10-те (евентуално) града до Женева и оттам обратно в София. Но много  трудно ще направя програма за преспиването...всеки ден в различен град с багажа - направо се обърках от четене и планиране. Затова другата ми идея е - София - Женева - София като първа и последна дестинация...спане само в Женева (т.е. настаняване и багаж на едно място без местене) и всеки ден с влакчетата по 2 града. Някъде прочетох, че за 4 часа може да се стигне от единия край на Швейцария до другия..и това ме наведе на мисълта, че мооооже би ще успеем да вместим по 2 града, като съответно последния ще си е в Женева и езерото в околността. По-принцип нашия тип почивка е юруш от сутрин до късно вечер обикаляне - без музеи понякога, когато няма време...и вечер капнали хапване и сън.

Връзка към мнение

Женева е баш в единия край, та май не е много удобна за база. Набележи си какво ще гледаш, то в Швейцария не се ходи за градове, а за природа (планини), според мен де.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Под 10 града имах пред вид топ 10 дестинации - било то планина, кантон или град. Препоръка тогава за централната част за настаняване?


...тъй като самолета каца и тръгва от Женева , затова се спрях там да е база :(

Връзка към мнение

Жалко, че не съм бил много време там, надявам се някой от местните швейцарци да види темата и да сподели, но при търсенете на 10-ина точки за ден, които най-вероятно са разпръснати, колата просто е незаменима. 

 

Дори да нямате самочувствие на добри шофьори, след като се справяте тук съм почти сигурен, че ще се справите и там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Относно шофирането в Швейцария вече писах в една друа тема, но накратко моята препоръка е ако ще ходите по градове, особено в големите - с градски транспорт (Swisspass е добър вариант, понеже включва и корабите по езерата).

Ако ще обикаляте по планини и планински пътища, трекинг, ако ще минавате граници - Италия - Швейцария - Франция тогава с кола е по-удобно.

 

Колите под наем не са хич евтини в Швейцария. От Италия е много по-евтино да се наеме.

 

Женева, Цюрих, Базел не препоръчвам с кола, освен ако нямате хотел с паркинг.

Всичко е въпрос на предпочитание и добро планиране - универсална препоръка няма.

ЖП транспортът тук е много надежден и добре организиран - като време за пристигане спрямо кола разликата е малка, като удобство с багаж вие си преценете. На всяка гара има метални шкафчета за багаж, включително на малките селски гари.

 

Добре е да напишеш ако не къде мислите да ходите, то поне какъв тип туризъм предпочитате - за глетчерите и четирихилядниците така или иначе се ходи с влак, по разните ски курорти е много по-удобно с кола.

От Лугано за Цюрих е много по-добре с влак, понеже ако хванете пиков час на Готард, може да си отвисите с часове.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добра програма!

 

Lausanne - Montreux вземете влак S1 (пътника :P ), понеже минава близо до езерото на открито и е много красиво. Бързите влакове минават през тунели и няма да видите почти нищо. По маршрута препоръчвам Cully и Vevey - крайбрежния парк е много красив. Можете да слизате и да се качвате на следващия влак по маршрута. Влакът е на 30 минути мисля.

Voralpen express е много готин влак с уникален маршрут и е на нормална цена. От Санкт Гален минава под Säntis - най-високият връх в източните алпи - с кола не може да се мине от там. Препоръчвам стоп в Rapperswil - много красиво градче в южния край на Цюрихското езеро. 

Ако сте със SwissPass, от Rapperswil можете да вземете кораба за Цюрих вместо влака.

Добър вариант за ден 5 е от Люцерн до Thalwil и после с кораба до Цюрих Bürkliplatz.

 

Ако сте със SwissPass за Glacier Express мисля че се доплаща - проверете.

 

Препоръчвам да си инсталирате SBB Mobile - приложението за разписанието на целия обществен транспорт в Швейцария, за да можете да си планирате по-добре кратките стопове. Приложението работи с онлайн връзка.

Влакове от и до всяка точка в Швейцария има най-много на час за най-дългите дистанции, за по-късите и на четвърт.

Персоналът във влаковете и по гарите като правило говори и английски освен официалните езици и са много любезни.

Ако имате въпроси питайте.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://www.swisstravelsystem.com/en/tickets/swiss-family-card.html

 

 

georgiev, четох в този сайт за билет за групи (Family card), тъй като една колежка преди 8г :)  е ползвала такъв и е бил доста по-евтин от останалите. Но никъде не намирам цената му. Дали съществуват все още и какви са условията да го закупим?

Връзка към мнение

Цена няма, понеже е безплатно.

Важно е да правите разлика между група (group) и семейство (family).

В твоя линк става дума за семеен билет.

Идеята е, че децата до 16 години пътуват безплатно ако поне единия родител си е купил SwissPass.

От 16 до 26 са с намаление.

Според обясненията при закупуването на SwissPass казваш дали си с дете:

 

post-133-0-39820900-1437148262_thumb.png

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Това, което мога да прибавя към темата за по-бюджетен престой в не особено евтината Швейцария е следното:

 

1.В Женева, когато се настаните в даден хотел - получавате безплатна карта за целия градски транспорт.Мисля, че същото е валидно и за Лозана/Монтрьо.

2.Влаковете за повечето  градове - ако се запазят фиксирани часове предварително на отиване и/или връщане онлайн  са с 50 % намаление.

3.Първата събота на месеца в Лозана са безплатни музеите, както и първата неделя на месеца в Женева.

4.Женева пас може да се купи за 1,2 или 3 дни и включва безплатно много музеи, разходки с корабчета по езерото,влакчета за разглеждане на града, Телеферик на границата с Франция /Монт Салев/, каяци,водни колела  и други.Заслужава си!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А дали съществуват все още такива Pass-ове за групи от 2-5 човека (не Family card). И от къде препоръчвате да се закупят билетите за влака - онлайн, летище, гари?

Връзка към мнение

А дали съществуват все още такива Pass-ове за групи от 2-5 човека (не Family card). И от къде препоръчвате да се закупят билетите за влака - онлайн, летище, гари?

За пасовете незнам, но онлайн е най-добре да се купят, заради намаленията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли съвет от кой точно сайт от многото да си вземем Swiss Travel Pass и дали са еднакви условията им. Странно различни цени виждам.

 

http://www.swissvistas.com/swiss-pass.html#SwissPass  - 8 дни, втора класа - 303 Евро на човек

 

https://www.swissrailways.com/en/products/swisspass - 8 дни, втора класа - 363 Евро на човек

 

http://www.raileurope-world.com/spip.php?page=sales - 8 дни, втора класа - 590 евро за двама

 

навивам се май за първия вариант, но все пак да си кажете мнението ако може :)

Връзка към мнение

http://www.raileurope.com/rail-tickets-passes/swiss-pass/index.html   - и този последно, но е някаква промоция само за 1-ва класа

Options for First Class

 

Travelers: 2 Adults
Swiss Travel E-Pass
Class of Service: First Class
8 Travel Days Summer Promo (e-pass)

 

Total:  $1024

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.