Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

всички съвети са добри, изчерпателни и много ценни. аз ходя в швейцария поне веднъж годишно през последните 4 години. сестра ми и племеницата се преместиха там след 14 години в германия. въпреки, че нямам грижа с настаняването, искам да кажа на всички, които тръгвам натам: 1. швейцария е скъпа страна във всяко едно отношение - хотели, храна /ресторанти/, рент а кар. тези които са учили маркетинг стратегии, и знаят правилото за стандарт по макдоналдс, ще ме разберат - най-евтия "мак" е 3.49 франка...:) 2. влаковия транспорт е уникално точен, евтин, удобен и т.н., практически навсякъде може да се стигне с влак, препоръчвам го горещо 3. някой вече го беше написал, само потвърждавам, рент а кар от италия да се вземе е в пъти по-изгодно. пътища перфектни, магистрали и т.н., 4. кухня - на фондю, рьошти, джоланчета са ненадминати, за последното конкурират баварците, че ги и задминават. 5. швейцарците са купонджии, ако си мислите че кръчмите в делнични дни са празни, а по улиците няма хора...лъжете се, а в почивните дни без резервация ще си стоите у дома 6. много пият, а още повече пушат. в швейцария има барове, и никак не са малко, в които се пуши 7. обичат да се хранят семейно вечер на тротоара, пред къщите си!!, това ме втрещи при първото ми ходене - изкарват си маса и столове на тротоара пред блокчето, смъкват си всичко необходимо и сядат, обаче! няма да чуете врява, викове, изцепки, дори говорене на висок глас няма, музика и т.н.8. много топли, отзивчиви, сърдечни хора. по-младите говорят прекрасен английски. 9. с две думи - прекрасна страна, прекрасни хора, много за гледане, всекиму според интересите. ако имам снимки на служ. комп. ще кача малко тутакси:)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Ще ми се да попитам знаещите края на септември удачно време ли е за посещение на Швейцария? Имам една седмица от 24 септември до 01 октомври за обиколка някъде и първата идея беше Швейцария, но пък се замислих дали тогава не е много дъждовно и въобще как е есента там?

Връзка към мнение

Швейцария е определено от най-красивите държави които съм посещавал, най-вече заради това че там почти всяко градче си струва да спреш и да му хвърлиш един бърз поглед. Природата е прекрасна и доста добре потдържана, и то до абсурдна степен от рода да асфалтират черните пътища разделящи две ниви за да не цапат тракторите нормални път като се връщат от оран...

 

Заслужава да й се отдели повече време, заредени батерии на фотоапарата, и солидна пачка в джоба защото стандарта е сериозен. 

 

Аз бих се замислил за варианта с палатка, може би каравана, ако ще и под наем, е по удачен избор ако се вземат предвид нощните температури дори лятото, а и честите дъждовни превалявания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще ми се да попитам знаещите края на септември удачно време ли е за посещение на Швейцария? Имам една седмица от 24 септември до 01 октомври за обиколка някъде и първата идея беше Швейцария, но пък се замислих дали тогава не е много дъждовно и въобще как е есента там?

 

В края на септември времето в Швейцария е като в централна Европа - преобладават дъждовните дни, но се случват и изключения - например 2011 година в края на септември беше истинско циганско лято.

Надявам се тази година, след като лятото е супер дъждовно (Юли месец отчетоха исторически рекорд валежи), поне да имаме свястно циганско лято. Да видим.

 

Дъждът в Швейцария не е никакъв проблем, стига да имаш подходящи дрехи и обувки. В България като вали ставаш кален, тук ставаш просто мокър. Зависи и какво искаш да видиш и къде искаш да обикаляш. В планините е тегаво като вали. В градовете никой не му обръща внимание.

Аз бих тръгнал без да се замислям.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Моето планче е да бъдем там за периода 10-20август 2015. Още не съм започнала да слухтя за билети, че е рано, но след август ще започна. И ще бъда много благодарна за мнения по хотелите, които ще избера.

Много благодаря за всички мнения по темата, много ми помогнахте, за да се дооформи първоначалната идейка. :)

Уточнила съм вече:

1. Летим София-Бергамо-София.

2. Колата под наем вземаме от Бергамо, като първо ще напиша писмо, за да питам, може ли да се излезе в Швейцария с нея.

3. Ще спазваме маршрута  на Георгиев, като ще имам нужда от съвети и за хотелите.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Имате ли предложение, къде може да се отиде в Швейцария, за един ден разходка, тъй като ще бъдем на границата с Германия на езерото Бодензее и ми се ще да направим и една разходка из Швейцария. А може и до Лихтенщайн евентуално ? Моля евентуално да ме насочите в подходящата посока ;)

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Купих евтини билети от Скопие до Базел за началото на ноември . Програмата е готова горе долу, но цените на хотелите са доста солидни, което е нормално за швейцарските стандарти в крайна сметка. Все пак бих благодарен, ако някой има инфо за някое сайтче , което от време на време пуска промоции за хотели в Базел за да следя, ако излезе нещо добро. Приемам всякакви съвети всъщност.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Според това, което предвиждам ще имам един цял свободен ден след , като разгледам Базел. Тъй като града е на границата с Германия и Франция дали може да ми дадете съвет за някое хубаво градче в близост, което да обиколя. В краен случай ще отида до Цюрих , но все си мисля, че за там е по добре да си направя отделно пътуване. Очаквам с интерес предложения ...

Връзка към мнение

Базел, хотел и евтино се съчетават много трудно.

Има добри варианти в околните градчета (Muttenz, Pratteln), като някои даже са на трамвайните линии до Базел.

Другият вариант е този хотел

Реално е на 200 метра от границата, но формално е във Франция, съответно цените са европейски.

От него са 15 минути пеш и сте на трамвая, а има и рейс, но не знам кой точно и как.

В това градче има и други хотели и са добър вариант за разглеждане на Базел на по-нормална цена.

От гарата в Базел на половин час тръгват влакове за цяла Швейцария ако не сте с кола.

Ако планирате да ползвате влак, силно препоръчвам да прочетете раздела за Швейцария тук.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Една от държавите, която съм посещавал е Швейцария, но много малко едва на няколко километра от германската граница. Има един град- Констанц, който е наполовина немски, наполовина швейцарски. Ходих с камион- разбирай ТИР. Имам снимки от Боденското езеро- много е красиво. В четирите най-големи швейцарски града- Берн, Женева, Цюрих и Лозана обаче не съм ходил все още.

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Започвам с подготовката си за Швейцария. Гледам, билетите на УИЗ за периода 12-22 август са на приемлива цена. С багажи и места ще са около 200 евро за двама в двете посоки. на мен ми се струва добре, по-знаещите как мислите? Да купувам ли?

И молба към г-н Георгиев  и всички, които са ходили, да ми препоръчате хотели по маршрута. Ще сме взели кола от Бергамо.

Ето го маршрутът, който много ми хареса и ще го ползвам на 100%:/копирам го от поста на георгиев на първа страница./

 

"Бергамо - Сан Бернар (проходът, не тунела) - Montreux - Lausanne - (Geneve) - Vevey - Bern - Luzern - Gotthard - Locarno - Verzasca - Lugano - (Como) - Bergamo

 

Това на пръв поглед и от раз. Сега ще пробвам и малко детайли да дам за из пътя.

Изрази като "уникална красота", "спираща дъха гледка" ги пиша тук в началото с цел да не се повтарям, но важат за целия маршрут, таке че слагайте си ги по избор където ви хареса.

 

Проходът Сан Бернар - в най-горната му точка (2469м) има езеро и спирането е задължително.

Montreux - По време на фестивала е пълно с хора и музиканти от цял свят и атмосферата е нещо, което трябва да се усети. Ако харесвате джаз, можете да си вземете и билети за някой от официалните концерти. Иначе има няколко сцени със свободен достъп, където свирят добри, но не известни музиканти. На брега на Женевското езеро.

Lausanne - Лозана, както и казваме в България, е от големите Швейцарски градове. На мен ми е любим градския крайбрежен парк Ouchy - като влизате с колата гледайте табели за там. Има голям паркинг близо до парка. До него е централата на МОК с фонтаните. От парка Ouchy има градски транспорт, който представлява нeщо като лифт, който ви качва до центъра на града. Доста е стръмно.

Женева я пропускам в нета има доста информация. Между Лозана и Женева има корабчета, някои от началото на 20 век и си разходката е много приятна и си струва, особено ако имате къде да си оставите колата (в хотела например). Паркирането в Женева е доста скъпо. Имайте го предвид. Аз бих отскочил с кораба до Женева, бих позяпал центъра и обратно към Лозана/Веве.

Vevey - пътят Лозана-Веве (Ouchy-Cully-Vevey) минава през малки китни селца, заобиколени с лозови насаждения. От долната страна е езерото. Районът Ouchy-Cully-Chexbres-Vevey-Montreux го препоръчвам за пренощуване - има малки и сравнително по-евтини семейни хотелчета.

Bern - "столицата" - "градът с най-много мостове", "градът с мечките". Любимо място - бирария Altes Tramdepot. Точно над мечките, до стария мост на края на стария град.

Luzern - Най-красивият град в Швейцария по мнението на всички, които са били там. Препоръчвам да минете от Берн през Emmental, а не по магистралата - предполагам се сещате какво може да се види.

Gotthard - проходът обратно към Италия, през кантон Тичино. Пътят от Люцерн минава над Vierwaldstättersee - езерото на четирите кантона, от които е основана Конфедерацията.

Locarno - Китно градче на брега на Lago Maggiore. Лятото има филмов фестивал и прожекциите са на открито. От там тръгва пътят за

Val Verzasca - първо язовирът, на който е сниман филмът за James Bond, после нагоре по долината, на плаж на реката и скокове във водата."

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Започвам с подготовката си за Швейцария. Гледам, билетите на УИЗ за периода 12-22 август са на приемлива цена. С багажи и места ще са около 200 евро за двама в двете посоки. на мен ми се струва добре, по-знаещите как мислите? Да купувам ли?

 

Това са си 60 евро на човек за двупосочен чиста цена, взимай спокойно според мен, въпреки че е хипер рано. При положение, че говорим за август едва ли ще става по-евтино.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това са си 60 евро на човек за двупосочен чиста цена, взимай спокойно според мен, въпреки че е хипер рано. При положение, че говорим за август едва ли ще става по-евтино.

Благодаря ти, почвам ги!

Че ги и довърших - на отиване 59 лв на човек, на връщане - 49.

Ама с 2 големи салонни багажа, с един чекиран и места на авариен, тотал излезе 445 лева за двама. Сега погледнах на българия еър за същите дати  е почти по толкова за един човек.

Мисля да направя една нощувка в Бергамо и на другия ден рано да тръгнем. Приемам мнения и съвети, моля!

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Благодаря ти, почвам ги!

Че ги и довърших - на отиване 59 лв на човек, на връщане - 49.

Ама с 2 големи салонни багажа, с един чекиран и места на авариен, тотал излезе 445 лева за двама. Сега погледнах на българия еър за същите дати  е почти по толкова за един човек.

Мисля да направя една нощувка в Бергамо и на другия ден рано да тръгнем. Приемам мнения и съвети, моля!

 

Плана за ден в Бергамо е добър, градчето със сигурност заслужава. Може да погледнеш моята тема какво да правиш там за ден, имаше доста добри предложения както и моя доклад накрая: http://magelanci.com/topic/2360-няколко-часа-в-бергамо-дайте-идеи/

 

За Швейцария вече друг ще е със съветите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Плана за ден в Бергамо е добър, градчето със сигурност заслужава. Може да погледнеш моята тема какво да правиш там за ден, имаше доста добри предложения както и моя доклад накрая: http://magelanci.com/topic/2360-няколко-часа-в-бергамо-дайте-идеи/

 

За Швейцария вече друг ще е със съветите.

Оооо, страхотно, благодаря ти :) Като прочетох темата, та взех да мисля, дали да не направя нощувките 2, то много красиво! :wacko:

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Започвам с подготовката си за Швейцария. Гледам, билетите на УИЗ за периода 12-22 август са на приемлива цена. С багажи и места ще са около 200 евро за двама в двете посоки. на мен ми се струва добре, по-знаещите как мислите? Да купувам ли?

И молба към г-н Георгиев  и всички, които са ходили, да ми препоръчате хотели по маршрута. Ще сме взели кола от Бергамо.

Ето го маршрутът, който много ми хареса и ще го ползвам на 100%:/копирам го от поста на георгиев на първа страница./

 

"Бергамо - Сан Бернар (проходът, не тунела) - Montreux - Lausanne - (Geneve) - Vevey - Bern - Luzern - Gotthard - Locarno - Verzasca - Lugano - (Como) - Bergamo

 

Това на пръв поглед и от раз. Сега ще пробвам и малко детайли да дам за из пътя.

Изрази като "уникална красота", "спираща дъха гледка" ги пиша тук в началото с цел да не се повтарям, но важат за целия маршрут, таке че слагайте си ги по избор където ви хареса.

 

Проходът Сан Бернар - в най-горната му точка (2469м) има езеро и спирането е задължително.

Montreux - По време на фестивала е пълно с хора и музиканти от цял свят и атмосферата е нещо, което трябва да се усети. Ако харесвате джаз, можете да си вземете и билети за някой от официалните концерти. Иначе има няколко сцени със свободен достъп, където свирят добри, но не известни музиканти. На брега на Женевското езеро.

Lausanne - Лозана, както и казваме в България, е от големите Швейцарски градове. На мен ми е любим градския крайбрежен парк Ouchy - като влизате с колата гледайте табели за там. Има голям паркинг близо до парка. До него е централата на МОК с фонтаните. От парка Ouchy има градски транспорт, който представлява нeщо като лифт, който ви качва до центъра на града. Доста е стръмно.

Женева я пропускам в нета има доста информация. Между Лозана и Женева има корабчета, някои от началото на 20 век и си разходката е много приятна и си струва, особено ако имате къде да си оставите колата (в хотела например). Паркирането в Женева е доста скъпо. Имайте го предвид. Аз бих отскочил с кораба до Женева, бих позяпал центъра и обратно към Лозана/Веве.

Vevey - пътят Лозана-Веве (Ouchy-Cully-Vevey) минава през малки китни селца, заобиколени с лозови насаждения. От долната страна е езерото. Районът Ouchy-Cully-Chexbres-Vevey-Montreux го препоръчвам за пренощуване - има малки и сравнително по-евтини семейни хотелчета.

Bern - "столицата" - "градът с най-много мостове", "градът с мечките". Любимо място - бирария Altes Tramdepot. Точно над мечките, до стария мост на края на стария град.

Luzern - Най-красивият град в Швейцария по мнението на всички, които са били там. Препоръчвам да минете от Берн през Emmental, а не по магистралата - предполагам се сещате какво може да се види.

Gotthard - проходът обратно към Италия, през кантон Тичино. Пътят от Люцерн минава над Vierwaldstättersee - езерото на четирите кантона, от които е основана Конфедерацията.

Locarno - Китно градче на брега на Lago Maggiore. Лятото има филмов фестивал и прожекциите са на открито. От там тръгва пътят за

Val Verzasca - първо язовирът, на който е сниман филмът за James Bond, после нагоре по долината, на плаж на реката и скокове във водата."

Виждам, че г-н Георгиев е тук. Може ли малко внимание, моля!

Приемам съвети и препоръки за маршрута.Ако е възможно да получа, моля.

Връзка към мнение

По маршрута съм спал само в този хотел. Беше чисто, имаше безплатен паркинг наблизо. Веве е наблизо и е приятно за разходка покрай езерото преди вечеря.

Едни приятели си бяха намерили много добър хотел в Montreux през друг период. Просто зависи каква е офертата в букинг - затова и съм дал няколко имена на градчета.

 

Другите места съм ги посещавал отделно като част от други маршрути и не ми се е налагало да преспивам.

Като имаш яснота къде горе-долу ще е другото преспиване може да помислим.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, имам билет за Базел, престой 2 дни през Март 2015. Много ми иска да посетя Женева/Цюрих или Люцерн.Дали ще имам време да отскоча до някой от тези местенца и кое по точно или не си заслужава като се има впредвид органиченото време.

Връзка към мнение

Базел - Цюрих/Люцерн и обратно за два дни си е абсолютно спокойно. Със Женева ще ти дойде малко напрегнато, но също е възможно.

 

sbb.ch - сайтът на железниците. От Базел има влакове за Цюрих и Люцерн през половин час.

 

Трябва да дадеш и време на пристигане/тръгване, за да видим дали ще успеем да съберем и Женева в плана.

 

Според мен със swisscard ше ти излезе най-изгодно да обикаляш. особено ако си сама.

Обърни внимание на курса на франка, че от 2 седмици Швейцария от скъпа дестинация стана много скъпа дестинация.

Казвам го с цел правилно планиране.

 

Мога да ти препоръчам хотел в Базел ако решиш да спиш там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Базел - Цюрих/Люцерн и обратно за два дни си е абсолютно спокойно. Със Женева ще ти дойде малко напрегнато, но също е възможно.

 

sbb.ch - сайтът на железниците. От Базел има влакове за Цюрих и Люцерн през половин час.

 

Трябва да дадеш и време на пристигане/тръгване, за да видим дали ще успеем да съберем и Женева в плана.

 

Според мен със swisscard ше ти излезе най-изгодно да обикаляш. особено ако си сама.

Обърни внимание на курса на франка, че от 2 седмици Швейцария от скъпа дестинация стана много скъпа дестинация.

Казвам го с цел правилно планиране.

 

Мога да ти препоръчам хотел в Базел ако решиш да спиш там.

Пристигаме в събота в 10 сутринта в Базел и обратно в понеделник 10:30 сутринта от Базел,май малко по малко от 2 дена се получава. Значи казваш, че ще стигне времето и за Люцерн и Цюрих или за едно от двете? Кое си заслужава да се види? Ние не сме много фенове на музей, а по скоро на природни красоти и кулинарни вкусотии хех. Кое хотелче казваш в Базел си заслужава? Всякакви съвети и предложения са добре дошли :)

Редактирано от Лидия
Връзка към мнение

Моето предложение е да направите така:

Събота Базел-Люцерн-Цюрих спане в Цюрих.

Неделя предиобед Цюрих-Женева или ако не ви се пътува 4 часа Берн(1 ч) или Интерлакен (2 ч). Спане в Базел хем може да поразгледате и Базел.

Ето ти разписанието на влака Базел-Люцерн.

post-133-0-18306500-1422951929_thumb.png

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.