Прескочи до съдържание

Да си поговорим за Швейцария


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Моето предложение е да направите така:

Събота Базел-Люцерн-Цюрих спане в Цюрих.

Неделя предиобед Цюрих-Женева или ако не ви се пътува 4 часа Берн(1 ч) или Интерлакен (2 ч). Спане в Базел хем може да поразгледате и Базел.

Ето ти разписанието на влака Базел-Люцерн.

attachicon.gifBSL-LUZ.png

Супер, много благодаря :)

А какво си заслужава да се види, някакви предложения? По колко време трябва да си отделим за всеки поотделно? Лесно ли се обикалят пеша?

Къде е добре да се спи в Цюрих?

Връзка към мнение

Люцерн центъра е мноко красив и се обикаля пеша.

Ако сте със swisspass имате и карти за транспорта, така че можете да го ползвате, включително и речния/езерния.

Не знам обаче през март дали ще има такъв. Лятото има.

В Базел от 14.03 до 25.03 някъде ще има голямо изложение (Basel World) и цените на хотелите са астрономически.

Дано не идвате тогава.

Бих отделил по половин ден на швейцарски град.

Сравнително близо до Цюрих е Rheinfall - най-големият водопад на река Рейн. От Цюрих с влака е около час.

Гледката е доста впечатляваща. Не знам как ще ви се включи в програмата. Можете да разгледате Шафхаузен - градът с най-атрактивния символ, който съм виждал - той е на една спирка на влака от водопада. Там се произвеждат часовниците IWC има и музей, ако са ви интересни такива неща.

post-133-0-17859700-1423059461_thumb.png

Топките са златни, не жълти :)

 

В Цюрих малките турситически хотели в центъра са ок - спал съм в Adler и е ок. Ресторантът под хотела е известно място за ядене на фондю - миризмата се носи надалеч.

Ето ви разписание от Цюрих до водопада:

post-133-0-15450500-1423059219_thumb.png

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да споделя и своя опит. Преди 2-3 години бях в Базел за около седмица и макар да не беше по време на изложението, цените на хотелите ми се сториха астрономически. Затова се разтърсих и си намерих прилично изгодна нощувка в частна квартира в едно съседно селце, отрично свързано с Базел с влак и автобус (~45 минути от центъра на града). В Дорнах - едно много приятно градче, известно на света с Гьотеанума на Рудолф Щайнер, също имаше много прилични оферти за нощувки. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Този swisspass много скъп ми се стори 150 паунда някъде на човек за 3 дни. Ние реално ни трябва за ден или два, ама не видях да предлагат само за 1 ден,минимума 3 дни.. Трбява да погледна колко ще излеза ако купуваме отделни билети без swisspass.

Хотел Adler- добре изглежда,ама и той много скъм 190 паунда- ухуууу за двойна стая на вечер... Аз смятах някъде около 60-70 паунда на вечер. Ние сме в периода 07-09 Март, не хващаме изложението,но пак са цифри нощувките.

Връзка към мнение

Според мен със swisscard ше ти излезе най-изгодно да обикаляш. особено ако си сама.

Така хотелите ги букнах, както посъветва :) в Цюрих и Базел.

 

Моля за съвет :) помагайте. Заслужава ли си да се отскочи до Женева през Март, като все още си е зимно време и май фонтана няма да работи? Аз май главно заради това искам да отида и да видя прословутото Женевско езеро и фонтана.

Сравнявайки swiss pass цена за двама и наемането на кола, кое е по-евтин вариант?

Връзка към мнение

Така хотелите ги букнах, както посъветва :) в Цюрих и Базел.

 

Моля за съвет :) помагайте. Заслужава ли си да се отскочи до Женева през Март, като все още си е зимно време и май фонтана няма да работи? Аз май главно заради това искам да отида и да видя прословутото Женевско езеро и фонтана.

Сравнявайки swiss pass цена за двама и наемането на кола, кое е по-евтин вариант?

 

Цените в Швейцария са във швейцарски франкове, не в паунди. Вече си забелязала и че не е евтино, за съжаление, както отбелязах по-рано. Хотел под 100 франка на практика няма. Има разни БНБ или хостели под 100 франка.

Наемането на кола по принцип трябва да е по-евтино за двама, но имайте предвид и цените на паркирането в градовете. Паркинг глобата е 40 франка. В събота обикновено е тегаво за паркиране, в неделя не е проблем по сините зони.

С кола е добре ако нямате намерение да ходите в централната част на градовете.

Единични билети ще ви излязат по-скъпо според мен, но пак погледни цените.

Връзка към мнение

Цените в Швейцария са във швейцарски франкове, не в паунди. Вече си забелязала и че не е евтино, за съжаление, както отбелязах по-рано. Хотел под 100 франка на практика няма. Има разни БНБ или хостели под 100 франка.

Наемането на кола по принцип трябва да е по-евтино за двама, но имайте предвид и цените на паркирането в градовете. Паркинг глобата е 40 франка. В събота обикновено е тегаво за паркиране, в неделя не е проблем по сините зони.

С кола е добре ако нямате намерение да ходите в централната част на градовете.

Единични билети ще ви излязат по-скъпо според мен, но пак погледни цените.

Много благодаря. да знам,че са във франкове,но ги обръщам в паунди,защото ние живеем в Англия и направо ме убиха тея цени за влаковете. Как би посъветвал, коя карта е най-добре да взема, swiss pass за 3 дни или някаква друга карта, реално ние сме по малко от три дни?

А за Женева- заслужава ли си през Март?

Връзка към мнение

По принцип с добро планиране и ако имате постоянен достъп до интернет, бихте могли да минете и по-евтино с тези новите supersaver ticket. Разгледай на sbb.ch и си направи сметка - сложил съм скрийншот. Тези билети обаче ги има само за ненатоварените дни или часове. Което вас като гледам може и да ви се получи. Ако имаш някакъв вариант да ползваш интернет през телефона, приложението на sbb е много добро и можеш да си купуваш билети направо през него - билетът пристига като QR код и само го сканират кондукторите. Много хора го ползват, включително и аз. В него даже е по-лесно да намираш supersaver. Не знам обаче колко време преди тръгването на влака ги има билетите.

Изтегли го и пробвай.

Иначе като гледам swisspass е 210 франка. Единият билет Базел-Люцерн стандартната му цена е 37.40 франка. Люцерн-Цюрих още 25. Дотук за първия ден 63 франка по стандартни цени. Ако си напаснете часовете към цените на билетите наистина няма смисъл. Един приятел като беше тук успя да спести доста пари с тези билети. Имайте предвид, че са свързани с конкретен влак и ако го изпуснете и билета гори. Стандартните са за направление и важат цял ден и за всеки влак, включително и за TGV (ама само до 200 км/ч :P ).

 

Относно роуминга и мобилния интернет. Проверете си внимателно цените за роуминг и мобилен интернет. Чуждите оператори буквално дерат кожи за разговори от Швейцария.

 

Моят съвет е да си купите тази предплатена карта:

http://shop.m-budget.migros.ch/de/mobile-prepaid

Струва 20 франка, има включени 10МБ и за още 5 франка (от наличния баланс от 15) си активирате още 150МБ, които за 2 дни ще ви стигнат. Зарежда се с кредитна карта от компютър, може и в пощата мисля или по киоските, но не съм сигурен.

Разговорите до цяла европа, включително до България струват по 0.28 франка на минута, като се тарифират на секунда след първите 5 сек. Това значи, че 10 секунди разговор ви се тарифира за 0.05 франка. Има ги в почти всеки по-голям магазин, където видите оранжев надпис Migros, в пощите и тн - има карта на сайта. Близо до гарата в Базел има поща. Адресът е:

 

Die Post
Postpassage 9,4002 Basel 2 Annahme
 

В киоските обикновено ги няма. Там има разни други, но са по-скъпи.

 

На въпроса ти за Женева не знам какво да ти отговоря, понеже през Март в Швейцария си струва да се ходи само на ски, но пък наистина си струва! Мое мнение де. :P

Женева е хубав град, но на целия регион около езерото от Montreux до Женева е редно да му се отделят 2-3 дни през периода Май-Август - за пълен ефект.

 

post-133-0-52423500-1423676535_thumb.png

Редактирано от georgiev
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Струва ми се, че някъде написах из темите - направих 2 нощувки в Тирано, веднага след като кацнем в Бергамо и вземем колата. Това ще стане около 15ч. Доокато стане тъмно, смятам да сме се придвижили до Тирано. Следващият ден е за Бернина експрес - ще отидем с него до Ст, Мориц, разглеждаме го и вечерта се връщаме. На третия ден сутринта тръгваме за Люцерн, през Лугано , Белинзона, са около 300 км. Две  нощувки в Люцерн. Там ли беше водопадът и Шафхаузен? После Базел, Берн, Лозана и Женева. Останаха ми 7 нощувки, приемам предложения как да ги разпределя между 4-те града.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Такаааа, планчето ми е готово. Аз и друг път съм казвала, че обичаме лежерните пътешествия,  не тези от типа  тъгъдък-тъгъдък  и отмятане на бройка . Освен това, си обичаме удобството/ разбира се, до колкото можем да си го позволим/ :) така че, не ме бийте, моля, че хотелите са скъпи или пък - нощувките са по много на едно място. Може би, като стане човек на години, осъзнава, че няма за къде да бърза. :mad: Или по- точно - колкото и да бърза, стигаме всички все до едно място. :mad:

 

1 ден: На 8,08,2015 в 13 кацаме на летището в Бергамо. Вземаме багажа, колата под наем и запрашваме накъде Тирано. Там стигаме привечер, настаняваме се, разглеждаме каквото има за гледане, вечеря и нощувка.

 

2 ден: На другата сутрин рипваме рано и се мятаме на Бернина експрес, зяпаме красУти по пътя и стигаме до Сент Мориц. Там слизаме, разглеждаме и вечерта се мятаме на трена за на обратно. Пак спим в Тирано. В този хотел:

 

https://www.booking.com/hotel/it/corona-tirano.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS3582

 

3 ден: Ставаме, закусваме и тръгваме към Базел. 4 нощувки в Сент Луи, на 200 м от границата и на няколко км от Базел. Близо до хотела има спирка на трамвая за там:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/ha-tel-la-villa-k.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35

Ако има време, отиваме в Базел и почваме с гледането :) веднагически.

Нататък :

4 ден -  Цюрих и водопада на Рейн,

5 ден -   Люцерн и араунд.

6 ден -  Берн и там, каквото още харесам наоколо.

7 ден - придвижване до Тонон ле Бен, което е от другата страна на Женевското езеро, 4 нощувки там в този хотел:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/residence-la-renovation-thonon.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35820504018%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2620%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=608d021f3af0af36a85b5ab505bf0ba0;dcid=1;ucfs=1;srfid=253bd462d99197acbbff3a742e461c3272410ec9X1;highlight_room=

 

Шматкане из селото, вечеря, нощувка.

8 ден - фери до Лозана, разглеждане, вечерта обратно.

9 ден - Женева, разглеждане, вечерта обратно.

10 ден - Веве и Монтрьо, вечерта обратно.

11 ден придвижване до езерото Комо и нощувка в Дорио / Италия/, ето тук:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/residence-la-renovation-thonon.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35820504018%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2620%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=608d021f3af0af36a85b5ab505bf0ba0;dcid=1;ucfs=1;srfid=253bd462d99197acbbff3a742e461c3272410ec9X1;highlight_room=

 

Зяпане туй-онуй наоколо, когато пристигнем, на другия ден - придвижване до летището в Бергамо.

12ден - издаване на колата и полет обратно.

 

Приемам мнения и препоръки! :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Крадвам си програмата, че сме замислили подобно за края на юли. Ще я преработя, защото няма да разполагаме с 12 дни.

Защо не започнете с езерото Комо?

Връзка към мнение

Крадвам си програмата, че сме замислили подобно за края на юли. Ще я преработя, защото няма да разполагаме с 12 дни.

Защо не започнете с езерото Комо?

Защото отиваме в другата посока - към Тирано, а Комо е на връщане. А и на Комо и в Лугано сме били, та не е от първа важност.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Нашата Швейцария наближава. Кола ще наемаме на летището в Бергамо. Моля, някой, ако е наемал там и е пътувал до Швейцария и Франция, да сподели  опит и да даде съвет. Ще ми се пак да ползвам Голд кар, ама Тони каза, че офисът бил някъде далече от летището. :angry:

Връзка към мнение

Нашата Швейцария наближава. Кола ще наемаме на летището в Бергамо. Моля, някой, ако е наемал там и е пътувал до Швейцария и Франция, да сподели  опит и да даде съвет. Ще ми се пак да ползвам Голд кар, ама Тони каза, че офисът бил някъде далече от летището. :angry:

 

Аз съм взимал от Avis. Колата беше на летището, иначе нямах никакъв проблем. Питах изрично дали може да се ходи в Швейцария, общо взето ме погледнаха все едно им задавам най-тъпия въпрос на света и, че много ясно че може :) На съседното гише обаче се бяха разбучали на едни българи, че нямали доказателство за обратен билет и нещо кредитната им карта не я приемаха...според мен се заяждаха повече от необходимото. 

 

За Швейцария и друг път сме го говорили, ако няма да карате по магистрали да си спестите винетката, иначе може да се купи на границата. 

 

Специално за коли под наем и в друга тема го споменах наскоро, както и при авиокомпаниите цените много си зависят от ден, локация, фазата на меркурий и т.н. Та не трябва да се следват сляпо съвети, това че на един му е излязло много евтино с една компания, или на теб със същата предишния път ти е излязло евтино, не означава че ще е най-точния избор и сега :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм взимал от Avis. Колата беше на летището, иначе нямах никакъв проблем. Питах изрично дали може да се ходи в Швейцария, общо взето ме погледнаха все едно им задавам най-тъпия въпрос на света и, че много ясно че може :) На съседното гише обаче се бяха разбучали на едни българи, че нямали доказателство за обратен билет и нещо кредитната им карта не я приемаха...според мен се заяждаха повече от необходимото. 

 

За Швейцария и друг път сме го говорили, ако няма да карате по магистрали да си спестите винетката, иначе може да се купи на границата. 

 

Специално за коли под наем и в друга тема го споменах наскоро, както и при авиокомпаниите цените много си зависят от ден, локация, фазата на меркурий и т.н. Та не трябва да се следват сляпо съвети, това че на един му е излязло много евтино с една компания, или на теб със същата предишния път ти е излязло евтино, не означава че ще е най-точния избор и сега :)

Благодаря ти, че се включи, винетка вече имаме. Един приятел, който често пътува до там ни купи. Аз за сега само разглеждам, обикновено резервацията я правя десетина дни преди самото пътуване. При някои компании - например, при последната, от която взехме си пишеше, че колата може да пътува до Франция и Швейцария. Притеснявам се да няма ограничения, но като избера, първо ще питам, после ще плащам. :) Много интересно - до сега никога не са ни искали билет за обратен полет, а имаме не малък опит с разни фирми. :unsure:

Връзка към мнение

Ние преди няколко месеца взимахме 4 коли и ходихме до Цюрих. Авис, Сицили бай кар...и всички останали без Голд кар са на самото летище. Така че избор имаш. До офиса на Голд кар се пътува около 5 мин. с кола, ако все пак избереш тях го имай предвид. И е едно такова на доста забутано място. Иначе почти от всички други сме ползвали автомобили. Тия Сицили бай кар ме бяха изненадали доста приятно с хубави коли и цени.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние преди няколко месеца взимахме 4 коли и ходихме до Цюрих. Авис, Сицили бай кар...и всички останали без Голд кар са на самото летище. Така че избор имаш. До офиса на Голд кар се пътува около 5 мин. с кола, ако все пак избереш тях го имай предвид. И е едно такова на доста забутано място. Иначе почти от всички други сме ползвали автомобили. Тия Сицили бай кар ме бяха изненадали доста приятно с хубави коли и цени.

Тони, благодаря ти, че се включи. Аз вече казах, че с Голд кар нямахме проблеми и дадоха съвсем нова кола. На Бергамо е отбелязано, че се ходи с шатъл до офиса им, ама от къде се взема, не пише. И от Авис, и от Сицили бай кар сме взимали, вероятно ще ползвам някой от тях.

Връзка към мнение

Такаааа, планчето ми е готово. Аз и друг път съм казвала, че обичаме лежерните пътешествия,  не тези от типа  тъгъдък-тъгъдък  и отмятане на бройка . Освен това, си обичаме удобството/ разбира се, до колкото можем да си го позволим/ :) така че, не ме бийте, моля, че хотелите са скъпи или пък - нощувките са по много на едно място. Може би, като стане човек на години, осъзнава, че няма за къде да бърза. :mad: Или по- точно - колкото и да бърза, стигаме всички все до едно място. :mad:

 

1 ден: На 8,08,2015 в 13 кацаме на летището в Бергамо. Вземаме багажа, колата под наем и запрашваме накъде Тирано. Там стигаме привечер, настаняваме се, разглеждаме каквото има за гледане, вечеря и нощувка.

 

2 ден: На другата сутрин рипваме рано и се мятаме на Бернина експрес, зяпаме красУти по пътя и стигаме до Сент Мориц. Там слизаме, разглеждаме и вечерта се мятаме на трена за на обратно. Пак спим в Тирано. В този хотел:

 

https://www.booking.com/hotel/it/corona-tirano.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS3582

 

3 ден: Ставаме, закусваме и тръгваме към Базел. 4 нощувки в Сент Луи, на 200 м от границата и на няколко км от Базел. Близо до хотела има спирка на трамвая за там:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/ha-tel-la-villa-k.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35

Ако има време, отиваме в Базел и почваме с гледането :) веднагически.

Нататък :

4 ден -  Цюрих и водопада на Рейн,

5 ден -   Люцерн и араунд.

6 ден -  Берн и там, каквото още харесам наоколо.

7 ден - придвижване до Тонон ле Бен, което е от другата страна на Женевското езеро, 4 нощувки там в този хотел:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/residence-la-renovation-thonon.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35820504018%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2620%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=608d021f3af0af36a85b5ab505bf0ba0;dcid=1;ucfs=1;srfid=253bd462d99197acbbff3a742e461c3272410ec9X1;highlight_room=

 

Шматкане из селото, вечеря, нощувка.

8 ден - фери до Лозана, разглеждане, вечерта обратно.

9 ден - Женева, разглеждане, вечерта обратно.

10 ден - Веве и Монтрьо, вечерта обратно.

11 ден придвижване до езерото Комо и нощувка в Дорио / Италия/, ето тук:

 

https://www.booking.com/hotel/fr/residence-la-renovation-thonon.bg.html?aid=368032;label=bookings-naam-UtRZLJBunYAltyTSPotcFgS35820504018%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2620%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=608d021f3af0af36a85b5ab505bf0ba0;dcid=1;ucfs=1;srfid=253bd462d99197acbbff3a742e461c3272410ec9X1;highlight_room=

 

Зяпане туй-онуй наоколо, когато пристигнем, на другия ден - придвижване до летището в Бергамо.

12ден - издаване на колата и полет обратно.

 

Приемам мнения и препоръки! :)

много добра програма! бих ти препоръчала някъде из нея да включиш Тун с тунското езеро. Обещавам, че ще си повече от очарована. Виж го на гугълмап-а за да се ориентираш. На 30 км е от столицата Берн. И Интерлакен е на същото езеро, и е красив, но ако не ви се ходи до там, езерото по към Тун е неуписуемо красиво!. Не случайно сума холивудски звезди си накупиха къщи там :)

Редактирано от palia4i
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

много добра програма! бих ти препоръчала някъде из нея да включиш Тун с тунското езеро. Обещавам, че ще си повече от очарована. Виж го на гугълмап-а за да се ориентираш. На 30 км е от столицата Берн. И Интерлакен е на същото езеро, и е красив, но ако не ви се ходи до там, езерото по към Тун е неуписуемо красиво!. Не случайно сума холивудски звезди си накупиха къщи там :)

Много ти благодаря! :) Разгледах го вече и го включих, то е наблизо до Берн, а има какво да се види. За Интерлакен може би, няма да има време, то е хубаво да се отиде с железничката на върха. Но си трябва цял ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Шатъла се взема пред летището, но не е винаги там и може да се наложи да се чака 10-15 минути. :)

Като с всички шатъли. :blush: Благодаря ти, ще взема сигурно от някоя на самото летище. :)

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Ние преди няко паркингът на всички фирми лко месеца взимахме 4 коли и ходихме до Цюрих. Авис, Сицили бай кар...и всички останали без Голд кар са на самото летище. Така че избор имаш. До офиса на Голд кар се пътува около 5 мин. с кола, ако все пак избереш тях го имай предвид. И е едно такова на доста забутано място. Иначе почти от всички други сме ползвали автомобили. Тия Сицили бай кар ме бяха изненадали доста приятно с хубави коли и цени.

Тони, разбрах, че офисът на Голд кар   не е на летището. Колата от къде се взема? Паркингът на всички фирми не е ли на едно място? Както е навсякъде по летищата?

За времето, когато ни трябва колата, ценичките са доста възрастни :blush: Ама каквото е. :)

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Всички други са на един паркинг, само голдкар на друг, в обратна посока, на около 4-5 мин. с кола

И офисът им не е на летището, а на самия паркинг. Тоест излизате директно, търсите шатъла е тяхния надпис и той ви води. Там оправяте док. и взимате колата.

Връзка към мнение

Мои приятели ще посетят Женева в началото на Ноември. Имат няколко въпроса на които аз не смея да отговоря, защото не съм сигурен в отговорите. Въпросите са:

Харесали са си за спане близкия до Женева френски град Annemasse. Как става преминаването на границата между Швейцария и Франция? Според мен не трябва да има проблем но да питам все пак

Фонтана Jet d´Eau работи ли през това време на годината и всъщност какво е времето в Женева в началото на Ноември?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.