Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

 

преди 1 минута , Argentique каза:

Някои хора са ги пообиколили западните плажове, пък и търсят нови изживявания. :wink: Къде е Ханя, а къде Йерапетра, примерно за дневен трип до остров Chrisi. Или Спиналонга.

А и винаги има смисъл да има конкуренция заради ценообразуването. 
Но за Хераклион и Херсонисос съм чувала много лоши неща. :smile:

 

А за някъде да си чувала добри? Че на мен пък ми прилошава от представата за западните плажове в сезон и се чудя дали около Хераклион ще е по-добре, на някое малко заливче... 

 

https://www.discovergreece.com/travel-ideas/best-of/12-best-beaches-heraklion 

Връзка към коментар
преди 7 минути , Lindt каза:

 

 

А за някъде да си чувала добри? Че на мен пък ми прилошава от представата за западните плажове в сезон и се чудя дали около Хераклион ще е по-добре, на някое малко заливче... 

 

https://www.discovergreece.com/travel-ideas/best-of/12-best-beaches-heraklion 

Не съм проучвала района още и тази година няма май да ходя натам.
Но в най-подробния сайт за критски плажове има инфо.

 

Област Хераклион: https://www.cretanbeaches.com/en/beaches-of-crete/central-crete-beaches-heraklion

Област Ласити (Източният бряг): https://www.cretanbeaches.com/en/beaches-of-crete/east-crete-beaches-lassithi

 

Сайтът за плажовете в област Ханя и Ретимно много добра работа ни свърши миналата година.

По южния бряг определено има по-малко хора, цените са по-ниски, но и по-трудно се стига. 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , Argentique каза:

Някои хора са ги пообиколили западните плажове, пък и търсят нови изживявания и непознати територии. :wink: Къде е Ханя, а къде Йерапетра, примерно за дневен трип до остров Chrisi. Или Спиналонга.

А и винаги има смисъл да има конкуренция заради ценообразуването. 
Но за Хераклион и Херсонисос съм чувала много лоши неща. :smile:

Херсонисос е критският Слънчев бряг, мисля, че това определение е  достатъчно. Иначе мен и Хираклион ме устройва, защото обожавам Ретимно, а то е на средата между Ханя и Ираклион. Но тази година за съжаление ще се размина с гръцкото море, отпуската не стига за всичко.

 

  • Харесвам 3
  • Шок 2
Връзка към коментар

Аз заради остров Криси си бях навил на пръста да ходя до източен Крит и не беше зле. Направих една седмица. Плаж Вулизма е хубав, има автобус от Агиос Николаос.

преди 1 минута , Argentique каза:

 

Пък и до Ханя засега няма билети под 20€ на посока, дето за някои излизат чисто без пари. :wink:

 

Има в началото на юни с Раян.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 4 минути , Argentique каза:

 

Пък и до Ханя засега няма билети под 20€ на посока, дето за някои излизат чисто без пари. :wink:

 

Например на мен:) Жалко, че отпуската е разпределена до последния ден и час:(

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

 

 

А за някъде да си чувала добри? Че на мен пък ми прилошава от представата за западните плажове в сезон и се чудя дали около Хераклион ще е по-добре, на някое малко заливче... 

 

https://www.discovergreece.com/travel-ideas/best-of/12-best-beaches-heraklion 

например - Южен Крит, там си е друга губерния просто, готини плажове с умерено количество хора и то през август, цените далеч от тези, които са нагоре към Ханя, едно такова безвремие цари, гръцка идилия бих го нарекла :smile:

  • Харесвам 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , antea каза:

например - Южен Крит, там си е друга губерния просто, готини плажове с умерено количество хора и то през август, цените далеч от тези, които са нагоре към Ханя, едно такова безвремие цари, гръцка идилия бих го нарекла :smile:

Ей такива общи приказки като ми пишете с @Argentique, нищо няма да си купувам. Чакам някой да каже както беше при Стегна в Родос: "ей тук отиди за 3 дни, има рибки в морето, готвят там нещо на плажа, туй то..". А не:  "вземи си този подробен списък от 300 плажа, да си разглеждаш докато свърши промоцията 😄 "

  • Смея се 7
Връзка към коментар

И друго нещо. От Хераклион има по-евтини начини да се стигне с фери до южните Додеканези. Само не знам дали пасват съвсем по дни.

 

1514247692_Screenshot(1).png.c85e092facbfe93f985073585f9138f8.png

 

Ще прощавате за спама в темата за Уиз. Има промо и по други дестинации.

 

 

 

  • Харесвам 9
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , iMari каза:

А откъде е този чуден скриншот?

Цъкаш стартова точка и задаваш по дни.
За Додеканези има в събота сутрин фери.

 

https://www.ferryhopper.com/en/maps/ferries-map

 

Цените са еднопосочни.

 

Примерно:

1055721615_Screenshot(2).png.877562873e2c19b07ee5ad99a787d62f.png

 

1101622137_Screenshot(3).png.10c212ae6a63b865875dcb4957c8a4bb.png

 

Това е от бавните ферита на Блу стар. Но бързи няма или са с други цени.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 15 минути , Argentique каза:

И друго нещо. От Хераклион има по-евтини начини да се стигне с фери до южните Додеканези. Само не знам дали пасват съвсем по дни.

 

1514247692_Screenshot(1).png.c85e092facbfe93f985073585f9138f8.png

 

Ще прощавате за спама в темата за Уиз. Има промо и по други дестинации.

 

Това с фери от Крит до Додеканези е трудно за гласене. Ние уж го гласяхме, но смениха дните, в които се движи ферибота, тогава беше Превелис и вместо от Халки да стигнем с фери до Крит, както сме го правили, ходихме със самолет и бюджетът  рязко скочи. Но пък е много удобно, Родос-Крит за няма и час.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , Argentique каза:

Цъкаш стартова точка и задаваш по дни.
За Додеканези има в събота сутрин фери.

 

https://www.ferryhopper.com/en/maps/ferries-map

 

Цените са еднопосочни.

наистина излизат такива цени, аз бях погледнала в goferry и directferries - там са по-високи, изглежда нещо товарят

Връзка към коментар
преди 21 часа, Argentique каза:

Някои хора са ги пообиколили западните плажове, пък и търсят нови изживявания и непознати територии. :wink: Къде е Ханя, а къде Йерапетра, примерно за дневен трип до остров Chrisi. Или Спиналонга.

А и винаги има смисъл да има конкуренция заради ценообразуването. 
Но за Хераклион и Херсонисос съм чувала много лоши неща. :smile:

След като може да отидеш с един от 100-те рейса до Elafonissi или да те стоварят от 50 натъпкани кораба на Балос за "дей трип", аз не виждам причина да се ходи в Източен Крит.

Аз никога не бих отишъл до Spathi, Spinalonga, Chrisi, Amatos или много други подобни скучни места. Там е толкова скучно, че дори може да заспиш на плажа и да изгориш. В Ханя това не може да ти се случи, все ще има кой да те бута или прескача ...

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар

Много ми е странно как може да се дават обобщения за някакви места без да си ходил там въобще или само по разказа на някой приятел. И аз предпочитам западната част на Крит пред източната, но не е добре и не е в полза на никого да налагаме собствените си предпочитания на всички и да стопираме по този начин възможността от други разкази и/или мнения.

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Аз не си купих нищо, но ако някой е, да качи после снимки в темата „В момента съм“. :smile: Особено от източен Крит и/или острови.
Някой може и да я възприема като хвалба тип социална медия, но за мен си е място, откъдето понякога черпя вдъхновение за разни дестинации, без да се налага да се ровя из безброй теми във форума. Та не се стискайте! :biggrin:

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 3 часа, Роми каза:

Много ми е странно как може да се дават обобщения за някакви места без да си ходил там въобще или само по разказа на някой приятел. И аз предпочитам западната част на Крит пред източната, но не е добре и не е в полза на никого да налагаме собствените си предпочитания на всички и да стопираме по този начин възможността от други разкази и/или мнения.

+1

Има един  плаж Vai beach, баш на изток, който е супер. водопадчето Richtis, манастира Топлой (май така се казваше). Палекастро беше едно диво селце с маслинови горички и забутани плажчета, дето си сам с жена си.

преди 3 часа, Argentique каза:

Аз не си купих нищо, но ако някой е, да качи после снимки в темата „В момента съм“. :smile: Особено от източен Крит и/или острови.
 

Не са ми подръка снимките - утре ще сложа няколко за вдъхновение.

Само от водопада не гарантирам, че се къпах под него и някак не е удобно да слагам такива снимки. :wink:

  • Смея се 4
Връзка към коментар

аз малко не си представям, ако примерно има евтини билети до източен Крит, а интересното е в западен, какво би ме спряло да летя до източен и после да се преместя

това не е континент все пак

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , neuromancer каза:

аз малко не си представям, ако примерно има евтини билети до източен Крит, а интересното е в западен, какво би ме спряло да летя до източен и после да се преместя

това не е континент все пак

Не е, само 340км, но без спиране е над 5 часа минимум!

Връзка към коментар
Преди 1 час, ven62 каза:

 и забутани плажчета, дето си сам с жена си.

Забелязал съм за тебе, че умреш да се завреш някъде по света сам с жена си (предполагам и без много излишни дрехи). Случила е жена ти на мъж, ей.

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Да дам и моите 5 ст. по темата за Крит, макар че то стана голям спам. Била съм и на запад и на изток, и въпреки , че повечето неща са  изшетани, пак остават такива и за следващ път. На мен навсякъде ми харесва, независимо че се пътува бавно и продължително. През такива села сме минавали, че дори съм се чудила как сме успели да се изгубим с лудата навигация. Точно на изток около Агиос Николаос има няколко скътани плажчета, които могат да се съчетаят с Палеокастро и Йерапетра. С кеф бих боцнала едни бързи билетчета, но за хубавите цени датите са ми вече заети. Дано излезе нещо за края на август или началото на септември.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, ven62 каза:

+1

Има един  плаж Vai beach, баш на изток, който е супер. водопадчето Richtis, манастира Топлой (май така се казваше). Палекастро беше едно диво селце с маслинови горички и забутани плажчета, дето си сам с жена си.

Не са ми подръка снимките - утре ще сложа няколко за вдъхновение.

Само от водопада не гарантирам, че се къпах под него и някак не е удобно да слагам такива снимки. :wink:

Vai beach го дават като много хубав и с единствената палмова горичка в Европа. Аз засега съм ходила само в западната част, наистина там са най-емблематичните плажове - Балос, Елафониси и Фаласарна, както и флагмана на Крит - Ханя и по-малкият й вариант - Ретимно, но те са и най-туристически и доста пренаселени. Мислела съм си за почивка в източната част, но така й не съм стигнала. Според мен няма смисъл да пътуваш до Ираклион, за да ходиш по плажове, които са по-близо до Ханя, като там има директни полети на Райън, които също могат евентуално да се намерят евтини. От друга страна мисля, че може да се намерят места и плажове, както и фериботни връзки, които да са по-удобни от Ираклион. Близо е и Кносос, от историческите забележителности, но самия Ираклион и на мен никак не ми допадна и не бих се позиционирала там, но пак мисля, че има и интересни и не-толкова туристически места наоколо, но друг тип от западните.

Връзка към коментар

Извинявам се за продължаващия спам.

@Argentique е виновна. Искаше вдъхновение.

Аз само се пробвам:

 

Това спокойствие е някъде по крайбрежието около Палекастро, вероятно Kouremenos.

 

DSC00443.JPG.5d5a0e6346ba408e8676bcf59956a43b.JPG

 

Плажът Vai по изгрев - вълшебство:

 

DSC00517.JPG.ac2790932dd5b2191547a3851721d016.JPG

 

DSC00528.JPG.2d8995645f70d25fd69651fb1f48324e.JPG

 

DSC00535.JPG.080d7cf8f9ca81fa8a07bf3c367388ac.JPG

 

DSC00550.JPG.2664cdf829826f60c8a068ef35a8e261.JPG

 

Водопада Richtis:

 

DSC00623.JPG.ebb1199ddedfa083f446d800775b158b.JPG

 

DSC00644.JPG.5e0a1891aff8d7c9cd9ed7d12ccd40b7.JPG

 

Красотите изискват жертви т.е. ходене по някакви партизански пътеки до водопада:

 

DSC00662.JPG.8bea95b86ed628b7772ef1e5776a12dd.JPG

 

DSC00679.JPG.c78be6c669e65b07e9a4bf01dbdc4e07.JPG

 

DSC00704.JPG.4fd257c7936c0dd25088b1c57429799e.JPG

 

Това е някъде по пътя от времето когато руснаците бяха на мода.

DSC00901.JPG.4671268ca2911198ec7b772e0a569f60.JPG

 

От манастира Топлой снимки не намерих. това е Аркади, който е по-скоро в западната част:

DSC00927.JPG.dcd9e633e23348ffe8f12c3848bd365f.JPG

 

DSC00931.JPG.b50d7a1f6817bdf85c5751efb0e068b0.JPG

 

DSC00950.JPG.b65e883b0c5efd84f0967d54b49e892a.JPG

 

Още един плаж с палми - Превели:

 

DSC01112.JPG.83bcaaf28298d6edbdd4290274a8a3c3.JPG

 

В близост има едни много по-як - Micro amoudi. Снимки от него няма да показвам:wink: - ходете си го вижте. Но тук по-скоро става въпрос за южен Крит.

 

И като съм се отплеснал, няма как да не спомена плаж №1 на Крит (според мен) - Seitan Limania:

DSC01715.JPG.6a4dda005c5704f78e71bfef82c49b3c.JPG

 

DSC01722.JPG.53fd3f30935326ba9779936c233567fe.JPG

 

Той също изисква малко усилия:

 

DSC01733.JPG.067fc7eab04a3d2f30368a610215e44a.JPG

 

Но тук вече съм възнаграден - плувам почти до натовската база:

DSC01803.JPG.523868a7662b3671a03936d5a57159e2.JPG

 

За мен Крит е това  т.е. за мен Гърция е това:

 

.DSC00724.JPG.9e962ea8c644eeb34531659315112a0c.JPG

 

Моля някой модератор да премести отплесването ни в по-подходяща тема.


 

 

  • Харесвам 19
  • Благодаря 5
  • Браво 10
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • Kalina0109
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.