Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за остров Крит


Зани

Препоръчани мнения

На 1.08.2022 г. в 9:52, jorocontrola каза:

Мойте 2 стотинки:

- комбинирайте Фаласарна с Балос. През деня на Фаласарна. Супер плаж е. Следобед/вечерта до Балос с колата (15мин черен път, без да е разбито или с много дупки). Ако останете до залез, има голяма вероятност да сте си само вие. Хем няма да ви пече много като се качвате обратно към паркинга. Предполагам, когато идват корабите с туристите е фраш и не много приятно.

- На Елафониси може и трябва да се отдели цял ден. Тук ги карат с рейсове, не с кораби. Така че да сте по-рано, за да има място, ако искате чадъри 🙂

Seitan limani beach - не знам дали става за плаж с тия камънаци, иначе за снимка е супер. Може да се мине за час-два да се види.

 

Балос не става ли за цял ден плажуване? 

Връзка към мнение
преди 19 минути , VVP каза:

Балос не става ли за цял ден плажуване? 

Как да не става? Става, даже е идеален. Само че ако искате чадър и шезлонг и паркинг място на самия паркинг, а не по пътя, отидете малко по-раничко (в сезон около 10 ч.), иначе може и със собствен чадър (поне миналото лято можеше). Долу има и някакво заведение, но не знам цените. Така че си носете някаква храна за през деня и задължително вода за качването на обратно.

Навръщане може да похапнете в https://gramvousarestaurant.com/en/home-eng/

Не случайно е с такъв висок рейтинг. 😉

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , SofiaV каза:

Имам въпрос: За Балос и Ефалониси нужни ли са аква обувки?

Не,плажовете са пясъчни,но пътеката за Балос е камениста.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напоследък все не ми остава време, но днес отделих малко,за да оставя  отчет за "нашият" Крит, докато ми е все още прясно. Може на някой да му е от полза.

 

Това ни беше първо посещение на острова и много ни хареса. За начало се съсредоточихме само в едната му част и го давахме по-лежерно. Бяхме от сряда до сряда с Уиз. Оттук си резервирахме кола от Greenways за 4 дни. Като ги разглеждах първоначално бяха 39€ и след 2 дни вече резервирах на 45€ . След това май бяха по 57€ . Това са цени за период 2-4 дни, а за по-дълъг мисля че са по-евтини. Допълнителната застраховка е още 10€ на ден. На летището се "зачудихме" малко по-дълго дали да я направим и ни оферираха : 200€ всичко за 4 дни. Това и платихме. Колата я взехме от летището, а я върнахме в Ретимно. Няма допълнително заплащане за това, а доста от другите фирми искаха м/у 20 и 40 за връщане на различно място. Колата - почти нова Киа Пиканто и беше чук. Първите три нощувки ни бяха в Ханя.

 

Сряда

След полета имахме време за хапване набързо и естетвено по раки!

 

Четвъртък

Сутринта в 09:30 бяхме на паркинга на Балос. Все още беше поносимо. Плажът според мен е по-хубав отгоре, отколкото долу. Чадър с два шезлонга - 15€. Там бяхме до 13:00, а следобяд минахме през Фаласарна, но духаше яко и само хапнахме там, защото не беше много за плаж. На тръгване от Балос вече се паркираше по пътя на 10-15 минути пеша от паркинга.

 

Петък

Плажа на Зорба в Ставрос до обяд и след това на градският в Ханя. На Zorbas beach сет беше 25€ и не се възползвахме, а уважихме свободната зона. Градският плаж става като за градски и за 2-3 часа. . Вечерта ни беше последната нощувка в Ханя.

 

Събота

В 10:00 вече се бяхме настанили на Елафониси. Според мен това е последният възможен час за да вземете чадър на малко по-спокойно място. Към 12:00 стана „мазаляк“. Сигурно имаше поне 25-30 автобуса, освен колите. Цял ден останахме там. 15€ е к-та. И тук духаше, но беше търпимо.Вечерта останахме да нощуваме там.

 

Неделя

Рано сутринта бяхме на празния Елафониси за 10-на минути и оттам към Ретимно. Хвърлихме само багажа и към обяд бяхме на Превели. Цял ден се излежавахме под сянката в горичката. Към 13:00 часа вече беше фул. Водата беше малко хладничка. Джунглата и тя е по-красива от горе от високото. Има и някакво заведение с що годе нормални цени.

Вечерта се настанихме в  Ретимно и след това върнахме колата . Апартаментът ни беше в края на пешеходната алея на 50 метра от плажа. Там останахме последните 3 нощувки. Супер тишина за разлика от лудницата в центъра. Вечер се чуваше само морето и някое и друго скутерче. Плажа  е пясъчен. Има и огромна свободна зона, а и заведения с чадъри. Цената беше 5-6€ за сета, а на няколко места имаше и само срещу консумация.

Вечер хапвахме в различни заведения в стария град. Като разстояние на отиване беше 5-6€ с такси, а на връщане 30 мин. пеша. В града има и редовен транспорт, но не сме го ползвали.

Последният ден преди полета си оставихме багажа на автогарата – 2€ е за 24 ч. Времето беше облачно и подходящо за посещение на крепоста. Не е нещо уау, но има много кубави гледки към града. След това кафенце, обяд ,малко шопинг на циганийки и към автогарата. Бяхме си купили билети за последнят рейс до летището в Ханя. 17:30 тръгна и в 19:00 пристигнахме. Цената е 7.30€.

 

Сутрин пазрувахме от пекарните, а за обяд и вечеря на таверни. Храната и обслужването бяха добри. Цени нормални. В сравнение в София, вече навсякъде ми се струва,че хич не е скъпо. Всеки път имаше комплимент – раки или десерт, а някъде и двете. В Ханя бяхме на таверна с жива критска музика - https://www.adespotochania.gr/en/ . Мисля, че тук го бяха препоръчали и ако решите да го посетоте, не е лошо да си направите резервация.

 

 

Това е пракрическата част от пътуването, а емоциите и красотата не мога да ги предам. Те си остават на север от тила!

Много ни хареса и живот и здраве, следващиат път ще посетим и други места от острова

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

удачно ли е посещение на Крит около 10-ти септември,  или още е прекалено горещо и пренаселено? Искаше ми се да е октомври, но се съобразявам с началото на учебната година в БГ.

Също, Ханя или Ретимно ще ми препоръчате за настаняване? Искам да сме в чаровно градче със стар град и красиви улички 🙂

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 29 минути , deian каза:

Здравейте,

удачно ли е посещение на Крит около 10-ти септември,  или още е прекалено горещо и пренаселено? Искаше ми се да е октомври, но се съобразявам с началото на учебната година в БГ.

Също, Ханя или Ретимно ще ми препоръчате за настаняване? Искам да сме в чаровно градче със стар град и красиви улички 🙂

И Ханя е хубав, но Ретимно ми хареса повече.  Настаних се в началото на плажа на пешеходно растояние от стария град. Там има и голям паркинг, ако е нужен. От летището до Ретимно и обратно има 4 директни автобуса. Аз ползвах в 14,30, цена 7,30 евро.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ходил съм от 6 септември и беше ОК според мен откъм тълпи и време. Един ден беше облачно и една сутрин се редуваше порой и слънце няколко часа, после се оправи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 23 минути , Дани Магелани каза:

И Ханя е хубав, но Ретимно ми хареса повече.  Настаних се в началото на плажа на пешеходно растояние от стария град. Там има и голям паркинг, ако е нужен. От летището до Ретимно и обратно има 4 директни автобуса. Аз ползвах в 14,30, цена 7,30 евро.

Ето разписанието:

20220825_123457.jpg

 

20220825_123528.jpg

 

20220825_123634.jpg.da3c39db9f038f56e59b8299cb437ac7.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Привет! 

Как стои въпросът с разплащането в таверни, магазини, пекарни, кафенета и бензиностанции на острова? 

Приемат ли се български дебитни карти или по-добре човек да разполага с достатъчно пари в брой? 

 

Ако е второто, намират ли се често банкомати и тегленето от тях твърде неизгодно ли е? 

 

Разбрах, че за плащането на кола под наем е най-добре в брой. 

Благодаря! 🙂

Връзка към мнение

Плащането с карта е нормално, като в България. На повечето места може, на някои не. 

Защо рентакара да е кеш? И него платихме с карта /Атенс карс, местна/. 

За АТМ не съм гледала колко често има, не се наложи да теглим. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В момента сме на Крит. Плащаме основно с карти. На два пъти не успяхме, просто картата не  сработи. Ретакара, / ние сме с Мустанг/, платихме кеш, но при тях винаги е било така. Банкомати естествено, че има, само трябва да внимавате да не са от онези с големите такси. И малко прясна информация-от вторник сме тук, летяхме с Раян. Рентакар от Мустанг, както винаги точни, 15 минути след излизане от летището вече пътувахме. Колата е Тойота Ярис, дизел и според мъжа ми се справя чудесно с трима възрастни и една тинейджърка. В момента сме в Ретимно за 4 дни, много ни харесва. Вчера тръгнахме на плаж в Плакиас, но плажа изобщо не ни хареса, мътна водата и отидохме на Дамнони. Хареса ни, беше спокойно, 2 шезлонга и чадър 6 евро. Днес трябваше да бъде на плаж в Бали, се оказахме без автомобил. На паркинга, в четвъртък има фермер ски пазар и въпреки, че знаехме и мъжа ми рано отиде да я изкара, я заварил запушена със сергии. И така по неволя сме на селския плаж. 12 евро комплекта чадър и шезлонги. За сега е много спокойно, морето тихо, водата сълза. Неочаквано, но много ни хареса. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Другата сряда заминаваме и ние за Ханя с вечерния на Уиз до неделя с вечерния на Раян. Букнах хубав апартамент през booking в център за 775лв за 4-ма, 4 нощувки. Мислим един ден да отидем до Ретимно /с автобус за час се стига по разписание/ и да ходим на Golden beach. Друго не съм мислил, че не знам дали ни се пътува много за 3 дена. Попаднах и на това разписание /от което виждам, че автобус 21 ходи до golden beach ама не мога да разбера билетите по колко са, че са някакви две зони и освен от автобус от къде другаде се вземат./, което май са предимно автобусите в града и малко извън.

 

ZONE A - FARES

 

Ticket bought outside bus   Ticket bought inside bus

1,10 euro

 

2,00 euro

 

 

ZONE B - FARES

 

Ticket bought outside bus   Ticket bought inside bus

1,50 euro

  2,50 euro
Връзка към мнение

За Golden beach при покупка от касата е 1.10 евро.  Купете си и за връщане направо.

 

Първа спирка е тук, има и каса.

 

29 Πλ. 1866
https://maps.app.goo.gl/A1vDE77yLsnJ77mN9

 

 

Разписание на градски автобуси тук, в timetable.pdf:

 

http://chaniabus.gr/en/#lineDetails_1391_21 : KALAMAKI AGII APOSTOLI_23-53

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Ivko каза:

Другата сряда заминаваме и ние за Ханя с вечерния на Уиз до неделя с вечерния на Раян.

     
     

Другата сряда 14-ти ли е или 21-ви?

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ние сме в Агия Мария до сряда. Има много малко хора и ни е скучно. Знаете ли къде мога да видя разписание за автобус до Ханя? Питам тъй като според Google последния автобус е в 16, а ние искаме да отидем вечер. Иначе в сайта на KTel пише, че автобусите са през 20 мин. Морето е страхотно. 

Връзка към мнение
преди 14 минути , Stryper каза:

Ние сме в Агия Мария до сряда. Има много малко хора и ни е скучно. Знаете ли къде мога да видя разписание за автобус до Ханя?

 

chania.jpg

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.