Прескочи до съдържание

Куба - скъпо ли е или евтино?


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Ретро-то не го коментираме, трудно ще го изкоренят, говорим за промяната в цени, обслужване, тип почивка там ..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Убеден съм, че ако досега цените се покачваха всяка година, от началото на 2016 г. ще започнат да се покачват ежемесечно. Аз съм договорил още през месец август цени за нощувки и храна в различни "каза партикуларес" за цялото пътуване (предвидено за началото на февруари) и искрено се надявам собствениците да не решат да поискат повече по време на престоя или още по-лошо при контролното потвърждение, което мисля да направя в седмицата преди пътуването. Като цяло, лично за себе си знам, че почти безвъзвратно съм закъснял с тази дестинация, но поне да хванем останалото "почти" в цялата галимация...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи и аз съм успяла да хвана последния влак. Онзи ден докато правех планове за Бразилия случайно попаднах на оферта за Куба и неочаквано за мен рязко смених дестинацията. Явно е имало намеса свише :) Ще сме там в началото на февруари, дано да изпреварим американците.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Не знам дали сте запознати, но изнасянето на кубинското конвертируемо песо е забранено, следователно е трудно да се сдобие човек с него, извън Куба. На летището безцеремонно го конфискуват, ако го открият у вас. Това прави цените доста подвластни на усмотрението на централната им банка и странните им обменни курсове.

Някой случайно да е срещал да се продават кук-ове в някой чейндж? Всички от "популярните" нямат, при все, че дават курс ...

Редактирано от macf1an
Връзка към мнение

Няма да откриеш кукове извън Куба, забранено е изнасянето им, сам си го написал. Моите проучвания сочат, че при кацане е добре да се обменят кукове, колкото за таксито до казата. На следващия ден ще обменим или в банка или в ка-де-ка, като също така смятам да обменя и малко купове...

Връзка към мнение

За долара е вързан, засега, но има 10% такса за обмяна на вражеската валута. Останалите курсове плават, като еврото в момента е 1.12 кук. Иначе, по чейнджовете имат периодично, но е рядкост и се изкупува бързо - така твърдят.

Връзка към мнение

Аз имам друг проблем, който на място ще се чудя как да реша. От рент-а-кар компанията имат условие за 200 КУК депозит. Не приемат кредитната карта, доколкото разбирам искат кеш. Няма проблем, ще оставя, но реално ще връщам колата директно на летището посред нощ преди полета и нямам идея дали по това време там ще работи бюро от което да сменя куковете за евро. Надявам се, предвид забраната за изнасяне на кукове от страната, този въпрос да е отигран от рент-а-кар компанията и самите те евентуално да връщат евра пък макар и по дървен курс. Мисля да преговарям с тях като взимам колата. Теди, имаш ли спомен при вас как стояха нещата?

Връзка към мнение

Нямам спомен да са ни искали кеш. Върнахме колата на летището в Сантяго, но в нормален час около 18 ч. и си работеха. Ние имахме друг проблем - спукано предно стъкло. Застраховката го покриваше, но се наложи да чакаме 1 час човек, който да опише щетата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам дали това е точната тема, в която да го направя, но снощи обещах да проверя и споделя как стоят нещата с резервациите за шоуто в "Тропикана". Ето какво откривам за момента:

 

http://tropicana.payresline.com/web/app.php/es/Portal/Tropicana/

 

http://tropicanacabaret.com/

 

http://www.havanatour.co.uk/tropicana-show

 

Търсенето на испански не дава съществено различни резултати - първите два линка излизат и там. Ето няколко допълнителни резултата, които излизат при това търсене:

 

https://holiplus.com/es/tour/5222i/espectaculo-cabaret-tropicana,

 

и оферта на една мексиканска агенция: http://www.cubatravel.cc/paseo-de-un-dia.php?c=801

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Виждам, че сте обсъждали възможността за изнасяне на CUC при излизане от Куба.

Според информационната брошура,която си всех на излизане от Куба (началото на декември 2015), е позволено изнасянето на сума от около 200 CUC (ако си спомням коректно) и подобна сума в CUP. Не намирам в момента брошурката, но като цяло има доста промени влезли в сила след май месец точно свързани с купуването и притежаването на кубинските валути от чужденци.

 

На летището в Хавана на излитане CADECA- та си работеше до доста късно (22 часа поне) и там курсът си беше стандартният фиксиран такъв. Опашката обаче хич не беше малка и понеже не ни се чакаше решихме да си оставим известна сума. В зоната след паспортната проверка също имаше отделно чейндж бюро с доста по-малка опашка. Това  обаче явно не беше случайно защото курсът се оказа различен от официалния и по-неизгоден от този навън(46 Кук ни обмениха за 40 евро и съответно за 23 кук -20 евро) и за пръв път не ми беше издадена касова бележка.

 

При обмяната на долари си има 10 процента комисионна и това си го има като информация във всяка Кадека. Същото важи и при плащане с кредитна карта, ако ви въведат сумата в долари.  

 

Това е, което се сещам за момента, ако имате въпроси съм насреща.

Редактирано от donkat
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Евгени Димитров

Аз в Куба бях септември 2014г. За 7 дни и 2 нощвки в Канкун пръснах 2300 долара. В тази сума не включвам 200 долара, които кубинските авиолинии ни взеха за еднопосочен билет, тъй като си изпуснахме полета от Канкун не по наша вина, но полет на американ еърлайнс съчетан с кубинските авиолинии, всеки вдига рамени и не го интересува, вика плащай. А най-фрапантното беше, че като си купувахме еднопосочния от Канкун до Хавана, предтсвителя на кубинците се опита да ни метне с близо $90 на човек. Отивам и го питам колко струва и той ми казва $296, а след теглене на пари от банкомата и връщане отново на гишето ми го продава за $208. Куба е двете крайности, или много ще ти хареса или не. Най-тегавото е, че само ти досаждат на улицата с всякакви глупости. Слизаме от таксито и един от другата страна на улицата се провиква "Такси?" Защо ще ми трябва такси, след като току-що слязох от такова?  Иначе цени, от това което ми е останало в главата: такси от летище до града 25 кука, може да се договриш и за 20, вечеря в ресторант 25 кука, намира се и по-евтино. Вход за дискотека 2-5 кука. За салон Рохо срещу Интернационал беше 10. Сладолед 2,5 кука. Такси, малко на договорка 3-8 кука. Имаше и едни които вървят по линията на автобусите, те бяха по 1 кук на човек. Ром 6-7 кука (Хавана Клуб). Пихме ром Легендарио, 7 годишен - невероятен, беше на промоция 8 кука. Иначе стандартна цена 16. Вода от улицата 1,5 лита - 1,5 кук. Бирите и те бяха по 1-2 кука. Билет от Хавана до Тринидад 25 кука. При положение, че кука е по-скъп от долара и като ти сложат и такса за обмяна, като цяло, лично за мен Куба не си е много евтина дестинация, но тук аз нямам база за сравнение, тъй като не съм бил на друго място в Карибите освен Бахами, но там беше круиз преди 10 години. За Мексико - с 2 нощувки в Канкун също не бих могъл да сравня. 

Редактирано от Evgenikd
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Куба е скъпа, ако живеете туристически живот и не се пазарите. Горе-долу са такива цените, да.
Иначе, валута може да си изнасяте колкото искате, не ги броят. Евро се сменя на 1.05 (заради мен, но за това - по-натам) и около 1:1 в хотелите, където не трябва да чакаш.
 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

За долара е вързан, засега, но има 10% такса за обмяна на вражеската валута. Останалите курсове плават, като еврото в момента е 1.12 кук. Иначе, по чейнджовете имат периодично, но е рядкост и се изкупува бързо - така твърдят.

 

Куба отменя таксата върху операциите с долари

"Правителството на Куба реши да отмени 10-процентната такса върху всички операции с долари в банките и обменните пунктове в страната, съобщи министърът на външните работи Бруно Родригес, цитиран от световните агенции..." 

 

Цялата статия

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Май дойде деня и започва началото на края.

https://www.24chasa.bg/Article/5467278

Със сигурност цените ще растат все повече, но по-лошото е, че страната след няколко години няма да има нищо общо с Куба каквото я познават хората успели да я посетят на време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Май дойде деня и започва началото на края.

https://www.24chasa.bg/Article/5467278

Със сигурност цените ще растат все повече, но по-лошото е, че страната след няколко години няма да има нищо общо с Куба каквото я познават хората успели да я посетят на време.

 

Кое е края, всъщност? Това, че кубинците искат промяна и по-добър живот? Като нас?

 

Понякога искрено се удивлявам на нашия пътешественически егоизъм - искаме автентичност и евтино, и ако може нацията да замръзне, за да й се насладим... Особено спрямо Куба.

 

Аз много добре разбирам за какво иде реч и със сигурност американското влияние ще е нееднозначно. Сигурно романтизмът ще се изгуби в голяма степен - по някое време. Но вероятността рафтовете на магазините да са по-пълни и жителите на тази страна по-удовлетворени ще бъде доста по-голяма.

 

Както да могат И те - когато поискат, да могат да отидат - ако не да живеят на Канарските острови, Испания и Англия, то поне да ги посетят. 

Връзка към мнение

Ами всеки иска различно, не претъпкано и евтино, ама за местните не мислим. Иначе аз все чета, че Куба вече се пръска по шевовете от туристи, та ...

Връзка към мнение

От моя гледна точка, големият проблем с предстоящата американска инвазия в Куба е свързан с неминуемата промяна в манталитета на кубинците. Наченки за подобни процеси се наблюдават още сега покрай вече добилите популярност и история "каса партикуляр". Истината е, че частната инициатива променя манталитета на хората и постепенно всяко действие се насочва в посока правене на пари. С риск някой да ме обвини в ретроградност, лично за мен, най-хубавите емоции по време на посещението ни в Куба бяха свързани с разговори с кубинци, които все още нямат комерсиален манталитет и разговарят с теб с чисто съзнание и тотален наивитет. Това  ще си отиде. Лавиците по магазините ще се напълнят, но това въобще не означава, че поне в началото ще има кой да пазарува. Сякаш забравихме какво беше у нас в средата и към края на 90-те...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всеки си има гледна точка и понеже стана дума, ще кажа и аз какво виждам и мисля по темата.

 

Какво ще стане сега, е повече от ясно. Както се каза, няма да се напълнят рафтовете, нито ще тръгнат да пътуват кубинците когато искат, дори напротив. Привилегията да им дават документи в САЩ ще отпадне в деня, в който те могат да излизат свободно от страната си.

От друга страна само в САЩ има почти 1,5 млн кубинци или над 10% от всичките, та явно не е било чак толкова трудно за тях да избягат.

За Европа и другите страни е пределно ясно, че ще имат визи, та за Англия, Испания  и другите ще имат да чакат кубинците да ги посетят още доста време.

 

Сега си представете, какво става там след 10 кратно увеличаване на потока от туристи, а може и да е доста повече от 10 пъти.

Аз виждам една абсолютна мизерия, просто страната нямам как да поеме толкова хора, няма инфраструктура,  пречиствателни  станции, нито други неща, къпещите ще бъдат заобиколени от разни тъмни неща на хубавите плажове в близко бъдеще.

 

Единственото което ще растат ще са цените, за да стане както е в Бали и разни други места, където една бира е 8 или 10 долара по туристическите заведения, а местните пак ще си карат издихания.

 

"Кубинците който живеят в Куба, не обичат да работят."

"Маями е Куба, но с пари и кока кола."

"Кубинците там са от най-просещите хора и вечно оплакващи се на чужденците, но само на тях, обикновено не са така или всичко е игра за пари."

 

Горните фрази са казани от кубинци на мен не един или два пъти, чувал съм и много други подобни в същият дух.

От друга страна, аз много уважавам кубинците, поне тези, които са извън Куба и познавам, а те не са малко. Всички са много работливи, сериозни, интелигентни  и весели хора, нямам никакви забележки към тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като гледам какво са заявили като честоти американските авиолинии, кубинците могат да се изхранвант само от летищни такси :lol::yahoo:.

Само АА искат 10 полета дневно Маями - Хавана.

Повече инфо тук https://www.flightglobal.com/news/articles/us-airlines-go-big-on-havana-in-cuba-applications-422671/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Куба няма как да поеме повече туристи. Като бяхме там, по държавната им телевизия обявиха за ръст от 7% в туризма на годишна база. Истината е, че дори и тези 7% им идват в повече. Нямаше места в автобусите, често са изкупени за няколко дни напред. С частните квартири, също е проблематично. В Баямо, собственичката ми разказа, че тази година за пръв път, на моменти са имали 100% заетост в легловата база в градчето и са връщали туристи от града. При това Баямо не е топ дестинация. Във Винялес например, собственика на касата където спахме първата вечер, ни разказа, че имат кооператив, общо 60 каси са се кооперирали, за да си помагат с разпределението на гостите, предимно големи групи от франция са им клиенти и заетостта им е около 100% тази година, не само на кооператива, а на Винялес. Човека обикаля два часа, за да ни намери къде да спим втората вечер. Накрая откри свобона стая в забутана каса партикулар, накрая на селото, на черен път и с прозорци без стъкла и които не се затварят докрай. Това беше единствената свободна стая във Винялес. Освен легловата база и транспорта, проблем е и водата. Дори и сега, водата не стига, в централните части на Хавана вода има за по няколко часа на ден, по график. Квартирите за туристи ползват големи резервоари за вода на покривите, но и те понякога се изчерпват.

Относно, дали е скъпа Куба, бих казал, че ако човек пътува сам ще му трябват около 60 евро на ден, при условие, че не се лишава, но все пак си прави сметка за раз ходите. Ако сте със спътник разходите падат с десетина евро заради споделената квартира. От друга страна, ако някой иска да пести, може да се храни само на улицата в КУП, да спи в хостели и да пътува в камион между градовете, тогава ще може да се вмести и в бюджет от десетина евро на ден.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, едно въпросче, незнам дали го пиша в правилната тема- колко по рано е добре да се запазват места за настаняване в Куба? Ще дебна last minute/ грешки за самолетните билети или каквато добра цена излезе за декември, но ме притеснява да не е проблем с намирането на места. Имам впредвид за настаняване в Хавана, Vinales,Cienfuegos, Тринидад... Какво ще ме посъветвате? ;)

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

..а някой каза "няма да стане толкова бързо" ...

http://onemileatatime.boardingarea.com/2016/06/28/sheraton-havana-hotel/

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.