Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

В последния ден от годината е време и за моята равносметка. Посетих общо 5 нови държави: Андора, Уелс, Катар, Индонезия, Южна Корея и повторих 4: Испания, Англия, Гърция и Италия.

 

 

  • Харесвам 13
  • Браво 2
Връзка към мнение

Беше една прекрасна година, изпълнена с изненади :) В началото на годината - Нова Зеландия, а в края - Австралия. Благодаря ви @Desi75, @desislavna и @Kremcheto за хубавата компания! Ново за мен беше и Сан Марино, където за късмет бяхме на средновековен фестивал - @eloena знаеш, че много се забавлявах :) Отдавна мечтаех за Френската ривиера и Монако и ето, че и това се случи, отново с любими магеланци ;) На път за AU разгледахме и столицата на Катар. Повторих Италия, Германия, Белгия, Тайланд и Гърция, някои с нови градове. А този форум е мой любим източник на положителни емоции. :)

Редактирано от Яничка
  • Харесвам 25
  • Браво 2
Връзка към мнение

Имам няколко нови места в посетени многократно държави, както и повторени места и само две нови държави Турция и Швейцария.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Годината свърши заварвайки ме в чужда страна :). Съвсем по план, трябва да си призная. Моята сметка е скромна: 3 нови - Тайланд, Ватикана и Австралия и 3 повторени - Италия, Испания и Катар.

 

Този път имах време да се насладя на Испания и прекарах там цели 2 седмици. Искаше ми се да имам повече време за Катар, но поне не беше само мижав безплатен тур, а сам си организирах програмата. Италия все така не успява да ме грабне, дали защото посещавам най-туристическите места или заради нещо друго, не знам.

 

Тайланд посетих в, може би, не най-подходящото време от годината. Ще трябва да планирам посещение когато не е толкова горещо и влажно. Ватикана точно отговори на очакванията ми, а в Австралия имам да пътувам още седмица и ще си запазя оценката за след като се прибера.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Преднaтa Новa годинa и първите чaсове нa току-що отминaлaтa посрещнaх в подножието нa емблемaтичния небостъргaч Taipei101 (Тaйвaн), с фойерверките излитaщи от него, и обрaзувaщи Коледнa елхa от светлини.

След товa пролеттa - отдaвнa плaнирaнaтa и чaкaнa обиколкa из Мексико, в съчетaние с Белиз, и другaтa ми мечтa - Кубa.

През пролеттa Сaн Мaрино и Монaко в две отделни комбинирaни пътувaния с весели хорa от форумa

В нaчaлото нa лятото дойде ред нaй-после и нa дежурното северно бягство. Този път с необикновените и живописни Фaрьорски острови.

 

След товa продължих пaк нa островнa вълнa - нaй-дълго чaкaното пътувaне - около 3 години дa изберaт aвиопревозвaч, дa се рaзберaт и нaкрaя пуснaт полети до доскоро едно от нaй-изолирaните и трудно достъпни местa нa плaнетaтa - остров Светa Еленa в Южния Aтлaнтик. 

Кaто в случaя не знaм дaли съм първият бългaрин изобщо стъпил нa Св. Еленa, но със сигурност съм първият бългaрин, който е летял до тaм със сaмолет :P

 

И нaкрaя трaдиционно нa юг и горещо зa Новa годинa - Тонгa и Фиджи, където съм и в моментa. След няколко чaсa следвa и другa островнa групa из Южния Пaсифик, но тя ще е вече в новaтa годинa, и ще остaне зa следвaщия отчет.

Изцяло и нaпълно съм съглaсен с всякa нaписaнa думa от @Двуцветко зa Крaлство Тонгa, с едни от нaй-нaй-усмихнaтите, приветливи и приятелски нaстроени хорa нa цялaтa Земя. Остaвих много приятели тaм, които ми създaдохa едни от нaй-милите спомени от посетенa дестинaция. И със сигурност ще се върнa пaк в Тонгa, нaй-вероятно след годинa и половинa - зaрaди тях, a и зa дa посетя и севернaтa островнa групa от крaлството Vava`u, където ме очaквaт още изненaди и уникaлни нови (под)водни изживявaния :)

 

С еднa думa кръгло 10 нови посетени държaви. 
 

Редактирано от wilks
  • Харесвам 25
  • Браво 7
Връзка към мнение

Аз да се похваля,че посрещнах новата 2018 година в Крагуевац-Сърбия.В готината компания на @patilana.Освен,че видяхмe няколко нови и интересни обекта,се забавлявахме страхотно!:yahoo:

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение

За мен 2017 г. беше важна в образователно отношение - малката ми дъщеря беше в 7 клас и с оглед всичките й допълнителни ангажименти, ограничихме пътуванията.

Сега, в първите дни на 2018 г., мога все пак да се похваля с няколко нови и няколко повторени държави.

2017 г. посрещнахме във Валенсия, но Испания вече беше посещавана от нас, така че разширихме "владенията си" в нея.

През март и декември направихме проучвателни пътувания на Лондон и Оксфорд и макар все да случвахме на студен период, тази част на Великобритания ни хареса и Албионът стана първата ни нова държава за годината.

През май, непосредствено след изпитите, отскочихме за 5-6 дни до Малта, втората ни нова държава, но, честно казано, тя не ме впечатли особено, въпреки че имам хубави спомени от нея.

Голямото семейно пътуване през лятото беше до част от Скандинавския полуостров - Швеция, Финландия и Дания, на които отделихме седмица и нещо, време крайно недостатъчно, но все пак необходимо, за да поискаме пак да се върнем там някой ден.

Единственото, което остава да добавя, е едно кратко септемврийско море в Гърция, по-скоро за разходка, съзерцание и събиране на сили, отколкото за плаж.

Най-важното за мен през 2017 г. си остава успешният край на кандидат-гимназиалната кампания и огромното желание, с което сега детето учи нов чужд език - италиански, а това несъмнено ще ни води все по-често в Италия - една страна, в която съм оставила част от сърцето си.

2018 г. отново е важна в образователно отношение, този път за голямата ми дъщеря, но когато му дойде времето, Дай Боже да има повод да се похваля. Така че ваканциите ни пак ще бъдат орязани и възможностите - ограничени, но все се надявам да видим и нови места.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Равносметката за 2017 година - 3 нови страни: Малайзия, Норвегия и Шотландия (в моето светоусещане е отделна страна).

Малайзия много ми хареса (въпреки жегата), както и Шотландия (въпреки студа). Норвегия - хареса ми природата.

За новата 2018 година си пожелавам поне една Африка :)

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Дойде време и за моята равносметка... Като цяло първата част на миналата година беше лежерно европейска, а втората доста наситена със страхотни пътувания на 4 различни континента. За малко да са и пет, но тогава наистина нямаше да мога дъх да си поема, та се радвам, че едното ми пътуване отпадна. :rolleyes:

Януари започнах със скованата от студ Будапеща и река Дунав с над 50% ледоход. Уникална гледка, съжалявам само за смога и липсата на гледки от хълмовете на Буда.

Февруари за пореден път Испания в приятната компания на най-любимите ми магеланци. :wub: Новото беше красивото старинно градче Албарасин, но най- най-якия ми спомен е от една малка странноприемница - гостилница в Арагон и опитите на ВИПа - @Брани да се отърве от бутилка домашно червено вино. :lol:

Март беше за слънчева Малта. С ВИПа вяхме знамето и почти изиграхме сцената от филма Титаник разиграла се на носа на кораба, скромно на ферито до Гозо. :girlcrazy:

Април 2 пътувания едно след друго - Болоня и Сан Марино в много приятна компания, и веднага след това красива Сицилия и остров Стромболи, част от Еолийската група с най-готините приятели на света. :wub:

Август беше за черешката на тортата - Намибия. Голямо приключение с убийствени пейзажи и културата на племето химба.

Октомври - круиз край Венеция, който комбинирах с Доломитите, Падуа и Верона. Открих най-вкусната паста на света - тази в кутийки take away, продавана по малки магазинчета и пазари.

Октомври/Ноември осъществих едно отдавна планирано пътуване до Атакама в Чили и района на Тупиза - Уюни в Боливия. Какво да ви кажа... такава красота концентрирана в няколко вълнуващи дни пожелавам на всеки. Докосване до могъщите панорами на вулкани, планини, солени езера пълни с фламингота. :girldance:

Декември - гореща Коледа в ритъма на Вануату и тиха Нова година във Фиджи. Острови, слънце, палми, комари, всички екстри типични за тропическия климат.

 

За статистиката - 6 нови. :) Като цяло много добре за човек, чията цел не е увеличаване броя на посетените държави, а само този на разгледаните природни чудеса по света и докосването до уникалната култура на различни етноси.

  • Харесвам 28
  • Браво 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 12/23/2017 в 14:20, rossi каза:

@Фил и аз така...

 

Браво на всички магеланци, които упорито сбъдват пътешественическите си мечти, независимо от темпото! Да сте живи, здрави и с пари, за да продължавате все така. :)

 

Аз като нова държава посетих тази година само Катар. Другите са до нови места в отметнати държави, но в повечето затова пък си изкарах страхотно.

Сбъднах и една мечтана почивка - Италия и Франция на гурме и шопинг обиколка с най-добрата ми приятелка и без ограничения в бюджета.

Понякога не е важна бройката, а качеството! ;)

Според мен, винаги е важно качеството.Количеството е суета :)

Редактирано от jungfraujoch
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Тази сутрин се събудих 5, в безличен хотел в Ница и първата мисъл в главата ми беше, че съм пропуснала да добавя в списъка с нови държави Австрия. Доста време мина от рекапитулацията ми  и как точно сега съм стигнала до това прозрение - хич и не питайте. Нямам обяснение. Незнайни и криволичещи са пътищата на моята мисъл и понякога ме сварват неподготвена, :lol: но държа на коректността, та моят списък нарасна до 7. 

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, Tedy каза:

Тази сутрин се събудих 5, в безличен хотел в Ница и първата мисъл в главата ми беше, че съм пропуснала да добавя в списъка с нови държави Австрия. Доста време мина от рекапитулацията ми  и как точно сега съм стигнала до това прозрение - хич и не питайте. Нямам обяснение. Незнайни и криволичещи са пътищата на моята мисъл и понякога ме сварват неподготвена, :lol: но държа на коректността, та моят списък нарасна до 7. 

Теди, щом си Ница, вероятно скоро ще си и в Монако. Отбележи го веднага тук, защото иначе това ще ти е следващият блекаут.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 11/13/2017 в 8:13, домосед каза:

 Изкачването на граничен връх е валидиращо събитие и за двете държави. Също както и пускането със сал/кану по гранична река.

А преминаването с плавателен съд през териториалните води на някоя държава валидиращо ли е,  понеже скоро ми се случи нещо такова? :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Фил каза:

А преминаването с плавателен съд през териториалните води на някоя държава валидиращо ли е,  понеже скоро ми се случи нещо такова?

Зависи от плавателния съд. Ако е ферибот, не се брои. Ако е спасителна лодка от ферибот, се брои.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 1 минута , домосед каза:

Зависи от плавателния съд. Ако е ферибот, не се брои. Ако е спасителна лодка от ферибот, се брои.

А ако тръгнеш с лодка нелегално да ловиш калкан в румънски териториални води, брои ли се? ;) За едни прЕАтели питам :lol:

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , master_of_germs каза:

А ако тръгнеш с лодка нелегално да ловиш калкан в румънски териториални води, брои ли се? ;) За едни прЕАтели питам :lol:

Брои се. Също и в турски. Ама само при успешен риболов. 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , домосед каза:

Брои се. Също и в турски. Ама само при успешен риболов. 

В турски води успешен лов на калкан няма. Риск голям, улов минимален. Ама виж, що турски рибари по тоз начин са могли да си отбележат България на магеланската си карта :lol: Сетих се за едни прЕАтели, дето преди време минаха транзит през цялата румънска акватория, та ги арестуваха чак в Украйна и им конфискуваха лодката барабар с успешния улов. :lol: Понеже Фичо зачекна тематиката леко, иначе аз хич, ама изобщо не спамя, неееее ;)

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, домосед каза:

....Ако е ферибот, не се брои. ...

Подозирах че така ще ме отрежеш, що ми трябваше да питам. :biggrin:
За отмъщение ти подавам задачка-закачка - откъде докъде е фериботът? Жокер има в темата за сбирката. ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако риболовът е бил по руски се брои за успешен. А при участие дори на един финландец в лодката или ферибота, пак се брои за успешен ;) 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Гледам миналата година сме започнали  още по-отрано рекапитулацията 🙂

 

19 посетени държави,  от тях 9 нови. 33 полета със 7 авиокомпании от които нови за мен Air Baltic,  Norwegian и SAS. 

Позапълних големите си пропуски в Източна Европа. 

 

Нови : Полша,  Литва,  Латвия,  Естония,  Русия,  Финландия,  Дания,  Швейцария,  Люксембург

 

Стари :  Италия,  Испания,  Япония, Франция,  Англия,  Германия,  Унгария,  Холандия,  Швеция,  Гърция. 

 

 

Догодина живот и здраве вероятно ще са по-малко, по-продължителни,  по-далечни, с повечко време извън добрата стара Европа, където също имам няколко отдавна планирани местенца. 

 

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 8
Връзка към мнение

Март:  едноседмично гостуване в Германия: Базел, Щутгарт, Улм, Нюнберг, Ахен  и селцата около Щутгард фантастични.

Април, май, юни - имах прекраiната възможност да съчетавам полезното с приятното и пак  благодаря на Господ пообиколих Белгия и Холандия:

Белгия: Антверпен, Брюксел, Меххелен, Льовен, Гент, Лиер, Тьорнхаун, Харселт  поживях малко и в белгийските села Нейлен и Вастерло. Сега разбирам разликата между селото тихо спокойно, там живеят богатите  белгийци, а в  големинте градове пълно с бежанци и няма нищо общо с истинската същност на Белгия, Холандия или Германия.

Холандия: Амстердам, Роттердам, Айховен, Берле Хертог.

октомври: Босна и Херцаговина, Хърватска.

ноември: Йордания

Има какво да се желае още има много места, страни и континенти непосетени, но дай Боже за в бъдище да има повече възможности!

Редактирано от ZORI
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

И аз приключих с пътуванията през тази година,така че мога да дам отчет.😉

 

нови държави-Албания 🇦🇱и Македония 🇲🇰

стари държави-Гърция 🇬🇷,Сърбия 🇷🇸,Унгария 🇭🇺 и Австрия 🇦🇹

 

За другата година живот и здраве ще са повече и то основно в Европа.😀

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.