Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

Тази година беше много успешна, защото беше споделена с приятна компания :) А сватба, разделена на две и отлична защита на поредната магистратура я украсиха още повече!  

 

В началото на годината бяхме в Грузия и прекархме Коледа там (7 януари).

След това бяхме в любимото ми Торино и гледах дългоочакваното от мен дерби Юве и Милан, с невероятен развой накрая. Сбъдната мечта за мен!

Дортмунд ни посрещна с мач и сбъдната мечта за жена ми - ATB и невероятно електронно парти.

Постетихме красиви места в България, най-вече Родопите и язовир Въча, където беше церемонията ;)

Меден месец в Гърция, Санторини, Пирея и Солун. Следваща част Македония (красивота местност Матка), Призрен (Косово), Албания (каньона Коман, Шкодра, Дурасъ, Тирана). После разцъкахме на Малдивите, не беше хич лошо.

Обучение и стаж в Еропата, Брюксел, Люксембург и Страсбург (Франция).

 

Новите държави се лепят все по-трудно (за доборо или не) - Грузия, Косово, Малдивите, Люксембург.

Вече посетените - Италия, Германия, Гърция, Македония, Албания, Белгия и Франция.

Важното е, че всички места бяха много специални за мен и моето семейство ;), както и причината да сме там. А това е най-важното....

 

  • Харесвам 22
  • Браво 10
Връзка към мнение

Незнайно защо отново се бърза. Някой пуска бъзика и се започва. Има още 2 месеца до края на годината. Мисля, че равносметките е редно да се правят след приключване на годината. Сега какво - това съм посетил/а, ама има още нещо през декември, пък , ако има изненади още по-добре....

Всяка година някой иска да е първи с отчетите / да не ми се скара Шефа, всеки има право да си пише когато си иска/., но на мен това не ми харесва. Точно след НГ, когато си е редно това да става , почти всички вече са се отчели и не им се пише..... Добре, че е Матейката да се държи темата будна...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

При мен новите държави са 10, ако броим Палестина. Това е максимумът, който успях да изстискам от 20 дни отпуск. Добре, че има и някои празници добавка.

Литва, Латвия, Естония, Финландия, по-скоро Хелзинки, ама бройкаджийско си го пиша Филандия :)

Египет, Йордания, Израел и Палестина, като Египет си беше само Кайро.

Андора, че нещо ми се губеше...

И точно си кацнахме от Ирландия - много над очакванията ми се оказа.

Имаше и една Сицилия, както каза някой, държавата Сицилия :), и два гръцки острова - Скиатос с интересното летище и Хиос, който е много малко познат, но се оказа доста интересен.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към мнение

@ruwenzogy и да чакам Нова година и да не чакам,няма да си подобря баланса,тъй че съм решила да се отчета сега - Босна и Херцеговина,Черна гора,Албания и Ватикана.:dancing:

Това е ,друго ново няма.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 12 часа, Иван Попов каза:

Е едва ли ще мина @Георги Матеев ,но все пак поне половината .:dancing:

Хубава работа!То няма как да го минеш @Георги Матеев та не се коси,а дерзай!Както си тръгнал ще го минеш в друга класация!И никакви половинки- всички!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 1/5/2017 в 13:12, ruwenzogy каза:

Мисля, че равносметката за изминалата година е редно да се прави в началото на следващата. А не като някои магеланци, още 2-3 месеца преди края на годината.

Ето и моя отчет по темата.

Посетени 15 държави, от които 11 нови. И това са - Мексико, Гватемала, Белиз, Хондурас, Салвадор, Мадагаскар, Реюнион, Исландия, Холандия, Люксембург, Кипър. 

Останалите 4 - Полша (освен столицата Варшава, която бях посетил преди, сега нови градове - Краков, Закопане, Катовице, Познан, Вроцлав, Торун, Гданск, въобще едно прекрасно 10-дневно пътуване), Германия ( с нови градове - Дюселдорф, Трир, Кобленц) , Испания и Сърбия.  С една дума , почти никакви повторения.

Снимков материал може да се види на страницата ми във фейсбук

https://www.facebook.com/ognyan.georgiev.94/media_set?set=a.10208702619585325.1073741972.1306454208&type=3&pnref=story

Да си пожелаем и през новата година поне толкова, и да стигна и аз кота 100......

Мисля, че имаше тема за плановете за следваща година, но не мога да я открия. Би било интересно всеки да сподели какви са мечтите му и докъде е стигнал в тяхното осъществяване.

Хайде весело и щастливо плаване/пътуване през 2017.

 

И аз си четох предишната публикация.....   промяна в мисленето няма.....

Връзка към мнение
преди 2 минути , ruwenzogy каза:

 

И аз си четох предишната публикация.....   промяна в мисленето няма.....

Хубаво е човек да е постоянен!И различен! Иначе е много скучно,защото е предвидимо.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Topfly каза:

Австралийците са още по зле по брой държави на даден континент :lol:

Аз затова Австралия никога не съм я разглеждала като държава, в която искам да живея. Много е далеч от всичко ;)

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ruwenzogy каза:

Незнайно защо отново се бърза. Някой пуска бъзика и се започва. Има още 2 месеца до края на годината. Мисля, че равносметките е редно да се правят след приключване на годината. Сега какво - това съм посетил/а, ама има още нещо през декември, пък , ако има изненади още по-добре....

Всяка година някой иска да е първи с отчетите / да не ми се скара Шефа, всеки има право да си пише когато си иска/., но на мен това не ми харесва. Точно след НГ, когато си е редно това да става , почти всички вече са се отчели и не им се пише..... Добре, че е Матейката да се държи темата будна...

Оги, уважавам мнението ти и с нетърпение ще чакам твоя отчет догодина:) 

Ооообаче! Името на темата е "Колко нови държави посетихте ТАЗИ година". А не миналата. Тоест, аз го разбирам като годишен отчет в края на текущата година, а не след изтичането. Съгласен съм, че месец и половина преди края е много време, но аз твърдо съм приключил с пътуванията за тази година и затова предпочитам да не оставям този отчет за последния момент. От моя гледна точка, ако на някого му предстои пътуване до края на годината, не е редно да се разписва сега, а когато пътуванията са вече осъществени.

Сигурно ще ме порицаете, но при мене причината да не пътувам до края на годината е много антимагеланска. Нито е липса на планове, нито липса на време... Че аз даже имам още 22 дни неизползван отпуск за тази година, което е повече, отколко е целият годишен отпуск на повечето хора. Просто обичам строгата отчетност, а и съм инат, пък и с габровска жилка в рода. Изхарчих си предварително определения годишен бюджет за пътувания и нищо не може да ме накара да го превиша. Не взимайте пример от мене! ;)

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Браво 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , master_of_germs каза:

Изхарчих си предварително определения годишен бюджет за пътувания и нищо не може да ме накара да го превиша. Не взимайте пример от мене! ;)

Ох, не споменавай думите бюджет и пътуване в едно изречение... :vinsent: Картата празна, но днес я доизстисках с покупката на една чанта / да се чудиш за какво ми е/. Та в миг на гениалност мислех да пусна съобщение във фейса, че съм си купила коледен подарък и търся кой да ми го подари... :search: Докъде стигнах! :girlsigh: Засега децата не са оставали гладни де... :biggrin:

 

Моят отчет ще е през януари. :)

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 1 минута , Tedy каза:


:biggrin:

 

Моят отчет ще е през януари. :)

Като се има предвид, къде ще посрещаш нова година, отчет от тебе преди това би бил абсолютно неприемлив :)

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Темата няма срокове - всеки да си прави равносметката както той си реши, ако ще да следва и китайския календар :) Пък и не е задължително да е веднъж годишно, като посетите нова държава - пускайте я тук, ако ще да е март, февруари, септември. След като е посетена, вече може да се пуска, след като няма как да си върне обратно статуса на непосетена :)

  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги каза:

... :) Пък и не е задължително да е веднъж годишно, като посетите нова държава - пускайте я тук, ако ще да е март, февруари, септември. След като е посетена, вече може да се пуска, след като няма как да си върне обратно статуса на непосетена :)

Да,  да,  разбирам,  тези лежерни правила са специално за  @Георги Матеев,  защото като минат два месеца и  той  ще  забрави  2-3  от  30-те дето ги е пребродил. ;)":mad:"

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 8
Връзка към мнение

Я да видим сега, годината стартира силно, след което последва затишие:

 

Февруари: Мюнхен, Германия (повтаряне)

Март: Барселона, Испания (нова)

Април: Краков, Полша и околностите (нова)

Май: Родос, Гърция (нов остров, стара държава)

Юни: Исландия (нова)

Юли: Ираклица, Гърция (повторение)

Септември: Отново района около Кавала, Гърция (повторение)

 

3 Нови държави и 3-4 повторения :)  До края на годината няма планирани пътувания...:wacko:

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 11/14/2017 в 23:14, master_of_germs каза:

Оги, уважавам мнението ти и с нетърпение ще чакам твоя отчет догодина:) 

Ооообаче! Името на темата е "Колко нови държави посетихте ТАЗИ година". А не миналата. Тоест, аз го разбирам като годишен отчет в края на текущата година, а не след изтичането. Съгласен съм, че месец и половина преди края е много време, но аз твърдо съм приключил с пътуванията за тази година и затова предпочитам да не оставям този отчет за последния момент. От моя гледна точка, ако на някого му предстои пътуване до края на годината, не е редно да се разписва сега, а когато пътуванията са вече осъществени.

Сигурно ще ме порицаете, но при мене причината да не пътувам до края на годината е много антимагеланска. Нито е липса на планове, нито липса на време... Че аз даже имам още 22 дни неизползван отпуск за тази година, което е повече, отколко е целият годишен отпуск на повечето хора. Просто обичам строгата отчетност, а и съм инат, пък и с габровска жилка в рода. Изхарчих си предварително определения годишен бюджет за пътувания и нищо не може да ме накара да го превиша. Не взимайте пример от мене! ;)

@master_of_germs,казвам ти едно голямо БРАВО!Аз също винаги си определям годишен бюджет за пътуванията.Защото както споменах по-горе, те не са единственото ми развлечение.Изключително щастлива и благодарна съм,че нямам кредити,заеми и дългове към никого.Обичам да ми е уютно и спокойно и влагам средства в домът си.Тази година  направих ремонт на кухнята,която стана разкошна.И не съжалявам,че не съм пътувала повече.Защото най-важното за мен е когато се върна от пътешествие да ми е готино в къщи и да ме чакат любимите ми хора.За да мога спокойно да направя програма за следващото си мечтано пътуване.:)

А отпуска имам много и я съобразявам с шеф,колеги и разбира се приятели пътешественици!

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз тази година посетих само една нова държава, и това беше Израел - една седмица през месец май. Иначе посетих още няколко, но са ми повторни посещения - Рим, Гана, Великобритания и Гърция. От така изброените, Гана ми е най-екзотичната, но последните две години си поживях (а и поработих) там и затова не я смятам за нова. И аз като @jungfraujochсе захванах с едни ремонти вкъщи и не можах да мръдна никъде цяло лято. А имах времето. И такаааааа ми се пътуваше. Ама нищо, ремонтът наистина беше наложителен, ще имам и други сгодни случаи. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 11/13/2017 в 15:53, Роми каза:

Аз май не съм разбрала въпроса- мислех, че става въпрос само за нови за мен държави. Нова както си признах с многооо болка е само една- Армения, но  иначе посетих за пореден път 12 държави, някои дори по 3 пъти. И то далеч не всички са европейски, а и за декември съм оставила още 2 - Израел и Белгия. 

Забравила съм да отметна още една нова за мен държава- Белорусия. Приятно място за началото на септември.

Редактирано от Роми
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , iabulka каза:

Аз тази година посетих само една нова държава, и това беше Израел - една седмица през месец май. Иначе посетих още няколко, но са ми повторни посещения - Рим, Гана, Великобритания и Гърция. От така изброените, Гана ми е най-екзотичната, но последните две години си поживях (а и поработих) там и затова не я смятам за нова. И аз като @jungfraujochсе захванах с едни ремонти вкъщи и не можах да мръдна никъде цяло лято. А имах времето. И такаааааа ми се пътуваше. Ама нищо, ремонтът наистина беше наложителен, ще имам и други сгодни случаи. :)

Ще ми бъде интересно, а предполагам и на други да разкажеш за Гана. Може да направиш една тема, ако имаш желание.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
3 minutes ago, slujitel said:

Ще ми бъде интересно, а предполагам и на други да разкажеш за Гана. Може да направиш една тема, ако имаш желание.

Ще разкажа :)

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Много натоварена и трудна година, но успях да посетя 9 държави, от които 5 нови. Както личи по отсъствието ми от форума, повечето пътувания бяха по работа, нищо че си плащам разноските.

 

Нови:

1. Тайланд (Катар не го броя, защото не сме излизали от летището)

2. Франция (част от обиколка, включваща още Швейцария, Лихтенщайн и Германия)

3. Лихтенщайн 

4. Кипър

5. Русия 

 

Нищожен и крайно неекзотичен списък на фона на много от останалите постове, но ако не бяхте всички вие, прекрасни Магеланци, както и този уникален форум, със сигурност нямаше и половината да съм "отметнал" :)

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Първоначално мислех да пиша тук в края на декември, но пък това време навън ме принуди да се отдам на тотален мързел (или поновому - „релакс“) и седнах да направя една равносметка. Ще публикувам тук за трета поредна година... ама че бързо лети времето!

Иска ми се да поразкажа малко повече, затова сигурно ще се получи дългичко, така че да почвам - с цитат от миналогодишният си пост, също през ноември:

Цитат

И при мен не се очертава нищо до края на годината, така че...“

 – о, колко наивно само! Както не се очертаваше нищо, навих цели 4-ма приятели за спонтанна, двудневна екскурзия до Валенсия. А няколко дни по-късно започна и първото ми околосветско пътешествие!:

5a12f5905c5d5_FirstAroundtheworldtrip.jpg.7f5a5aaaa8d262f812554ff6dc1fd84b.jpg

Автобус от Варна, три полета: София-Виена-Нюарк-Сан Диего, и право на борда на новият си пасажерски кораб, който след седмица потегли на круиза „Пролет 2017“, част от програмата „Семестър на море“ или с други думи – 900 студенти и преподаватели и по 5-6 дни в пристанище!

Първата ни спирка беше Хонолулу, Хавай, където в средата на януари беше първата ми (по ирония на съдбата и единствена, въпреки, че живея във Варна!) баня за годината – но каква – на плажа Уайкики(;

Следваше зимно Кобе в Япония, също така зимен Шанхай (малко след китайската нова година), идеално температурен Хо Ши Мин във Виетнам , Янгун в Мианмар, Кочин в Индия, и последният за мен Кейп Таун, РЮА, където хапнах един телешки стек - и право вкъщи през Истанбул. По мои сметки – 93 дни – малко по-бавно от Филиъс Фог, но бих казал не лош първи опит!

 

2.5 месеца ваканция бяха твърде много, за да се излежавам вкъщи, затова натъпках една раница и заминах за седмица в Израел и Палестина – успях да разгледам Йерусалим и Тел Авив, както и палестинските Рамала, Витлеем и Йеирихон, топнах се в Мъртво море, но остана тооолква много за другият път...!

Няколко дни у дома за презареждане и вече пътувах към Словения, за седмица в малкопознатата източна част на страната, известна с минералните си води, моретата от трева и невероятните си майски залези, ако ги гледаш през чаша местно червено вино:)

Още една седмица в нещо като Западнобалканска екскурзия, която започна в Будапеща и ме преведе през Сараево, Мостар, Дубровник, Котор и Подгорица, за да се завърна във родината през очарователният Меминген. Малко по-късно пуснаха и директни полети от там до Варна, тюх!

 

Налагаше се да се връщам на работа, и в началото на юни отлетях за Хелзинки (там прибавих Финландия към страните, в които съм посещавал сауна, и то благодарение на приятният сервитьор в хотела, с който чак след 10 минутен разговор на английски се разбрахме, че сме българи:), където ме чакаше същият кораб, но под друго име – ако си спомняте преди време въртяха по телевизията един немски сериал: „Корабът на мечтите“ – е, той е в главната роля! В следващите 3 месеца обиколихме всички възможни държави в северна Европа (без Уелс, но със Северна Ирландия, която си броя за държава - за моят личен списък, с който не държа никой да се съобразява:), включително екзотични места като Оландските острови, о-в Готланд, Свалбард, Исландия и Гренландия! Изненадващо, най-запомнящ се за мен ще си остане нощният живот на Санкт Петербург, където след толкова много дочути истории за белите нощи и вдигнатите вечер мостове  - без да искам се оказах главно действащо лице в една...

 

По план трябваше да сляза чак в средата на ноември, но не щеш ли – продадоха кораба! Предложиха ми да остана, предложиха ми и няколко други, отилични варианта, но аз ловко отклоних всички оферти и тъй като дългият престой на море води до прилично изперкване и други странични ефекти (справка – кой да е стар моряк)  – обявих, че имам намерение да прекарам коледно-новогодишните празници на сушата, което значеше поне че-ти-ри месечна ваканция!

Обратно във Варна ме чакаше топло, късно лятно време, затова когато 3 дни по-късно отпътувах за Грузия изпитвах съжаление, че си тръгвам. Въпреки че съм бил там и преди, за първи път имах шанса да опитам серните минерални бани в старата част на Тбилиси – уау! Много хачапурита, хинкалита и шашлъци по-късно се прибрах, за да сменя мръсните си дрехи с чисти, и заминах отново – този път за Полша. През лятото бях в Гданск на 2 пъти, но си обещах да се върна да го доразгледам като хората... и ето – след още два дни не остана уличка в старият град, която да не съм обходил поне веднъж! Продължих по крайбрежието на Балтийско море към Колобжег и после Шчечин, но началото на октомври определено не е сезонът по онези места – беше студено и си заминах без особено съжаление.

Отново имах около 3 дни – купът с пране достигна колосални размери, а аз натъпках последните чисти неща в раницата и поех към северната ни граница – отвъд нея ме чакаше Букурещ, където се срещнах с приятели, погуляхме из историческият център и на другата сутрин вече се носех на борда на един лилав А320 към... Португалия!

Лисабон ме посрещна с топло време, оживени улици, музика и танци на всеки ъгъл, но там прекарах по-малко от 24 часа – пътят ми ме водеше на юг, към друга столица – тази на най-южната потугалска провинция Алграве. Във Фаро имах малко повече от седмица, настанен в съседство на чудесен парк със свободно разхождащи се пауни, наслаждавайки се на пълният диапазон на стандартната местна кухня + някои сезонни специалитети, и по бутилка от любимото ми вино „верде“ на вечер...

На тръгване изгорих в мислите си билета за отмененият полет до Лондон с „Монарх Еърлайнс“ (сбогувах се и със 70-те евро, които никой не иска да ми върне – сериозно, те пък намериха кога да фалират...) и 3 дни/8 полета по-късно, с вече съвсем последното си чисто бельо в раницата (след кратък пит-стоп у нас), се озовах в Талин, където като по поръчка заваля първият сняг, но май почвам да се увличам...

 

Няколко дни вкъщи и следващата дестинция – Армения! Ако пристигате с полет от Турция, то по-добре си носете втори документ за самоличност, пазете си всички билети и най-добре си опреснете малко руският език. След дълго чакане на летището в Ереван ми тупнаха хубавичък син печат в паспорта, и отвориха вратата към почти две седмици в минералният курорт Цакхадзор, с еднодневни екскурзии до Ереван, Гарни, Герхард и езерото Севан. Тъй като в този период ме гонеше някаква страшна каръщина със самолетните билети, две отделни резервации, направени в различни дни, през новият за мен сайт flyhi.bg се оказаха с дати за връщане сгрешени точно с 1 месец, така че вместо да се прибера по същият начин, както дойдох, се наложи да пътувам отново до Тбилиси, после и до Кутаиси, свързващ полет през Кипър (нищо не се е променило в Ларнака за година и половина от предното ми посещение) – и рязка смяна на климата – от слънчевите 22 градуса на островът на Афродита, до мрачното и супер студено време най-хубавият град за живеене в България. Сигурен съм, че тези които са гласували в класацията не са имали предвид средата на ноември...

 

И така, до краят на годината ми остават фестивал на младото вино в Пловдив, който чакам с нетърпение, а три дни след краят му трябва да пътвам за Естония от София. Вместо да се натреса на някой в столицата, видях че Райън имат полети на символична цена от Пловдив до Бергамо, че дори и на 26-ти вечерта – последният ден на фестивала! После нямаше съвсем удобно връщане и ще летя до Ниш, с около 2 часа за светкавично разглеждане/кафе на автогарата:)

После 10 дни в Естония, последните 2 от които са ми свободни и обмислям пътуване до Нарва – мечта ми е да посетя града от както прочетох за двете гранични крепости на двата бряга на реката, в един соц. исторически роман от ’50-те...:)

След това напаснах идеални директни полети от Варна до Айндховен и прибиране от Брюксел, и предложих на майка ми да я заведа на гости на роднини, които наскоро се преместиха там (временно, надявам се), но тя отказа, така че ми остава спокоен край на годината с камина, няколко книжки, и домашно червено вино...

...освен ако не изникне нещо междувременно:)

 

И понеже обожавам статистиката – ето прогнозната равносметка за 2017-та в някои цифри:

-       40 посетени страни (личен рекорд), от които 14 нови;

-       42 полета (с един повече от миналата година;)

-       1 околосветско пътешествие;

-       86 дни в България, или 71% от времето в пътувания (главно заради работата);

5a12f5a3f1802_2017.jpg.164081a96881c1bed960fcbc85b24271.jpg

  • Харесвам 17
  • Шок 7
  • Благодаря 1
  • Браво 23
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.