Прескочи до съдържание

Колко нови държави посетихте тази година?


Препоръчани мнения

И аз мога да си направя вече статистиката, защото нямам нищо до края на годината.
Седем нови държави и територии- Кения, Андора, Гибралтар, Сеута, Непал, Панама и Коста рика- някъде при последните две трябва да съм минал границата от 100 посетени държави и територии.
Кения затвърди мъдростта на неколцина познавачи тук, че всяка секунда сафари си заслужава 🙂 Андора- единствената държава с официален език каталонски, едно забавно бягство за ден от Барселона. Гибралтар- скалище от стратегии и история. Сеута- един испански град, който като странна шега, се намира в Африка. Непал- ах, тази планина и тези мили хора. Панама- изненадата на годината за мен- топло, зелено, спокойно, вкусно. Коста рика- ще се ходи пак.
Общо посетени пет континента за 2022.
87 полета с почти 220 часа във въздуха, четири обиколки на Земята по Екватора- тук надминавам рекордната 2019та 🙂
14 нови авиокомпании,
пет нови модела самолети: Boeing 787-10, Dash 8-300, Embraer-190 E2, Augusta Westland-139, Cessna-207,
и 21 нови летища: MBA, UKA, WIL, VPG, HBE, ASW, PVH, SSA, CGB, FLN, TRN, SVQ, JCU, KWI, KTM, DEL, ZAG, NZC, AQP, SJO, BLB.

  • Харесвам 34
  • Браво 11
Връзка към мнение

Нови страни : Коста Рика , Австралия , Фиджи 

Повторени страни : Малдиви

Нови места : Юта , Сан Франциско и Ню Хемпшир

 

 

През 2023г са фиксирани Нова Зеландия , Вануату , Нова Каледония , Френска Полинезия , Острови Кук и Япония. Тъй като съм коледно бебе , искрено се надявам за пръв път Коледа’23 да е изкарана нейде из Карибието …

  • Харесвам 25
  • Браво 3
Връзка към мнение

Приключвам годината с една нова посетена страна, макар и леко периферийно – Португалия и по-конкретно остров Мадейра, на който още дълго време ще пея оди на Радостта. 🙂

Продължавам да не съм била в континентална Португалия, но аз някога Италия я отпочнах със Сицилия за ужас на познати североиталианци, та нищо ново под слънцето.  🙂

Нови гръцки острови – Корфу (мдам), Самос и Кастелоризо, който две години гледах от турския бряг и на третата все пак посетих.

Нито месец без излизане от страната по въздух и суша. 27 полета, основно в Южна Европа, но това ми е сферата на интереси и възможности в момента. Другия път повече!

 

1483801717_Screenshot(213).png.4c95442831cbc83fb0f15ca1646dd0b4.png

 

  • Харесвам 36
  • Браво 4
Връзка към мнение

Тази година беше по-скромна откъм пътешествия:

- Нови дестинации: Швеция, Кабо Верде, САЩ и Израел

- Повторени страни: Италия и Румъния

✈️

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Аз новите си отдавна не ги броя освен, ако не са нещо уау, а такава няма, но интересното на годината е, че чак сега детето преживя успешно първия си канселиран полет миналия уикенд, с втори, който закъсня (под 3ч, за съжаление) и беше... Ами епично му беше, но вече освен морето, от което му писна лятото, не обичало и зимата. 🙂 За добро или лошо, никой не го пита, ще задява със стюардеси и пилоти пак.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Две нови държави: 

Северна Македония за Великден, този спомен ще е от един от най-запомнящите се, защото беше последното споделено пътуване с баща ми.

Тунис, от който почти нищо не видях, може би ще се върна някой ден.

За трети път в Египет, но за първи път в Шарм Ал Шейх, където със сигурност ще ходя пак.

Да сме здрави и с късмет! Да  осъществяваме пътуванията, които ще ни зареждат! Да съхраним спомените от тях, и за хората с които сме ги споделили!

  • Харесвам 27
Връзка към мнение

2. Танзания (Занзибар - за трети път), и Тунис. Но пък това бяха първите две пътешествия извън страната на малкия ни човек (беше на 2.5 по време на първото пътуване за годината). Затова избрахме лесно и познато място като за първи път и относително кратък полет. Справи се чудесно, роден пътешественик е. Плановете са да продължим пролетта. 

Иначе, по нашите планини е врял и кипял от 3-месечен. 😄

IMG_20220307_093956.jpg

IMG_20220910_123900.jpg

IMG_20220803_095102.jpg

  • Харесвам 28
  • Браво 4
Връзка към мнение

Нямам повече пътувания и е време да се отчета. Преди Ковид-времената обикновено бяха по 3 държави. Тази година имам 5. Ирландия, която все не успявахме да вместим в графика. Интересна, красива, зелена и скъпа. Един бърз, но доста наситен Кипър, основно в Северен Кипър. Мисля да прескачаме за кратко често. Много история, море, хубава храна и топло време. Аржентина. Латинска Америка ми е на сърце и естествено Аржентина много ми хареса. Вероятно ще повторим. Останаха толкова много места за посещение. Покрай Аржентина прескочихме до Колония дел Сакраменто в Уругвай. Това ще е за тази страна, така че пиша посетена. Бразилия, но само Сао Пауло и крайбрежието на Север от Сао Пауло, около Сан Лоренцо, както и Фоз де Игуасу. Тук съм с доста противоречиви мнения и засега ще оставя Рио за по-нататък.

Повторени -  Турция няколко пъти, Хиос в Гърция, Сърбия, Босна и Херцеговина с цел рафтинги на Тара и на Уна, Хърватска, Англия.

Четвърта година не стигнах до любимата Италия, но 2023 мисля първо там да отида. Да сме здрави и пътуващи!

  • Харесвам 25
  • Браво 4
Връзка към мнение

Аз съм с две нови държави - Египет и Ватикана, а иначе тази година беше основно италианска, с щипка франкофонство:

 

Януари - първо пътуване до Рим (плюс Ватикана) с чудесна компания

Февруари - второ посещение на Барселона със същата чудесна компания 😉

Април - разходка из Неапол и околията - Касерта, Помпей, Соренто и възможността облаците и дъждът да се разсеят точно преди да направим изключителния Амалфи драйв и да посетим Амалфи, Позитано и Равело и то с поносимо ниво на навалица

Април - служебно посещение в Лион с половин ден свободно време, за което успях да спретна една бърза програма за разглеждане на града

Май - велико пътуване в Египет с една станала вече традиционна чудесна компания, и благодарение на програмата на легендарен магеланец виждане на (и стъписване пред) огромна част от важните неща там и сбъдване на голяма детска мечта 🙂

Юли - епично пътуване из Тоскана и първи "сблъсък" с градчета като Волтера, Сиена, Орвието, Сан Джиминиано

Октомври - повторна визита до Верона и за пръв път в Болоня, Тренто, Мантуа ...

 

Щеше ми се да ударя 20 полета за година, което щеше да е важен крайъгълен камък, но успях да направя 18 и така да подобря предишния си "рекорд" от 17.

 

Може би не са толкова много, но с всяко мое пътуване (дори отскачанията на красиви места в нашата България) напомням на себе си, че това е привилегия, която много хора нямат, и затова трябва да се цени и да се извършва с безкрайно уважение към места и хора. Или, както казва Кастанеда, пътят трябва да има сърце 🙂

  • Харесвам 29
  • Браво 8
Връзка към мнение
Биляна Димитрова

След тази наситена с пътувания година на Граф Вронски, аз ще се запиша със скромните две нови държави посетени през 2022г.

Бях в Йордания за Великден за шест дни. Видях Петра, Мъртво море, планината Небо, Джареш и още много места в компанията на прекрасни приятели.

В края на септември Тунис ни прие цялото семейство. Там беше по плажно, по лежерно. Успяхме да посетим само столицата, Картаген и красивия Сиди Бу Саид.

Разбирасе посещенията в съседните държави, къде на пазар, къде на почивка, не ги броя. За новата година вече съм планирала по Великден да обиколим Хърватска за пет дни. И през Май да посетим Мароко за осем дни. Пожелавам на всички да осъществят желаните пътувания през новата 2023г. Бъдете здрави!

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Иран, Канада, Коста Рика, Панама са новите. Много посетени за втори, трети или N-ти път.

Като цяло имам рекорд за полети 46 лични. Иначе една година имах 52, но 12 бяха служебни.

 

  • Харесвам 21
  • Браво 1
Връзка към мнение

2 нови държави,Португалия и Северен Кипър.А сега малко хронология.

Февруари-повторена Барселона

Април-дадох 2 шанс на Словакия и не съжалявам,мисля всяка година поне за няколко дни да посещавам Братислава.

Май- нов остров,Сицилия,каквото и да се каже е малко за чувството което изпитах.

Юли-нов остров Крит,страшно ми хареса,нищо общо с континентална Гърция.

Август-Букурещ , единственото ни пътуваме с кола в чужбина,но Павел взе книжка,догодина ще наваксваме.

Септември-седмица В Сол Несебър Палас

Ноември-Лисабон и околностите,определено се превърна в любимата ми държава в Европа,заедно с Италия разбира се

Декември-Северен и Южен Кипър, за разлика от други,аз го намирам за очарователен,поне веднъж годишно ще се връщам.

 

12 полета ,май си ми е личен рекорд,да похваля и Павел,който има 23.

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Само 3 са новите държави - Египет, Коста Рика и Иран + много нови места в Европа и Северна Америка. Още нямам навика да броя полети, но трябва да са над 60 лични, служебните пътувания рязко бяха отрязани след Ковид и заменени с телеконференции 😀 За първата половина на 2023 плановете са доста амбициозни, но пак не толкова нови държави колкото интересни нови региони във вече посетени такива. Ами освен да си пожелаем по-малко отменени полети и повече отпуска 😉

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Аз съм много доволна от тази година. След този ковид нещата се отпушиха.. ако започна от ноември, когато се прибрах от Белгия, веднага направихме Амалфи- една седмица, декември -Киев- една седмица

/добре,че го направихме, толкова е беше красив този Киев/. Януари Канарските - една седмица, април  и лалетата Турция, април- май Норвежките фиорди круиз, Загреб и септември - Плитвишките езера 5 дни, октомври Канада, обиколихме Монреал, Торонто, 1000 острови, Квебек и Ниагара-две седмици, на отиване през Дъблин, на връщане отскочохме до Белфаст и пътя на Гигантите. Ноември - декември, направо се размазахме 18 дневен круиз с 5 Европески държави, 5 бразилски дестинации само от кораба, една седмица в открито море, тръгвайки от Италия, Франция, Испания, Канарските, Тенерифе и Ланзароте и Португалия. Посетихме в  Бразилия Ресайфе, Масейо, Салвадор, Рио, Фоз де Игуасу, Сао Пауло един ден Аржентина и един ден Парагвай.

Четири континента, 3 нови държави в Европа - Украйна, Ирландия и Ланзатоте, нищо,че е от Канарските, не бяхме ходили,  4 нови държави Канада, Бразилия, Аржентина и Парагвай. Естествено,че Аржентина трябва а се посети задължително, защото само водопадите не правят Аржентина, за Парагвай го отмятаме така. Така,че предоволна съм!  Дай Боже здраве и да можем и за вбъдище да обикалям, имам още много набелязани дестинации. Весели празници!

  • Харесвам 20
  • Браво 6
Връзка към мнение

Нови държави - Албания, Лихтенщайн, Люксембург.

Няколко пъти Италия, един-два пъти Сърбия, Хърватия, Германия. А да, прежалих се с Малта за втори път. 🙂

 

Най-хубавото е, че Пандемията утихна, преживяхме я и нормалното се върна( макар и с по-високи цени) 🤓 Е, не е съвсем сигурно де - китайците идват. 

 

И че форума все още съществува, разбира се. 👍

 

Бъдете здрави и щастливо пътуващи! 

  • Харесвам 32
  • Браво 3
Връзка към мнение

Нови Кипър, Египет, остров Лефкада. Египет се оказа незабравимо приключение, въпреки че бях скептично настроена към пътуване с агенция. Повторени, но пък с нови посетени места и малки градчета - Букурещ, Лондон, Бари, коледни базари Виена, Братислава и Бърно. 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Вече и моята програма е известна, затова ще се отчета и аз. 

 

Изпращам невероятна магеланска година, най-хубавата ми година от към пътувания, но не като брой нови посетени държави, а по-скоро като общо прекарано време на нови дестинации.

 

Новите държави са 7:

 

Панама (около 5 месеца с прекъсвания и 4 връщания)

Колумбия (1 месец основно Картахена и 3 дни в Богота)

Перу (1 месец - 3 седмици Лима, 1 седмица Куско)

Аржентина (1 месец Буенос Айрес)

Бразилия (10 дни Рио де Жанейро)

Египет (Кайро и Хургада - 10 дни)

ОАЕ (Дубай - предстоят живот и здраве 2 дни - 30 и 31 декември)

 

Нови места: 

 

Париж (7 дни)

Малага, Севиля, Гранада (10 дни)

Ибиса (5 дни)

 

Стари

Мадрид: 14 дни

Рим: 3 дни

 

Много по-важното от статистиката по-горе за мен е, че сбъднах няколко мои детски мечти и открих нови места, за които не съм подозирал, че ще ми харесат, открих няколко места, които мога да нарека втори дом, запознах се с интересни хора, безценен опит относно местна култура и определено усетих много от местата далеч повече от турист. Може би няма да преувелича, ако напиша, че почти всеки ден от миналата година беше вълшебен, сбъднати мечти, благодарен съм, че имах възможността и свободата да видя това, което съм си мечтал, да организирам програмата, както на мен ми харесва, да посетя нови дестинации и да преоткрия стари, да усетя наистина повече местата във всяко едно отношение. 

 

За новата 2023 ще си пожелая най-вече здраве и щастие за мен и близките около мен. Надявам се и на не по-малко пътувания от 2022 година.

  • Харесвам 19
  • Шок 1
  • Браво 10
Връзка към мнение

И аз най-накрая да се отчета с ретроспекция на изминалата година. Нови посетени страни- Грузия, Армения и Португалия. Повторена но с нови за семейството места- Турция! Чудесна година на фона на предходните две. Да се надяваме,че тази лудост повече няма да се повтори. Живи и здрави и напред към клуб.....50!!!

  • Харесвам 29
Връзка към мнение

3 излизания в чужбина, всяко едно за по около седмица. Сравнително скромно като гледам какво пишат повечето хора в темата, но аз съм си доволен. 
1 нова държава - Чехия
1 нов остров - Гран Канария
1 повторен остров - Фуертевентура
Не броя прекачвания в някакви държави за посещение.

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Кратък отчет и от мен.

Събраха се доста пътувания макар и предимно в Европа и все пак стъпих на 5 континета и общо 32 страни. Полетите са 62 рекордни за мен.

Новите страни са 12 : Перу, Мексико, Мароко, Армения, Грузия, Израел, Плаестинска автономия, Исландия, Литва, Сан Марино, о-в Джърси и о-в Ман. Тук бих си броил и Северна Иралндия (Белфаст и крайбрежието) и Шотландия( Глазгоу и Единбург) макар да са в рамките на ЮК.

Нови столици са : Стокхолм, Мадрид, Варшава, Дъблин, Сараево и Любляна. И доста нови места в посетени вече държави : Мадейра (Португалия), Лил (Франция), Брюж и Гент(Белгия), Маастрихт(Нидерландия), Саранда и Ксамил (Албания), Гданск( Полша), Мюнхен, Нюрнберг и доста по-малки градчета и селца в Германия, Манчестър и Ливърпул в ЮК, Римини( Италия) и т.н. Вероятно пропускам и други което не е толкова важно. Гледам към 2023 и очаквам с нетърпение какво ще ни поднесе 🙂

 

maps.PNG.98d6d08e6a10ee8eabe4a331da6d5a1d.PNG

  • Харесвам 20
  • Браво 14
Връзка към мнение

Доволна съм от 2022, доста попътувахме, особено сравнена с предходните 2 години. Новите посетени държави бяха ОАЕ, Кипър, Франция и Монако, Йордания и Сърбия. Повторихме Гърция с о. Крит, Лондон и направихме двуседмична обиколка с кола из Турция.

Вече имаме планувана Италия за ски и Испания за Формула 1 за 2023, но истински далечно пътуване не съм организирала за момента, ще е на дневен ред идната есен надявам се.

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Преди малко пристигнах в Чехия и мога да направя равносметката най-накрая. Невероятна година, резултата от толкова много усилия, мечтаене и спестяване е че успях да усъществя голямото ми пътуване в Централна америка и да посетя всички държави там + Унгария, Сърбия и Словакия. Тотала е 12, но важното бяха невероятните емоции, приятелите от цял свят и спомените доживот.

Пожелавам на всички ви, много здраве и приключения 

 

 

  • Харесвам 18
  • Браво 6
Връзка към мнение

За мен 2022 беше невероятна година 🙂. Започнах с Испания 🇪🇦 и остров Майорка, който ме заплени с планините, селцата си и невероятна си природа, както и със страхотната Палма де Майорка. Сега вече мечтая да се върна за Севиля и Андалусия, което съм сигурен, че ще стане някой ден. 

След това през юли беше време за невероятното алпийско пътуване с Австрия 🇦🇹 (Тирол), Германия 🇩🇪 (Бавария с района Гармиш-Партенкирхен) и Италия 🇮🇹 (Болцано и долината Ритен). Пейзажите бяха незабравими и чувството да си там е неописуемо. 

Няколко седмици по-късно беше време за втората Австрия. Този път пътуването беше в автобуса с група, като изучавахме немски и следобедите обикаляхме из Щирия, Долна Австрия и Бургенланд. Имахме 2 дни във Виена и 1 ден в Грац, които бяха страхотни, но най-прекрасното беше, че езикът се учи с култура и на място, като така най-много усещаш средата, в която живеят хората. 

През август беше време за една тридневна Турция 🇹🇷 по егейското крайбрежие. Беше страхотно и много лежерно пътуване, в което видяхме Турция извън Истанбул и Одрин. 

Декември беше последното пътуване до Румъния 🇷🇴 и Букурещ за коледния базар. Посетихме Термите, останахме очаровани от Стария град и аз много искам да се върна пак, този път в Трансилвания или Молдавия 🙂

И равносметката е 3 нови държави (Испания, Германия и Италия), 3 стари държави (Австрия, Турция и Румъния) и незабравими спомени 🙂. Най-щастлив съм, че открих страстта си към писането, и продължавам усилено да уча езици, които за мен са много ценни и отварят врати към света.

За догодина си пожелавам само здраве, защото то е най-важното. Пътуванията са една вътрешна потребност, която е много важна, за бъдем щастливи, но не и някаква абсолютна необходимост, която е по-важна от здраве, семейство и приятели. Това е моята философия 🙂

Магеланци, пожелавам ви да сте здрави и да имате незабравими пътешествия през следващата година! 

  • Харесвам 26
  • Браво 13
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.