Прескочи до съдържание

Коледни базари


Цвете

Препоръчани мнения

преди 1 минута , tch каза:

По принцип е така, но аз като се спра за 1 час на вън за хапка, пийка и лафче ми става студено и искам от единия край да си ходя 😄 

За първи и последен път бях на коледен базар средата на декември във Виена 😄 освен,че само влизахме от магзин в магазин да се топлим и кафета на самия базар седях макс час и даже и виното не ми помогна. Сега вярно,че си направихме есперимент-спахме в Братислава и за един ден решихме Виена.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Фил каза:

И още нещо - обикновено края на ноември, началото на декември са най-евтините самолетни билети. :yes:

И базарите отварят 25,26 .11 и няма толкова много хора .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И тъй като леко се учудвам на популярността на тази тема да задам еретичния въпросът, не само към теб, защо според вас тези базари са толкова популярни и дори привличат толкова чужденци....

 

Как няма да е популярна тази тема в началото на лятото .Толкова пътувания пропаднаха ,великденски ,пролетни ,летните и те под съмнение .

Остават ни за коледни да  помечтаем.

 
  • преди 33 минути , tch каза:

     

     

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, tch каза:

И тъй като леко се учудвам на популярността на тази тема да задам еретичния въпросът, не само към теб, защо според вас тези базари са толкова популярни и дори привличат толкова чужденци....

Популярни станаха през последните 10-15 години, поне извън местата, където се провеждат традиционно.

Моите наблюдения са за Франция за последните 20 и кусур години 🙂 - когато дойдох тук (в Париж и района) в началото нямаше никакви коледни базари. Те са характерни основно за Елзас, където има силно немско влияние. При това от години насам. Базарът в Страсбург е един от най-старите в Европа (датира от Средновековието), а през 1570 година, даже влиза в историята. През тази година управникът на Страсбург забранил провеждането на коледния базар (по онова време, наричан „базарът на св. Никола”, защото се правел по Никулден), чиито приходи отивали в джоба на епископа, а не на града. Разгневените домакини, които по този начин нямали възможност да се сдобият с подправките и цитрусите, необходими за приготвянето на традиционните коледни сладки (бределе), се вдигнали на протест. Та оттогава, няма мърдане 😉 . 

Навремето това е бил начинът да се сдобиеш с по-екзотични продукти за празниците, коледни играчки, тъкани, украси и т.н. В наши дни, особено в местата, където няма тази традиция (например, Париж) според мен интересът е по-скоро комерсиален. Защото Коледа продава 😉, дните са къси, нощите дълги, оживено е, пълно със светлини и, както казва @Фичо - хапване, пийване, греяно вино... хората се привличат. И след като моделът работи на едно място, защо да не го приложат и на друго, да го наложат като новост. Днес в Париж има поне 20 коледни базара, на места, където доскоро нямаше нито един. Ама има склонни за харчене туристи 😉.

 

А иначе, като казвам, че в Елзас има тълпи през уикенда, ето 2 снимки от миналата година от 29 ноември, събота, от Кайзерсберг и Риквир (снимала съм с телефона отвисоко, ама пак се вижда за какво става въпрос):

 

 

IMG_20191130_154934.jpg

 

IMG_20191130_181610.jpg

 

П.П. А, сега се сетих - не на последно място, коледните базари генерират и приходи за общината (освен допълнителна печалба за местните и неместните търговци). Например, за Париж (Шанз-Елизе) и Дефанс преди време ми се бяха мярнали цифри от порядъка на 10 000 евро за месец за наем на една кабинка на коледния базар. При положение, че има поне 200 - 300 кабинки на пазара, смятай за какви суми става въпрос.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Ние миналата година обикаляхме Елзаските коледни базари около 15 декември и нямаше толкова много хора..съвсем спокойно се разхождахме, имаше си и места за спиране, нямахме никакви затруднения, хем бяхме петък, събота, неделя, понеделник и вторник..тоест обхванахме и уикенда...иначе там е безумна красота напълно си заслужава!

И аз тази година съм се замислила накъде ще потеглим за коледни базари, обиколили сме вече берлинските, Нюрнбер - заедно с околието (Ротенбург об дер Таубер беше невероятно), Елзас със Страсбург и Букурещ 🙂 а сега на къде...давайте идеи, къде го има този коледния дух и красота?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, zvezda9001 каза:

а сега на къде...давайте идеи, къде го има този коледния дух и красота?

преди 23 минути , vladimira74 каза:

Виена,Брюж,Гент,Лил.

Аз миналата година началото на декември точно това направих, първо Виена, а седмица по-късно - триъгълника Брюж-Гент-Лил - снимки

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да не ставам досадна с Полша, но по-време на карантината гледах клипчета с полски коледни базари за настроение 🙂

Много добре изглеждат, а и са значително по- евтини.Първенци са тези във Вроцлав и Краков, но във всеки по-голям полски град има такъв.Че ще е клинч е ясно, ама и в Германия не духа топъл майски вятър по това време 😄

Като казахме Германия - в Кьолн има хубави базари.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 38 минути , Фил каза:

Аз миналата година началото на декември точно това направих, първо Виена, а седмица по-късно - триъгълника Брюж-Гент-Лил - снимки

Покрай тия снимки виждам, че базарите имали своето учарование през деня, когато няма толкова много хора, светло е и е малко по-топло 😅

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, zvezda9001 каза:

Ние миналата година обикаляхме Елзаските коледни базари около 15 декември и нямаше толкова много хора..съвсем спокойно се разхождахме, имаше си и места за спиране, нямахме никакви затруднения, хем бяхме петък, събота, неделя, понеделник и вторник..тоест обхванахме и уикенда...иначе там е безумна красота напълно си заслужава!

Аз пак като черна станция се обаждам, но да нюансирам - миналата година от 9ти декември нататък имаше голяма транспортна стачка (която продължи до февруари). Движението във Франция беше доста парализирано и много хора отмениха пътуванията си на местно ниво. Та твърде вероятно и това да е допринесло.

Но за красотата съм напълно съгласна 😀

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 10.06.2020 г. в 13:51, iMari каза:

Имах някакви такива планове за бърза разходка до Колмар точно на 6.12.Прибиране от Базел  така добре пасваше с евтините билети на easyjet до Берлин.

Някъде трябва да си сложа линк към това мнение, че ще взема да забравя и да купя билети 🙂

Купи ли някакви билетки? :rolleyes: Аз да те подсетя, ако не си още, че да не вземеш да забравиш. :grin:
И да спомена, че аз реших да е само кратък уикенд и боднах неделния полет на 06.12 с Ryan от Берлин за София , в момента през австрийския  Jetcost и търсене за двама ми дойде по 17€ с Diners. 
image.png.a9103f429dfe31856f3c93e575edf71c.png

И дано не ни мине корона път! :grin:

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Купи ли някакви билетки? :rolleyes: Аз да те подсетя, ако не си още, че да не вземеш да забравиш. :grin:
И да спомена, че аз реших да е само кратък уикенд и боднах неделния полет на 06.12 с Ryan от Берлин за София , в момента през австрийския  Jetcost и търсене за двама ми дойде по 17€ с Diners. 
image.png.a9103f429dfe31856f3c93e575edf71c.png

И дано не ни мине корона път! :grin:

Малко черен хумор-току-що си купи Райън кредит за 17 евро.

Дано поне успеем да направим коледна сбирка да ти дам кибритите,че годинясаха.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
18 minutes ago, slujitel said:

Кога започват коледните базари да купя билети за Колмар и Страсбург? Края на ноември добре ли е?

Последния петък на ноември или предпоследния. 2019 г. почнаха на 22.11 на някои места, на други на 29.11.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Сладури, някой да знае вече знае ли се къде ще има/няма коледни базари тази година? Върти ми се един Мюнхен... За Германия най-вече си мисля, там има шанс да не затворят кепенци като най-разумни. Не помня къде казахте, че няма да има, в Белгия ли беше? @zon? 

Връзка към мнение

Ако не се търси толкова традцията и човек е склонен да преглътне украсени палми на Коледен базар, аз мога да предложа и по-нестандарна дестинация  - Ница:-) Бяхме миналата година в началото на декември, времето беше доста приятно за разходки (все пак първоначално Ница става известна като зимен курорт;-)- през деня ставаше за по пуловер, а си имаше  коледен базар с всичките сергии, греяно вино, традционни занаятчийски продукти, на виенското му колело се качихме случайно точно по залез и от високо гледката към морето беше прерасна, а площад Масена беше илюминиран красиво. За съжаление ми се скапа картата на фотоапарата и нямам снимки, освен някои случайни от телефона. Ез си беше зелен и красив, а в Монако имаше изкуствен сняг за по-коледно настроение. Имах известни притеснения, тъй като точно тогава беше транспортната стачка, но всичко мина добре и с изключение, че нямаше транспорт последния ден до летището и трябваше да вземем такси, не ни попречи за друго . Мислех тази година да повторим, но в посока Антиб и околностите, че не остана време миналата година:

78729740_10157067891543472_5137716226813853696_n.jpg.e935af5708bb72aa71e8f10b22d4dfa9.jpg

79699319_10157067891218472_2875218800645505024_n.jpg.4f1bdfc48f493e56237db66a3d60f2c9.jpg

79774074_10157087216883472_5163106286761410560_o.jpg

79962430_10157087216593472_7224925459127992320_o.jpg

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

А коледни базари ще има ли въобще някъде, имате ли информация? Че нали отмениха октобър фест, да не отменят и коледните базари....че и аз си мисля накъде за коледен базар...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , zvezda9001 каза:

А коледни базари ще има ли въобще някъде, имате ли информация? Че нали отмениха октобър фест, да не отменят и коледните базари....че и аз си мисля накъде за коледен базар...

В официалния сайт на Елзас прочетох вчера, че много държат да спазят традицията за Коледни базари и усилено се опитват да ги съобразят със здравните изисквания, ще стартират на 28 ноември. Сега не откривам тази бележка, но може би тук https://www.christmas.alsace/the-christmas-markets/ има повече информация.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Много се съмнявам да има коледни базари, където и да е. Те трябва да започнат след малко повече от месец, а в Европа е мазало заради вируса. Засега в Германия е по-спокойно положението, ама те са и най-предпазливи, едва ли да рискуват. Отмениха Октобър фест при два пъти по ниски нива на заразяване.Дори и да пуснат някъде базарите, то ще е при такива антивирусни мерки, че ще се загуби очарованието.🙄

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

А аз все си мисля, че ще се осъзнаят. Цяла година хората ги чакат тези базари, те са черешката на коледното настроение в Западна Европа, ще бъде престъпление да им ги отнемат, и то в такава година. Базарите са на открито, маските са задължителни, като ограничат броя на хората, които да влизат, съвсем спокойно може да има. Не знам, аз много се надявам да ги бъде, отменят ли ги, лично аз ще го приема като много лош знак. И изобщо няма общо с това ще отида или не. 

Благодаря за идеята за Ница, много е свежа. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.