Прескочи до съдържание

Коледни базари


Цвете

Препоръчани мнения

  • 10 месеца по-късно ...

Тази тема много замря я да я съживя! Купих билети за Лондон демеври и за Прага началото на януари, разбрах че базарите в Прага са до 6.01 тааа дано и ние да ги хванем 😛 Надявам се да няма разни ковид изненади! В Лондон гледах че има голям базар в Хайд парк и по малки с имена Christmas  in Leicester, Christmas by  the river и за капак сложих снимачното студио на Хари Потър, което е тематично украсено за коледа! В Прага на стария площад, пред замъка, на Вацлавския площад иии още чета за там. Разбира се няма да сме само заради базарите, но покрай разглеждането на забележителности ще съберем и доста коледен и след коледен дух, надявам се 😛 Някой ако има и други предложения свързани с коледно настроение в тези два града ще се радвам да сподели 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 14.10.2022 г. в 15:52, zvezda9001 каза:

Хайд парк

Три пъти съм бил в Лондон през декември месец (единият беше от 30-02 за Нова година) и много ми харесва. Хайд парк е прекрасно място за забавление и базарът беше супер. Събират се много хора и има всичко, а за Коледното настроение да не говорим. 😊 Ще ти хареса със сигурност. 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ами време си е за съживяване на темата. В разните там хипермаркети от края на семтември заредиха обичайните за края на годината вкусотии (опитах почти всички, да знам кое си струва..) 

 

Ето инфо и за софийския Немски Коледен Базар София - Deutscher Weihnachtsmarkt Sofia в Градската градина -

 

Открива се на 18 ноември. Не са писали крайна дата, но от опит знам, че го закриват последния уикенд преди Коледа.

 

Мои снимки от миналата година, когато след предходната вече беше отново оживен, при стриктно спазвани мерки 🤓  (Отбивам се, ако ми е напът - главно за да нагледам и снимам приятели зад щандовете и в най-уютната къщичка. А хапвам единствено раклет, като си купувам и на кг от любимото ароматно швейцарско сирене 😋 )

260959276_3049890758662976_2376033405668763378_n.jpg

 

261257861_3049891151996270_1828329551385129239_n.jpg

 

261368643_3049891205329598_1779796505477224632_n.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...
Граф Вронски

Здравейте, имам нужда от вашата помощ, че не знам какво да избера/какво да направя.

Имам промяна на полети на Wizz -> увеличение с 3 дни.  Първоначалният план беше да прекарам  3-3.5 дни в Страсбург и да разгледам коледните пазари (най-старият, най-красивите, и т.н.). Обаче Wizz промениха полета ми от 3ти декември на 6ти декември. В момента съм в тотална чуденка какво изобщо да правя.

Основното е , че трябва да отида на пазарите в Страсбург, това си остава на 100%.
На прима виста ми хрумна идеята да отида към Брюксел(да, леко е далеч, но ще го преживея), там да разгледам коледните пазари + да разгледам Брюж и Гент (никога не съм бил в тази част на Белгия и тези два града са ми мерак) и да се прибера в България или от Айндховен, или от Шарльора.

А, какво ще кажете за Германия? Там просто не знам какво да гледам  и (на)къде да отида? Някакво кръгче да завъртя тръгвайки от Страсбург на изток и после да се върна в Базел за полета? 
 

Връзка към мнение
преди 7 часа, Граф Вронски каза:

Основното е , че трябва да отида на пазарите в Страсбург, това си остава на 100%.

В Страсбург атмосферата около Коледа е страхотна, но по мое мнение не трябва да се пропускат и Colmar, Riquewihr, Ribeauvillé.

Нас коледните базари в Брюксел не ни грабнаха. На Брюксел не отделяй много време, по-добре се разходи из Брюж, Гент, Антверпен. Във Франкфурт, Люксембург сме били предколедно и сме с много приятни спомени от изживяното. 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Граф Вронски каза:

Здравейте, имам нужда от вашата помощ, че не знам какво да избера/какво да направя.

Имам промяна на полети на Wizz -> увеличение с 3 дни.  Първоначалният план беше да прекарам  3-3.5 дни в Страсбург и да разгледам коледните пазари (най-старият, най-красивите, и т.н.). Обаче Wizz промениха полета ми от 3ти декември на 6ти декември. В момента съм в тотална чуденка какво изобщо да правя.

Основното е , че трябва да отида на пазарите в Страсбург, това си остава на 100%.
На прима виста ми хрумна идеята да отида към Брюксел(да, леко е далеч, но ще го преживея), там да разгледам коледните пазари + да разгледам Брюж и Гент (никога не съм бил в тази част на Белгия и тези два града са ми мерак) и да се прибера в България или от Айндховен, или от Шарльора.

А, какво ще кажете за Германия? Там просто не знам какво да гледам  и (на)къде да отида? Някакво кръгче да завъртя тръгвайки от Страсбург на изток и после да се върна в Базел за полета? 
 

а/ С фликсбус можеш да отидеш до Констанц или Цюрих, ако не си бил там. Там спокойно ще изкараш 1 ден на водопада на Рейн и Шафхаузен, евентуално и Щайн ам Рейн. Ако не си сам още по-лесно - с билет Баден Вюртенберг можете да отидете до Констанц или дори направо в Шафхаузен. Ако отидеш до Констанц и останеш там 2 дни, да речем, поне единия ден можеш да обиколиш района, който се покрива от билета Bodensee ticket   и с него можеш да отидеш до Меерсбург и Фридрихсхафен или до Шафхаузен и водопада, или където и да е из район запад. Има и вариант за 3 дни, който покрива района на цялото езеро и хваща от трите държави.

 б/  После, за да отидеш до Базел, откъдето ти е обратния полет, както разбирам, отново пътуваш с Баден Вюртенберг тикет до Базел, но не до централна гара, а до Баден-Бад или даже до Вейл ам Рейн, който е немска територия и оттам би трябвало да има автобус до летището. Всъщност, зависи в колко часа ти е самолета.

Вариант  а/  аз ще го правя в началото на декември, т.е. вече всичко по него е огледано и изяснено. Но моите планове са после да имам една нощувка в Цюрих и от там с влак да се спусна до Тирано в Италия, после влак до Бергамо, 1 нощувка там и - самолета към София.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

+1 за съвета на @chandni - в Страсбург е красиво, но аз лично предпочитам Колмар и малките градчета - Риквир, Рибовиле, Кайзерсберг, Тюркхайм, Бергхайм.

Също Гент и Брюж пред Брюксел (макар че и там има какво да си види и прави 🙂 ), ако решиш да ходиш натам.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Иван Попов беше постнал информация за този базар и ми се стори интересен:

Има директни автобуси от/до летище Базел, за под час стигаш до Фрайбург, а от там има безплатни автобуси до коледния базар.

 

@Граф Вронски, имаш вариант за прибиране с Раян от Карлсруе на 3.12. Билета в момента е доста скъп, над 60е, но от понеделник започва кибер седмицата на Раян. Началото на декември се води слаб период и е много вероятно цената да падне драстично. Само като идея. 🙂

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Граф Вронски каза:

Здравейте, имам нужда от вашата помощ, че не знам какво да избера/какво да направя.

Имам промяна на полети на Wizz -> увеличение с 3 дни.  Първоначалният план беше да прекарам  3-3.5 дни в Страсбург и да разгледам коледните пазари (най-старият, най-красивите, и т.н.). Обаче Wizz промениха полета ми от 3ти декември на 6ти декември. В момента съм в тотална чуденка какво изобщо да правя.

Основното е , че трябва да отида на пазарите в Страсбург, това си остава на 100%.
На прима виста ми хрумна идеята да отида към Брюксел(да, леко е далеч, но ще го преживея), там да разгледам коледните пазари + да разгледам Брюж и Гент (никога не съм бил в тази част на Белгия и тези два града са ми мерак) и да се прибера в България или от Айндховен, или от Шарльора.

А, какво ще кажете за Германия? Там просто не знам какво да гледам  и (на)къде да отида? Някакво кръгче да завъртя тръгвайки от Страсбург на изток и после да се върна в Базел за полета? 
 

Връщането ти е променено, а отиването стои, така ли? А какви са алтернативните летища?

Връзка към мнение

Съветът на @iMari за връщане от Карлсруе с Раян е добър. За влакове от Страсбург до и после из Белгия, Германия или Швейцария пак ще дадеш пари, така че 60 и няколко евро за самолетен билет не е толкова много. През седмицата може и да падне тази цена.

За 2-3 добавени нощувки пак ще платиш отгоре, че и повече от 60€🙂

Редактирано от ДиянаВ
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Граф Вронски

Благодаря на всички за идеите. Засега решихме да чакаме идната седмица да видим цената полета Карлсруе - София и ако ни устройва, така да се приберем.

Връзка към мнение

Здравейте, планирам 3 дни и половина в Братислава, където сме били с основна цел коледни базари. Един ден ще отделим за Виена, един за Бърно. Някакви идеи за ден 3? Прага е доста далече като за един ден, така че я отписахме. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, CarpeDiem каза:

Здравейте, планирам 3 дни и половина в Братислава, където сме били с основна цел коледни базари. Един ден ще отделим за Виена, един за Бърно. Някакви идеи за ден 3? Прага е доста далече като за един ден, така че я отписахме. 

Виж Търнава, на 30 мин с влака . Много приятно градче, прекрасен център, забележителен стадион, който е в ... мол. Заслужава си.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, kakadu каза:

Виж Търнава, на 30 мин с влака . Много приятно градче, прекрасен център, забележителен стадион, който е в ... мол. Заслужава си.

Благодаря, ще разгледам 

Връзка към мнение
преди 2 часа, CarpeDiem каза:

Здравейте, планирам 3 дни и половина в Братислава, където сме били с основна цел коледни базари. Един ден ще отделим за Виена, един за Бърно. Някакви идеи за ден 3? Прага е доста далече като за един ден, така че я отписахме. 

Търнава вече са я препоръчали, Тренчин също е много симпатично градче, има забележителен център и невероятен замък. И до двете градчета се стига лесно с влак или автобус (Flixbus), а те носят духа на Словакия и са доста интересни. 

Оставям информация: 

https://www.mywanderlust.pl/visit-trnava-slovakia/ - Търнава 

https://www.mywanderlust.pl/trencin-slovakia/ - Тренчин

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, CarpeDiem каза:

Здравейте, планирам 3 дни и половина в Братислава, където сме били с основна цел коледни базари. Един ден ще отделим за Виена, един за Бърно. Някакви идеи за ден 3? Прага е доста далече като за един ден, така че я отписахме. 

Аз предлагам ей това     :girl_sigh:

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да споделя малко снимки от Страсбург.
Но да ви кажа честно някакси не ме грабнаха тези пазари в Страсбург (за съжаление не ходихме до Колмар и някои друго малко селце). Имаше прекалено много хора. Успяхме да посетим пазара в Карслруе, имаше само два и бяха супер малки и с по-малко хора, по-хубави покриви на къщичките и летящ Дядо Коледа. (от Карлсруе по-късно ще кача снимки).
 

За франкофоните: могат да прочетат статията в блога ми, която написах.

 

des_chalets.jpg.9d9d8c8560991be8d7def02b891932b6.jpg

 

des_produits_sucres.jpg.58744b88f18772b0c9636dea513ce275.jpg

 

le_marche_sur_place_kleber.jpg.9fcdc2e1f51061ccf77082c6b83a7ff9.jpg

 

le_village_de_l_avent.jpg.fbb85c1b59bb9ef67caf03629923a891.jpg

 

les_chalets_devant_la_cathedrale.jpg.117107331c0b77de9344e80a112d245c.jpg

 

les_souvenirs.jpg.ebcc164f923e2e95268b8d6cc9cc66ed.jpg

 

les_souvenirs_faits_a_la_main.jpg.a74084caf8eae8551317899598b170fd.jpg

 

marche_off_place_grimmeissen.jpg.022b7342bf73738c8346227e37888b1f.jpg

 

place_broglie.jpg.b5b42c047036a7c424698017eefd010c.jpg

 

place_du_palais_rohan.jpg.6c69696e63eccb9f0a309cbedd7e56d4.jpg

 

place_grimmeissen.jpg.d62f6e9d1a3701441261b6256457a62a.jpg

 

place_kleber.jpg.8db1750827cb9587d72a9d704f456c42.jpg

 

place_saint_thomas.jpg.7c533040f4e75665cb5884036b3e99e4.jpg

 

squares_louise_weiss_et_suzanne_lacore.jpg.529f2768146e6408d5a3806d0e003ea0.jpg

 

boules_mousses.jpg.382c3c7215dc93ed447d7926f4111294.jpg

 

installation_artistique_sur_grand_rue.jpg.0c5299f1e7dd897186ba81a5376965df.jpg

 

la_cathedrale_de_strasbourg.jpg.d3e0d080b30bb43ad8004942d96547fc.jpg

 

la_maison_avec_ours.jpg.5753f8d8d00352ab880301958419d4e5.jpg

 

le_sapin_de_noel.jpg.960bb83bc44f6161148f40a0eb3eea5b.jpg

 

maison_avec_les_ours.jpg.47323502ac0ae1d765fe308c8ca256d3.jpg

 

place_benjamin_zix.jpg.4233e99a144148a711d8ef4067c37f88.jpg

 

produits_sucres.jpg.81e3477398ff2023985964fd47f8e52b.jpg

 

strasbourg_capital_de_noel.jpg.2b5e9a65bb4e18695d9dda9f7520d9f8.jpg

 

vin_chaud.jpg.bef2ad4a5da6bfe5e70491d0c78c2319.jpg

 

la_promenade_aux_etoiles.jpg

 

la_terrasse_du_palais_rohan.jpg

 

marche_sur_la_terrasse_du_palais_rohan.jpg

 

place_gutenberg.jpg

 

place_marche-aux-poissons.jpg

  • Харесвам 20
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към мнение
преди 55 минути , Граф Вронски каза:

 

За франкофоните: могат да прочетат статията Marché de Noël à Strasbourg в блога ми, която написах.

Прекрасни снимки и страшно благодаря за блога! Сега ще мога да си упражнявам езика, четейки статии, които са ми интересни 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Граф Вронски, много слънчев блог! 🙂

 

На френски знам няколко думи и изрази, но Гугъл преводач идва на помощ. Иначе гледам Барселона за 3 jours, Рим за 3 jours .....решавам, че това са часове и си викам - Рим за 3 часа, егати това е твърде експресно и за мен....то било дни. 😀

 

Прекрасно ти се е получил, успех! 👍

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , Kristian Desev каза:

Прекрасни снимки и страшно благодаря за блога! Сега ще мога да си упражнявам езика, четейки статии, които са ми интересни 🙂

Радвам се. Но моят френски не е толкова силен. Засега започвам с най-туристическите места(скучни за нашето общество), но като начало да ми е по-лесно.😄

 

преди 19 минути , iMari каза:

@Граф Вронски, много слънчев блог! 🙂

 

На френски знам няколко думи и изрази, но Гугъл преводач идва на помощ. Иначе гледам Барселона за 3 jours, Рим за 3 jours .....решавам, че това са часове и си викам - Рим за 3 часа, егати това е твърде експресно и за мен....то било дни. 😀

 

Прекрасно ти се е получил, успех! 👍

Хахахаха, да, експресно е и за мен 🤣🤣 

Благодаря Ви!

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

Някой знае ли как се казва това "нещо" ? Срещам го по снимките на коледните пазари в Германия. Направих screenshot от миналогодишното мнение на @tch:


2ewdedw.png.66df221f3f1afeef5d7355b69811c9d0.png

Връзка към мнение
преди 9 минути , Граф Вронски каза:

Някой знае ли как се казва това "нещо" ? Срещам го по снимките на коледните пазари в Германия. Направих screenshot от миналогодишното мнение на @tch:


2ewdedw.png.66df221f3f1afeef5d7355b69811c9d0.png

Weihnachtspyramide

 

Върви в комплект с Weihnachtskarussell по базарите.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 10.12.2022 г. в 12:00, iMari каза:

@Граф Вронски, много слънчев блог! 🙂

 

На френски знам няколко думи и изрази, но Гугъл преводач идва на помощ. Иначе гледам Барселона за 3 jours, Рим за 3 jours .....решавам, че това са часове и си викам - Рим за 3 часа, егати това е твърде експресно и за мен....то било дни. 😀

 

Прекрасно ти се е получил, успех! 👍

Моят мъж в Страсбург възкликна: Ееее какъв хотел, снимай ме! Действието се разви пред сградата на Hôtel de Ville 😄 Открехнах го за френските хотели, да не се изложи някъде😄

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 4 часа, Граф Вронски каза:

това "нещо"

Както по-горе е писала DaBo това е типична за Германия Коледна пирамида - вайнахткарусел или крисмаскарусел. Обикновено е висока и се извисява в центъра на Коледния базар, ярко осветена е и целта е да създава още по-силно празнично настроение. В миналото са слагали такива в домовете си, естествено доста по-малки, и са ги накичвали с коледни свещи, които огрявали цялото помещение като ги запалели на празника и съответно създавали весело и празнично настроение. Тази на снимката ми е от най-големия от Коледните базари в Хайделберг. Снимах я преди около седмица.

20221208_171439.jpg

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.